Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Шкірні та венеричні хвороби


Лобанов Геннадій Феодосійович. Діагностика, лікування та реабілітація хворих на сифіліс серед населення, що мешкає на територіях, забруднених радіонуклідами: дисертація канд. мед. наук: 14.01.20 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2003. : табл.



Анотація до роботи:

Лобанов Г.Ф. Діагностика, лікування та реабілітація хворих на сифіліс серед населення, що мешкає на територіях, забруднених радіонуклідами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.20 – шкірні та венеричні хвороби. – Національний медичний університет
ім. О.О. Богомольця. Київ. 2003.

Вперше з позиції системно-цільового бачення проблеми наводяться різноаспектні характеристики розвитку сифілісу на територіях радіонуклідного забруднення, вказується на варіанти нетипового перебігу інфекційного процесу в залежності від загального стану здоров’я, наявності органних і міжорганних захворювань, імунологічних порушень та феномену радіаційного внутрішнього опромінення.

Описуються запропоновані скринінгові методи оцінки загального стану здоров’я та факторів, що формують особливості розвитку сифілісу, забезпечуючи можливість визначення ступеня вірогідності негативного перебігу сифілітичної інфекції.

Встановлені закономірності причинно-наслідкових взаємозв’язків нетипового розвитку та перебігу активного сифілісу стали підставою для розробки оригінальних методів і способів терапії, зокрема дезінтоксикаційної – екстракорпоральної гемокорекції, неспецифічної – застосування препарату ербісол та місцевого лікування сифілідів, які визнані в якості винаходів.

Обґрунтована соціальна, медична, психологічна та економічна ефективність втілення розробленої функціонально-структурної моделі діагностико-лікувального процесу хворих на сифіліс в ланці закладів охорони здоров’я первинно-вторинного рівнів і методичної допомоги спеціалізованих закладів третинного рівня регіону та удосконалення форм інтегральної реабілітації.

У дисертаційній роботі проведено теоретичне узагальнення та представлено можливість вирішення однієї із актуальних наукових проблем розробки і впровадження в практику охорони здоров’я системи діагностико-лікувальних засобів, направлених на удосконалення реабілітації хворих на сифіліс, а також відновлення їх працездатності шляхом встановлення особливостей розвитку і перебігу цього захворювання серед осіб, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС.

1. Для дослідження хворих на сифіліс, що мешкають на територіях радіонуклідного забруднення, створена система програмно-цільового методологічного вивчення і методичного його забезпечення, оскільки проблема “сифіліс – радіаційне середовище” в світовій літературі виявилась практично неопрацьованою.

2. Виявлені, за результатами порівняльного аналізу та розробленої системи експертно-інформаційного комплексу факторів, формуючих розвиток та перебіг сифілісу (СЕІКФФОРС) у осіб, що мешкають на територіях радіонуклідного забруднення, клінічні особливості перебігу сифілісу: скорочення (50% хворих) або подовження (43% хворих) інкубаційного періоду, переважаюча реакція загострення (79% хворих), тенденція до запізнення (на 2-4 доби) зворотнього розвитку сифілідів. Наведені ознаки клінічного перебігу захворювання, в порівнянні з перебігом сифілісу серед осіб з умовно чистих територій мешкання, залежали, за нашими даними, від активності дієвих чинників складного зовнішньо-внутрішнього середовища, зокрема, малих доз іонізуючого опромінення.

3. Встановлена інформативність розробленого скринінгового методу оцінки загального стану здоров’я хворих на сифіліс шляхом використання індивідуально-анамнестичного варіанту діагностики хронічних неінфекційних захворювань (ІАВДХНІЗ), застосування якого в поєднанні з системою СЕІКФФОРС забезпечили високу вірогідність виявлення різнобічних патологічних порушень: психовегетативний синдром визначено у 35% досліджених, респіраторний – у 20%, шлунково-кишковий – у 16%, кардіоваскулярний – у 11%, м’язово-тонічний – у 5%, ендокринно-обмінний – у 3% та змішаний – у 7%, які слід розглядати в якості передхвороби або захворювання. Показники наявності наведених станів серед інфікованих на сифіліс мешканців умовно чистих територій, виявились значно меншими (в 1,5 рази).

4. Застосування розробленого та визнаного Держдепартаментом інтелектуальної власності в якості деклараційного патенту на винахід, методу екстракорпоральної гемокорекції шляхом переривчастого плазмоферезу в комплексній терапії хворим на сифіліс, що мешкають на радіоконтрольованих територіях, сприяло прискоренню елімінації ендо- та екзотоксинів, зниженню рівнів внутрішнього опромінення, скороченню термінів клініко-серологічного одужання та попередженню рецидування.

5. Відмінності імунного стану хворих на сифіліс, мешканців радіонуклідних зон, у порівнянні з групою контролю, характеризувались значним пригніченням Т-ланки імунітету, недостатністю Т-хелперів, збільшенням Т-супресорів, гіперпродукцією імуноглобулінів класу G та зниженням імуноглобулінів А і М, пов’язаних, зокрема, з впливом радіаційних чинників внутрішньо-зовнішнього середовища, явилось підставою для розробки та впровадження в практику лікувальної технології з використанням імунокоригуючого препарату ербісол, визнаної Держдепартаментом інтелектуальної власності в якості деклараційного патенту на винахід.

