Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Селекція рослин


Жужа Віктор Олександрович. Добір та оцінка селекційного матеріалу озимої м'якої пшениці за різних умов ценозу і волого забезпечення рослин : Дис... канд. наук: 06.01.05 - 2007.



Анотація до роботи:

Жужа В.О. Добір та оцінка селекційного матеріалу озимої м'якої пшениці за різних умов ценозу і вологозабезпечення рослин. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.05 селекція рослин. – Селекційно-генетичний інститут – Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення, м. Одеса, 2007.

Показано, що густі посіви можуть слугувати ефективним фоном для ідентифікації форм, стійких до борошнистої роси, а рідкі – до бурої іржі. Умови густого посіву сприяють більш надійному (у порівнянні з рідким) прогнозуванню ефективності масового добору за довжиною стебла та ознаками продуктивності колосу. У потомків масових доборів на поливних ділянках краще відтворюються маса 1000 зерен і маса головного колосу, гірше – кількість зерен у колосі і маса зерна однієї рослини. Індивідуальні добори елітних рослин на зрошуваних ділянках забезпечували більш високу частку перспективних форм у випробуваннях в аналогічних умовах. Найвищу ефективність у селекції на підвищення урожайності в умовах зрошення і без поливів забезпечували індивідуальні добори елітних рослин за кількістю зерен у колосі, масою 1000 зерен і масою зерна у колосі. Показник седиментації може слугувати надійною маркерною ознакою у селекції озимої пшениці на підвищення вмісту клейковини і "сили" борошна в умовах зрошення і без поливів.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукових завдань стосовно підвищення ефективності оцінок вихідного матеріалу і доборів у селекції озимої м'якої пшениці. Визначена прогнозуюча здатність ценотичних умов та умов вологозабезпеченість рослин як фонів для масових та індивідуальних доборів у напрямі створення високопродуктивних сортів.

1. Густі посіви можуть слугувати ефективним фоном для ідентифікації форм, стійких до борошнистої роси, а рідкі – до бурої іржі. В умовах зрошення інтенсивність ураження названими хворобами значно вища, ніж без поливів, і поливні ділянки можна використати як фони для доборів стійких біотипів.

2. Показники успадковуваності кількісних ознак мають певні рівні і розташовуються у порядку зменшення таким чином: довжина стебла > кількість колосків у колосі > довжина колосу > маса 1000 зерен > маса зерна головного колосу > кількість зерен у колосі > маса зерна з рослини > продуктивна кущистіть. За різних ценотичних умов та умов вологозабезпеченості рослин показники успадковуваності досліджених ознак істотно не розрізнялися.

3. Умови густого посіву можуть слугувати більш надійним (у порівнянні з рідким посівом) фоном для прогнозування ефективності масового добору за довжиною стебла та ознаками продуктивності колосу. Генетичні зрушення, що відбулися у результаті масового добору в F2 на зрідженому посіві за довжиною та продуктивністю колосу, не реалізуються в умовах густого посіву на неполивних ділянках, але реалізуються в умовах зрошення.

4. На поливних ділянках фактичні генетичні зрушення у результаті масового добору на високорослість були вищими, ніж добори на короткостебловість. У потомків масових доборів краще відтворюються маса 1000 зерен і маса зерна головного колосу, гірше – кількість зерен у колосі та, особливо, маса зерна однієї рослини. Сформовані масовим добором гібридні популяції в умовах зрошення у випробуваннях на ділянках без поливів за довжиною і продуктивністю колосу поступалися вихідним популяціям, а в умовах зрошення – перевищували їх.

5. У зріджених посівах і в умовах зрошення між довжиною стебла та ознаками довжина колосу, кількість колосків і зерен у колосі, маса зерна у колосі і рослині кореляційна залежність незначна, різноспрямована і нестабільна по комбінаціях і поколіннях; в умовах густого ценозу кореляція набирає істотних значень на середньому рівні.

6. Між довжиною головного колосу та ознаками його продуктивності й продуктивністю рослини існує пряма кореляційна залежність за різних ценотичних умов та умов вологозабезпечення. Довжину колосу можна використати як маркерну ознаку у доборах на підвищення продуктивності колосу та його компонентних ознак у неполивних і зрошуваних умовах.

7. За різної густоти стеблостою між кількістю зерен у головному колосі та його продуктивністю існує істотна кореляційна залежність: на ділянках без поливів r=0,92-0,95; в умовах зрошення r=0,73-0,92. Кореляція між масою 1000 зерен і продуктивністю колосу на зріджених посівах пряма на середньому і вищесередньому рівнях (r=0,44-0,71), а на густих – на низькому рівні (r=0,09-0,16).

8. Потомки індивідуальних доборів в F3 за довжиною стебла і колосу із модифікованих гібридних популяцій відтворювали свої характеристики на високому і стабільному рівні. Більша чисельність селекційних номерів, які за факторіальними ознаками продуктивності перевищували стандарт, виявлена у потомків індивідуальних доборів із загущених (близьких до виробничих) посівів.

9. Індивідуальні добори елітних рослин із сформованих масовими доборами модифікованих гібридних популяцій F3 на зрошуваних ділянках забезпечували більш високу частку перспективних форм у випробуваннях в аналогічних умовах, а на неполивних ділянках їх кількість була в 1,5-3,5 рази меншою.

10. Найвищу ефективність у селекції на підвищення врожайності в умовах зрошення і без поливів забезпечували індивідуальні добори елітних рослин за кількістю зерен у колосі, масою 1000 зерен і масою зерна у колосі. За різних умов вологозабезпеченості рослин більш високі показники трансгресії за урожайністю показали модифіковані масовими доборами гібридні популяції.

