Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


404. Кузьменко Ірина Володимирівна. Диференційована терапія бронхообструктивного синдрому у дітей першого року життя з тимомегалією: дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2004. : табл.



Анотація до роботи:

Кузьменко І.В. Диференційна терапія бронхообструктивного синдрому у дітей першого року життя з тимомегалією. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Київ, 2003.

Дисертація присвячена питанням підвищення ефективності терапії захворювань органів дихання з бронхообструктивним синдромом у дітей першого року життя з тимомегалією на основі диференційованого призначення ксантинних похідних та стероідних препаратів з моніторуванням рівнів теофіліну сироватки крові. Встановлено, що бронхообструктивний синдром являє собою клінічне відбиття патологічних станів, що розвиваються у дітей першого року життя з тимомегалією під дією пренатальних і постнатальних факторів. Інфікованість цитомегаловірусами та хламідіями серед дітей з тимомегалією вище, ніж серед дітей без тимомегалії і пов’язана з дисфункцією клітинної ланки імунітету. Показник рівня Ig Е може бути використаний як тест щодо прогнозування розвитку синдрому бронхообструкції у дітей з тимомегалією при захворюваннях органів дихання. На основі моніторування рівнів теофіліну сироватки крові доведена необхідність включення в терапію захворювань з бронхообструктивним синдромом у дітей першого року життя з тимомегалією преднізолону коротким курсом у поєднанні з еуфіліном, що сприяє більшій стабільності терапевтичних рівнів теофіліну крові та нормалізації показників імунограми, а комплексна терапія, доповнена цими препаратами, є ефективною і безпечною. Результати роботи використовуються в практиці дитячих лікарень та дитячих відділень стаціонарів.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової задачі в терапії бронхообструктивного синдрому у дітей першого року життя з тимомегалією різного ступеню. Враховуючи різні клініко-біохімічні та клініко-імунологічні критерії захворювання в залежності від ступеню тимомегалії, обгрунтована необхідність диференційного підходу до лікування таких хворих з включенням гормонів та метилксантинних похідних з обов’язковим моніторуванням рівнів теофіліну в сироватці крові.

1. У госпіталізованих дітей першого року життя з тимомегалією та хворобами органів дихання клінічні прояви бронхообструктивного синдрому зустрічаються у 38,5% хворих, серед них тимомегалію І ступеню мають 52,5% дітей, тимомегалію ІІ ступеню – 47,5% дітей.

2. Наявність тимомегалії сприяє збільшенню частоти розвитку бронхообструктивного синдрому при захворюваннях органів дихання вірусної етіології. У дітей з тимомегалією RS-вірус виділяється в 1,5 рази, вірус парагрипу – в 1,4 рази частіше ніж у дітей без тимомегалії. В той же час не відмічено впливу тимомегалії на кількість захворювань органів дихання з бронхообструкцією у дітей першого року життя при інфікованості іншими вірусами (грип А, В, аденовірус) та бактеріальними збудниками (стафілокок, стрептокок).

3. Найбільшу специфічність та прогностичну цінність при середній чутливості щодо виникнення БОС у дітей з тимомегалією мають гострі інфекційні захворювання матері під час вагітності, алергічні хвороби матері та асфіксія новонародженого; у дітей без тимомегалії ці показники мають середню чутливість, специфічність і прогностичну цінність щодо розвитку БОС при хворобах органів дихання.

4. Тимомегалія у дітей першого року життя сприяє більш тяжкому перебігу захворювань органів дихання з БОС (у 73,3% дітей), що характеризується дихальною недостатністю, значними змінами кислотно-лужного стану, синдромом здавлювання органів середостіння, більшою тривалістю хвороби. Це супроводжується дисфункцією клітинного та гуморального імунітету зі зменшенням кількості Т-лімфоцитів на 44,5%, рівня Ig G на 34,4% у порівнянні з дітьми без тимомегалії, які мають хвороби органів дихання з БОС.

5. Вміст загального Ig E у дітей з тимомегалією та хворобами органів дихання з БОС у 3,3 рази вищий ніж у дітей з хворобами органів дихання з БОС без тимомегалії. Виявлений у дітей з тимомегалією високий рівень Ig E, як маркер атопії, характеризується високою чутливістю, специфічністю та прогностичною цінністю щодо імовірності виникнення БОС при захворюваннях органів дихання у таких дітей.

6. Імунологічними маркерами розвитку БОС в умовах дисфункції клітинного імунітету у дітей з тимомегалією є специфічні цитомегаловірусні та хламідійні Ig G, які виділялись при пневмонії у 2,3 рази частіше, при обструктивному бронхіті – у 3,6 рази, при гострому бронхіоліті – у 2,2 рази частіше, ніж серед дітей без тимомегалії.

