Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


706. Сороколат Юрій Володимирович. Діагностика та прогнозування перебігу реактивних артритів у дітей: дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Харківська медична академія післядипломної освіти. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Сороколат Ю.В. Діагностика та прогнозування перебігу реактивних артритів у дітей. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. – Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України, Харків, 2004 р.

Дисертація присвячена удосконаленню діагностики РеА у дітей на підставі вивчення клініко-діагностичних та імунологічних особливостей його перебігу і розробки прогностичних критеріїв перебігу захворювання.

Встановлено ведучу роль в етіології РеА носоглоткової, хламідійної та ієрсиніозної інфекцій. Виявлено особливості клінічних проявів, перебігів та наслідків РеА в залежності від етіологічного фактора. Визначено клініко-лабораторні ознаки, властиві різним варіантам перебігу захворювання. Показано зв’язок змін імунного гомеостазу з характером перебігу РеА та тригерним інфекційним агентом. Визначено діагностичні значущі ознаки для диференціації затяжного перебігу РеА та суглобової форми ЮРА. Вперше визначено та запатентовано прогностичні критерії перебігу РеА.

Ключеві слова: реактивний артрит, діти, хламідійна інфекція, ієрсиніозна інфекція, носоглоткова інфекція, прогноз, діагноз.

1. У дисертації досягнуте нове рішення наукової задачі, що полягає в удосконаленні методів діагностики і прогнозування перебігу реактивних артритів у дітей на підставі вивчення особливостей клінічних проявів, параклінічних даних і змін у клітинній і гуморальній ланках імунітету в залежності від етіологічного фактора захворювання.

2. Установлено ведучу роль у етіології РеА носоглоткової (41,7%), хламідійної (33,5%) та ієрсиніозної інфекцій (12,9%). Захворювання зустрічалося у всіх вікових групах дітей з найбільшою частотою у віці 7-14 років (65,9%) без вираженого впливу фактора статевої належності.

3. Суглобовий синдром при РеА характеризується розвитком моноартриту (52,4%), олігоартриту (38,2%) і поліартриту (9,4%) з особливостями в залежності від етіології захворювання і віково-статевої характеристики хворих. За характером перебігу переважає гострий варіант захворювання (51,8%).

4. Установлено різницю клінічних проявів і неоднорідність перебігу РеА в залежності від тригерного фактора. Для РеА, пов’язаного з хламідійною та ієрсиніозною інфекціями характерними були підгострий початок захворювання, переважно асиметричне ураження суглобів нижніх кінцівок за варіантом моноолігоартриту та найбільша частота затяжного перебігу і виникнення рецидивів; для РеА після носоглоткової інфекції – гострий початок захворювання, також переважно асиметричне ураження суглобів нижніх кінцівок за варіантом моноолігоартриту та найбільша частота гострого перебігу з одиничними випадками рецидивів.

5. Найбільш значимими параклінічними даними в оцінці перебігу РеА були тривалість підвищеної ШОЕ, збереження наявності СРБ і диспротеїнемії. У хворих на РеА, пов’язаних із хламідійною та ієрсиніозною етіологією, переважно при затяжному його перебігу, зміни імунного статусу характеризувалися більшою частотою й інтенсивністю депресії Т-ланки імунітету, особливо супресорної фракції, підвищеним вмістом в крові ЦІК, гіперпродукцією Ig G.

6. Певну клініко-діагностичну значимість для РеА затяжного перебігу мають вік початку захворювання 7-14 років, гострий початок захворювання, спадкоємна обтяженість алергійними захворюваннями та частими гострими респіраторними захворюваннями в анамнезі, асиметричний моноолігоартрит суглобів нижніх кінцівок тривалістю до 3-х місяців.

7. Встановлені клініко-лабораторні ознаки - ранній вік початку захворювання, спадкоємна обтяженість ревматичними хворобами, підгострий початок захворювання, переважно симетричний артрит з частим ураженням суглобів верхніх кінцівок, шийного відділу хребта тривалістю більше 3-х місяців, стійкість і інтенсивність змін особливо імунного гомеостазу не характерні для затяжного перебігу РеА і більш притаманні суглобовій формі ЮРА.

8. Найбільш інформативними прогностичними критеріями затяжного перебігу РеА є: етіологічна обумовленість артриту хламідійною та ієрсиніозною інфекціями, помірна інтенсивність місцевої та загальної активності патологічного процесу, тривалість субфебрилітету, підвищеної ШОЕ, диспротеїнемії і збереження наявності СРБ, виявлення HLA B27, високі рівні ЦІК.

Публікації автора:

1. Діагностичні критерії реактивних артритів у дітей // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика.- Київ, 2001.- Вип. 10, Книга 2.- С.451-454.

2. Прогнозирование течения реактивных артритов у детей // Вісник Сумського державного університету.- 2002.- № 11 (44).- С.114-119.

3. Реактивные артриты у детей, связанные с носоглоточной инфекцией // Международный медицинский журнал.- 2003.- Т. 9, № 2.- С.128-131.- у співавт. з Савво В.М. Автором проведено літературний пошук по проблемі статті, здійснено підбір хворих, їх клініко-етіологічне та імунологічне обстеження, аналіз отриманих даних та зроблені попередні висновки.

