Мягкова Тетяна Віталіївна. Діагностика, перебіг, патогенетичне значення й лікування метаболічного синдрому у хворих на подагру : дис... канд. мед. наук: 14.01.12 / Донецький держ. медичний ун-т ім. М.Горького. — Донецьк, 2006. — 141арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 115-141.
Анотація до роботи:
Мягкова Т.В. Діагностика, перебіг, патогенетичне значення й лікування метаболічного синдрому у хворих на подагру.-Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.12 – ревматологія.- Донецький державний медичний університет МОЗ України, Донецьк, 2006.
Дисертаційну роботу присвячено обгрунтуванню і вирішенню наукової проблеми – покращенню діагностики та лікування метаболічного синдрому (МС) у хворих на подагру і визначення особливостей перебігу подагричного артриту, нефропатії й кардіопатії на тлі МС шляхом вивчення стану інсулінорезистентності, вуглеводного, пуринового та ліпідного обмінів, характеру артеріальної гіпертензії, маси тіла і супутньої ішеміної хвороби серця, а індивідуальна лікувальна програма такої категорії хворих з використанням метформіну, поліферментних сумішей, фібратів, фосфоліпідів, інгібіторів аденозиндезамінази, блокаторів рецепторів ангіотензину-ІІ дозволила підвищити ефективність терапевтичних заходів.
У дисертації подано теоретичне узагальнення результатів і досягнуто вирішення наукового завдання: на основі вивчення стану інсулінорезистентності, вуглеводного, пуринового та ліпідного обміну, характеру артеріальної гіпертензії, маси тіла, перебігу супутньої ІХС встановлено особливості суглобового синдрому та нефропатії у хворих на подагру з МС, а індивідуальна лікувальна програма такої категорії хворих дозволила підвищити ефективність терапевтичних заходів.
1. МС наявний у 90% хворих на подагру, який, крім гіперурикемії, в 89% випадків проявляється гіперліпідемією, у 83% – надлишковою масою тіла, в 62% – артеріальною гіпертензією, в 51% – гіперінсулінемією, у 22% – ЦД2, визначає розвиток периферичних тофусів і остеокістозу, а на його тяжкість впливають вік хворих і тривалість захворювання. Порушення метаболізму пуринів пов’язані зі станом вуглеводного й ліпідного обмінів, разом впливаючи на кістково-деструктивні зміни з боку артикулярних тканин.
2. У хворих на подагру з МС рідше розвиваються протеїнуричний варіант нефропатії, нефрокістоз, оксалатурія та зниження функції нирок, а частіше виникає уролітіазний тип ниркової патології, на перебіг якого негативно впливає надлишкова маса тіла. Тяжкість МС, ступінь інсулінорезистентності, тип гіперліпідемії та окремі показники жирового обміну визначають параметри сечового синдрому.
3. Розвиток ІХС і артеріальної гіпертензії, яка визначає стан метаболізму пуринів, у хворих на подагру асоціюється з наявністю й тяжкістю МС, але інсулінорезистентність і гіперглікемія самі собою або через порушення ліпідного обміну здатні впливати на збудливість міокарда, електричну провідність, клапанний апарат, розміри міокарда та об’єми камер серця, розвиток діастолічної та систолічної дисфункції лівого шлуночка.
4. У хворих на подагру з МС на 15% знижуються рівні урикемії, у 3 рази – оксипуринолемії і на 27% – урикозурії, що визначається тяжкістю МС, ступенем ісулінорезистентності та ожиріння і пов’язане з особливостями у таких пацієнтів типів нефропатії, гіперурикемії та гіперліпідемії, корелює з концентрацією в крові ЗЛ, ХС, ФЛ і ЛПНГ.
5. Гіперліпідемія розвивається у 87% хворих на подагру, причому за наявності МС в 1,6 раза частіше (2Б тип – у 5 разів), пов’язана з тяжкістю перебігу патологічного процесу та формою артриту, масою тіла хворих і рівнем артеріального тиску. МС супроводжується підвищенням у крові показників ЗЛ, ХС, ТГ і ЛПНГ на тлі зменшення вмісту ФЛ (коефіцієнт атерогенності в 1,5 раза вище, ніж у контролі). Концентрація ФЛ обернено співвідноситься з виразністю МС, ступенем інсулінорезистентності та ІМТ, а характер артеріальної гіпертензії прямо корелює з параметрами холестерин- і тригліцеридемії.