7. Тимомегалія різного ступеню у дітей з хворобами органів дихання з БОС сприяє зниженню рівня концентрації теофіліну в сироватці крові на відміну від дітей без тимомегалії, що пов’язане з наявністю у цих дітей метаболічного ацидозу, вторинного гіпокортицизму та порушень вуглеводного обміну. Необхідність індивідуалізації терапії БОС у дітей з тимомегалією потребує обов’язкового моніторування рівнів теофіліну сироватки крові.

8. Включення в комплексну терапію захворювань органів дихання з бронхообструктивним синдромом у дітей першого року життя з тимомегалією преднізолону протягом 7 днів (1 мг/кг/добу) та еуфіліну (10 мг/кг/добу) забезпечує найбільш сприятливий клінічний перебіг захворювання, що проявляється скороченням вираженості та термінів зворотного розвитку бронхообструктивного синдрому, інволюцією загрудинної залози. Позитивній динаміці клінічного процесу у таких дітей при проведенні комбінованої терапії відповідає більша стабільність рівнів теофіліну крові, нормалізація показників імунограми, кислотно-лужного стану.

Публікації автора:

1. Кузьменко І.В., Стамова Н.Г. Тактика лікування ГРВІ та їх ускладнень, що протікають з бронхообструктивним синдромом, у дітей раннього віку// Педіатрія, акушерство та гінекологія.-1997.- №5.- С.12-14. Автор забезпечувала підбір та аналіз літературних джерел, підбір та обстеження хворих, проводила аналіз отриманих результатів, літературно оформила роботу.

2. Кузьменко І.В. Роль антитрипсинного дефіциту у розвитку обструктивного синдрому у дітей раннього віку// Педіатрія, акушерство та гінекологія.-1997.-№4.-С.21-22. Стаття підготовлена до друку самостійно.

3. Кузьменко І.В., Стамова Н.Г. Досвід застосування еуфіліну при бронхообструктивному синдромі у дітей раннього віку// Педіатрія, акушерство та гінекологія.-1998.-№1.-С.57-59. Автор самостійно проводила клінічне обстеження дітей, що отримували різні дози еуфіліну, моніторування рівнів теофіліну сироватки крові, підготовила статтю до друку. .

4. Аряєв М.Л., Кузьменко І.В., Стамова Н.Г. Диференційна терапія захворювань, що супроводжуються бронхообструктивним синдромом, у дітей раннього віку// Матеріали ІІ з’їзду фтизіатрів і пульмонологів Укріїни.-1998.-С.60. Автор самостійно проводила обстеження основної та контрольної груп, аналіз та математичну обробку отриманих результатів, літературно оформила роботу.

5. Кузьменко І.В., Ліман О.Г., Стамова Н.Г., Фролова В.В. Особливості терапії захворювань органів дихання, що супроводжуються бронхообструктивним синдромом у дітей першого року життя з тимомегалією// Матеріали X з’їзду педіарів України.- Педіатрія, акушерство та гінекологія.-1999.-№4.-С 169. Автор самостійно провела імунологічні дослідження, зробила літературний огляд, підготовила статтю до друку.

6. Кузьменко И.В., Лиман А.Г., Стамова Н.Г. Практика использования соевых смесей в питании детей первого года жизни с тимомегалией, страдающих различными аллергическими заболеваниями и диареей// Матеріали Одеської регіональної науково-практичної конференції “Питання грудного вигодовування та лікувально-профілактичного харчування дітей першого року життя”.-Одеса.-1999.-С 30-33. Автор особисто обстежила хворих, статистично обробила результати, підготовила статтю до друку.

7. Кузьменко И.В., Годлевская Е.В. Применение амбробене при заболеваниях органов дыхания, сопровождающихся бронхообструктивным синдромом, у детей раннего возраста// Информационное письмо УОЗ Одесской облгосадминистрации.-2002.-№509/03. Автор особисто зібрала клінічний матеріал, провела статистичну обробку отриманих результатів, зробила узагальнення.

8. Стамова Н.Г., Кузьменко І.В. Досвід антибактеріального лікування дітей раннього віку з обструктивним бронхітом// Матеріали науково-практичної конференції “Антибактеріальна, протизапальна та імуноактивна терапія в педіатрії”.- Педіатрія, акушерство та гінекологія.-2000.-№3.-С.54. Автор забезпечувала підбір та обстеження хворих, проводила аналіз та математичну обробку отриманих результатів, літературно оформила роботу.