Васильєва Тетяна Анатоліївна. Діяльність банківських установ на ринку інноваційного інвестування: методологічні засади : Дис... д-ра наук: 08.00.08 - 2008.
Анотація до роботи:
Васильєва Т. А. Діяльність банківських установ на ринку інноваційного інвестування: методологічні засади. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – Гроші, фінанси і кредит. – Державний вищий навчальний заклад «Українська академія банківської справи Національного банку України», Суми, 2008.
Дисертаційне дослідження присвячене розробці теоретико-методологічних положень формування та розвитку ринку інноваційного інвестування, а також науково-методичного забезпечення банківського фінансування інноваційної діяльності суб’єктів господарювання. В роботі визначено сутність, призначення та специфіку ринку інноваційного інвестування, здійснено його сегментацію, формалізовано суб’єкти та інфраструктурні підсистеми, визначено особливості кругообігу та специфіку формування вартості, попиту та пропозиції товарів на ньому. Здійснено аналіз системної взаємодії фінансового ринку, ринку товарів і послуг та ринку факторів виробництва в процесі інвестування в інновації, структуризацію елементів чистого внутрішнього продукту за критерієм інноваційності.
В роботі визначено напрямки суб’єктно-об’єктного взаємозв’язку банківської системи та ринку інноваційного інвестування, сформовано теоретико-методологічне підґрунтя функціонування банків на ньому та державного стимулювання цього процесу, розроблено концептуальні основи формування системи спеціалізованих інноваційно-інвестиційних банків в Україні, удосконалено організаційно-економічні та правові засади участі банків в інтеграційних об’єднаннях на досліджуваному ринку, загальні напрямки та фінансові механізми трансформації взаємовідносин держави та банків при реалізації загальнодержавної програми розвитку венчурного бізнесу в Україні.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється у формалізації та методологічному забезпеченні формування ринку інноваційного інвестування, розвитку відомих та розробці і обґрунтуванні нових теоретичних і методичних положень банківського фінансування інноваційної діяльності суб’єктів господарювання.
За результатами дисертаційного дослідження зроблено наступні висновки:
1. Дослідження впливу інноваційних процесів на характер відтворення основних фондів і, як результат – на інвестиційну діяльність, підтвердило наявність та дозволило виділити системні взаємозв’язки інноваційного розвитку економіки та його інвестиційного забезпечення.
2. З метою комплексного врахування впливу інноваційного та інвестиційного факторів на зміну макроекономічного показника ефективності розвитку економічної системи (ЧВП), здійснено структуризацію його складових за ознакою інноваційності, що дозволило: обґрунтувати наявність різної за величиною схильності споживачів до придбання інноваційних та традиційних товарів і послуг; уточнити функціональну залежність сукупних витрат на споживання від доходу; визначити особливості та взаємозв’язки структурних елементів державних витрат; оцінити інноваційну складову чистого експорту.
3. У структурі чистих внутрішніх інвестицій як складової ЧВП виокремлено інноваційно орієнтовані та традиційно орієнтовані інвестиції, виявлено особливості формування попиту на них, що дозволило: довести різну міру залежності попиту від реальної ставки відсотка; виділити та структурувати фактори його формування; обґрунтувати різний рівень та характер впливу окремих факторів на виділені види інвестицій; довести факт наявності циклічного зворотного зв’язку між обсягом кожного їх виду та рівнем забезпеченості економіки основним капіталом.
4. Запропонована класифікація складових ЧВП склала основу для розширення системи індикаторів рівня інноваційності економіки за рахунок включення до неї ряду показників, що характеризують інноваційну спрямованість цих елементів, та формалізації ідентифікаційних ознак інноваційно орієнтованого типу економічного розвитку за визначеними критеріями.
5. В роботі виявлено напрямки системної взаємодії фінансового ринку, ринку товарів і послуг та ринку факторів виробництва в процесі інвестування в інновації, обґрунтовано необхідність виокремлення та досліджено основні особливості інноваційних сегментів цих ринків, запропоновано в основу розмежування економічних категорій «інвестиційні ресурси» та «інвестиції» покласти критерій ринкового середовища їх формування.