6. Наявність МС у хворих на подагру істотно погіршує ефективність терапевтичних заходів (p<0,001), яка, крім тяжкості МС, залежить від перебігу захворювання, використання гіпоурикемічних препаратів з групи інгібіторів активності КО та ПФС, початкового стану пуринового обміну, показників фосфоліпідемії, ступеня інсулінорезистентності й надлишкової маси тіла. Розроблена індивідуальна програма комплексного лікування пацієнтів з МС з урахуванням параметрів глікемії, інсулінемії, урикемії, ІМТ, рівня артеріального тиску й типу гіперліпідемії дозволяє значно поліпшити (p=0,028) результати лікування.
Публікації автора:
1. Мягкова Т.В. Дисбаланс статевих і гонадотропних гормонів у хворих на подагру // Український медичний альманах.-2004.-Т.7, №5.-С.104-105.
2. Синяченко О.В., Астахова Н.Ю., Мягкова Т.В., Игнатенко Г.А. Современное течение подагрической нефропатии // Український журнал нефрології та діалізу.-2005.-Т.7, №4.-С.47-50. (Особисто здобувачем проаналізовано зв’язки перебігу подагричної нефропатії з чинниками МС).
3. Фаерман А.А., Мягкова Т.В.., Астахова Н.Ю., Володкина Н.А., Синяченко О.В. Легочный метаболизм системы оксида азота у больных подагрой // Врачебная практика.-2005.-№2.-С.80-84. (Особисто здобувачем виконано зіставлення параметрів метаболізму системи оксиду азоту с чинниками МС).
4. Фаерман А.А., Мягкова Т.В., Астахова Н.Ю., Володкина Н.А., Синяченко О.В. Особенности течения подагры у женщин // Вестник неотложной и восстановительной медицины.-2005.-Т.6, №1.-С.31-33. (Особисто здобувачем проаналізовано чинники метаболічного синдрому у хворих на подагру жінок).
5. Мягкова Т.В. Клинико-лабораторное течение нефропатии у больных подагрой с метаболическим синдромом // Український журнал нефрології та діалізу.-2006.-Т.10, №2.-С.21-24.
6. Мягкова Т.В. Нарушения липидного обмена у больных подагрой с метаболическим синдромом // Вестник неотложной и восстановительной медицины.-2006.-Т.7, №4.-С.615-618.
7. Синяченко О.В., Мягкова Т.В., ИгнатенкоГ.А. Метаболический синдром у больных подагрой // Врачебная практика.-2006.-№2.-С.50-55. (Особисто здобувачем проведено обстеження хворих на подагру).
8. Мягкова Т.В., Субботина Е.А., Игнатенко Г.А., Синяченко О.В. Подагрическая кардиопатия у больных с метаболическим синдромом // Український медичний альманах.-2006.-Т.9, №2.-С.108-110. (Особисто здобувачем проаналізовано зв’язки перебігу подагричної кардіопатії з чинниками МС).
9. Мягкова Т.В., Гомозова Е.А., Синяченко О.В., Игнатенко Г.А. Особенности нарушений пуринового обмена у больных подагрическим артритом с метаболическим синдромом // Травма.-2006.-Т.7, №4.-С.250-253. (Особисто здобувачем подано характеристику чинників МС у хворих на подагру).
10. Мягкова Т.В., Володкина Н.А., О.В.Синяченко О.В., Игнатенко Г.А. Особенности течения подагрического артрита у больных с метаболическим синдромом // Ортопедия, травматология и протезирование.-2006.-№3.-С.16-19. (Особисто здобувачем виконано дослідження чинників МС у хворих на подагру).
11. Мягкова Т.В., Синяченко О.В., Игнатенко Г.А., Левада И.Н. Подагрический артрит и метаболический синдром // Український морфологічний альманах.-2006.-Т.4, №2.-С.142-143. (Особисто здобувачем виконано дослідження чинників МС у хворих на подагру).
12. Мягкова Т.В. Взаємозв’язок подагри з артеріальною гіпертензією // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології: Зб. наукових праць.- Київ-Луганськ-Харків, 2004.-Вип.10, №63.-С.342-346.
13. Мягкова Т.В., Астахова Н.Ю., Толстой В.А. Патогенез метаболического синдрома у больных подагрой // Матеріали IV національного конгресу ревматологів України.- Полтава, 2005.-С.168-169. (Особисто здобувачем виконано написання роботи).
14. Синяченко О.В., Астахова Н.Ю., Мягкова Т.В., Володкина Н.О. Сучасне лікування подагричної нефропатії // Тези доповідей ІІ з’їзду нефрологів України: Український журнал нефрології та діалізу.-2005.-Т.6, №3.-С.17-17. (Особисто здобувачем проведено моніторинг рівня оксипуринолу на тлі проведеного лікування хворих на подагричну нефропатію).