Хоменко Геннадій Володимирович. Діазотрофи кореневої зони Valereiana officinalis L. і Calendula officinalis L. та їх вплив на урожайність і якість лікарської сировини : дис... канд. с.-г. наук: 03.00.07 / УААН; Інститут сільськогосподарської мікробіології. — Чернігів, 2007. — 190арк. — Бібліогр.: арк. 129-156.
Анотація до роботи:
Хоменко Г.В. Діазотрофи кореневої зони ValerianaofficinalisL.і CalendulaofficinalisL. та їх вплив на урожайність і якість лікарської сировини. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.07 – мікробіологія, сільськогосподарські науки. Інститут сільськогосподарської мікробіології УААН. Чернігів, 2007.
Дисертація присвячена вивченню мікроорганізмів, відповідальних за процес асоціативної азотфіксації в кореневій зоні валеріани лікарської і нагідок лікарських.
Встановлено, що як в ризосфері, так і в ризоплані досліджуваних культур створюються сприятливі умови для розвитку різних систематичних і еколого-трофічних груп діазотрофів.
Із кореневої зони ValerianaofficinalisL.і CalendulaofficinalisL. виділено діазотрофи, представники родів Azotobacter, Bacillus, Pseudomonasта Flavobacterium, які характеризуються високою нітрогеназною активністю.
Одержано новий штам Pseudomonasfluorescens211, інтродукція якого в кореневу зону лікарських рослин стимулює розвиток основних груп азотфіксуючого мікробного угруповання, підвищує активність асоціативної азотфіксації, сприяє збільшенню вмісту загального азоту в листках нагідок лікарських і обмежує розвиток кореневих гнилей культури.
Інокуляція насіння нагідок лікарських штамом Pseudomonas fluorescens 211 і біопрепаратом на його основі забезпечила приріст урожаю суцвіть в середньому на 14,3, ефірної олії в суцвіттях нагідок – на 16,7 – 20,0, вміст екстрактивних речовин – на 5,9 – 15,5 % у порівнянні з неінокульованими рослинами.
Застосування нового біопрепарату азотфіксуючих бактерій є ефективним технологічним прийомом, що дозволяє знизити собівартість продукції на 10,83 грн./ц, а також підвищити прибуток від реалізації сировини на 958,04 грн./га і рентабельність виробництва на 9,1 %.
На основі теоретичних узагальнень і проведених експериментальних досліджень визначено склад азотфіксуючого мікробного угруповання кореневої зони ValerianaofficinalisL. та CalendulaofficinalisL., показана можливість активізації асоціативної системи діазотрофи – лікарські рослини за рахунок інтродукції активних штамів бактерій-азотфіксаторів для забезпечення підвищення продуктивності і поліпшення якості лікарської сировини за одночасного збереження навколишнього середовища у благополучному стані.
Вивчено активність фіксації молекулярного азоту в кореневій зоні ValerianaofficinalisL. та CalendulaofficinalisL. Асоціативна азотфіксуюча система діазотрофи – ValerianaofficinalisL. належить до ендоризосферного типу, а система діазотрофи – CalendulaofficinalisL. – до екзоризосферного типу.
Вперше вивчено склад азотфіксуючого мікробного угруповання кореневої зони валеріани та нагідок. З ризосфери і ризоплани зони лікарських рослин виділено 11 активних штамів діазотрофів, представників родів Azotobacter, Bacillus, Pseudomonasта Flavobacterium. Їх нітрогеназна активність коливалася в межах від 53 до 377 нмоль С2Н4 / 5 мл середовища за годину.
Комплекс збудників кореневих гнилей нагідок лікарських представлений мікроміцетами: Fusariumsporotrichiella Bilai var. poae (P. k) Wr. emend Bilai, Alternariaalternata (Fr.) Keissler та RhizoctoniaDС.
Одержано новий штам Pseudomonasfluorescens211, інтродукція якого в кореневу зону лікарських рослин стимулює розвиток основних груп азотфіксуючого мікробного угруповання, підвищує активність асоціативної азотфіксації, сприяє збільшенню вмісту загального азоту в листках нагідок лікарських і обмежує розвиток кореневих гнилей культури.
