Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Саіді Сухаель Бен Мухамед. Диференційні критерії діагностики доброякісних та злоякісних пухлин яєчників : дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Тернопільський держ. медичний ун-т ім. І.Я.Горбачевського. - Т., 2006.



Анотація до роботи:

Саіді Сухаель Бен Мухамед. Диференційні критерії діагностики доброякісних та злоякісних пухлин яєчників. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство та гінекологія. – Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського МОЗ України, Тернопіль, 2006.

Наукова робота присвячена вивченню точних критеріїв диференційної діагностики доброякісних та злоякісних пухлин яєчників за допомогою експериментально розробленого та клінічно апробованого біофізичного методу лазерної поляриметрії крові та пунктату дугласового заглиблення, а також біохімічного визначення в крові хворих про - та антиоксидантних показників. Встановлені недоліки традиційних методів (опитування, об’єктивного, ультразвукового, імуноферментного, цитологічного) обстеження хворих з пухлинами яєчників. Визначені достовірні відмінності стану про – та антиоксидантної системи в крові жінок з доброякісними, межовими та злоякісними пухлинами яєчників. Запропоновані фотометричні та поляризаційні критерії лазерної діагностики крові та пунктату дугласового заглиблення хворих на пухлини яєчників, які точно вказують на малігнізацію. Розроблені та впровадженні практичні рекомендації обстеження пацієнток з пухлинами яєчників, що дозволяють з високою точністю проводити диференціальну діагностику доброякісних та злоякісних пухлин яєчників.

У дисертаційній роботі, крім науково-практичного узагальнення проблеми, пропонується новий спосіб вирішення актуального завдання - пошуку точних критеріїв диференційної діагностики доброякісних і злоякісних пухлин яєчників за допомогою вперше експериментально розробленого і клінічно апробованого біофізичного методу лазерної поляриметрії крові і пунктата дугласового заглиблення, а також біохімічного визначення в крові хворих про- і антиоксидантних показників. Це дало підставу залучити їх до диференційно-діагностичного алгоритму пухлин яєчників.

1. Традиційне клінічне обстеження хворих (скарги, опитування, об’єктивне і ультразвукове дослідження) не дає можливості проводити диференційну діагностику доброякісних та злоякісних пухлин яєчників з високою точністю.

2. У хворих злоякісними пухлинами яєчників цитологічне дослідження пунктата дугласового заглиблення підтверджує діагноз тільки в 13 (36,1 %) жінок.

3. Показник маркера СА-125 дає можливість діагностувати злоякісні пухлини яєчників тільки у 19 (32,8%) з 58 обстежених жінок.

4. У хворих із злоякісними пухлинами яєчників в порівнянні з практично здоровими жінками, та пацієнтками з доброякісними та межовими пухлинами яєчників відбувається активація перекисного окислення ліпідів: суттєве (p1,2,3<0,001-0,01) підвищення малонового диальдегіду (22,0±0,55 мкмоль/мл), молекул середньої маси (0,41±0,01 о.о.г/мл), окислювальної модифікації білків Е370 і 430 (відповідно 1,42±0,02 та 1,26±0,02 ммоль/г).

5. У хворих з злоякісними пухлинами в порівнянні з практично здоровими жінками та пацієнтами з доброякісними та межовими пухлинами яєчників відбувається достовірне (p1,2,3<0,001) пригнічення антиоксидантних показників: зниження активності каталази (42,5±1,8 мкмоль/хв. мл), рівня (p1,2,3<0,001-0,01) відновленого глутатіону (1,10+0,02 мкмоль/мл) та значне (p1,2,3<0,005-0,001) підвищення концентрації церулоплазміну (349,1±5,2 мг/л).

6. Визначення стану про- і антиоксидантної системи в крові рекомендується в якості додаткового інформативного тесту диференційної діагностики в комплексному обстеженні хворих з доброякісними і межовими пухлинами та раком яєчників.

