Доманський Олег Борисович. Діагностика та лікування травматичних пошкоджень селезінки у дітей : Дис... канд. наук: 14.01.09 - 2009.
Анотація до роботи:
Доманський О.Б. Діагностика та лікування травматичних пошкоджень селезінки у дітей. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.09 – дитяча хірургія. – Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, Київ, 2008.
Проведено аналіз результатів діагностики і лікування 115 дітей з травматичним пошкодженням селезінки. На основі комплексного вивченння даних клінічної картини та інструментальних методів дослідження удосконалена діагностика травматичних пошкоджень селезінки у дітей. Виявлено та конкретизовано групу ознак, що характеризують ступінь тяжкості травматичного пошкодження селезінки у дітей. Поглиблено уявлення про функціональні та анатомо-морфологічні зміни в селезінці при її травматичному пошкодженні. Вивчена особливість стану кровотоку в ушкодженій травмою селезінці у близькому та віддаленому періоді, в залежності від віку, преморбідного стану, перенесених гнійно-запальних процесів, особливостей травми, наявності супутніх вроджених та набутих вад – шляхом динамічної кольорової доплерографії. Обґрунтовано та запропоновано диференційований підхід до вибору показань та методу корекції травматичних пошкоджень селезінки в залежності від ступеню її пошкодження. Розроблено, запропоновано, патогенетично обґрунтовано та впроваджено новий спосіб консервативного ведення дітей з травматичним пошкодженням селезінки на основі медикаментозного зниження портального тиску. Розроблено та впроваджено нові способи органозберігаючих операцій при травматичних пошкодженнях селезінки у дітей різного ступеня тяжкості, та спосіб спленорафії при глибоких розривах селезінки. Розроблено спосіб атипової резекції селезінки при її масивних пошкодженнях. Доведено ефективність органозберігаючих та органозаміщуючих хірургічних втручань при травматичному пошкодженні селезінки. Оцінена клінічна ефективність запропонованих методів лікування. Високу ефективність цієї програми підтверджено позитивними результатами у 97,39% пролікованих дітей.
В дисертаційному дослідженні вирішено актуальне хірургічне завдання – покращення результатів лікування дітей з травматичним пошкодженням селезінки шляхом вдосконалення діагностики та вибору раціональної лікувальної тактики при цій патології.
Частота травматичних пошкоджень селезінки у дітей складає 48% серед всіх абдомінальних травм. Основними клінічними проявами травматичних пошкоджень селезінки у дітей є біль в лівому підребіррі та по ходу лівого латерального каналу черевної порожнини з іррадіацією болю в ліве надпліччя, плече та лопатку (84,35%), вимушене положення (54,78%), помірна пасивна ригідність м’язів лівої половини передньої черевної стінки (66,09%), при довготривалому (до 6-12 годин) задовільному стані пацієнта (85,22%) з поведінкою, яка не завжди співпадає зі ступенем тяжкості отриманої травми.
Верифікація діагнозу травматичного пошкодження селезінки у дітей досягається за допомогою комплексу виконаних в певній послідовності інструментальних методів обстеження, включаючи оглядову рентгенографію органів грудної клітки та черевної порожнини, ультрасонографію черевної порожнини з доплерографією та комп’ютерну томографію з комплексною оцінкою отриманих результатів.
Показаннями до консервативного лікування дітей з травматичним пошкодженням селезінки є швидка (протягом 2-5 годин) стабілізація гемодинаміки на тлі комплексної інтенсивної терапії при ізольованому пошкодженні селезінки I-III ступеня, за умови цілості селезінкових артерії та вени та відсутності інших небезпечних інтраабдомінальних пошкоджень на тлі ретельного моніторінгу стану вітальних функцій пацієнта.
Показаннями до хірургічного лікування дітей з травматичним пошкодженням селезінки є підозра на розтрощення чи відрив селезінки при III ступені тяжкості її ушкодження, наявність нестабільної гемодинаміки на тлі комплексної інтенсивної терапії, виявлення супутніх пошкоджень порожнистих органів черевної порожнини, неможливість моніторингу та динамічного контролю за станом органів черевної порожнини за відсутності запасів крові та інфузійних засобів.
На основі вивчення інтенсивності кровотоку в судинах травмованої селезінки з гемостатичною метою запропонований спосіб консервативного ведення дітей з травматичним пошкодженням селезінки на основі медикаментозного зниження портального тиску в комплексі з традиційною гемостатичною терапією зменшує інтенсивність кровотоку в судинах селезінки та дозволяє зупинити кровотечу протягом перших 2-5 годин.
Запропонований новий спосіб спленорафії доцільний при глибоких розривах селезінки, а розроблений метод атипової резекції селезінки дозволяє зберегти її функціональний фрагмент при масивних пошкодженнях органу. При неможливості збереження селезінки операцією вибору є спленектомія з аутотрансплантацією селезінкової тканини.
Органозберігаючий принцип і раціональна програма комплексного лікування дітей з травматичним пошкодженням селезінки забезпечує зниження посттравматичних ускладнень і покращує якість життя пацієнтів у віддаленому періоді. Високу ефективність цієї програми підтверджено позитивними результатами у 97,39% пролікованих дітей.
Публікації автора:
Кривченя Д.Ю., Гришин О.О., Письменний В.Д., Плотников О.М., Ярославська С.М., Доманський О.Б. Закрита травма живота у дітей, досвід діагностики та лікування // Хірургія дитячого віку. -2004. -№2. –С. 91-95. (аналіз літератури, лабораторно-інструментальні дослідження, статистична обробка, оформлення).
Доманський О.Б. Травма селезінки у дітей // Хірургія дитячого віку. -2005. -№3-4. –С. 102-109. (аналіз літератури, лабораторно-інструментальні дослідження, статистична обробка, оформлення).
Доманський О.Б., Корнев Ю.Є. Спленектомічні наслідки у дітей // Хірургія дитячого віку. -2004. -№4. –С. 86-91. (аналіз літератури, лабораторно-інструментальні дослідження, статистична обробка, оформлення).
Доманський О.Б. Сучасні тенденції в лікуванні травми селезінки у дітей // Хірургія дитячого віку. -2005. -№1. –С. 88-92. (аналіз літератури, лабораторно-інструментальні дослідження, статистична обробка, оформлення).
Доманський О.Б. Ефективність консервативного лікування травми селезінки у дітей // Хірургія дитячого віку. -2005. -№2. –С. 103-107. (аналіз літератури, лабораторно-інструментальні дослідження, статистична обробка, оформлення).
Доманський О.Б., Урін О.М., Христенко В.В. Абдомінальна травма у дітей // Хірургія дитячого віку. -2006. -№2. –С. 30-38. (аналіз літератури, лабораторно-інструментальні дослідження, статистична обробка, оформлення).
Данилов О.А., Доманський О.Б., Христенко В.В. Нутрітивна підтримка у дітей з абдомінальною травмою // Вісник Вінницького національного медичного університету. –2007. -№11 (1/2). – С. 363. (аналіз літератури, лабораторно-інструментальні дослідження, статистична обробка, оформлення).
Данилов О.А., Доманський О.Б., Христенко В.В. Відмова від дренування очеревинної порожнини в ургентній абдомінальній хірургії дитячого віку та наслідки цього // Вісник Вінницького національного медичного університету. –2007. -№11 (1/2). – С. 363-364. (аналіз літератури, лабораторно-інструментальні дослідження, статистична обробка, оформлення).