Інокуляція нагідок лікарських новим штамом Pseudomonas fluorescens211 забезпечила приріст урожаю суцвіть в середньому на 14,3, ефірної олії в суцвіттях нагідок – на 16,7 – 20,0, вміст екстрактивних речовин – на 5,9 – 15,5 % у порівнянні з неінокульованими рослинами.
Застосування Pseudomonas fluorescens 211 як біоагента препарату є ефективним технологічним прийомом, що дозволяє знизити собівартість продукції на 10,83 грн./ц, підвищити прибуток від реалізації сировини на 958,04 грн./га та рентабельність виробництва на 9,1 %. Щодо енергетичної оцінки, то бактеризація насіння є також ефективною, оскільки дозволяє підвищити вміст енергії в господарсько-цінній частині урожаю на 14,1 %, а коефіцієнт енергетичної ефективності – на 1,6 %.
2. Хоменко Г.В., Надкернична О.В. Вплив діазотрофів на нітрогеназну активність, урожай та якість лікарської сировини CalendulaofficinalisL// Аграрний вісник Причорномор’я: Біологічні та сільськогосподарські науки. – Одеса, 2004. – Вип. 26., Ч.2. – С.113-118. (Проведення польових дослідів, мікробіологічні, біохімічні аналізи, статистична обробка, написання статті).
3. Надкернична О., Хоменко Г. Азотфіксуючі мікроорганізми та нітрогеназна активність кореневої зони нагідок лікарських // Вісник Львівського державного аграрного університету: Агрономія. – 2004. – № 8. – С. 23-28. (Проведення польових дослідів, аналіз одержаних результатів, написання статті).
4. Хоменко Г.В. Вплив діазобактерину на урожай нагідок лікарських / Збірник наукових праць Уманського державного аграрного університету. Біологічні науки і проблеми рослинництва. – Умань: Уманський державний аграрний університет, 2003. – С. 311-315.
5. Пат. 70006 А Україна, МКИ C12N1/20. Штам бактерій Pseudomonasfluorescens 211 для виробництва бактеріального добрива під нагідки лікарські. О.В. Надкернична, Г.В. Хоменко. Заявл. 22.12.2003; Опубл. 15.09.2004, Бюл. № 9. (Виділення, ідентифікація, проведення лабораторних та польових досліджень).
6. Хоменко Г.В., Булах Т.Д., Ушакова М.А. Вплив діазотрофів на нітрогеназну активність і урожай нагідок лікарських / Х з’їзд Товариства мікробіологів України. Тези доповідей. (Одеса, 15 – 17 вересня 2004 р.). – Одеса, 2004. – С.88. (Проведення польових дослідів, мікробіологічні, біохімічні аналізи, статистична обробка, написання тез).
7. Хоменко Г.В. Асоціативна азотфіксуюча система діазотрофи-валеріана лікарська / Матеріали науково-практич. конференції “Агроекологічні проблеми сьогодення та шляхи їх вирішення” (Полтава, 31 травня – 1 червня 2005 р.). – Полтава, 2005. – С. 40-41.
8. Хоменко Г.В. Використання діазотрофів для підвищення урожаю та біологічний контроль збудників кореневих гнилей нагідок лікарських / Тези наукової конференції молодих учених “Сучасні проблеми фізіології рослин і біотехнології” (Ужгород, 1 – 3 грудня 2005 р.). – Ужгород, 2005. – С. 124-125.
9. Хоменко Г.В. Вплив біопрепаратів на проростання насіння і урожайність нагідок лікарських / Матер. Всеукр. конф. молодих вчених “Засади сталого розвитку аграрної галузі” (Київ, 28 –30 жовтня, 2002). – Київ, 2002. – С. 112 –113.
10. Хоменко Г.В., Ушакова М.А., Булах Т.Д. Вплив діазотрофів на якість лікарської сировини CalendulaofficinalisL. / Актуальні проблеми фізіології, генетики та біотехнології рослин і ґрунтових мікроорганізмів. Тези доповідей (Київ, 24-25 лютого 2005 р.). – Київ, 2005. – С. 84. (Проведення лабораторних та польових дослідів, біохімічні аналізи, обробка отриманих даних, написання тез).