6. Доведено, що однією з причин неефективного фінансово-кредитного забезпечення інноваційного процесу є невпорядкованість руху інвестиційного капіталу від його власників до споживачів, неокресленість інституційного й правового поля та ринкового простору акумуляції ресурсів, їх трансформації в продуктивний капітал. Для вирішення цієї проблеми запропоновано в структурі фінансового ринку виокремити ринок інноваційного інвестування, який досліджено за сутністю, функціями, факторами ефективного розвитку, об’єктами, суб’єктами. Доведено, що як товар на ринку інноваційного інвестування виступають інноваційно орієнтовані інвестиційні ресурси, визначено особливості та послідовність їх кругообігу, обґрунтовано необхідність врахування трансакційних витрат при визначенні їх вартості, розроблено класифікацію напрямків використання даних ресурсів.
7. Визначено, що основними факторами формування попиту на ринку інноваційного інвестування можна вважати вартість ресурсів, величину реальних доходів населення, рівень технічної та технологічної забезпеченості споживачів, ступінь монополізації виробництва нової продукції, рівень кадрової забезпеченості інноваційної діяльності, рівень оподаткування інноваційної діяльності тощо, а факторами формування пропозиції на ньому – державне регулювання інвестиційних витрат, ступінь конкуренції на традиційному та інноваційному сегментах інвестиційного ринку, інноваційну спрямованість розвитку економіки в цілому.
8. На основі побудови функціональних статистичних моделей попиту та пропозиції формалізовано окремі тенденції на вітчизняному ринку інноваційного інвестування. Виходячи з обмеженої кількості суб’єктів, наявності економічних, політичних, інституціональних, кон’юнктурних та інших передумов для їх взаємозалежності, нецінової конкуренції, ускладненого доступу на ринок, наявності тенденцій до витіснення з ринку слабких учасників тощо запропоновано досліджуваний ринок в Україні за рівнем конкуренції ідентифікувати як олігополістичний.
9. Обґрунтовано, що банківська сфера і ринок інноваційного інвестування як підсистеми загального економічного простору здійснюють взаємний вплив, що носить суб’єктно-об’єктний характер (банки є суб’єктами, що безпосередньо та опосередковано впливають на цей ринок, який є об’єктом, тобто частиною сфери діяльності банківської системи), визначено напрямки цього впливу.
10. Дослідження ролі та місця банків на ринку інноваційного інвестування дозволило надати змістовну характеристику власній інвестиційній діяльності та інвестиційному посередництву як формам діяльності банків на ньому, розширити класифікацію їх функцій, визначити фундаментальні відмінності та переваги порівняно з небанківськими посередниками, напрямки та форми взаємодії з іншими суб’єктами ринку.
11. Здійснений за авторською системою критеріїв порівняльний аналіз венчурного фінансування, проектного фінансування, банківського кредитування та інвестування, як форм діяльності банків на ринку інноваційного інвестування, дозволив виявити найбільш суттєві відмінності у механізмах їх реалізації, що склало теоретичне підґрунтя для розробки рекомендацій щодо вибору конкретної форми в залежності від стадії життєвого циклу інновацій. Визначено основні фактори ефективного розвитку банківського кредитування інновацій, окреслено коло основних проблем щодо застосування синдикованого кредитування в цій сфері. Визначено ряд нових особливостей щодо розуміння сутності банківських інвестицій, як економічної категорії, та скореговано їх визначення. Доповнено класифікаційні ознаки проектного фінансування інновацій, виявлено невідповідність цих операцій в Україні традиційному уявленню про них.
12. Дослідження напрямків стимулюючого впливу держави на функціонування банків на ринку інноваційного інвестування дозволило виділити загальні заходи щодо підтримки стабільного розвитку цього ринку та банківської системи в цілому та комплекс спеціалізованих заходів, в рамках якого розроблено ряд пропозицій щодо удосконалення механізму державного гарантування інноваційних кредитів, системи обов’язкового резервування банківських ресурсів, системи довгострокового цільового рефінансування банків тощо; з’ясовано, в якій мірі державне регулювання розміру капіталу банків впливає на їх активність на досліджуваному ринку.
13. Визначено передумови, напрямки та організаційні механізми розвитку спеціалізованого інноваційно-інвестиційного банкінгу; запропоновано розглядати спеціалізацію окремих підрозділів банку (без створення та зі створенням нової юридичної особи), а також банку в цілому; розроблено механізм створення цілісної системи спеціалізованих інноваційно-інвестиційних банків в Україні, виділено їх особливості, перелік основних послуг, напрямки співпраці з державою при роботі цих банків на регіональному та місцевому рівнях, удосконалено організаційні механізми їх формування.
