Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальне право та кримінологія, кримінально-виконавче право


Марченко Нінель Валеріївна. Додаткові покарання та особливості їх призначення. : Дис... канд. наук: 12.00.08 - 2009.



Анотація до роботи:

Марченко Н.В. Додаткові покарання та особливості їх призначення. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.08 – кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право. – Академія адвокатури України, Київ, 2008.

Дисертація є першим в Україні комплексним дослідженням додаткових покарань та особливостей їхнього призначення. Внаслідок цього запропоновано розв’язання низки дискусійних теоретичних і практичних питань, а також сформульовані пропозиції щодо законодавчого їхнього корегування як системи у цілому, так і окремих покарань, що належать до додаткових, і практики їхнього призначення. Досліджено історію розвитку додаткових покарань в Україні, виявлено головні якості природи додаткових покарань та їхню суперечливість, проаналізовано основні характеристики суті та змісту окремих додаткових покарань, досліджено проблемні питання їхнього призначення з точки зору їхньої природи та концепції адитивності, проаналізовано особливості призначення додаткових покарань неповнолітнім, на підставі чого виявлені суперечності, недоліки, прогалини у чинному КК України та доктрині.

Запропоновано низку змін та доповнень у кримінальне законодавство України щодо додаткових покарань з точки зору зміни адитивної концепції покарань на кумулятивну.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, котрі виявляються в тому, що концепція додатковості є сумнівною і призводить до штучного відокремлення природи, цілей, функціональної спрямованості додаткових покарань. Усі покарання мають загальну, основну природу і повинні призначатися за правилами, що ґрунтуються на автентичній природі усіх, передбачених кримінальним законом покарань. Запропоновано зміну концепції додатковості покарань на концепцію кумулятивності покарань та створення системи заходів безпеки та реституції.

У результаті здійснення емпіричного дослідження ефективності додаткових покарань у розумінні арифметичної функціональності додаткових покарань, як засобу забезпечення оптимальної домірності покарань виявлено, що концепція додатковості та арифметична логіка застосування «додаткових покарань» знаходиться у суперечці до їхньої природи як покарання, оскільки не вдалося довести, що застосування додаткових покарань до основних є більш ефективним у плані запобігання рецидиву, ніж застосування основного покарання без додаткового.

Результати дослідження запропоновано реалізувати у практичну площину, яка має виявитися у низці змін та доповнень до КК України: вбачається доцільним передбачити у КК України розділ X1 «Інші кримінально-правові наслідки злочину», у якому передбачити ст. 641 «Конфіскація майна, здобутого шляхом вчинення злочину, а також доходів від цього майна», яку викласти у новій редакції (ст. 59 КК України виключити).

Слід виключити ст. 55 КК України і передбачити у розділі X1 КК України «Інші кримінально-правові наслідки злочину» ст. 642 «Позбавлення права займати певні посади або займатися певною діяльністю», яку викласти у новій редакції.

Запропоновано новий підхід щодо призначення додаткових покарань неповнолітнім засудженим, що більше враховує соціально-психологічні та інші демографічні особливості неповнолітніх осіб.

Публікації автора:

1. Марченко Н.В. Природа додаткових покарань: проблема концепції /
Н.В. Марченко // Підприємництво, господарство і право. – 2008. – № 1. – С. 101-104.

2. Марченко Н.В. Характеристика спільних рис та відмінностей додаткових покарань у контексті системи покарань / Н.В. Марченко // Підприємництво, господарство і право. – 2008. – № 6. – С. 131-134.

3. Марченко Н.В. Призначення штрафу як додаткового покарання неповнолітнім: питання доцільності / Н.В. Марченко // Право і суспільство. – 2008. –№ 2-3.– С. 27-32.

4. Марченко Н.В. Додаткові покарання у контексті системи покарань / Н.В. Марченко // Держава і право. Юридичні і політичні науки. Збірник наукових праць Інституту держави і права імені В.М. Корецького. – 2008. – Вип. 40. – С. 475-480.

