63. Чекан Олександр Миколайович. Діагностика, прогнозування та профілактика післяродової патології у свиноматок: дис... кадн. вет. наук: 16.00.07 / Львівська національна академія ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького. - Л., 2004.
Анотація до роботи:
Чекан О.М. Діагностика, прогнозцвання та профілактика післяродової патології у свиноматок.- Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.07 – ветеринарне акушерство. – Львівська національна академія ветеринарної медицини імені С.З.Гжицького, м. Лівів, 2004.
Досліджено поширеність післяродової патології у свиноматок різних вікових груп залежно від пори року. За цих умов встановлено, що найбільша кількість післяродових захворювань реєструється в осінню пору року. Найбільш поширеними є гострий післяродовий ендометрит, вульвовагініт, цервіцит, мастит та рани вульви.
Встановлено і вивчено параметри співпадання основних клінічних, морфологічних, метаболічних та показників у свиноматок до родів, під час родів і в перші дні післяродового періоду при фізіологічному і патологічному перебігу пуерперального періоду. До того для ранньої діагностики та прогнозування післяродової патології і ефективного застосування профілактичних заходів слід врахувати показники уретограми і вагінальних мазків-відбитків, показники ректального дослідження, біохімічних, морфологічних і гормональних показників крові та характер змін гістостурктури матки.
Апробовано і доведено доцільність застосування біологічно активних препаратів – тканинного препарату ПДЕ та естрофану з метою профілактики післяродової патології при різних схемах їх введення.
Апробовано метод профілактики післяродової патології у свиноматок із застосуванням препарату „Кобактан”. При застосуванні „Кобактану”, кількість випадків запальних процесів органів статевої системи в пуерперальному періоді була значно нижчою порівняно з тваринами контрольної групи.
Рання діагностика, прогнозування і застосування ефективних методів профілактики післяродової патології у свиноматок необхідно розглядати як основу підвищення інтенсивності використання маткового поголів’я свиней, підвищення рентабельності галузі свинарства в цілому. Післяродова патологія свиноматок є надзвичайно поширеною у спецгоспах з виробництва свинини і реєструється у 20% свиноматок після опоросу, з якої на вульвовагініт припадає 7,6%, ендометрит – 9,1%, рани вульви - 2,7%, цервіцит – 2,9%, сальпінгіт – 3,9% , атрофію яєчників – 1,6% та мастит – 4,9%.
Найчастіше різноманітна післяродова патологія у свиноматок виникає навесні – 38% та восени – 34,8%, менше влітку – 31,2% та взимку – 26,8%. У свиноматок після 1-го та 5-го опоросів післяродова патологія проявляється у 53,5% та 37,5%, тоді як серед свиноматок після 3-го опоросу - 23% від загальної кількості тварин.
Внаслідок післяродової патології в середньому за рік вибраковують свиноматок з 1-м опоросом - 40,5±5,1%, з 2-м – 27±0,96%, з 3-м – 28±2,16%, з 4-м – 26±2,83% та з 5-м – 44±2,4%.
Підвищення у крові -глобулінів до 20%, серомукоїду до 0,23 оп.од., сіалових кислот до 230 ум. од., поява С-реактивного білку в розмірі 3 мм преципітату, нейтрофільного лейкоцитозу із зрушенням ядра вліво, наявність юних нейтрофілів у вагінальних мазках-відбитках свідчить про початок розвитку запальних процесів у органах статевої системи.
Збільшення показнику С-реактивного білку за 1-2 доби до родів більше, ніж 2 мм преципітату, високий рівень прогестерону – 62,3±0,64 нмоль/л, низький рівень естрадіолу-17 – 90,2±0,52 pg/мл та поява юних нейтрофілів в крові і вагінальному екскреті є прогностичними тестами розвитку запальних процесів в органах статевої системи свиноматок.
Коливання інтервалів між виведенням плодів та короткі і слабкі перейми під час родів можна вважати прогностичними тестами виникнення гіпо- або атонії матки та затримки посліду у свиноматок.
Показники співпадання ознак передвісників родів, перебігу родів, морфологічних, біохімічних показників крові, вмісту естродіалу-17- та прогестерону в плазмі крові, характеру утерограми, цитологічного складу мазків-відбитків є симптомокомплексом для діагностики та прогнозування пуерперальної патології у свиноматок.
Дворазове застосування тканинного препарату ПДЕ в дозі 10 мл підшкірно за 7-10 днів до родів та в день родів, а також застосування комплексного дворазового введення ПДЕ та аналогу простагландину F2 – естрофану в дозі 1 мл внутрішньом’язово на 112 добу вагітності попереджують розвиток післяродових захворювань запального характеру, скорочують строки виділення лохій з 7±0,2 днів до 3,2±0,1 дня, підвищують запліднення свиноматок після відлучення поросят від 1-го осіменіння з 65,3±1,2 до 91,3±0,3%, знижує показник відходу поросят до відлучення з 43±0,3% до 11,3±0,12%.
