Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Механіка деформівного твердого тіла


18. Баєва Ганна Іванівна. Двовимірна задача електропружності для багатозв'язних середовищ з отворами та тріщинами: дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.02.04 / Донецький національний ун-т. - Донецьк, 2004.



Анотація до роботи:

Баєва Г.І.: Двовимірна задача електропружності для багатозв’язних середовищ з отворами та тріщинами.– Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.02.04 механіка деформівного твердого тіла, Донецький національний університет, Донецьк, 2004.

У роботі набули подальшого розвитку методики розв’язання крайових задач електропружності і їх застосування до проблеми вивчення електропружного стану (ЕПС) багатозв’язного п'єзоелектричного тіла з отворами і тріщинами. Запропоновані підходи ґрунтуються на розв’язанні задач лінійного спряження для розрізів у багатозв’язній області або на використанні загальних комплексних потенціалів з виділеними особливостями в кінцях плоских концентраторів напружень та методу найменших квадратів.

Для тіл з концентраторами напружень уздовж однієї площини (прямої) задачі зведено до систем задач лінійного спряження, з розв’язку яких отримано загальні вирази комплексних потенціалів, що точно задовольняють граничні умови на поверхнях плоских концентраторів, які містять невідомі функції, що визначаються з умов на інших контурах та умов розв'язності задачі.

Побудовано загальний розв’язок двовимірної задачі для багатозв’язного тіла з довільно розташованими отворами та тріщинами. Її розв’язання ґрунтується на використанні комплексних потенціалів з виділеними сингулярностями в кінцях тріщин, отриманні формул для обчислення коефіціентів інтенсивності напружень, індукції та напруженності поля (КІНІН), розробці методики використання дискретного методу найменших квадратів для визначення невідомих функцій, які входять до комплексних потенціалів.

Чисельними дослідженнями продемонстрована висока ефективність розроблених методик, стійкість отриманих результатів і їх узгодження з відомими в літературі для деяких окремих задач.

Розв’язано ряд нових практично важливих задач для багатозв’язного п'єзоелектричного тіла та пластинки. Виявлено нові закономірности впливу на ЕПС геометричних форм і розмірів отворів і тріщин, їх кількості, взаємного розташування та комбінації, п'єзоелектричних властивостей матеріалів розглянутих тіл і пластинок.

Для тіла з одним п'єзоелектричним включенням виявлено умови, за яких діелектричною проникністю включення можна знехтувати, коли включення можна вважати абсолютно гнучким (отвором) або абсолютно жорстким, коли еліптичне включення можна вважати плоским (прямолінійним). Для тіла з отворами та тріщинами встановлено, що анізотропія матеріалу істотно впливає на значення основних характеристик ЕПС, КІНІН і густини внутрішньої енергії. Збільшення кількості отворів й тріщин, зменшення відстаней між ними спричинює зростання концентрації основних характеристик ЕПС, густини внутрішньої енергії та значень КІНІН. Вихід тріщин на зовнішній контур і на контури отворів зумовлює значне зменшення концентрації напружень і густини внутрішньої енергії у зоні, близькій до точки виходу тріщини, з одночасним зростанням концентрації напружень і густини внутрішньої енергії в зоні з протилежного боку контура та значень КІНІН.

Результати досліджень, які наведені в дисертаційній роботі, мають як теоретичний, так і практичний інтерес. Запропоновані методики можуть бути використані для розв’язання різних інженерних задач.