14. Визначено основні мотиви, умови та переваги участі банків в інтеграційних об’єднаннях на ринку інноваційного інвестування; поглиблено класифікацію та розуміння конкретних форм інтеграції банківських установ з іншими суб’єктами ринку в рамках вертикальної, горизонтальної, вертикально-горизонтальної та науково-банківської інтеграції; обґрунтовано необхідність та розроблено організаційно-економічні й нормативно-правові засади формування нового типу інвестиційно-інноваційних інтеграційних об’єднань, які б задовольняли вимоги стимулювання інноваційного розвитку; виділено їх функціональні підсистеми та перспективні напрямки розвитку. Запропоновано розділяти їх на промислово-інноваційні холдинги та банківсько-інноваційні конгломерати, визначено функції та фінансові механізми діяльності банків в кожному з них.
15. На основі поглиблення системи ідентифікаційних критеріїв венчурного бізнесу обґрунтовано невідповідність основних напрямків його розвитку в Україні загальносвітовим тенденціям. Розроблено організаційний та фінансовий механізми трансформації взаємовідносин існуючих та новостворюваних органів влади, іноземних та вітчизняних банківських установ, венчурних фондів та приватних інвесторів при реалізації загальнодержавної програми розвитку венчурного бізнесу в Україні.
16. Визначено роль, форми, організаційні та фінансові механізми участі банків у венчурному інвестуванні залежно від етапів його життєвого циклу; переваги й правові обмеження щодо їх участі у функціонуванні незалежних венчурних фондів та створення внутрішніх венчурів, запропоновано шляхи їх подолання. З метою підвищення ефективності участі банків у венчурному бізнесі та його адаптації до інституціональних умов вітчизняної економіки запропоновано надавати пріоритет венчурним фондам, що функціонують не у формі закритого пайового фонду, а як командитні товариства. Розроблено схему взаємодії банків з іншими учасниками фондів, створених у такий спосіб.
Публікації автора:
Монографії
Васильева Т. А. Банковское инвестирование на рынке инноваций : монография. – Сумы : Изд-во СумГУ, 2007. – 513 с. (29,99 друк. арк.).
Васильєва Т. А. Банківське фінансування інноваційної діяльності : монографія. – Суми : Ділові перспективи. – 2006. – 60 с. (3,49 друк. арк.)
Васильєва Т. А. Розвиток ринку інновацій в Україні // Маркетинг інновацій і інновації в маркетингу : монографія / за заг. ред. д-ра екон. наук, проф. С. М. Ілляшенка. – Суми : Університетська книга, 2008. – С. 55-90 (1,74 друк. арк.).
Васильева Т.А., Леонов С. В. Комплексный сравнительный анализ методик принятия инвестиционных решений в условиях различных экономических систем с точки зрения их влияния на стимулирование НТП // Инвестиционные решения и управление НТП : монография / под. ред. д-ра экон. наук, проф. С. Н. Козьменко. - Сумы : Университетская книга; Деловые перспективы, 2005. – С. 86-108 (9,42 друк. арк.). Особистий внесок: порівняльний аналіз підходів до визначення економічних категорій «капітальні вкладення» та «інвестиції», показників ефекту, ефективності та окупності інвестицій (0,54 друк. арк.)
Риск-менеджмент инноваций. Васильева Т. А., Диденко О. Н., Епифанов А. А. и др. – Сумы : Деловые перспективы, 2005. – 260 с. (15,11 друк. арк.). Особистий внесок: визначення особливостей інноваційної діяльності в Україні та узагальнення методичних підходів до управління ризиком (0,63 друк. арк.).
Васильева Т. А. Влияние амортизации на оценку инвестиционных проектов и механизм учета морального износа техники в инвестиционном анализе // Амортизация и оптимальне сроки службы техники : монография / Козьменко С. Н., Васильева Т. А., Ярошенко С. П. и др. – Сумы : Деловые перспективы, 2005. – 223 с. (0,42 друк. арк.).
Козьменко С. Н. Циклы воспроизводства капитала : монография // С. Н. Козьменко, Т. А. Васильева, И. Д. Скляр и др. – Сумы : Деловые перспективы, 2005. – 221 с. (13,81 друк. арк.). Особистий внесок: обґрунтування циклічності відтворення інвестиційного капіталу в контексті стимулювання інноваційного розвитку економіки та визначення концептуальних напрямків регулювання цього процесу (1,5 друк. арк.).
