Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технології матеріалів та виробів текстильної та легкої промисловості


Рябініна Ганна Олександрівна. Дослідження деструкції целюлози під впливом розчинів сірчаної кислоти та розробка композицій для надання кислотозахисного оздоблення текстильним матеріалам : Дис... канд. наук: 05.18.19 - 2008.



Анотація до роботи:

Рябініна Г.О. Дослідження деструкції целюлози під впливом розчинів сірчаної кислоти та розробка композицій для надання кислотозахисного оздоблення текстильним матеріалам. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.18.19 – технологія текстильних матеріалів, швейних і трикотажних виробів. – Херсонський національний технічний університет, м. Херсон, 2008 р.

Дисертаційну роботу присвячено вивченню закономірностей надання кислотозахисних властивостей текстильним матеріалам, вдосконаленню та створенню нових композицій з метою розширення асортименту композицій для даного виду оздоблення.

Показано, що комплексна оцінка кислотостійкості, яка включає такі показники як питома в’язкість 0,1% мідно-аміачних розчинів целюлози, ступеня полімеризації апретованих тканин та зміни вмісту альдегідних груп в целюлозі, дозволяє визначити ймовірний характер деструкції в процесі гідролізу та прогнозувати ефективність кислотозахисних оздоблювальних препаратів.

Встановлено, що для надання текстильним матеріалам стійких до лужних розчинів кислотозахисних властивостей захисна плівка полімеру, яка утворюється на волокні, має характеризуватися еластичністю та зберігати цілісність своєї структури при фізико-механічній та хімічній дії та утримуватися на волокні за рахунок хімічних зв’язків, кількість та періодичність яких є визначальним фактором.

Проведено порівняльну оцінку ефективності кислотозахисного оздоблення композиціями, що включають аміносилікони з різним вмістом азоту.

У роботі визначено, що стійкість кислотонепроникності до лужного гідролізу підвищується зі збільшенням ступеня підготовки бавовняної тканини.

1. Створено композиції кремнійорганічних сполук для надання кислотозахисного оздоблення целюлозовмісним текстильним матеріалам, які дозволяють розширити асортимент препаратів та складів для даного виду обробки та сприятимуть збільшенню обсягу випуску тканин спеціального призначення вітчизняного виробництва.

2. На підставі теоретичних та експериментальних досліджень встановлено характер деструкції целюлози тканин, апретованих композиціями на основі метилсиліконату калію. В процесі гідролізу відбувається зміна полімо-лекулярності, тобто фракційного складу целюлози в сторону зниження процента низькомолекулярних фракцій, в результаті їхнього гідролізу та розчинення.

3. Показано, що комплексна оцінка кислотостійкості повинна включати показники, що характеризують зниження питомої в'язкості 0,1%-них мідно-аміачних розчинів целюлози і ступеня полімеризації оздоблених тканин, а також зміни вмісту альдегідних груп у целюлозі до і після впливу кислоти.

4. Встановлено можливість підвищення стійкості ефекту кислотонепроникності до мильно-содових обробок в результаті використання в композиції з ГКР–11К силіконового каучуку й затверджувача, однак таке оздоблення не дозволяє одержати комплекс кислотозахисних властивостей, як на бавовняній, так і на бавовнянолавсановій тканинах.

5. Сформульовано умови, необхідні для надання целюлозовмісним текстильним матеріалам стійких до лужних обробок кислотозахисних властивостей, які полягають у тому, що захисна плівка полімеру, що утворюється на волокні, має характеризуватися еластичністю і при фізико-механічній або хімічній дії зберігати цілісність своєї структури, а також зв'язуватися з целюлозою за допомогою хімічних зв'язків, кількість і періодичність яких є вирішальним фактором.

6. Розроблено композицію на основі метилсиліконату калію й ацетату цирконію, яка включає новий аміновмісний полімер зі зниженим вмістом азоту (0,2%), яка дозволяє одержати на бавовняних тканинах стійкий до багаторазового прання ефект кислотонепроникності, який відповідає вимогам ДСТ.

7. Встановлено, що обробка тканини композиціями на основі ГКР–11К та ацетату цирконію, що містять аміносилікони в кількості 10 г/л, дозволяє одержати високий кислотозахисний ефект, при цьому зменшення кількості азоту і збільшення довжини ланцюга силіконових полімерів, що спостерігається для препарату Н21642, не знижує якості готової продукції.

8. Показано, що через високу реакційну здатність аміносилоксану Н21637, можливе зниження його концентрації в композиційному складі, а також виключення ацетату цирконію, що дозволяє рекомендувати для кислотозахисного оздоблення нову двокомпонентну композицію, що має технологічні переваги над трикомпонентною.

9. Експериментально підтверджено можливість утворення хімічного зв'язку між гідроксильними групами целюлози і реакційноздатними силоксанами при їхньому спільному використанні в композиціях із ГКР–11К в результаті відщіплення кінцевої аміногрупи в лужному середовищі, чим і пояснюється різке підвищення стійкості кислотонепроникності до багаторазових мильно-содових обробок.

10. Вперше встановлено залежність між ступенем підготовки бавовняної тканини і якістю отриманого кислотозахисного ефекту. Відзначено, що стійкість кислотонепроникності зростає з підвищенням ступеня підготовки, при збільшенні капілярності. Однак зазначене підвищення має свою границю, при якій стійкість ефекту досягає максимальної величини, і подальша активація сорбційної здатності не приводить до зростання якості ефекту кислотовідштовхування.

