Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Хімічна технологія палива і пальномастильних матеріалів


Гончаров Олексій Валентинович. Дослідження і розробка методів впливу на вихід і властивості кам'яновугільної смоли добавками високомолекулярних речовин : Дис... канд. наук: 05.17.07 - 2007.



Анотація до роботи:

Гончаров О.В. Дослідження і розробка методів впливу на вихід і властивості кам’яновугільної смоли добавками високомолекулярних речовин. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.17.07. – Хімічна технологія палива і паливно-мастильних матеріалів. – Український державний науково-дослідний вуглехімічний інститут (УХІН), Харків, 2006.

Теоретично і експериментально обґрунтований та вивчений вплив добавок синтетичних термопластичних полімерів на кінетичні параметри термічної деструкції вугілля, різних стадій метаморфізму, впливаючих на зміну властивостей продуктів коксування. Розроблена методика отримання смолополімерних композицій і виявлений модифікуючий ефект введених полімерних добавок. Встановлений вплив виду і вмісту полімерів на характеристики одержаних композицій з кам’яновугільною смолою. Доведена дія різних полімерів і їх кількості, а також способу введення полімерної добавки у вугільну шихту на вихід і властивості кам’яновугільної смоли. Розроблена і досліджена схема сумісного введення у вугільну шихту полімерних добавок з іншими добавками, які використовуються в коксохімічному виробництві.

  1. На підставі теоретичних та експериментальних досліджень розв’язана конкретна прикладна галузева задача – розроблені методи впливу добавками термопластичних полімерів на властивості кам’яновугільної смоли. Модифікуюча дія таких добавок визначається їх властивостями, кількістю і способом введення у вугільну шихту для коксування або безпосередньо в смолу.

  2. Аналіз термодинамічних показників виявив можливість взаємодії вуглеводнів, гомологів етилену, з п’ятичленними гетероциклами, а також ангулярними ароматичними чотиривуглецевими угрупуваннями. Такий ефект теоретично обґрунтовує зміну якісних і кількісних показників продуктів коксування і сприяє інтенсифікації утворення вуглеводневих ароматичних структур.

  3. Аналіз схеми-моделі термічної деструкції вугілля з полімерною добавкою показав зміну інтенсивності і характеру газовиділення. Тому полімерні добавки сприяють зміні механізму термічної деструкції вугілля, з перерозподілом органічної маси вугілля між твердою і парогазовою фазою і зміною їх складу.

  4. Зміна механізму термічної деструкції вугілля з полімерними добавками визначається комплексом додаткових хімічних і фізико-хімічних взаємодій, що супроводжуються зростанням частки поліконденсаційних процесів. Цей ефект сприяє зменшенню енергії активації і показника ступеня процесу термічної деструкції вугілля, різних стадій метаморфізму.

  5. Добавки поліетилену і полістиролу призводять до зміни хімічного складу кам’яновугільної смоли. Додавання названих полімерів дозволить розширити сировинну базу для виробництва кам’яновугільного пеку і пекового коксу.

  6. Додавання поліетилену сприяє збільшенню виходу коксового залишку і вмісту речовин нерозчинних в толуолі і хіноліні. Зростання цих показників не пов’язане зі збільшенням в смолі частки твердих вугільних і напівкоксових частинок, а визначається хімізмом взаємодіючих компонентів. Найбільша зміна спостерігається при величині добавки 10 %. Подальше збільшення добавки не призводить до істотних змін властивостей і недоцільне з погляду збільшення густини смолополіетиленових композицій.

  7. Добавка полістиролу сприяє зменшенню виходу коксового залишку і вмісту речовин нерозчинних в толуолі і хіноліні. Зміна названих показників визначається хімізмом взаємодіючих компонентів і призводить до поліпшення пластифікучих властивостей кам’яновугільної смоли. Оптимальна зміна цих показників спостерігається при величині добавки в інтервалі 10–15 %. Подальше збільшення добавки не призводить до істотних змін властивостей і недоцільне з погляду збільшення густини смолополістирольних композицій.

  8. Склад, кількість і спосіб введення полімерної добавки впливає на властивості всіх продуктів коксування. Використовування вуглеводневих полімерів з лінійною і розгалуженою молекулярною структурою дозволяє, без побічних наслідків, збільшити вихід кам’яновугільної смоли. Такі зміни відповідають зменшенню густини смоли і вмісту в ній речовин нерозчинних в толуолі і хіноліні. Істотно впливає на кількісні і якісні показники смоли введення на шар вугільної шихти поліетиленвмістних добавок.

  9. Застосування термопластичних полімерів у складі комплексної органічної добавки на основі фусів або кислої смолки, зменшує негативний вплив відходів коксохімічного виробництва на якість коксу і збільшує вихід кам’яновугільної смоли з поліпшенням її якості.

  10. Промислові випробування на ВАТ «Дніпрококс» показали, що введення термопластичних полімерів у вугільну шихту слід здійснювати в кількості менше 3 % від маси шихти, в існуючих установках, як самостійно, так і в суміші з іншими добавками. Це забезпечить достатню умову для зростання виходу кам’яновугільної смоли.

  11. Оцінювання техніко-економічних показників показало, що застосування полімерних і комплексних добавок сприяє збільшенню випуску товарної продукції на 3,21–19,48 грн в перерахунку на 1 тонну шихти для полімерних добавок і на 8,53–55,28 грн для комплексних добавок на основі фусів або кислої смолки.