Васильева Т. А. Общие положення инноватики // Потенциал инновационного развития предприятия : монография / под. ред. д-ра экон. наук, проф. С. Н. Козьменко. – Сумы: Деловые перспективы, 2005. – С. 7-11 (0,26 друк. арк.).
Васильєва Т. А., Діденко О. М. Комплексна система ризик-менеджменту інновацій // Маркетинг і менеджмент інноваційного розвитку : монографія / за заг. ред. д-ра екон. наук, проф. С. М. Ілляшенка. – Суми : Університетська книга, 2006. – С. 601-642 (2,16 друк. арк.). Особистий внесок: визначення концептуальних основ оцінки ризику на різних стадіях життєвого циклу інноваційного проекту (1,08 друк. арк.).
Статті у наукових фахових виданнях:
Васильєва Т. А. Олігополістичний характер ринку інноваційного інвестування в Україні // Наука та наукознавство. – 2008. – № 2. – С. 21-35 (1,34 друк. арк.).
Васильева Т. А. Технологии банковского финансирования венчурного бизнеса // Бізнес Информ. – 2008. – №1. – С.119-126 (0,52 друк. арк.).
Васильєва Т. А. Основні індикатори ринку інноваційного інвестування // Економіка розвитку. – Харків : Вид-во ХНЕУ. – 2008. – № 1(45). – С. 22-26 (0,56 друк. арк.).
Васильєва Т. А.Взаємодія держави і банків при формуванні національної мережі венчурних фондів в Україні // Актуальні проблеми економіки. – 2008. – № 4. – С. 204-212 (0,56 друк. арк.).
Васильєва Т. А. Суб’єктно-об'єктний взаємозв'язок банківської системи і ринку інноваційного інвестування // Вісник СумДУ. – 2008. – № 1. – С. 168-175 (0,54 друк. арк.).
Васильєва Т. А. Ринок інноваційного інвестування в системі міжринкової взаємодії // Наука і економіка. – 2008. – № 2(10). – С. 7-12 (0,34 друк. арк.).
Васильєва Т. А. Концептуальні засади державного регулювання банківського посередництва на ринку інноваційного інвестування // Ринкова економіка: сучасна теорія і практика управління. – Том 11. Випуск 19: Високотехнологічне виробництво: аспекти розвитку у трансформаційній економіці. – 2008. – С. 38-43 (0,4 друк. арк.).
Васильева Т. А. Разработка стратегии банка в условиях рыночной конкуренции // Ринкова економіка: сучасна теорія і практика управління. – Том 11. Випуск 18: Проблеми збалансованого розвитку української економіки. – 2008. – С. 36-40 (0,3 друк. арк.).
Kozmenko S., Vasyl’yeva T. Investment provision of innovative development in Ukraine // Problems and Perspectives in Management. – 2008. – Volume 6. Issue 1. – Р. 4-10 (0,95 друк. арк.). Особистий внесок: дослідження сучасного стану інвестиційного забезпечення інноваційного розвитку в Україні (0,48 друк. арк.).
Kozmenko S., Vasilieva T. Specialized innovating-investment banks in Ukraine // Banks and Bank Systems. – 2008. – Volume 3. Issue 1. – Р. 49-57 (1,25 друк. арк.). Особистий внесок: розробка концептуальних основ створення системи спеціалізованих інноваційно-інвестиційних банків в Україні (0,63 друк. арк.).
Васильєва Т. А. Роль банківських установ у проектному фінансуванні інноваційної діяльності // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України : збірник наукових праць. Т. 20. – Суми : УАБС НБУ, 2007. – С. 158-165 (0,44 друк. арк.).
Васильева Т. А. Формы интеграционных объединений банков на рынке инновационного инвестирования // Бізнес Информ. – 2007. – № 12 (2). – С. 97-99 (0,29 друк. арк.).
Васильєва Т. А. Роль та місце комерційних банків на ринку інноваційного інвестування // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України : збірник наукових праць. Т. 21. – Суми : УАБС НБУ, 2007. – С. 111-119 (0,57 друк. арк.).
Васильєва Т. А. Проблеми створення та функціонування спеціалізованих інноваційних банків // Вісник УАБС. – 2007. – № 2 (23). – С. 51-56 (0,57 друк. арк.).