11. Серед досліджених ознак якості зерна найбільш високим коефіцієнтом успадковуваності характеризується показник седиментації (Н2 = 0,64-0,88), значно меншим (0,42-0,68) – якість клейковини і порівняно невисоким і нестабільним – вміст білку і клейковини. Показник седиментації може слугувати найбільш надійною маркерною ознакою у селекції на підвищення вмісту клейковини і "сили" борошна в умовах зрошення і без поливів.

12. Найбільш висока збіжність оцінок у селекційному і контрольному розсадниках за різних умов вологозабезпеченості виявлена за тривалістю періоду "сходи-колосіння" і висотою рослин. За довжиною колосу та ознаками продуктивності порівняно висока відтворюваність у ліній, які у попередньому розсаднику вирощувалися у густих посівах. Оцінки ліній, створених на зрошених ділянках, краще відтворювалися за умов випробування в аналогічних умовах.

13. Новостворені лінії озимої пшениці 02/3295, 02/3297, 02/3277, 02/3223, 02/3262, 02/3234, 02/3235, 02/3237, 02/3240, 02/3247, 02/3248, 02/3249 та інші істотно перевищували стандарт за врожайністю і формували зерно з показниками якості "сильних" і "цінних" пшениць.

Публікації автора:

1. Орлюк А.П., Жужа В.О., Шпак Д.В. Взаємозв'язок різних ознак з продуктивністю та її елементами на ранніх етапах селекції озимої пшениці // Таврійський науковий вісник. – Херсон – 2001. – Вип. 20 – С. 6-10 (Доля участі – 60%. Особистий внесок здобувача – виконання експериментальної частини, узагальнення даних).

2. Орлюк А.П., Шпак Д.В., Жужа В.О. Вплив масового добору на характер успадковування ознаки "довжина колосу" у гібридних популяцій озимої пшениці // Таврійський науковий вісник. – Херсон. – 2002. – Вип. 21. – С. 10-15 (Доля участі – 55%. Особистий внесок здобувача – виконання експериментальної частини, математична обробка даних).

3. Орлюк А.П., Шпак Д.В., Жужа В.О., Стратичук В.М. Вплив масового добору на напрямок і силу фенотипових кореляцій елементів продуктивності у модифікованих гібридних популяцій пшениці озимої // Таврійський науковий вісник. – Херсон. – 2002. – Вип. 22 – С. 15-20 (Доля участі – 55%. Особистий внесок здобувача – виконання експериментальної частини, математична обробка даних).

4. Орлюк А.П., Жужа В.О., Шпак Д.В. Ефективність добору за господарсько-біологічними ознаками на ранніх етапах селекційного процесу озимої м'якої пшениці // Таврійський науковий вісник. – Херсон. – 2002. – Вип. 23. – С.13-17 (Доля участі – 70%. Особистий внесок здобувача – виконання експериментальної частини, узагальнення отриманих результатів).

5. Орлюк А.П., Жужа В.О., Козакова О.В. Ефективність доборів за ознаками продуктивності колосу озимої м'якої пшениці за різних умов ценозу і вологозабезпечення рослин // Зрошуване землеробство. Міжвід. темат. наук. збірник. – Херсон. – 2006. – Вип. 46. – С. 174-177 (Доля участі – 70%. Експериментальна частина, узагальнення даних, підготовка статті).

6. Орлюк А.П., Жужа В.О. Оцінка якості зерна озимої м'якої пшениці на ранніх етапах селекції // Таврійський науковий вісник. – Херсон. – 2006. – Вип. 44. – С. 16-25 (Доля участі – 70%. Особистий внесок здобувача – виконання експериментальної частини, узагальнення даних, підготовка статті).

7. Орлюк А.П., Жужа В.О. Прогнозування ефективності добору за ознаками якості зерна озимої мякої пшениці // Збірник наукових праць СГІ – НАЦ НАІС.– Вип. 9(49).– Одеса, 2007.– С. 164-175 (Доля участі – 55%. Особистий внесок здобувача – виконання експериментальної частини, узагальнення даних, участь у написанні статті).

8. Орлюк А.П., Жужа В.А. Оценка качества зерна озимой мягкой пшеницы на ранних этапах селекции // Selekcija i semenarstvo. Plant Breeding and Seed Production. – Novi Sad. – 2006. – Vol. 12., № 1-2. – Р. 15-22 (Доля участі – 70%. Особистий внесок здобувача – виконання експериментальної частини, узагальнення даних, підготовка статті).

9. Орлюк А.П., Шпак Д.В., Жужа В.О. Прогнозування ефекту масового добору за кількісними ознаками у модифікованих гібридних популяцій озимої пшениці // Проблеми та перспективи розвитку зрошуваного землеробства на півдні України. Матеріали професорсько-викладацької та студентської наукових конференцій агрономічного факультету ХДАУ. – Херсон, 2003. – С. 92-94 (Доля участі – 55%. Особистий внесок здобувача – виконання експериментальної частини, участь у написанні статті).

10. Спосіб добору високопродуктивного селекційного матеріалу озимої пшениці: Деклараційний патент на винахід № 56710А. Україна / Орлюк А.П., Шпак Д.В., Жужа В.О.; Заявлений 20.08.2002; Опублікований 15.05.2003. Бюл. № 5 (Доля участі – 40%. Особистий внесок здобувача – виконання експериментальної частини, участь у обговоренні та написанні).