Кулик Олександр Олександрович. Дійсна робота монтажних стиків вертикальних циліндричних резервуарів: дисертація канд. техн. наук: 05.23.01 / Донбаська держ. академія будівництва і архітектури. - Макіївка, 2003.
Анотація до роботи:
Кулик Олександр Олександрович. Дійсна робота монтажних стиків вертикальних циліндричних резервуарів. – Рукопис.
Дисертація на здобуття ученого ступеня кандидата технічних наук за фахом 05.23.01 – Будівельні конструкції, будівлі та споруди. - Донбаська державна академія будівництва і архітектури Міністерства освіти і науки України, Макіївка, 2003.
Робота присвячена питанням розрахункової оцінки напружено-деформованого стану вертикальних монтажних стиків ВЦР, що виготовляються з застосуванням методу рулонування. Розроблено удосконалену методику розрахунку параметрів НДС навколошовної зони в детермінованій і імовірнісній постановці. Отримано результати натурних експериментальних досліджень конструкцій вертикального циліндричного резервуара №2 мазутного складу Зуївської ТЕС об’ємом 5000 м3. Виконано експериментальні дослідження НДС навколошовної зони на великомасштабній моделі зони вертикального монтажного шва ВЦР. З використанням програмного комплексу SCAD 7.29 проведено чисельний експеримент, що дозволив уточнити параметри НДС стінки резервуара, при розрахунку за I граничним станом. Для резервуарів, що експлуатуються, уточнені значення гранично припустимої стріли западання монтажного шва за II граничним станом.
На основі використання реальної діаграми деформування сталі розроблено уточнені методики визначення локальних напружень, обумовлених геометричними кутовими недосконалостями монтажних стиків ВЦР, у імовірнісному і детермінованому виді.
Для елементів, які знаходяться в тривалій експлуатації виконано статистичні дослідження мінливості випадкових параметрів товщини, границі текучості сталі, стрілки западання монтажних стиків ВЦР, що дозволили установити їх відповідність нормальному закону розподілу.
На основі результатів чисельних і експериментальних досліджень, проведених на великомасштабній моделі і реальній конструкції, уточнені параметри НДС стінки резервуара, що відповідає яким співвідношення замість по існуючим методиках розрахунку за I граничним станом. Для зони стику це співвідношення знаходиться в межах .
Проведені експериментальні і чисельні дослідження підтвердили точність розроблених методик розрахунку НДС стику ВЦР, погрішність яких знаходиться в межах 5%, для рівня напружень і в межах 20% для .
Для стінок проектованих ВЦР, що виготовляються методом рулонування, при їх розрахунку на міцність запропоноване значення коефіцієнта умов роботи монтажного стику , що враховує його кутової геометричної недосконалості.
Для резервуарів, що знаходяться в експлуатації, на підставі даних про характер розподілу кільцевих і меридіональних напружень запропонована уточнена методика розрахунку стінок ВЦР за I граничним станом і уточнені значення гранично припустимої стріли западання монтажного шва за II граничним станом.
Результати роботи використані при розробці технічних умов ТУ У В.2.6-28.1-02070795-001-2002 «Конструкції будівельні сталеві резервуарів вертикальних циліндричних для нафти і нафтопродуктів об’ємом від 100 до 20000 м3», при виконанні робіт з оцінки технічного стану мазутного бака №2 Зуївської ТЕС, а також увійшли до складу «Посібника…»до нової редакції ДБН «Сталеві конструкції. Норми проектування».