Васильева Т. А. Сравнение механизмов участия банка в кредитовании и проектном финансировании инноваций // Прометей : регіональний збірник наукових праць з економіки / Донецький економіко-гуманітарний інститут МОН України; Інститут економіко-правових досліджень НАН України. – Вип. 3(24). – Донецьк : ДЕГІ, 2007. – С. 397-400 (0,34 друк. арк.).
Васильєва Т. А. Системні взаємозв’язки інноваційного розвитку економіки та його інвестиційного забезпечення // Наука і наукознавство. – 2007. – № 4. – С. 120-129 (0,73 друк. арк.).
Васильєва Т. А. Банківські інвестиції: сутність та особливості // Ринкова економіка: сучасна теорія і практика управління. – Том 10. Випуск 16: Питання аналізу фінансово-господарської діяльності українських підприємств у сучасних умовах. – 2007. – С. 22-27 (0,29 друк. арк.).
Козьменко С. М., Васильєва Т. А. Основи формування ринку інноваційного інвестування // Економіка: проблеми теорії та практики : збірник наукових праць. – Випуск 234: В 4 т. –Т. ІІІ. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2007. – С. 572-577 (0,28 друк. арк.). Особистий внесок: визначення сутності, факторів ефективного функціонування та ролі в економіці ринку інноваційного інвестування, напрямків кругообігу інвестиційних ресурсів на ньому (0,14 друк. арк.).
Васильєва Т. А., Лєонов С. В., Грищенко О. С. Оцінка ефективності суспільно значущих інвестиційних та інноваційних проектів // Вісник Донецького університету. – (Серія В: Економіка і право, спецвипуск). – Т. 1. – 2006. – С. 151-157 (0,48 друк. арк. Особисто автором визначено сутність суміжних, перерозподільних та непрямих ефектів від реалізації інноваційних проектів (0,16 друк. арк.).
Васильєва Т. А., Ярошенко С. П., Винниченко Н. В. Стратегічне управління інвестиційною діяльністю як інструмент забезпечення стабільного розвитку підприємства // Вісник Сумського державного університету. – 2006. – № 7. – С. 105-109; 0,44 друк. арк.). Особистий внесок: оцінка інвестиційного розвитку в Україні та аналіз сформованої в країні системи управління ним (0,22 друк. арк.).
Васильева Т. А., Винниченко Н. В. Внутренний аудит инвестиционной деятельности в общей системе управления предприятием // Механізм регулювання економіки. – 2006. – № 3. – С.107-112 (0,38 друк. арк.). Особистий внесок: аналіз специфічних особливостей та завдань аудиту інвестиційної діяльності (0,19 друк. арк.).
Васильева Т. А. Особенности управления инвестиционной деятельностью в регионе // Механізм регулювання економіки. – 2005. – № 3. – С. 103-106 (0,29 друк. арк.).
Васильева Т. А., Диденко О. Н. Учет риска при оценке эффективности инновационных проектов // Вісник Української академії банківської справи. – Суми : УАБС НБУ, 2005. – № 1(18). – С. 93-98 (0,68 друк. арк.). Особистий внесок: розробка підходів до прогнозування ставки відсотку з огляду на інноваційний шлях розвитку економіки (0,34 друк. арк.).
Васильева Т. А., Диденко О. Н., Пожар А. М. Комплексная система риск-менеджмента инноваций // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України : збірник наукових праць. – Том 12. – Суми : Мрія-1, УАБС, 2005. – С. 178-181 (0,26 друк. арк.). Особистий внесок: визначення місця ризик-менеджменту інновацій в системі управління інноваційною діяльністю, основних напрямків його планування (0,08 друк. арк.).
Васильева Т. А., Гриценко Л. Л. Организационно-экономический механизм осуществления региональной экспертизы инвестиционных проектов // Економіка: проблеми теорії та практики : збірник наукових праць: В 5 т. Том ІІІ. – Дніпропетровськ : ДНУ. – 2005.– Випуск 207. – С. 771-779 (0,42 друк. арк.). Особистий внесок: розробка шляхів удосконалення організаційного механізму експертної оцінки інвестиційних проектів регіонального рівня (0,21 друк. арк.).
Васильева Т. А., Гриценко Л. Л. Инвестиционное проектирование с учетом региональных особенностей // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. – (Серія «Економічні науки»). – Черкаси : ЧДТУ. – 2005. – Випуск 14. – С. 244-248 (0,5 друк. арк.). Особистий внесок: розробка механізму регіональної диференціації ставки відсотку (0,25 друк. арк.).
