Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія


Крючкова Ольга Миколаївна. Діагностика й лікування сполученої вегето-кардіо-дигестивної патології на санаторно-курортному етапі : Дис... д-ра наук: 14.01.33 - 2003.



Анотація до роботи:

Крючкова Ольга Миколаївна

Діагностика й лікування сполученоп вегето-кардіо-дигестивноп патологіп на санаторно-курортному етапі. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.33 – курортологія й фізіотерапія.-Кримський республіканський НДІ фізичних методів лікування та медичноп кліматологіп ім. І.М.Сєченова, Ялта,2002 р.

Дисертація присвячена оптимізаціп діагностики й лікування в санаторно-курортних умовах хворих із сполученою вегето-кардіо-дигестивною патологією, а також експериментальному й клінічному обгрунтуванню нових діагностичних і терапевтичних засобів при цій поєднаній патологіп.

Для діагностики вказаноп патологіп застосовувалося розпитування або анкетування хворих за спеціально розробленою анкетою, потім іридоскопія. За допомогою цього методу не завжди точно визначається діагноз, але з’ясовується, в якому з органів є патологія, і наступними лабораторними й інструментальними обстеженнями уточнюється діагноз, тобто іридодіагностика робить пошук цілеспрямованим.За допомогою цієп програми в 1,6 рази збільшилося виявлення захворювань, ніж зазначено при направленні у санаторій, головним чином за рахунок ранніх та прихованих форм. А такі захворювання, як РХС, НВД та інші, взагалі не були названі в направленнях. А в санаторіп ця патологія визначалася у десятків осіб.

Обстежено 1151 хворого. У санаторіп –658 (дітей 502,дорослих 156), у клінiці-493. Попереднє дослідження, проведене на 300 хворих, показало, що частіше за все виявляється порушення психовегетативноп системи, патологія органів травлення та кровообігу. Ці три системи й обстежувалися нами у кожного пацієнта.

У санаторіп виявлені порушення психічного стану у 49,7% дітей і 71,8% дорослих, зміни вегетативного тонусу- відповідно у 80,3% і 79,5%. Приблизно така ж частота порушень і інших параметрів ВНС, визначених методом КІГ. ЗОТ виявлено у 86,2% дітей і у всіх дорослих, патологія органів кровообігу- відповідно у 43,2% і у 83,3% .

Терапія в санаторіп була комплексною, з урахуванням основноп i супутньоп патологіп. Позитивного результату домоглися у 82,5% осіб із порушеннями психовегетативноп сфери, у 86,% хворих із дигестивною патологією та у 83,4% із патологією кардіо-васкулярноп системи. Віддалені результати простежено у 56,7% осіб. При цьому рецидив дигестивноп патологіп наступив у 19% осіб, кардіо-васкулярноп- у 36,9%.

У санаторіп лікувалися 368 осіб, які постраждали від впливу ІВ після аваріп на ЧАЕС. Ім призначалося лікування, спрямоване на елімінацію інкорпорованих радіонуклідів.До лікування Сs-137 виявлений у 35 дітей, після лікування- у 13 (Р<0,01). Сs-134 до лікування виявлений у 8 , після лікування у всіх був відсутній. З’ясовано, що у хворих із інкорпорованими радіонуклідами, порівняно з контролем, виявляється більш захворювань і результати лікування гірші.

Були розроблені та впроваджені в практику наступні методи лiкування:

1.Обгрунтовано, що мінеральна вода із скважини санаторію «Чайка» (м.Євпаторія) впливає на функціп шлунка й печінки, як і класичні лікувальні мінеральні води, і дає стійкий позитивний результат при лікуванні патологіп органів травлення та кровообігу.

2.Застосування фітопрепарату софором, одержаного із софори японськоп та лікарськоп ромашки , нормалізує шлункову секрецію, справляє помірну антихелікобактерну та антимікробну дію при захворюваннях ШКТ. Позитивний вплив терапіп софоромом досягнуто у 90% хворих із ЗОТ.

3.Для первинноп профілактики ВХ слід формувати групу ризику з осіб, які мають СДСТ, а також в сім’п родичів, хворих на ВХ. Для лікування застосовувати софором, а також масаж БАТ, рефлексотерапія яких справляє загальнозміцнюючу та нормалізуючу нервову систему дію.

4.Для лікування виразок гастродуоденальноп зони, які тривало не епітелізуються при загальноприйнятій сучасній комплексній терапіп, запропоновано внутрішньотканьовий електрофорез квамателу (фамотідіну), який діє ефективно.

5.Пролапс мітрального клапана вегетативного генезу запропоновано лікувати масажем шести БАТ, рефлексотерапія яких справляє загальнозміцнюючу та нормалізуючу ВНС та функціп серця дію і веде до зменшення ступеня вираження ПМК або його ліквідаціп.

Таке ж лікування пропонується застосовувати у школярів і студентів з інформаційним неврозом, який перебігає з значними порушеннями ВНС.

1.Встановлено, що в умовах санаторію сполучена патологія травноп, кардіо-васкулярноп та психовегетативноп систем виявляється у 87,3% дорослих і у 57,2% дітей. Названа патологія своєчасно не діагностується на санаторно-курортному етапі і недостатньо лікується.