7. На основі дослідження крові і пунктата дугласового заглиблення здорових жінок і хворих доброякісними та злоякісними пухлинами яєчників за допомогою методу лазерної поляриметрії експериментально розроблені і клінічно апробовані фотометричні і поляризаційні критерії, що вказують на наявність малігнізації пухлини:

- наявність мікрокристалічних утворень у лазерних мікроскопічних зображеннях двох типів - азимутально обертаючі (рівень величини обертання площини поляризації a5-10 ); фазоздвигаючі (рівень еліптичності b5);

- напівширина індикатрис розсіювання сили світла біорідинами q15;

- рівень азимута поляризації a15; еліптичності b10; наявність екстремальних значень цих параметрів в області кутів розсіювання, починаючи з 15;

- "швидкий" ріст азимута і еліптичності поляризації лазерного випромінювання в процесі тимчасової кристалізації крові і пунктата дугласового заглиблення, починаються після 6 - 10 годин збереження зразка в термостаті;

- трансформація оптико-анізотропної структури зображення біорідин із фрактальної (у нормі і при доброякісних пухлинах яєчників) у статистичну (злоякісних пухлинах яєчників).

8. Метод лазерної поляриметрії крові і пунктата дугласового заглиблення здорових жінок і хворих доброякісними і злоякісними пухлинами яєчників дозволяє з високою чутливістю (96,3%) і точністю проводити диференціальну діагностику доброякісних і злоякісних пухлин яєчників.

Публікації автора:

1. Саіді Сухаель Бен Мухамед, Пересунько О.П., Мещишен І.Ф. Про- та антиоксидантні показники крові жінок з пухлинами яєчників // Буковинський медичний вісник. – 2004. – № 1. – С. 121-124. Автор самостійно провів пошук літератури, здійснив формування груп обстеження хворих, забір крові, оцінив та узагальнив отримані результати.

2. Пересунько О.П., Саіді Сухаель Бен Мухамед. Особливості клінічного анамнезу хворих на рак яєчників у Чернівецкій області // Збірник наукових праць „Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунологіі та медичної генетики”. – Київ-Луганськ, 2005. – Вип. 12. – С.164-170. Автор самостійно провів пошук літератури, узагальнив отримані результати.

3. Саіді Сухаель Бен Мухамед. Активність каталази у хворих на доброякісні та злоякісні пухлини яєчників // Клінічна та експериментальна патологія. – № 1. – 2005. – С. 90-93. Автор самостійно провів пошук літератури, здійснив формування груп, обстеження хворих, забір крові, оцінив та узагальнив отримані результати.

4. Peresunko A.P., Saіdі Suhaіel Ben Mohamed. Laser Polarіmetry of bіolіquіds of patіents wіth benіng and malіgnant ovarіan tumors // Proceedіngs of SPІE (USA). Sіxth Іnternatіonal Conference of Correlatіon Optіcs. – 2004. – Vol. 5477. – P. 524-529. Автор самостійно провів забір крові та вмісту із дугласового заглиблення хворих, провів лазерно-поляриметричні дослідження, узагальнив результати дослідження.

5. Саиди Сухаель Бен Мухамед. Содержание глутатиона в крови больных доброкачественными и злокачественными опухолями яичников как дифференциально-диагностический критерий // Матеріали VІІ міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених. – Тернопіль, 2003. – С. 103.

6. Пересунько А.П., Саиди Сухаель Бен Мухамед. Про- и антиоксидантные показатели крови у больных с доброкачественными и злокачественными опухолями яичников // Book of Abstracts of the 1st Euro-Asian congress “The events of the year in gynecology and obstetrics”. – Saint-Petersbourg, 2004. – P. 63. Автор провів клініко-лабораторне обстеження хворих та оформив тези.

7. Саиди Сухаель Бен Мухамед, Мороз О.К. Сравнительное исследование активности ферментов обмена глутатиона в крови ,больных доброкачественными и злокачественными опухолями яичников // Хист. Матеріали підсумкової наукової конференції студентів і молодих вчених-медиків з міжнародною участю. – Чернівці, 2004. – С. 45. Автор провів клініко-лабораторне обстеження хворих та оформив тези.

8. Пересунько А.П., Ушенко А.Г., Саиди Сухаель Бен Мухамед. Лазерная поляриметрия крови женщин с доброкачественными и злокачественными опухолями яичников // Проблеми онкології, променевої діагностики і променевої терапії на Буковині. – Чернівці: Прут, 2005. – Вип. 6. – С. 221-222. Автор провів клініко-лабораторне обстеження хворих та оформив тези.