Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


Маауі Іссам Бен Тахар. Діагностика та лікування хронічного панкреатиту, сполученого з хронічним необструктивним бронхітом, у хворих, що перенесли резекцію шлунка : Дис... канд. наук: 14.01.02 - 2007.



Анотація до роботи:

Остроухова І.М. Клініко-патогенетичне обґрунтування ефективності антихелікобактерної терапії при хронічному рецидивуючому панкреатиті.— Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 — внутрішні хвороби.— Луганський державний медичний університет МОЗ України, Луганськ, 2002.

Дисертацію присвячено підвищенню ефективності лікування хронічного рецидивуючого панкреатиту. Серед хворих інфікованість Helicobacter pylori виявляється в 86,5% випадків. У цих пацієнтів більше виражені клінічні прояви, функціональні і структурні зміни підшлункової залози. Доведено, що Helicobacter pylori сприяє “відхиленню” ферментів у кров, прогресуванню фіброзу і зовнішньосекреторної недостатності підшлункової залози. У хворих на хронічний панкреатит, інфікованих Helicobacter pylori, у більшості випадків розвиваються ерозивно-виразкові зміни слизової гастродуоденальної зони, підвищення шлункової секреції. При алкогольному панкреатиті з інфікуванням Helicobacter pylori значно частіше виявляється кишкова метаплазія слизової шлунка. Доведено, що призначення оригінальної схеми антихеликобактерної терапії сприяє зменшенню клінічних проявів захворювання, “відхилення” ферментів у кров, поліпшенню функціонального стану підшлункової залози, зменшенню сонографічних симптомів панкреатиту

  1. У дисертації наведені теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання оцінки впливу Нр на клінічні, сонографічні симптоми ХРП, функціональний стан ПЗ, ендоскопічні, функціональні, морфологічні зміни шлунку і ДПК у хворих на ХРП. Обґрунтована доцільність і доведено ефективність оригінальної схеми антихелікобактерної терапії хворих на ХРП, інфікованих Нр.

  2. Частота інфікування Нр при ХРП становить 86,5%. У хворих на ХРП, інфікованих Нр, частота інтенсивного болю в 2,39 рази, локалізації болю не тільки в лівому підребер’ї, а і в епігастрії і його правій половині в 2,31 рази, посилення болю не тільки після їжі, але і натще в 1,62 рази, купірування болю за допомогою антисекреторних препаратів в 1,67 рази була більше, ніж у хворих на ХРП, не інфікованих Нр. У хворих на ХРП з наявністю Нр спостерігається більша виразність диспептичних явищ, клінічних проявів зовнішньосекреторної недостатності ПЗ, частіше виявляється пальпаторна болісність в зоні Шоффара.

  3. При наявності Нр ХРП проявляється більш виразним “ухиленням” ферментів у кров (в 1,40 рази значнішим по показнику ІРТ крові, ніж у неінфікованих хворих). У хворих на ХРП з Нр+ спостерігаються функціональні порушення ПЗ, які свідчать про панкреотоксичний вплив. Зниження зовнішньосекреторної функції ПЗ при її прямому дослідженні виявляється в 2,35 рази частіше у хворих на ХРП з Нр+, ніж з Нр-. У хворих на ХРП, інфікованих Нр, за даними УЗД з гістографією спостерігаються більш виразні запально-деструктивний процес в ПЗ та прогресування фіброзу органу.

  4. У хворих на ХРП, інфікованих Нр, ерозивно-виразкові ураження СОШ виявляються в 77,1% випадків, а СДПК — в 85,0% випадків, що в 2,50 і в 1,38 рази частіше, ніж у хворих на ХРП, не інфікованих Нр. У хворих на ХРП з Нр+ переважає шлункова гіперацидність, яка має місце в 81,9% випадків (в 1,77 разів частіше, ніж у неінфікованих хворих). У пацієнтів, страждаючих ХРП з Нр+, в 44,6% випадків гіперацидність є значною і в 42,6% випадків — тотальною, субтотальною або абсолютною.