6. Доведена клініко-косметологічна ефективність розробленого, визнаного Держдепартаментом інтелектуальної власності в якості деклараційного патенту на винахід, засобу у формі суміші розчину ербісолу з фітосилом (гепанорм-3) для місцевої терапії сифілідів, який має більш виражені протизапальні, антисептичні та регенеративні властивості, в порівнянні з технологіями традиційного лікування. Його впровадження в практику терапії сифілідів, зокрема, обтяжливих форм, сприяло прискореному зворотньому розвитку, активній епітелізації і рубцюванню, розсмоктуванню інфільтратів та скороченню терміну перебування хворих в умовах стаціонару.

7. Обґрунтована технологія розробленого та впровадженого в практику комплексу засобів реабілітації хворих на сифіліс, розвиток і перебіг якого супроводжувався підвищеним рівнем внутрішнього опромінення, наявністю міжорганних та міжсистемних порушень в стані їх здоров’я. Запропонована лікувальна система заходів базувалась на принципах адекватності, етапності, наступності використання етіотропних засобів, екстракорпоральної гемокорекції, імунокоректора (ербісол) та призначення місцевого лікування сифілідів за необхідністю (ербісол з гепанормом-3). Застосування такої комплексної терапевтичної системи забезпечило, в порівнянні з групою контролю, суттєве прискорення зворотнього розвитку сифілідів та негативацію (до 10-15 днів після лікування) серологічних реакцій, пом’якшення перебігу супутніх захворювань, що загалом зменшувало термін перебування в умовах стаціонару.

8. Доведено ефективність розробленої інтегральної організаційної технології реабілітації хворих на сифіліс в ланці закладів первинного, вторинного і третинного рівня медичного забезпечення, яка передбачала: на першому етапі – інтегральну оцінку стану здоров’я за показниками (група здоров’я, психосоматичний стан, наявність міжорганних і міжсистемних порушень, ризик факторів в способі життя); на другому – планування діагностико-лікувальних та відновлювальних заходів, які базуються на принципах (превентивність, безперервність, пріоритетність, системність, послідовність управління факторами ризику, підвищення медичної активності); на третьому етапі – контроль реабілітаційного стандарту на основі аналізу (адекватність, достатність, послідовність, технологічна дисципліна, економічність, інформативність); на четвертому етапі – оцінка ефективності за медичними, психологічними, соціальними і економічними критеріями.

Публікації автора:

1. Патогенез, клініка, діагностика і лікування сифілісу та гонореї / Коляденко В.Г., Степаненко В.І., Бєднова В.М., Лобанов Г.Ф. - К.: Здоров’я, 1993. - С. 152.

2. Лобанов Г.Ф., Гарачун В.В., Лобанов М.Г. Лазерне опромінювання крові у комплексному лікуванні хворих на сифіліс // Матеріали конф. “Сучасні проблеми дерматовенерології”. - Чернівці, 1999. - С. 57.

3. Лобанов Г.Ф., Сазанович В.В., Коротченко Р.А., Лобанов М.Г. Причини хибно позитивних результатів комплексу стандартних серологічних реакцій при обстеженні хворих на сифіліс // Українські медичні вісті, 2001. Т.4. - №1. - С. 64.

4. Лобанов Г.Ф. Медико-екологічні аспекти особливостей перебігу сифілісу в умовах довготривалої дії факторів радіонуклідного забруднення довкілля // Українські медичні вісті, 2001. - Т.4. - №1. - С. 65.

5. Лобанов Г.Ф. Особливості системно-інтегральних заходів оптимізації венерологічного забезпечення в регіонах радіоекологічного забруднення // Українські медичні вісті, 2001. Т. 4. - №1. - С. 66.

6. Лобанов Г.Ф. Медико-социальные особенности развития и течения сифилиса в регионах радиоэкологического загрязнения //. Тр. VІІ Всероссийского съезда дерматовенерологов. “Венерология, вопросы организации здравоохранения и эпидемиологии, непрерывное образование в дерматовенерологии”. - Москва, 2001. Ч. 2. - С. 83.

7. Лобанов Г.Ф. Порушення імунного стану у хворих на сифіліс, які проживають на забруднених радіонуклідами територіях // Український журнал дерматології, венерології, косметології. - 2001. - №2-3. - С. 86-89.

8. Лобанов Г.Ф. Клініко-імунологічна ефективність ербісолу в реабілітації хворих на сифіліс, що мешкають на територіях радіаційного забруднення // Український журнал дерматології, венерології, косметології. - 2002. - №1 (4). - С. 80-83.

9. Лобанов Г.Ф. Перфузійна детоксикацій на терапії у хворих на сифіліс, проживаючих на територіях радіаційного забруднення // Український журнал дерматології, венерології, косметології. - 2002. - №1 (5).- С. 77-79.

10. Спосіб лікування ерозивних і виразкових сифілідів: А.с. Україна. МОІН, ДДІВ / Лобанов Г.Ф., Коляденко В.Г. – ПА №2001074665; Заявлено 05.07.01; Видано 15.03.02. - 1 с.

11. Спосіб лікування сифілісу: А.с. Україна. МОІН, ДДІВ / Лобанов Г.Ф. – ПА № 2001074754; Заявлено 09.07.01; Видано 15.03.02. - 1 с.

12. Спосіб лікування сифілісу. А.с. Україна. МОІН, ДДІВ / Коляденко В.Г., Єлагін В.В., Лобанов Г.Ф., Недобой Б.П., Лобанов М.Г. – ПА №2002042954; Заявлено 12.04.02; Видано 16.12.02. - 1 с.