4. Клинические и иммунологические аспекты реактивных артритов у детей // “Досягнення і перспективи розвитку у клініці внутрішніх хвороб”: Матеріали Республіканської науково-практичної конференції.- Харків, 2001.- С.65.- у співавт. з Савво В.М, Кисельовою Л.П., Коренєвою І.З., Філоновою Т.О. Автором проведено підбір хворих та їх клініко-етіологічне дослідження, аналіз отриманих даних та зроблені попередні висновки.

5. Особливості імунних порушень у хворих на реактивний артрит, асоційований з інфекцією у дітей // Матеріали 1-ї науково-практичної конференції з імунології у педіатрії.- Перинатологія та педіатрія.- 2001.- № 3.- С.103. у співавт. з Савво В.М., Кисельовою Л.П., Коренєвою І.З., Філоновою Т.О., Мамалуй Н.І., Лупальцевою С.Ю., Ананьєвою Н.В. Автор приймав участь у підборі хворих, здійснював клініко-імунологічне обстеження, статистичну обробку та аналіз результатів дослідження.

6. Реактивный артрит, ассоциированный с хламидийной инфекцией у детей // “Сучасні проблеми кардіології та ревматології: від гіпотез до фактів”: Матеріали науково-практичної конференції НДІ кардіології АМН України ім. Стражеско.- Київ, 2001.- С.164-165.- у співавт. з Савво В.М, Кисельовою Л.П., Коренєвою І.З., Філоновою Т.О., Мамалуй Н.І., Лупальцевою С.Ю., Ананьєвою Н.В. Автором проведено підбір хворих та їх клініко-етіологічне дослідження, аналіз отриманих даних.

7. Роль хламидийной инфекции в развитии артритов у детей // „Эпидемиология, иммунопатогенез, диагностика и лечение хламидиозов”: Материалы II научно-практической конференции (Киев, 2001) // Імунологія та алергологія.- 2001.- № 1.- С.83.- у співавт. з Савво В.М., Кисельовою Л.П., Коренєвою І.З., Філоновою Т.О., Мамалуй Н.І., Лупальцевою С.Ю., Ананьєвою Н.В. Автором проведено підбір хворих та їх клініко-етіологічне дослідження, аналіз отриманих даних та зроблені попередні висновки.

8. Етіотропна терапія хворих на реактивний артрит, асоційований з хламідійною інфекцією // Педіатрія, акушерство та гінекологія.- 2002.- № 2.- С.43-44.- у співавт. з Савво В.М., Кисельовою Л.П., Коренєвою І.З., Мамалуй Н.І., Филоновою Т.О., Лупальцевою С.Ю., Ананьєвою Н.В. Автор здійснив клініко-етіологічне обстеженні хворих, аналіз отриманих результатів.

9. Реактивные артриты // В кн.: Хронические артриты у детей и подростков / Г.Н. Костюрина, И.С. Лебец, А.М. Коломиец, Л.Ф. Богмат, Ю.В. Сороколат.- Харьков: „Основа”, 2002.- С.101-115.- у співавт. з Богмат Л.Ф. Автором проведено літературний пошук з проблеми, надано дані власних досліджень, він приймав участь у систематизації інформації, оформленні та друку монографії.

10. Деклараційний патент на винахід “Спосіб прогнозування перебігу реактивних артритів у дітей” № 46476А, МПК 7 А61В5/16. Опубл. 15.05.02. Бюл. № 5.- у співавт. з Савво В.М., Кисельовою Л.П., Філоновою Т.О. Автором проведений патентний пошук, підбір та обстеження хворих, статистична обробка та аналіз отриманих даних.

11. Характеристика этиопатогенетических факторов реактивного артрита у детей и прогнозирование его клинического течения // “Запальні ураження суглобів у дітей і підлітків”: Матеріали наукового симпозіуму.- Харків, 2002.- С.93-100.- у співавт. з Савво В.М., Коренєвою І.З., Кисельовою Л.П., Філоновою Т.О., Мамалуй Н.І., Лупальцевою С.Ю., Ананьєвою Н.В. Автор приймав участь у підборі та обстеженні хворих, аналізу отриманих даних та розробці прогностичних критеріїв захворювання.

12. Локальная терапия при реактивных артритах у детей // “Актуальні проблеми фармакотерапії в педіатрії”: Матеріали 4-ої науково-практичної конференції.- Харків, 2003.- ПАГ.- 2003.- № 3.- С.64.- у співавт. з Савво В.М., Коренєвою І.З., Кисельовою Л.П., Черкасовим С.О., Зудиною Н.М. Автор приймав участь у підборі та обстеженні хворих, аналізі отриманих даних.

13. Суглобовий синдром у практиці педіатра. Реактивні артрити. (Методичні рекомендації).- Київ.-2003.- 29с.- у співавт. з Савво В.М., Кисельовою Л.П., Коренєвою И.З., Лупальцевою С.Ю., Філоновою Т.О., Ананьєвою Н.В., Мамалуй Н.І., Зудіною Н.М. Автором проведено літературний пошук з проблеми, надано дані власних досліджень, він приймав участь у систематизації інформації, оформленні та друку методичних рекомендацій.

14. Катамнез детей, перенесших реактивный артрит хламидийной этиологии // „Актуальные вопросы детской кардиоревматологии”: Материалы III Всеукраинской научно-практической конференции (Евпатория, 2004) // Таврический медико-биологический вестник.-2004.- Т.7, № 3.- С.23.- у співавт. з Савво В.М., Філоновою Т.О., Ананьєвою Н.В., Кисельовою Л.П. Автор приймав участь у підборі та обстеженні хворих, аналізу отриманих даних.