5. Марченко Н.В. Історія розвитку концепції додаткових покарань в Україні / Н.В. Марченко // Держава та регіони. Серія: Право. – 2008. – № 1. – С. 60-70.

6. Марченко Н.В. Деякі проблеми застосування норм про звільнення від кримінальної відповідальності в контексті удосконалення кримінального законодавства України / Н.В. Марченко // Реформування законодавства з питань протидії злочинності в контексті євроінтеграційних прагнень України: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. 25-26 травня 2006 р., м. Запоріжжя: У 2 ч. –Ч. 1. – Запоріжжя: Юрид. ін-т ДДУВС, 2006. – С. 173-176.

7. Марченко Н.В. Призначення додаткових покарань залежно від санкції кримінально-правової норми / Н.В. Марченко // Піднесення до права. Реформування кримінального та кримінально-виконавчого законодавства – головний чинник корегування політики України у сфері виконання кримінальних покарань: Зб. доповідей та тез / ГУ «ЗІДМУ», Чернігівський жіночий правозахисний центр, 21-22 грудня 2006 р.; Ред. кол.: В.Г. Лукашевич та ін.– Запоріжжя: ГУ «ЗІДМУ», 2006. – С. 236-239.

8. Марченко Н.В. Ретроактивність додаткових покарань як їхня іманентна риса / Н.В. Марченко // Матеріали III Міжнародної науково-практичній конференції «Від громадянського суспільства – до правової держави» (м. Харків, 24 квітня, 2008 р.). – Харків: ХНУ ім. В.Н. Каразіна, 2008. – С. 306-308.

9. Марченко Н.В. Роль порівняльного правознавства у сучасних кримінально-правових дослідженнях / Н.В. Марченко // Збірник тез Міжнародної науково-практичної конференції студентів та аспірантів «Теорія і методологія порівняльного правознавства у кримінально-правовій сфері. Четверті юридичні читання» (м. Одеса, 23 травня, 2008 р.). – Одеса: Одеський національний університет ім. І.І. Мечнікова, 2008. – С. 51-53.

10. Марченко Н.В. Інституційна гомогенність покарань у кримінальному праві Польщі: досвід для наслідування / Н.В. Марченко // Матеріали VIII Міжнародної наукової конференції молодих учених та студентів «Соціально-економічний розвиток України: європейський вибір» (м. Мелітополь, 17-18 травня, 2008 р.). – Мелітополь: МІДМУ «КПУ», 2008. – С. 47-51.

11. Марченко Н.В. Використання фіскальної домінанти у застосуванні штрафу як додаткового покарання: критичний погляд / Н.В. Марченко // Збірник тез науково-практичної конференції «Правова держава: історія, сучасність та перспективи формування в Україні» (м. Запоріжжя, 30 травня, 2008 р.). – Запоріжжя: ЗЮІ ДДУВС, 2008. – С. 57-60.

12. Марченко Н.В. Проблеми застосування додаткових покарань як кримінально-правового заходу протидії злочинам у сфері господарської діяльності / Н.В. Марченко // Матеріали Міжвузівської науково-практичної конференції «Організаційно-правове забезпечення діяльності контролюючих та правоохоронних органів у сфері господарювання: проблеми сьогодення та перспективи розвитку» (м. Ірпінь, 6 червня, 2008 р.). – Ірпінь: Національний університет державної податкової служби України, 2008. – С. 268-272.

13. Марченко Н.В. Теоретичні положення та практика призначення додаткових видів покарань / Н.В. Марченко // Збірник тез I Міжрегіональної конференції студентів, аспірантів і молодих вчених «Сучасний розвиток державотворення та правотворення в Україні: проблеми теорії та практики» (Маріуполь, 14 березня 2008 р.). – Маріуполь: Маріупольський державний гуманітарний університет, 2008. – С. 203-205.