Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Мірошніченко Алла Олександрівна. Дослідження впливу гіперхолестеринемії на вміст кальцію в тканинах головного мозку та печінки щурів : Дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Дніпропетровський національний ун-т. — Д., 2004. — 156арк. : іл. — Бібліогр.: арк. 125-156.



Анотація до роботи:

Мірошніченко А.О. Дослідження впливу гіперхолестеринемії на вміст кальцію в тканинах головного мозку та печінки щурів. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за фахом 03.00.13. – фізіологія людини і тварин. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2004.

Вивчені закономірності динаміки вмісту кальцію в тканинах головного мозку та печінки за фізіологічних умов та при гіперхолестеринемії різного генезу. Показано більш виражений і стійкий характер ендогенної гіперхолестеринемії, яка викликана обмеженням життєвого простору тварин, порівняно з екзогенною гіперхолестеринемією, що викликана високохолестериновою дієтою. Встановлено явище підвищення вмісту кальцію у досліджуваних тканинах, яке більш виражене у випадку тривалої ендогенної гіперхолестеринемії. Причому за умов тривалої ендогенної гіперхолестеринемії вміст кальцію зростає у тканині печінки у 2,5 рази більше, ніж у тканині головного мозку. Це супроводжується також істотнішим порушенням морфологічної будови печінки, порівняно з порушенням морфологічної структури головного мозку. Застосування ніфедипіну у щурів за умов ендогенної гіперхолестеринемії приводить до зниження рівня загального холестерину й холестерину ліпопротеїдів високої щільності у крові, а також дозволило зробити припущення щодо можливих механізмів зростання рівня кальцію у тканинах.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється у встановленні закономірностей динаміки вмісту кальцію у тканинах головного мозку та печінки за фізіологічних умов та при розвитку гіперхолестеринемії різного генезу.

1. Ендогенна гіперхолестеринемія є більш вираженою і стійкою, ніж екзогенна. Причому незалежно від походження тривала гіперхолестеринемія зумовлює ушкодження морфологічної будови тканин головного мозку та печінки.

2. За умов ендогенної гіперхолестеринемії рівень холестерину ліпопротеїдів високої щільності істотно вищий від такого за фізіологічних умов, але з розвитком ендогенної гіпехолестеринемії частка холестерину ліпопротеїдів високої щільності від загального холестерину сироватки крові знижується.

3. За умов екзогенної гіперхолестеринемії вміст кальцію у тканині головного мозку щурів перевищує контрольні значення у 1,9 рази (Р<0,01), у тканині печінки – у 2,5 рази (Р<0,05). Виявлена чітка позитивна кореляція між вмістом кальцію у досліджуваних тканинах і рівнем загального холестерину в сироватці крові (для головного мозку r=0,73; P<0,01; для печінки r=0,91; P<0,01). Можливо, основним фактором, який викликає збільшення вмісту тканинного кальцію за даних умов, є підвищений рівень холестерину в сироватці крові.

4. За умов ендогенної гіперхолестеринемії динаміка вмісту кальцію у досліджуваних тканинах відрізняється від такої за умов екзогенної гіперхолестеринемії. На початку розвитку ендогенної гіперхолестеринемії вміст кальцію у тканині головного мозку перевищує контрольні значення у 2,2 рази (P<0,01), у тканині печінки – у 1,5 рази (P<0,05). Однак при тривалій гіперхолестеринемії вміст кальцію у тканині головного мозку зростає у 7,6 разів (P<0,01), у тканині печінки – у 19,7 разів (P<0,01), порівняно з контролем. При цьому значна позитивна кореляція між вмістом кальцію у досліджуваних тканинах і рівнем загального холестерину у сироватці крові не відзначається (для головного мозку r=0,48; P<0,05; для печінки r=0,56; P<0,05), що свідчить, можливо, про ускладнення зв’язків між цими показниками у вигляді зрушень нервово-гормональної регуляції.

5. Підвищення вмісту кальцію в тканині печінки за умов тривалої ендогенної гіперхолестеринемії у 2,5 рази (Р<0,01) перевищує цей показник для тканини головного мозку, що супроводжується більшим ушкодженням морфологічної структури печінки, порівняно з гістологічними змінами тканини головного мозку.

6. Застосування ніфедипіну при ендогенній гіперхолестеринемії зумовлює на початку її розвитку помірне зниження вмісту кальцію у тканинах головного мозку (у 1,9 рази; Р<0,01) та печінки (у 1,5 рази; Р<0,05), порівняно з вмістом кальцію у відповідних тканинах при ендогенній гіперхолестеринемії без застосування ніфедипіну. В умовах тривалої ендогенної гіперхолестеринемії ніфедипін викликає значне зниження тканинного вмісту кальцію у головному мозку (у 5 разів; Р<0,01) та печінці (у 18,9 разів; Р<0,01) при аналогічному порівнянні. Це дозволяє зробити припущення щодо можливих механізмів підвищення вмісту кальцію у досліджуваних тканинах за умов ендогенної гіперхолестеринемії, серед яких можна назвати підсилення надходження кальцію у тканини внаслідок активації нейро-ендокринної системи та модифікації параметрів біомембран клітин.

