Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


364. Козакевич Антоніна Станіславівна. Діяльність жінки-керівника в контексті розвитку менеджменту сільськогосподарських підприємств: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний аграрний ун-т. - К., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Козакевич А.С. Діяльність жінки у контексті розвитку менеджменту сільськогосподарських підприємств. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 — економіка, організація і управління підприємствами. —Національний аграрний університет, Київ, 2004.

В дисертаційній роботі розкрито суть управлінської діяльності, досліджено теоретичні і методологічні основи діяльності жінки в системі розвитку менеджменту, а також визначено ключові проблеми діяльності жінки-керівника і причини їх виникнення в сільськогосподарському виробництві.

На основі комплексного дослідження проведено аналіз якісного складу управлінського персоналу із врахуванням гендерного фактора, виявлено індивідуально-типологічні особливості жінки-керівника, здійснено оцінку їх діяльності в сфері управління підприємством. Визначено рівень впливу факторів на динаміку і параметри результативності сільськогосподарських підприємств, із

врахуванням яких можна досягти підвищення економічної ефективності сільськогосподарського виробництва. Розроблено модель жінки-керівника.

Підтверджено необхідність вдосконалення гендерних відносин в управ-лінській діяльності сільськогосподарських підприємств. Обґрунтовано методичні підходи до формування результативного організаційно-економічного механізму підвищення трудової активності жінок у сфері управління підприємством. Розроблено мотиваційний механізм трудової діяльності жінок із врахуванням їх психологічних особливостей, раціональну систему мотиваційного моніторингу.

Проведене дослідження діяльності жінки-керівника в контексті розвитку менеджменту сільськогосподарських підприємств дозволяє зробити такі висновки:

  1. На даному етапі внаслідок впровадження нових економічних взаємо-відносин в Україні, диференціація та інтеграція праці зумовили зростання числа жінок на менеджерських посадах. Управлінська діяльність жінок має свої особи-вості, що потребує дослідження та розробки системи заходів підвищення результат-тивності їх діяльності у сфері менеджменту. Запропоновані нами методологічні підходи щодо оптимізації керівної діяльності жінок сприятимуть розв’язанню цих завдань.

  2. В процесі дослідження виявлені проблеми, які перешкоджають розвитку ділової кар’єри жінок-керівників, а саме: не вміння ладити між собою, “грати в команді”, бути поблажливими до недоліків інших людей; оцінки ризику; підвищена емоційна чутливість, що дуже часто негативно впливає на їх керівну діяльність; слабо виражена ділова спрямованість, вони вважають, що вирішальним фактором професійного успіху є їх самореалізація; недостатність глобального погляду на проблему, більш розвинутий консерватизм, тенденція загрузнути в дрібницях і емоціях; сімейний стан, необхідність сумісності ролей, що обмежує вибір діяль-ності, ускладнює посадове просування, створює труднощі в роботі. На основі сфор-мованої зведеної аналітичної інформації розроблено модель поведінки і діяльності жінок в управлінській сфері, яка сприятиме підвищенню їх ділової активності та адаптації до вимог менеджменту.

  3. Сучасний ринок праці характеризується збільшенням чисельності жінок-керівників, які тривалий час працювали в підприємствах, зарекомендували себе не тільки як висококваліфіковані фахівці, але як і хороші організатори сільсько-господарського виробництва і які здатні очолювати трудові колективи. Розроблено методичні підходи та визначено основні параметри оцінки: професійнокваліфіка-ційного рівня жінок-керівників, ділових і особистих їх якостей, ознак, що характеризують складність виконуваних функцій та результативність праці керів-ників. Встановлено, що рівень управління у жінок-керівників є достатнім, щоб забезпечити економічну ефективність діяльності сільськогосподарських під-приємств.

  4. З метою вивчення індивідуально-типологічних особливостей жінок-керівників нами було проведено дослідження психологічних особливостей особистості. Встановлено, що специфіка жорстко конкурентної діяльності і вимог до керівника настільки сильно обумовлюють особисті якості, якими йому необхідно

володіти, що вплив статевих особливостей тут практично не позначається. Проте дуже схожі за своїми комплексними психологічними портретами чоловіки і жінки стають керівниками завдяки розвитку принципово різного набору якостей. Так якості, що корелюють зі статусом чоловік-керівник: рівень концентрації уваги, рівень домінантності — дають можливість ефективно орієнтуватись в діловій ситуа-ції і реалізувати свої рішення, незважаючи на протидію. А якості, що корелюють зі статусом жінка-керівник: точність і ефективність при роботі, що вимагає значної уваги, особиста тривожність, рівень мотивації на досягнення успіху, тенденція до замкнутості, дипломатичності — сприяють досягти успіху індивідуально.

