Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Бен Мессаоуд Ершид. Диференційна діагностика маткових кровотеч у жінок в постменопаузі. : Дис... канд. наук: 14.01.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Бен Мессаоуд Ершид. Дифереційна діагностика маткових кровотеч у жінок в постменопаузі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01. – акушерство та гінекологія – Одеський державний медичний університет МОЗ України. – Одеса, 2008.

Наукова робота присвячена диференційній діагностиці причин виникнення маткових кровотеч в постменопаузі, що дозволяє достовірно розрізнити доброякісні та злоякісні процеси в ендометрії.

Показано, що переважною причиною виникнення маткових кровотеч в цей віковий проміжок є доброякісні гіпо- та гіперпластичні процеси ендометрія. Клінічне обстеження хворих з кровотечами в постменопаузі доповнено даними про особливості допплерометричної ехоструктури матки біохімічними показниками активності ферментів в крові про- та антиоксидантної системи та лактатдегідрогенази, гістохімічним дослідженням стану окислювальної модифікації білків та питомого об'єму сполучно-тканинних волокон в тканині ендометрія.

Запроваджений в роботу жіночих консультацій, поліклінік онкодиспансерів науково-обгрунтований алгоритм, що включає разом з традиційними методами, проведення допплерометрії матки, гістерофіброскопії, визначення в крові хворих та тканині ендометрія про- і антиоксидантних показників, лактатдегідрогенази, дозволяє удосконалити обстеження хворих з матковими кровотечами в постменопаузі.

У дисертації, окрім науково-практичного узагальнення проблеми, пропонується новий спосіб рішення актуальної задачі в гінекології – диференційна діагностика на догоспітальному етапі причин виникнення маткових кровотеч в постменопаузі на підставі проведення комплексу клінічних, сонографічних, біохімічних, гістологічних і гістохімічних методів дослідження.

1. Серед причин виникнення маткових кровотеч в постменопаузі переважають (більше 60%) доброякісні гіпо- і гіперпластичні процеси ендометрія, рідше (34,9%) зустрічається рак ендометрія.

2. У жінок з кровотечами в постменопаузі кольорова та енергетична допплерометрія кровотоку висхідних гілок маткових артерій при ехографії достовірно (р<0,05) показує наростання проліферативних властивостей і неоангіогенезу в ендометрії за показниками індексу резистентності і середньої пікової систолічної швидкості (р<0,05) в ряду атрофія гіперплазія поліпи рак. При раку цервікального каналу достовірно знижується індекс резистентності (до 0,55±0,04) (р<0,05) і збільшується середня пікова систолічна швидкість (до 75,5±11,4) (р<0,05) при допплерометрії кровотоку в низхідній гілці маткової артерії, у порівнянні з групою хворих на рак ендометрія.

3. Під час постменопаузи в крові хворих на рак ендометрія в порівнянні зі здоровими жінками і пацієнтками з доброякісними процесами слизової матки відбувається достовірне (р<0,001) збільшення активності лактатдегідрогенази (18,2±1,4 Мккат/л), істотне (р<0,001) підвищення концентрації кінцевого продукту перекисного окислення ліпідів малонового диальдегіду (32,3±2,5 мкмоль/мл) і окислювальної модифікації білків (1,38±0,12 мкмоль/мл); достовірне (р<0,001) пригнічення активності ферменту каталази (182,8±11,7 мкмоль/хв/мл), зниження рівня відновленого глутатіону (0,37±0,04 мкмоль/мл) і збільшення вмісту церулоплазміну (248,8±16,7 мг/л).

4. Рівень окислювальної модифікації білків при гістохімічному дослідженні в цитоплазмі епітеліальних клітин ендометрія (коефіцієнт G/B) достовірно нижчий (р<0,001) у хворих із злоякісними процесами ендометрія (1,41±0,04) і з атрофією ендометрія (3,04±0,02) у порівнянні з епітелієм ендометрія здорових жінок (0,98±0,01); в стромі сполучно-тканинних волокон ендометрія коефіцієнт R/B найвищий при залозистій гіперплазії ендометрія (4,06±0,03, р<0,001) у порівнянні з нормальним ендометрієм (1,14±0,01).

5. Питомий об'єм сполучно-тканинних волокон при гістохімічному дослідженні досягає найвищих показників у жінок з простою гіперплазією ендометрія (24,3±0,2%) і поліпами слизової оболонки (24,9±0,2%) у порівнянні зі здоровими жінками (4,1±0,1%, р<0,001) і досягає найнижчого рівня при раку ендометрія (8,4±0,1%, р<0,001).

6. Запропонований трьохетапний алгоритм обстеження пацієнток з кровотечами в постменопаузі, що включає, разом з традиційними методами, проведення допплерометрії, гістерофіброскопії, визначення в крові і тканині ендометрія лактатдегідрогенази та про- і антиоксидантних показників, дозволяє диференціювати хворих із доброякісним та злоякісним процесами ендометрія на догоспітальному етапі для проведення адекватного лікування.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО НАУКОВОГО І ПРАКТИЧНОГО ВИКОРИСТАННЯ ЗДОБУТИХ РЕЗУЛЬТАТІВ

Для впровадження в роботу жіночих консультацій і поліклінік онкодиспансерів пропонується наступний 3-х етапний комплексний метод обстеження пацієнток з кровотечами в постменопаузі.

