33. Болдіжар Патріція Олександрівна. Діагностика та лікування допечінкової форми портальної гіпертензії: дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Львівський національний медичний ун-т ім. Данила Галицького. - Л., 2005.
Анотація до роботи:
Болдіжар П.О. Діагностика та лікування допечінкової форми портальної гіпертензії. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. – Львівський національний медичний університет ім.Данила Галицького, Львів, 2005.
Дисертацію присвячено питанням діагностики та лікування допечінкової форми портальної гіпертензії (ПГ). На основі клінічного аналізу 59 хворих вивчені зміни портопечінкової гемодинаміки та її зв’язок з центральною у хворих з допечінковою ПГ після кровотеч з варикозно розширених вен стравоходу та шлунка, запропоновано діагностичний алгоритм при визначенні виду та рівня допечінкової блокади портального кровоплину. Розглянено питання впливу кардіосумісної допплєрографії на стабільність та вірогідність результатів портопечінкової гемодинаміки у хворих з допечінковою ПГ. Вперше введено у поняття локалізації допечінкової портальної гіпертензії „поширену” форму, що дозволяє визначити метод хірургічного лікування. Розпрацьовано та систематизовано критерії вибору способу хірургічного лікування у залежності від виду та рівня блокади портального кровоплину та етапність надання допомоги. Впроваджено у клінічну практику ендоваскулярні хірургічні втручання з емболізацією лівої шлункової вени, операції деваскуляризації з апаратною транссекцією стравоходу.
У дисертації подано теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання діагностики та лікування допечінкової форми портальної гіпертензії.
У хворих з допечінковою формою ПГ відзначено реверсний (гепатофугальний) (34%), пульсуючий кровоплин – фазний (47,4%), при якому гепатопетальний та гепатофугальний плин є врівноваженими або повна відсутність кровоплину в основному стовбурі ворітної вени (18,6%).
При визначенні типу ЦГД у групі хворих з допечінковою ПГ виділено три типи гемодинаміки: нормокінетичний тип (32,2%), гіпокінетичний (47,5%), гіповолемічний тип (20,3%). Із огляду на форму допечінкової ПГ, типи ЦГД поділено наступним чином: при сегментній формі допечінкової ПГ у більшості випадків був характерним гіпокінетичний тип у 54,2% пацієнтів, нормокінетичний – у 33,3% пацієнтів, гіповолемічний – у 12,5%, а при тотальній формі допечінкової ПГ – гіповолемічний тип ЦГД констатовано у 54,5%, нормокінетичний та гіпокінетичний типи – відповідно у 27,3% та 18,2% хворих.
В алгоритм обстеження хворих з допечінковою ПГ необхідно обов’язково залучати виконання фіброезофагогастродуоденоскопії, ультразвукового обстеження, комп’ютерної томографії гепатопанкреатичної зони та селезінки, кардіосумісної допплєрографії портального кровоплину печінки та ангіографічних методів обстеження (артеріомезентерикографія та мезентерикопортографія), які впливають на вибір методу хірургічного лікування.
Вибір методу хірургічного лікування залежить, в основному, від локалізації і протяжності оклюзії ворітної системи та наявності ВРВ стравоходу, шлунка, або стравоходу і шлунка.
При сегментній (первинній або вторинній) допечінковій ПГ, при блоці на рівні селезінкової вени, без ВРВ стравоходу, достатньо видалити селезінку або ендоваскулярно блокувати селезінкову та ліву шлункову артерії, але при наявності ВРВ стравоходу для профілактики можливих кровотеч необхідно вилучати зі зони підвищенного тиску ліву шлункову вену. При оклюзії на рівні ворітної вени патогенетично обґрунтованими є судинно-шунтуючі операції. У випадку гострого тромбозу ворітної вени достатньо ефективною є тромболітична терапія.