  1. Управлінська праця всесторонньо впливає на систему виробництва і знаходить своє відображення в кінцевих результатах господарської діяльності підприємства. Аналізуючи управлінську діяльність жінок-керівників, слід відмітити, що рівень прибутковості підприємств є нижчим, порівняно із підприємствами, які очолюють чоловіки. Однак ділова активність підприємств, де керівниками висту-пають жінки, як показали результати досліджень, є вищою і постійно зростає.

  2. У процесі оцінки діяльності жінок у сфері управління нами були виявлені основні фактори, які є основою підвищення економічної ефективності сільсько-господарського виробництва. Виявлено кількісні параметри такої залежності: вплив концентрації виробництва, розміру ресурсного потенціалу підприємства, репутація підприємства, яка виражається в популярності споживачів, що користуються послу-гами підприємства та професійно-кваліфікаційного рівня керівника. Встановлено, що прибутковість підприємств лише на 30% зумовлена вказаними факторами, а решта (70%) — загальним станом підприємств та рівнем організації управління, які залишились у спадок жінкам-керівникам.

  3. Підвищення економічної ефективності сільськогосподарських підприємств повинне здійснюватись через покращення процесу гармонізації гендерних відносин. Удосконалена методика активізації управлінської діяльності жінок сприятиме обґрунтуванню стратегічних рішень, щодо ширшого залучення жінок до управління на всіх рівнях ієрархії.

  4. Удосконалення гендерних відносин повинно базуватись на рівності прав жінки і чоловіка, жінки повинні розглядатись не тільки як об’єкти, а й як суб’єкти змін. Розроблені нами принципи гендерної рівності сприятимуть розв’язанню цього завдання.

  5. Для обґрунтування доцільності зайняття жінками управлінською діяль-ністю сільськогосподарських підприємств нами визначені шляхи оптимізації керів-ної діяльності жінок, розроблено систему підвищення результативності їх роботи, яка враховує біологічні, духовні та поведінські потреби жінки.

  6. Залучення жінок до управлінської діяльності доцільно здійснювати шляхом мотивації їх трудової діяльності. Розроблена нами мотиваційна система сприятиме покращенню умов життя і праці жінок-керівників, активізації їх трудової діяльності у сфері управління. Запропоновані напрямки створення і використання мотива-ційного механізму в аграрному секторі даватимуть позитивний результат за умови комплексного, взаємопов’язаного і методологічно послідовного втілення їх у життя.

Реалізація запропонованих в дисертаційній роботі заходів забезпечить підвищення ролі жінки керівника в системі аграрного менеджменту.

Публікації автора:

  1. Завадський Й.С., Козакевич А.С. Сучасна жінка в трудовому процесі // Проблеми економіки агропромислового комплексу і формування його кадрового потенціалу: Кол. монографія у двох томах. Т.2 / За ред. П.Т.Саблука, В.Я.Амбросова, Г.Є.Мазнєва. — К.: ІАЕ, 2000. — С. 10-16 (Особисто автором – оцінка сучасного стану жінки у трудовому процесі).

  2. Козакевич А.С. Роль жінки в економічному розвитку суспільства: від минулого до сучасного // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. — Дніпропетровськ: ДНУ, 2000. — Вип. 51. — С. 91-96.

  3. Козакевич А.С. Особливості управлінської діяльності за ринкової еконо-міки // Організаційно–економічні проблеми розвитку АПК. У 4-х частинах. Ч.1. Соціально-економічні проблеми села / За ред. П.Т Саблука. — К.: ІАЕ, 2001. — С. 325-329.

  4. Козакевич А.С. Проблеми діяльності жінки керівника // Проблеми ефектив-ного функціонування АПК в умовах нових форм господарювання: Кол. монографія у двох томах. Т.2 / За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. — К.: ІАЕ, 2001. — С. 798-801.

  5. Козакевич А.С. Демографічна та соціально-професійна характеристика жінок-керівників Рівненської області // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. — Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. — Вип. 193, Т.1 — С. 11-16.

  6. Козакевич А.С. Современная женщина на пороге третьего тысячелетия // Наукові доповіді міжнародної науково-практичної конференції у двох томах. Т.2 / За ред. Дорогунцова С.І. та ін. — К.: Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, 2000. — С. 79-83.