Васильева Т. А., Винниченко Н. В. Особенности аудита инвестиционной деятельности предприятий // Вісник Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» : збірник наукових праць. – (Тематичний випуск «Розвиток обліку та аудиту як основи інформаційно-аналітичної системи підприємства»). – Харків : НТУ «ХПІ». – 2005. – № 58. – Т. 2. – С. 124-125 (0,2 друк. арк.) Особистий внесок: визначення особливостей інвестиційного аудиту (0,1 друк. арк.).
Васильева Т. А., Диденко О. Н. Суть и особенности риск-менеджмента инноваций, его роль в системе управления научно-техническим прогрессом // Вісник СумДУ. – 2004. – № 9(68) – С. 76-83 (0,63 друк. арк.). Особистий внесок: визначення місця управління ризиками інновацій в загальній системі стимулювання інноваційного розвитку (0,31 друк. арк.).
Васильева Т. А., Леонов С. В. Совершенствование амортизационной политики в Украине // Вісник СумДУ. – 2004. – № 5(64). – С. 135-141 (0,54 друк. арк.). Особистий внесок: визначення напрямків реформування системи відтворення капіталу з огляду на інноваційний шлях розвитку вітчизняної економіки (0,27 друк. арк.).
Леонов С. В., Васильева Т. А. Система показателей сроков эксплуатации техники как инструмент управления научно-техническим прогрессом // Механізм регулювання економіки, економіка підприємства та організація виробництва : збірник наукових праць Сумського державного університету. – 2002. – Випуск 3-4. – С. 298-306 (0,62 друк. арк.). Особистий внесок: визначення концептуальних положень формування системи часових показників циклічності відтворення капіталу як індикаторів рівня інноваційності економіки (0,31 друк. арк.).
Боронос В. Н., Васильева Т. А., Леонов С. В. Модифицированная чистая текущая стоимость как разновидность математического моделирования инвестиционных процессов // Вісник Східноукраїнського національного університету ім. Володимира Даля. – 2002. – № 2(48). – С.8-12 (0,3 друк. арк.). Особистий внесок: розробка пропозицій щодо удосконалення механізму прийняття інвестиційних рішень з огляду на стимулювання інноваційного розвитку (0,1 друк. арк.).
Публікації в інших виданнях
Васильєва Т. А. Діяльність банків на ринку інноваційного інвестування // Міжнародна банківська конкуренція: теорія і практика : збірник тез доповідей ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції (15-16 травня 2008 р.). Том 2. – Суми : ДВНЗ «УАБС НБУ», 2008. – С. 3-4 (0,12 друк. арк.).
Васильєва Т. А. Проблеми і перспективи банківського інноваційного кредитування // Розвиток фінансово-кредитної системи України: здобутки, проблеми, перспективи : тези доповідей ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції аспірантів та молодих вчених, 25-26 жовтня 2007 р. / відп. за вип. Б. І. Пшик. – Львів : ЛІБС УБС НБУ, 2007. – С. 127-129 (0,11 друк. арк.).
Васильєва Т. А. Механізми участі банківських установ у проектному фінансуванні інновацій // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України : збірник тез доповідей Х Всеукраїнської науково-практичної конференції (22-23 листопада 2007 р.): У 2-х т. – Т. 2. – Суми : УАБС НБУ, 2007. – С. 7-9 (0,1 друк. арк.).
Грищенко О. С., Васильєва Т. А. Порівняльний аналіз підходів до визначення собівартості інвестиційного банківського кредиту // Забезпечення сталого розвитку банківської діяльності : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. 11 жовтня 2007 р. / відп. за вип. М. І. Диба. – К.: КНЕУ, 2007. – С. 61-64 (0,14 друк. арк.). Особистий внесок: обґрунтування специфіки та принципів визначення вартості інвестиційного банківського кредиту (0,07 друк. арк.).
Васильєва Т. А. Грищенко О. С. Проблеми і перспективи фінансово-правового регулювання інвестиційного кредитування банків в Україні // Проблеми і перспективи становлення фінансової системи України : матеріали Х Всеукраїнської наук.-практ. конф. студентів, аспірантів та молодих вчених, м. Севастополь, 10-13 жовтня 2007 р. – Севастополь : Вид-во СевНТУ, 2007. – С. 279-281 (0,14 друк. арк.). Особистий внесок: визначення проблем правового регулювання інвестиційного кредитування в Україні (0,07 друк. арк.).