  1. Морфологічні особливості СОШ і СДПК у хворих на ХРП, інфікованих Нр, є такими: висока частота виразної клітинної інфільтрації в антральному відділі шлунку та в ДПК; фундальна метаплазія в антральному відділі шлунку і пілорична метаплазія у фундальній СОШ; кишкова метаплазія в 2,36 рази частіше в антральному, ніж у фундальному відділі шлунку; гіперплазія парієтальних клітин (в 1,68 рази частіше, ніж при ХРП з Нр-). Частота зустрічності кишкової метаплазії в антральному відділі шлунку при алкогольному ХРП з Нр+ в 1,67 рази перевищує її частоту у інших хворих на ХРП, інфікованих Нр.

  2. Підвищення ступеня інфікованості Нр у хворих на ХРП сприяє збільшенню інтенсивності болю (h = +0.51), ступеня “відхилення” ферментів у кров (r з рівнем ІРТ крові = +0,53), зниженню зовнішньосекреторної функції ПЗ (r з дебіт-годиною ліпази = –0,52), прогресуванню фіброзу ПЗ (r з Kgst = –0,64), підвищенню шлункової секреції (r з найменшим показником рН = -0,55).

  3. Хворим на ХРП, інфікованих Нр, необхідно в комплексному лікуванні проводити ерадикацію цього мікроорганізму. Антихелікобактерна терапія сприяє зменшенню клінічних проявів захворювання, феномену “відхилення” ферментів у кров, поліпшенню зовнішньо- і внутрішньосекреторної функцій ПЗ, зниженню частоти і виразності сонографічних симптомів ХРП.

Публікації автора:

  1. Остроухова И.Н. Клинико-функциональная оценка результатов антихеликобактерной терапии при хроническом рецидивирующем панкреатите // Врач. практика.— 2002.— №3.— С. 83–85.

  2. Остроухова И.Н. Клиническая характеристика поражения поджелудочной железы у больных хроническим рецидивирующим панкреатитом, инфицированных Helicobacter pylori // Укр. мед. альманах.— 2002.— №3.— С. 112–115.

  3. Губергриц Н.Б., Василенко И.В., Остроухова И.Н., Колесникова Л.А. Клинико-патогенетическое обоснование эффективности антихеликобактерной терапии при хроническом рецидивирующем панкреатите // Сучасна гастроентерологія.— 2001.— № 1.— С. 40–46. (Особисто здобувачем розроблено і впроваджено метод інтраорганного електрофорезу амоксициліну, проаналізовано результати лікування).

  4. Губергриц Н.Б., Остроухова И.Н. Helicobacter pylori при хроническом рецидивирующем панкреатите: патогенетические, клинические, лабораторно-инструментальные и терапевтические аспекты // Новые медицинские технологии.— 2001.— № 1.— С. 50–59. (Особисто здобувачем вивчено функціональний стан ПЗ, проведено лікування хворих на ХРП та узагальнення отриманих результатів).

  5. Губергриц Н.Б., Остроухова И.Н., Череватская Е.Ю., Лукашевич Г.М., Загоренко Ю.А. Клиническое обоснование и эффективность антихеликобактерной терапии при хроническом рецидивирующем панкреатите // Науковий вісник Ужгородського університету.— 1999.— Вип. 10.— С. 54–55. (Дисертанткою особисто розроблено і проведено лікування хворих на ХРП, узагальнено результати).

  6. Губергриц Н.Б., Штода Л.А., Курышко О.А., Остроухова И.Н. Биохимическая диагностика хронического рецидивирующего панкреатита: Обзор литературы // Клиническая лабораторная диагностика.— 1999.— № 8.— С. 3–8. (Особисто здобувачем проаналізовано літературні дані про діагностичне значення беззондових методів дослідження зовнішньосекреторної функції ПЗ).

  7. Остроухова И.Н. Особенности сонографических изменений поджелудочной железы у больных хроническим рецидивирующим панкреатитом, инфицированных Helicobacter pylori // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології: Збірник наук. праць.— Київ–Луганськ–Харків, 2002.— Вип. 4 (43).— С. 240–242.

  8. Губергриц Н.Б., Остроухова И.Н., Берко И.М., Загоренко Ю.А., Лукашевич Г.М. Особенности эндоскопической картины пищевода, желудка, двенадцатиперстной кишки и инфицированность Helicobacter pylori у больных хроническим рецидивирующим панкреатитом // Гастроентерологія: Респ. міжвід. зб.— Дніпропетровськ, 1999.— Вип. 28.— С. 106–109. (Дисертантом особисто проаналізовано частоту інфікування Нр і результати ендоскопічного обстеження хворих на ХРП).