На першому етапі при первинній явці пацієнтки зі скаргами на наявність кров'яних виділень в постменопаузі, потрібно збирати детальний анамнез, проводити об'єктивне бімануальне дослідження з взяттям мазків на цитологію з шийки матки і порожнини матки, кольпоцервікоскопію.

На другому етапі проводять ультразвукове дослідження матки і додатків з допплерометрією висхідних і низхідних гілок маткових артерій з вимірюванням індексу резистентності і середньої пікової систолічної швидкості.

Доброякісні утворення ендометрія (поліпи, гіперплазія) супроводжуються зменшенням індексу резистентності до 0,76±0,05 і збільшенням середньої пікової систолічної швидкості до 59,5±18,3 у висхідній частині маткових артерій; рак ендометрія характеризується зменшенням індекса резистентності до 0,52±0,02 і збільшенням середньої пікової систолічної швидкості до 72,4±10,7 у висхідній частині маткової артерії. При допплерометрії низхідної частини маткових артерій рак цервікального каналу проявляється зменшенням індексу резистентності до 0,55±0,04 та збільшенням середньої пікової систолічної швидкості до 75,5±11,4.

На цьому ж етапі обстеження у хворої необхідно брати аналіз крові для визначення активності лактатдегідрогенази і про- і антиоксидантних показників крові. На рак ендометрія вказують наступні показники: лактатдегідрогеназа > 18,26±1,49 Мккат/л., окислювальна модифікація білків l370<1,38±0,12 мкмоль/л., малоновий диальдегід > 32,39±2,54 мкмоль/мл., відновлений глутатіон < 0,37±0,04 мкмоль/мл., каталаза < 182,8±11,7 мкмоль/хв.мл., церулоплазмін > 248,6 ±16,7 мг/л.

На третьому етапі всім пацієнткам слід проводити гістерофіброскопію з прицільною біопсією ендометрія в умовах кабінету ендоскопії поліклініки. У паталого-анатомічному відділенні разом з традиційним гістологічним дослідженням матеріалу біопсії – додатково визначати в ендометрії рівень окислювальної модифікації білків.

При підтвердженні діагнозу раку ендометрія хворих госпіталізувати в стаціонар онкодиспансера і планувати лікування з урахуванням результатів проведеного обстеження.

При вищенаведеному комплексному підтвердженні доброякісних процесів ендометрія (гіперплазії, поліпи) хворим в стаціонарі під контролем гістероскопа проводять аблацію ендометрія.

Публікації автора:

1. Бен Мессаоуд Эршид Клиника маточных кровотечений в постменопаузе / Бен Мессаоуд Эршид, А.П. Пересунько // Бук. мед. вісник. – 2007 – №4 – С. 79-81 (Здобувач провів обстеження хворих, узагальнив отримані результати).

2. Бен Мессаоуд Ершид Активність лактатдегідрогенази та про- і антиоксидантних показників крові жінок з кровотечами в постменопаузі / Бен Мессаоуд Ершид, О.П. Пересунько // Клінічна та експериментальна патологія – 2008 – №1 – С. 62-65 (Здобувач провів патентно-інформаційний пошук, обстеження хворих).

3. Бен Мессаоуд Ершид Окислювальна модифікація білків у цитоплазмі епітеліальних клітин ендометрія при його різних станах непухлинного та пухлинного характеру / Бен Мессаоуд Ершид, І.С. Давиденко // Клінічна анатомія та оперативна хірургія – 2008 – №1 – с. 25-29 (Здобувач провів обстеження хворих, узагальнив їх результати).

4. Пат. 22728 Україна, МПК А61N7/00 Спосіб диференційної діагностики маткових кровотеч в постменопаузі / Пересунько О.П., Бен Мессаоуд Ершид, Польова С.П., Войцева Т.М.; заявник та патентовласник Буковинський державний медичний університет – №200613399; заявл. 18.12.06; опубл. 25.04.07, Бюл. №5 (Здобувач провів патентно-інформаційний пошук, обстеження хворих)

5. Бен Мессаоуд Эршид Состояние проблемы и перспективы изучения кровотечений в постменопаузе / Бен Мессаоуд Эршид, А.П. Пересунько // Збірник наукових робіт «Проблеми онкології, променевої діагностики та променевої терапії на Буковині». – Чернівці: Прут, 2006 – Вип. 8. – С. 46-49 (Здобувач провів обстеження хворих, узагальнив отримані результати).

6. Бен Мессаоуд Эршид Диференційна діагностика маткових кровотеч в постменопаузі / Бен Мессаоуд Ершид, О.П. Пересунько, Т.М. Войцева // Матеріали ІХ з’їзду ВУЛТ. – Вінниця, 2007. – т. 7, 1-2 (66-67). С. 165-166 (Здобувач провів обстеження хворих, оформив тези доповіді).

7. Бен Мессаоуд Эршид Бен Мохаммед Диагностика причин маточных кровотечений в постменопаузе / Бен Мессаоуд Эршид Бен Мохаммед // Матеріали наукової конференції молодих вчених з міжнародною участю пам'яті академіка Фролькіса В.В. – Київ. – 2007. – с. 16-17 (Здобувач провів обстеження хворих, оформив тези доповіді).

8. Бен Мессаоуд Эршид Бен Мохаммед Дифференционная диагностика маточных кровотечений в постменопаузе / Бен Мессаоуд Эршид Бен Мохаммед // Материалы научной конференции молодых ученых «Молодь – медицині майбутнього» – Одеса. – 2007. – с. 58-59 (Здобувач провів обстеження хворих, оформив тези доповіді).