Публікації автора:

1. Сарибекова Д.Г., Рябинина А.А. Применение гидрофобизирующей кремнийорганической жидкости для придания хлопчатобумажным и смесовым тканям кислотозащитных свойств // Проблемы легкой и текстильной промышленности Украины. – 2004. – № 1 (8). – С. 244-247.

Особистий внесок: проведення експериментальних досліджень, аналіз результатів.

2. Сарибекова Д.Г., Рябинина А.А., Бардачев Ю.Н. Исследование степени деструкции тканей, отделанных кремнийсодержащими препаратами, под воздействием серной кислоты // Вестник Хмельницкого национального университета. – 2006. – № 2. – С. 73-76.

Особистий внесок: проведення експериментальних досліджень, аналіз результатів.

3. Рябініна Г.О., Сарібєкова Д.Г., Бардачов Ю.М. Дослідження ступеня деструкції целюлозовмісних тканин, оброблених фторорганічними препаратами, під дією сірчаної кислоти // Вісник Київського національного університету технологій та дизайну. – 2006. – №2. – С. 106-110.

Особистий внесок: визначення ступеня ушкодження целюлози після заключного оздоблення, формулювання висновків.

4. Сарибекова Д.Г., Рябинина А.А. Совершенствование кислотозащитной отделки хлопчатобумажных тканей на основе использования алкилсиликоната калия // Вестник Херсонского национального технического университе- та. – 2006. – № 3 (26). – С. 135-140.

Особистий внесок: оцінка ефективності кислотостійкості за в’язкістю 0,1%-них мідно-аміачних розчинів целюлози, аналіз результатів.

5. Сарібєкова Д.Г., Рябініна Г.О., Скрипко Г.О. Визначення характеру взаємодії кремнійвмісних препаратів з целюлозою за методом ІЧ-спектроскопії // Вісник Київського національного університету технологій та дизайну. – 2007. – № 4. – С. 55-62.

Особистий внесок: аналіз результатів, формулювання висновків.

6. Пат. 24239. U UA, МПК (2006) D 06 М 15/39 /. Склад для кислотозахисної обробки целюлозовмісних текстильних матеріалів / Д.Г. Сарібєкова, Г.О. Рябініна (Україна). – № u200700907; Заявл. 29.01.2007; Опубл. 25.06.2007, Бюл. №9. – 4 с.

Особистий внесок: формулювання формули корисної моделі та прототипу, проведення патентних досліджень.

7. Рябініна Г.О., Сарібєкова Д.Г. Дослідження хімічної деструкції целюлози в розведених розчинах сірчаної кислоти // Наукові розробки молоді на сучасному етапі: Матеріали IV Всеукраїнської ювілейної наукової конференції молодих вчених та студентів, присвяченої 75-річчю КНУТД (17-19 травня 2005 р). – К.: Київський національний університет технологій та дизай- ну. – Том I. – 2005. – С. 142.

Особистий внесок: проведення експериментальних досліджень, аналіз результатів.

8. Рябініна Г.О., Сарібєкова Д.Г. Дослідження ступеня деструкції целюлозовмісних тканин, оброблених фторорганічними препаратами, під дією сірчаної кислоти // Наукові розробки молоді на сучасному етапі: Матеріали V Всеукраїнської наукової конференції молодих вчених та студентів (26-28 квітня 2006 р.). – К.: Київський національний університет технологій та дизай- ну. – Том I. – 2006. – С. 193.

Особистий внесок: визначення ступеня ушкодження целюлози після заключного оздоблення, формулювання висновків.

9. Рябинина А.А., Сарибекова Д. Г. Исследование степени деструкции тканей, отделанных кремнийсодержащими препаратами, под воздействием серной кислоты // Сучасні проблеми хімії: Матеріали Сьомої Всеукраїнської конференції студентів та аспірантів. – К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка. – 2006. – С. 314.

Особистий внесок: проведення експериментальних досліджень, узагальнення результатів.

10. Рябініна Г.О., Сарібєкова Д.Г. Удосконалення кислотозахисної обробки бавовняних тканин // Наукові розробки молоді на сучасному етапі: Матеріали VI Всеукраїнської наукової конференції молодих вчених та студентів. – К.: Київський національний університет технологій та дизайну. – Том I. – 2007. – С. 203.

Особистий внесок: оцінка ефективності кислотостійкості за в’язкістю 0,1%-них мідно-аміачних розчинів целюлози, аналіз результатів.

11. Рябинина А.А., Сарибекова Д.Г. Разработка эффективной кислотозащитной отделки на основе кремнийорганических соединений // Актуальные проблемы проектирования и технологии изготовления текстильных материалов специального назначения (Техтекстиль–2007): Материалы Всероссийской научно-технической конференции. – Димитровградский институт технологии, управления и дизайна, 2007. – С. 180-182.

Особистий внесок: проведення експериментальних досліджень, аналіз та узагальнення результатів дослідження.

12. Скрипко Г.А., Рябинина А.А. Разработка метода поляризационной микроскопии для оценки эффективности кислотозащитной отделки целлюлозосодержащих текстильных материалов // Актуальные проблемы проектирования и технологии изготовления текстильных материалов специального назначения (Техтекстиль–2007): Материалы Всероссийской научно-технической конференции. – Димитровградский институт технологии, управления и дизайна, 2007. – С. 173-175.

Особистий внесок: формулювання мети та завдання дослідження.