  9. Губергріц Н.Б., Лукашевич Г.М., Остроухова І.М., Загоренко Ю.А., Кожем’якін С.В. Сучасні підходи до лікування хронічного рецидивуючого панкреатиту // Гастроентерологія: Респ. міжвід. зб.— Дніпропетровськ, 2000.— Вип. 31.— С. 381–384. (Особисто здобувачем проведено антихелікобактерне лікування хворих на ХРП і оцінено результати).

  10. Губергриц Н.Б., Остроухова И.Н., Лукашевич Г.М., Фоменко П.Г. Особенности функционального состояния поджелудочной железы и лечения хронического рецидивирующего панкреатита у больных, инфицированных Helicobacter pylori // Гастроентерологія: Респ. міжвід. зб.— Дніпропетровськ, 2002.— Вип. 33.— С. 82–87. (Особисто здобувачем вивчено функціональний стан ПЗ до і після антихелікобактерної терапії).

  11. Губергриц Н.Б., Василенко И.В., Остроухова И.Н. Морфологические особенности слизистой оболочки желудка и двенадцатиперстной кишки у больных хроническим рецидивирующим панкреатитом, инфицированных Helicobacter pylori // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика.— К., 2000.— Вип. 9, кн. 4.— С. 619–624. (Особисто здобувачем здійснювалися діагностика ХРП, Нр-інфекції та узагальнення результатів морфологічного дослідження).

  12. Губергриц Н.Б., Василенко И.В., Остроухова И.Н., Лукашевич Г.М., Берко И.М., Загоренко Ю.А. Функционально-морфологические особенности желудка и двенадцатиперстной кишки у больных хроническим рецидивирующим панкреатитом // Матеріали наукових праць учасників V ювілейної конференції гастроентерологів військово-повітряних сил України.— Вінниця, 1999.— С. 21–25. (Особисто здобувачем проаналізовано кислотоутворюючу функцію шлунку у хворих на ХРП, інфікованих Нр).

  13. Губергриц Н.Б., Остроухова И.Н. Внутрижелудочно-дуоденальный электрофорез ампициллина в лечении хронического рецидивирующего панкреатита // Актуальные вопросы гастроэнтерологии и эндокринологии: Сборник научных работ.— Харьков, 2000.— С. 122–123.

  14. Губергриц Н.Б., Линевский Ю.В., Остроухова И.Н. Клиническое и патогенетическое значение хеликобактерной инфекции при хроническом рецидивирующем панкреатите // Рос. журн. гастроэнтерологии, гепатологии, колопроктологии.— 1999.— Т. 9, № 5.— Прил. 8.— Материалы V российской гастроэнтерологической недели.— С. 74.

  15. Губергриц Н.Б., Остроухова И.Н., Череватская Е.Ю. Новые направления лечения хронического рецидивирующего панкреатита // Рос. журн. гастроэнтерологии, гепатологии, колопроктологии.— 1999.— Т. 9, № 5.— Прил. 8.— Материалы V Российской гастроэнтерологической недели.— С. 74.

  16. Губергриц Н.Б., Остроухова И.Н., Лукашевич Г.М., Загоренко Ю.А. Значение Helicobacter pylori в патогенезе хронического рецидивирующего панкреатита // Гастробюллетень.— 2000.— № 1–2.— С. 26.

  17. Gubergrits N.B., Ostroukhova I.N. Clinical substantiation of antihelicobacter treatment in the chronic relapsing pancreatitis // Pancreas (Materials of the Meeting of American Pancreatic Association.— Chicago, USA, 2000).— Vol. 21, № 4.— P. 446.

  18. Gubergrits N.B., Ostroukhova I.N., Zagorenko Y.A. The signiашcаnce of Helicobacter pylori in the pathogenesis of chronic relapsing pancreatitis// Digestion (Materials of the Meeting of European Pancreatic Club.— Kiel, Germany, 2000).— Vol. 61, №4.— P 298.

  19. Губергріц Н.Б., Остроухова І.М. Спосіб лікування загострення хронічного панкреатиту // Патент 35328 А України, МПК А61N1/30, А61К31/245.— № 99095253; Заявлено 23.09.99; Опубл. 15.03.01, Бюл. № 2. (Особисто здобувачем розроблено спосіб антихелікобактерної терапії ХРП, проведено лікування із застосуванням цього способу і узагальнено результати).