Васильєва Т. А., Федірко В. В. Впровадження клієнтоорієнтованої стратегії в роздрібному банківському бізнесі // Фінансові механізми сталого економічного розвитку : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 18 травня 2007 року). – Харків : ХІБМ, 2007. – С. 221-225 (0,17 друк. арк.). Особистий внесок: обґрунтування необхідності розвитку сучасної тенденції сегментації споживачів, що складає підґрунтя для виокремлення інноваторів як окремого сегменту клієнтської бази банку (0,08 друк. арк.).
Васильєва Т. А., Федірко В. В. Роль і місце механізму управління клієнтською базою в становленні системи банківського маркетингу в Україні // Державна політика та стратегія реформування економіки України у ХХІ сторіччі : матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (Полтава, 27 березня 2007 року). – Полтава : ПДАА, 2007. – С. 44-46 (0,13 друк. арк.). Особистий внесок: дослідження хронології виникнення тенденції переорієнтації банків на індивідуальні банківські продукти, яка в подальшому знайшла застосування при формуванні спеціалізованих програм інноваційних кредитів (0,06 друк. арк.).
Васильєва Т. А., Винниченко Н. В. Проблеми фінансування соціальної сфери на місцевому рівні // Державна політика та стратегія реформування економіки України в ХХІ сторіччі : матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (Полтава, 27 березня 2007 року). – Полтава : ПДАА, 2007. – С. 42-43 (0,06 друк. арк.). Особистий внесок: визначення напрямків ефективного фінансово-інвестиційного забезпечення соціальної сфери (0,03 друк. арк.).
Васильєва Т. А., Грищенко О. С. Проблеми та перспективи формування інноваційно-інвестиційної стратегії регіонального розвитку // Теорія і практика сучасної економіки : матеріали VI Міжнародної науково-практичної конференції: Черкаси, 4-6 жовтня 2006 року / відп. ред. Хомяков В.І. – Черкаси : ЧДТУ, 2006. – С. 33-35 (0,13 друк. арк.). Особистий внесок: визначення пріоритетів та завдань стратегії інноваційно-інвестиційного розвитку (0,7 друк. арк.).
Васильєва Т. А., Грищенко О. С. Проблеми формування організаційно-економічного механізму залучення іноземних інвестицій на загальнодержавному та регіональному рівнях // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національні ідентичності та тенденції глобалізації : збірник тез доповідей на ІІІ Міжнародній науково-практичній конференції молодих вчених у Тернопільському державному економічному університеті 23-24 лютого 2006 р. – Тернопіль : Економічна думка. – 2006. – С. 174-176 (0,1 друк. арк.). Особистий внесок: обґрунтування трансформаційного характеру іноземних інвестицій як фінансового джерела технологічної перебудови економіки України (0,05 друк. арк.).
Васильєва Т. А., Пожар О. М., Грищенко О. С. Аналіз ефективності інвестиційного проекту на різних етапах його життєвого циклу // Перспективи та пріоритети розвитку економічного аналізу : тези доповідей і виступів ІІІ Всеукраїнської наукової конференції студентів, аспірантів та молодих учених / заг. ред. канд. екон. наук, доц. Іоніна Є.Є. – Донецьк : Юго-Восток, 2006. – С. 40-41 (0,09 друк. арк.). Особистий внесок: розробка механізму розрахунку ефективності використання окремих фінансових джерел інвестиційного забезпечення проектів (0,03 друк. арк.).
Васильєва Т. А., Пожар О. М., Грищенко О. С. Удосконалення інвестиційного ризик-менеджменту // Економіка і маркетинг в ХХІ сторіччі : матеріали 7-ої Міжнародної наукової конференції студентів і молодих учених. В 2-х частинах. – Ч. 1. – Донецьк : ДРУК-ІНФО, 2006. – С. 57-58 (0,11 друк. арк.). Особистий внесок: визначення загальних напрямків формування системи інвестиційного ризик-менеджменту (0,4 друк. арк.).