При сегментній вторинній формі допечінкової ПГ, що спричинена кістами хвостової частини підшлункової залози, її дистальна резекція зі спленектомією є патогенетично обґрунтованим втручанням. При поширеній формі допечінкової ПГ слід виконувати судинно-шунтуючі операції або роз’єднувальні операційні втручання. При тотальній формі допечінкової ПГ показаним є виконання операції деваскуляризації з транссекцією стравоходу. Виконання ендоскопічної склеротерапії є виправданим як на висоті кровотечі з ВРВ стравоходу та шлунка, так і для профілактики кровотеч.
Післяопераційна летальність при етапному, багатокомпонентному хірургічному лікуванні становить 5,08%. Найбільше характерними ускладнннями в ранньому післяопераційному періоді при первинній формі допечінкової ПГ є тромбоз шунта (7,7%) та рецидив кровотечі (7.7%); при вториннії формі –лівобічний ексудативний плеврит (18,2%) та піддіафрагмальний абсцес (9,1%), що пов’язане із зниженням специфічного та неспецифічного імунітету після спленектомії.
Кумуляційний аналіз стабільності результатів хірургічного лікування за двома основними параметрами – рецидив кровотечі і летальність – протягом 5 років спостереження показав, що задовільний результат лікування у хворих з первинною допечінковою ПГ зафіксовано у перший рік у 92% хворих з наступним зниженням показника до 40,85%, а у хворих з вторинною допечінковою ПГ показав, що стабільно задовільні результати зберігаються до третього року спостереження у 97% пацієнтів.
Публікації автора:
Русин В.І., Русин А.В., Болдіжар П.О., Румянцев К.Є., Уваров П.В. Субкардіальна деваскуляризація у хворих з допечінковою ПГ на фоні тотальної обструкції системи ворітної вени // Харківська хірургічна школа. – 2002. - №4(5). – С.65-67.
Здобувач приймала участь у виконанні операційних втручань, призначала лікування хворим у до- і післяопераційному періоді, провела узагальнення отриманих результатів.
Здобувач приймала участь у діагностичних дослідженнях, провела аналіз діагностичної цінності інструментальних методів обстеження.
Русин В.І., Русин А.В., Ковач В.В., Уваров П.В., Болдіжар П.О., Румянцев К.Є. Варіанти впадіння лівої шлункової вени у ворітну вену // Харківська хірургічна школа. - 2002. - №3. - С.36-38.
Здобувач приймала участь у виконанні досліджень, провела літературний пошук.
Русин В.І., Русин А.В., Болдіжар П.О., Чаварга М.І., Румянцев К.Є. Хірургічне лікування рецидивних кровотеч при повній оклюзії системи ворітної вени // Науковий вісник. Ужгородський університет. Сер.Медицина. - 2003. - Вип.19. - С.46-49.
Здобувач провела літературний і патентний пошук, приймала участь в узагальненні і математичному опрацюванні безпосередніх і віддалених результатів, асистувала при операційних втручаннях.
Здобувач обстежувала хворих, узагальнила за власними спостереженнями і архівними матеріалами досвід лікування хворих із до печінковою портальною гіпертензією ендоваскулярними методами.
Пат. 51034 А, МПК 7 А61В17/00. Спосіб лікування кровотечі з варикозно-розширених вен стравоходу та шлунка при портальній гіпертензії / Русин В.І., Русин А.В., Болдіжар П.О., Русин В.В., Гранчак М.П. - №2001128632; Заявл. 14.12.2001; Опубл. 15.11.2001; Бюл. №11.
Дисертант провела літературний і патентний пошук за темою.
Здобувач провела літературний і патентний пошук, приймала участь в узагальненні результатів лікування, асистувала при операційних втручаннях.
Болдіжар П.О. Кардіосумісна доплерографія портального кровообігу // Матеріали ХХ з’їзду хірургів України. - Т.2. - Тернопіль. - 2002. - С.118-119.
Болдіжар П.О. Хірургічне лікування допечінкової портальної гіпертензії // Збірник тез ІІІ міжнародної медичної конференції студентів та молодих вчених „Медицина – здоров’я – ХХІ сторіччя”. – Дніпропетровськ. – 2002. – С.122-123.