7. Ніфедипін за умов ендогенної гіперхолестеринемії зумовлює зниження рівня загального холестерину і холестерину ліпопротеїдів високої щільності у сироватці крові, порівняно з цими показниками за умов ендогенної гіперхолестеринемії без застосування ніфедипіну, що свідчить про участь кальцію у процесах біосинтезу холестерину і ліпопротеїдів, а також у функціонуванні апо-В/Е-рецепторів.

Публікації автора:

1. Майкова Т.Н., Лукашев С.Н., Данилова М.В., Мирошниченко А.А., Миртовская В.Н. Электрофизиологические взаимоотношения ритмообразующих систем мозга и сердца по данным лабораторных исследований // Архив клинической и экспериментальной медицины. – 2000. – Т. 9, № 1. – С. 142-144.

2. Мирошниченко А.А., Ляшенко В.П., Лукашев С.Н., Политаева В.И. Особенности кальциевого и магниевого обмена в ткани печени в условиях патогенеза атеросклероза // Вісник Дніпропетровського університету. Біологія. Екологія. Вип. 8. – Дніпропетровськ: ДНУ. - 2000. - С. 3-6.

3. Мирошниченко А.А., Ляшенко В.П., Лукашев С.Н., Политаева В.И. Изменение содержания кальция в ткани головного мозга при гиперхолестеринемии // Архив клинической и экспериментальной медицины. – 2001. – Т. 10, № 2. – С. 188.

4. Мирошниченко А.А., Ляшенко В.П., Лукашев С.Н. Динамика изменений уровня тканевого кальция и магния в головном мозге при гиперхолестеринемии // Вісник Дніпропетровського університету. Біологія. Екологія. Вип. 9. – Дніпропетровськ: ДНУ. - 2001. - С. 167-171.

5. Ляшенко В.П., Мірошніченко А.О., Нікіфорова О.А. Характеристика змін вмісту кальцію у головному мозку та аорті щурів за умов іммобілізаційного стресу // Фізіологічний журнал. – 2002. – Т. 48, № 2. – С. 72.

6. Мірошніченко А.О., Ляшенко В.П., Лукашов С.М., Майкова Т.М. Порівняльне дослідження накопичення кальцію у тканинах головного мозку та печінки за умов аліментарної гіперхолестеринемії // Фізіологічний журнал. – 2002. – Т. 48, № 4. – С. 28-32.

7. Мірошніченко А.О., Ляшенко В.П., Лукашов С.М. Вплив стресу різного генезу на накопичення кальцію в печінці та її функціональну активність // Фізіологічний журнал. – 2002. – Т. 48, № 5. – С. 22-27.

8. Мирошниченко А.А., Ляшенко В. П., Лукашев С.Н., Политаева В.И. Действие стресса на динамическое содержание кальция в головном мозге, печени и сыворотке крови крыс // Вісник Дніпропетровського університету. Біологія. Екологія. Вип. 10. – Дніпропетровськ: ДНУ. - 2002. - С. 155-158.

9. Мирошниченко А.А. Изменение содержания натрия и калия в тканях мозга при ограничении жизненного пространства // Тези доповідей III науково-практичної конференції “Людина і космос” (18-20 квітня 2001 року). – Дніпропетровськ: НЦАОМУ. – 2001. – С. 341.

10. Мирошниченко А.А., Ляшенко В.П., Лукашев С.Н., Политаева В.И., Майкова Т.Н., Деменко В.Б. Особенности электролитного состава крови на ранних стадиях стресса // Тези доповідей III науково-практичної конференції “Людина і космос” (18-20 квітня 2001 року). – Дніпропетровськ: НЦАОМУ. – 2001. – С. 342.

11. Мірошніченко А.О. Порівняльна характеристика вмісту натрію і калію у головному мозку в умовах гіперхолестеринемії // Наукове видання “Історія та сучасні досягнення фізіології в Україні”. – 2001. – С. 127-128.

12. Мирошниченко А.А., Ляшенко В.П., Лукашев С.Н., Майкова Т.Н., Политаева В.И. Изменение уровня содержания кальция и магния в крови при развитии экспериментального атеросклероза // Тези доповідей науково-практичної конференції “Біосфера та людина ” (11-20 жовтня 2001 року). – 2001. – С. 288-290.

13. Мирошниченко А.А., Ляшенко В.П., Лукашев С.Н. Влияние ограничения жизненного пространства на содержание кальция в печени // Тези доповідей IV науково-практичної конференції “Людина і космос” (5-7 червня 2002 року). – Дніпропетровськ: НЦАОМУ. – 2002. – С. 426.

14. Мірошніченко А.О., Ляшенко В.П., Лукашов С.М. Зміни вмісту кальцію в головному мозку щурів на початкових стадіях стресу // Тези доповідей V науково-практичної конференції “Наука і освіта” (5-7 березня 2002 року). – 2002. – С. 28.

15. Никифорова О.А., Мірошніченко А.О. Динаміка рівня кортизолу в сироватці крові в умовах експериментального атеросклерозу // Тези доповідей V науково-практичної конференції “Наука і освіта” (5-7 березня 2002 року). – 2002. – С. 31.