Введення препарату „Кобактан” в дозі 4 мл на 50 кг живої маси в перші 2 години після родів є ефективним методом профілактики запальних процесів в органах статевої системи свиноматок.
Найбільша економічна ефективність від профілактичних заходів виявилася в групі тварин, яким застосовували комплексне дворазове введення тканинного препарату ПДЕ в дозі 10 мл підшкірно за 7-10 днів до родів та в день родів з естрофаном внутрішньом’язово в дозі 1 мл на 112 добу вагітності і склала 8,78 грн. на 1 гривню затрат.
Публікації автора:
Харенко М.І., Вощенко І.Б., Чекан О.М., Пономаренко В.П. Поширеність післяродових ендометритів серед основних та перевірюваних свиноматок у спецгоспі з виробництва свинини // Вісник Сумського національний аграрний університет (серія “Ветеринарна медицина”).- Суми, 2002. - Вип. 7. - С.21-23. (Дисертантом проведено клінічні дослідження та встановлено поширеність післяродових ендометритів серед основних свиноматок, написано статтю).
Харенко М.І., Вощенко І.Б., Чекан О.М., Пономаренко В.П. Вплив тканинного препарату ПДЕ на показники неплідності, гіпо- та агалактії і збереженість приплоду у свиноматок // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім.С.З.Гжицького.-Львів, 2002.-Т. 4, (№5). - С.111-113. (Дисертантом вивчено вплив тканинного препарату ПДЕ на показники неплідності та збереженості приплоду).
Харенко М.І., Чекан О.М. Роль акушерської патології у виникненні неплідності свиноматок // Вісник Сумського національного аграрного університету (серія “Ветеринарна медицина”). – Суми, 2002. - Вип. 8. - С.106-110. (Дисертантом проведено науково-практичні досліди та вивчено залежність виникнення неплідності свиноматок від розвитку акушерської патології).
Харенко М.І., Чекан О.М. “Кобактан” при післяродових ускладненнях у свиноматок та перспектива його застосування // Ветеринарна медицина України. - 2003. - №9. - С.33-36. (Диссертантом проведено експериментальні дослідження по застосуванню препарату кобактану з метою терапії комплексу метрит-мастит-агалактія).
Чекан О.М. Динаміка естрадіолу-17 та прогестерону в сироватці крові при застосуванні ПДЕ та налогу простагландину F2-естрофану з метою профілактики післяродової патології у свиноматок// Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького.-Львів, 2003.- Т. 5 (№2) - ч. 3. - С.187-191.
Чекан О.М. Гістологічна структура тканин органів статевої системи свиноматок при застосуванні ПДЕ з метою профілактики післяродової патології // Вісник Сумського НАУ. – Суми, 2003. -№ 9. - С. 129 - 132..
М.І.Харенко, В.П.Пономаренко, І.Б.Вощенко, О.М.Чекан. Ефективність застосування тканинного препарату ПДЕ при акушерсько-гінекологічній патології у свиноматок // Ветеринарна медицина України. - 2003. - №12.-С.19-21 (Дисертантом проведено експериментальні дослідження, встановлено поширення післяродових захворювань, тривалість періодів родів та збереження поросят при застосуванні тканинного препарату ПДЕ та естрофану).
Чекан О.М. Параметри співпадання основних метаболічних, морфологічних і клінічних показників свиноматок при фізіологічному і патологічному перебігу пуерперального періоду// Вісник Сумського НАУ .- Суми, 2003.- № 10. - С.118-141.
Харенко Н.И., Пономаренко В.П., Вощенко И.Б., Чекан А.Н. Профилактика послеродовой патологии свиноматок с использованием биологически активных препаратов // Материалы Международной научно-практической конференции “Повышение конкурентоспособносты животноводства и задачи кадрового обеспечения”.- Быково, Московской области.- 2003.- Вып. 9.-С. 106-108. (Здобувачем проведена апробація препарату кобактану з метою експрес-профілактики запальних процесів в органах статевої системи свиноматок у пуерперальному періоді).
Харенко М.І., Чекан О.М., Чекан С.М. Зміна біохімічних показників сироватки крові при запальних процесах статевих органів свиноматок та при їх профілактиці // Матеріали науково-практичної конференції аспірантів та студентів Сумського НАУ. - Суми.-2003. - С.84. (Дисертант провів наково-практичні досліди та написав статтю).