Васильєва Т. А., Грищенко О. С. Проблеми і перспективи реформування системи оподаткування інвестиційної діяльності на рівні регіону // Інтеграційні процеси та розвиток фінансової системи України : матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (29-30 листопада 2006 року). – Харків : ФОП Лібуркіна Л.М., 2006. – С. 11-13 (0,1 друк. арк.). Особистий внесок: оцінка впливу системи оподаткування інвестиційної діяльності на зростання інвестиційної активності та розробка напрямків реформування цієї системи (0,05 друк. арк.).
Васильєва Т. А., Винниченко Н. В., Грищенко О. С. Проблеми формування регіональних інвестиційних програм // Сучасний стан та проблеми розвитку підприємництва в регіоні : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції – Том 5. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2005. – С. 10-12 (0,1 друк. арк.). Особистий внесок: визначення основних напрямків просторової та часової оптимізації регіональних інвестиційних програм (0,03 друк. арк.).
Гриценко Л. Л., Васильева Т. А., Винниченко Н. В. Региональный контроллинг инвестиционных проектов // Проблеми інформаційного та статистичного забезпечення управління економікою : матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції – Дніпропетровськ : Пороги, 2005. – С. 137-140 (0,13 друк. арк.). Особистий внесок: визначення концептуальних напрямків управління інвестиційною діяльністю на регіональному рівні (0,04 друк. арк.).
Бондаренко А. Ф., Васильєва Т. А., Грищенко О. С. Інвестиційно-інноваційна стратегія як механізм забезпечення сталого економічного зростання в Україні // Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання : праці Шостої міжнародної наукової конференції студентів і молодих учених. Частина 5. / ред. кол. Ступін О. Б. (голова) та ін. – Донецьк : ДонНУ, 2005. – С. 176-178 (0,17 друк. арк.). Особистий внесок: визначення системних взаємозв’язків інновацій та інвестицій (0,06 друк. арк.).
Васильєва Т. А., Винниченко Н. В. Переваги стратегічного управління інвестиційною діяльністю в регіоні // Розвиток наукових досліджень ’ 2005” : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, м. Полтава, 7-9 листопада 2005 р. – Полтава : ІнтерГрафіка, 2005. – Т. 9. – С. 36-39 (0,13 друк. арк.). Особистий внесок: визначення основних напрямків регіональної концепції управління інвестиційною діяльністю в Україні (0,06 друк. арк.).
Васильєва Т. А., Винниченко Н. В. Інвестиційний рейтинг Сумської області як індикатор її соціально-економічного розвитку // Проблеми економічної освіти і науковий прогрес : матеріали Міжвузівської науково-методичної конференції (25 листопада 2005 р.). – Кривий Ріг : Мінерал, 2005. – С. 43-44 (0,1 друк. арк.). Особистий внесок: обґрунтування наявності кореляційного зв’язку між обсягами залучення прямих іноземних інвестицій, рівнем інвестиційної привабливості регіону та рівнем його соціально-економічного розвитку (0,05 друк. арк.).
Васильєва Т. А., Винниченко Н. В., Гриценко Л. Л. Податкова політика як інструмент стимулювання інвестиційної діяльності в регіоні // Оподаткування у промисловому регіоні: теорія, практика та перспективи розвитку : матеріали V Міжрегіональної науково-практичної конференції. – Донецьк : ДонДУЕТ ім. М. Туган-Барановського, 2005. – С. 343-346 (0,12 друк. арк.). Особистий внесок: визначення ролі системи оподаткування в механізмі стимулювання інвестиційної діяльності (0,04 друк. арк.).
Навчальні посібники
Васильева Т. А., Иванов С. В., Козьменко О. В. Управление проектами // Менеджмент для магистров : учеб. пособие / под ред. д-ра экон. наук, проф. Епифанова А. А., д-ра экон. наук, проф. С. Н. Козьменко. – Сумы : Университетская книга, 2003. – С. 421-466 (3,29 друк. арк.). Особистий внесок: визначення специфіки та критеріїв прийняття інвестиційних рішень на різних етапах життєвого циклу проектів (1,1 друк. арк.).
Васильєва Т. А., Шевцова С. В. Інвестиційний менеджмент // Бізнес-адміністрування : магістерський курс : підручник / за ред. Л. Г. Мельника, С. М. Ілляшенка, І. М. Сотник. – Суми : Університетська книга, 2008. – С. 185-224 (2,54 друк. арк.). Особистий внесок: визначення завдань та функцій інвестиційного менеджменту, концептуальних основ управління реальними інвестиціями (1,27 друк. арк.).