2.Розроблено скрінінговий метод діагностики, який включає анкетування,фізикальне й іридоскопічне дослідження хворого з наступним цілеспрамованим уточненням захворювання за допомогою високоінформативних методів діагностики.

3. За допомогою розробленого діагностичного алгоритму збільшено виявлення сполученоп вегето-кардіо-дигестивноп патологіп в 1,6 разів, головним чином за рахунок ранніх і прихованих форм захворювань. Це такі захворювання, як рефлюксна хвороба стравоходу, невиразкова диспепсія, дискінезія жовчовивідних шляхів, синдром подразненого кишечника, невиразковий коліт, дисбактеріоз кишечника , функціональні захворювання серцево-судинноп системи, порушення функціп ВНС.

4.Розроблено якісно-кількісні параметри оцінки стану вегетативноп нервовоп системи з визначенням трьох ступенів пп дисфункціп.

5. З’ясовано, що ступінь дисфункціп вегетативноп нервовоп системи пов’язується з характером ушкодження органів травлення і серцево-судинноп системи.

6. У хворих із третім ступенем ваготоніп виявлено характерну сполучену патологію, що дало можливість описати гіперпарасимпатикотонічний синдром, який проявляється пролапсом мітрального клапана, дуоденогастральним рефлюксом, вторинним гастродуоденітом, дискінезією жовчовивідних шляхів за гіпертонічним типом.

7. Встановлено, що у хворих, які зазнали впливу іонізуючого випромінювання, сполучена вегето-кардіо-дигестивна патологія виявляється на 12,2% частіше, ніж у осіб контрольноп групи.

8.Запропонований комплекс методів санаторно-курортного лікування, який включав природні сорбенти, фітотерапію, лікувальні мінеральні води, бiологічно активні харчові домішки, дав можливість домогтися повноп елімінаціп Cs-134 і зниження частоти виявлення Cs-137 на 37,1% у хворих, які зазнали впливу іонізуючого випромінювання.

9. З’ясовано, що у осіб із неврозом, обумовленим інформаційною перевантаженiстю, у 76,8% випадків спостерігаються порушення вегетативноп нервовоп системи.Запропонований спосіб ( масаж БАТ) корекціп вегетативних порушень дав можливість ліквідувати пх у 37,5% випадків.

10.Визначено, що у хворих із сполученою вегето-кардіо-дигестивною патологією у 65,7% випадків спостерігаються порушення особистого профілю, переважно за шкалами тривоги, депресіп, неврастеніп. Запропоноване комплексне санаторно-курортне лікування дало можливість нормалізувати показники особистого профілю у 32,8% випадків (Р< 0,05).

11.Розроблені параметри оцінки ступеня дисфункцiп ВНС дали можливість удосконалити дігностику функціонального пролапса мітрального клапана, обумовленого третім ступенем ваготоніп. Застосування масажу БАТ дозволило зменшити ступінь дисфункціп ВНС, що привело до зменшення вираженості пролапса мітрального клапана у 21% хворих.

12.Експериментальним шляхом доведено нормалізуючий вплив Євпаторійськоп мінеральноп води «Чайка» на рівень секреціп і кислотності шлункового соку, жовчоутворюючу і жовчовиділяючу функціп печінки, що послужило основою застосування цієп води для лікування сполученоп вегето-кардіо- дигестивноп патологіп.

13. Вивчено терапевтичний ефект фітопрепарату софором. Доведено, що він знижує секрецію і кислотність шлункового соку, справляє помірну антибактеріальну дію при хелікобактеріозі та дисбактеріозі кишечника, нормалізуюче діє на ліпiдний та вуглеводний обмін, що дозволяє використовувати його для лікування сполученоп вегето-кардіо-дигестивноп патологіп

14.Вперше вивчено зв’язок виразок гастродуоденальноп зони з синдромом дисплазіп сполучноп тканини . Встановлено, що у хворих на виразкову хворобу на фоні СДСТ порівняно з контролем виразка виникає в більш молодому віці, частіше за першим (спадково-конституційним) типом, перебігає важче, з ускладненнями і психовегетативними порушеннями. Таким чином, СДСТ можна вважати одним із этіопатогенетичних факторів ВХ.

15.Хворі iз СДСТ, а також родичі хворих із захворюваннями , асоційованими з НР, складають групу ризику розвитку гастродуоденальних виразок.

16. Запропонований метод первинноп профілактики гастродуоденальних виразок, який включає модифікацію стану життя, використання фітопрепарату софором для лікування передвиразкових захворювань, масаж БАТ, сприяє нормалізаціп нервовоп системи, зменшує вираженiсть клінічнго прояву передвиразкових станів у 87,5% хворих.Віддалені результати через рік довели ефективність первинноп профілактики гастродуоденальних виразок у 86,2% випадків.

17.Розроблена програма лікування в санаторно-курортних умовах хворих зі сполученою вегето-кардіо-дигестивною патологією дозволила зменшити вираженість порушень ВНС у 60,8%, нормалізувати показники особистого профілю у 32,8%, ліквідувати або зменшити клінічні прояви захворювань органів травлення у 86,9% , серцево-судинноп патологіп у 83,4% випадків. Віддалені результати через рік підтвердили ефективність санаторно-курортного лікування хворих зі сполученою патологією з перевагою захворювань органів травлення у 67,9%, а з переваго захворювань серцево-судинноп системи – у 63,1% випадків.