Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Цехмістрова Галина Степанівна. Діагностика ефективності навчального процесу у вищих закладах освіти: Дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Київський ун-т туризму, економіки і права. - К., 2002. - 273арк. - Бібліогр.: арк. 227-243.



Анотація до роботи:

  1. Цехмістрова Г.С. Семінарські заняття у вищому закладі освіти / Методичні рекомендації. - КІТЕП, 2001. - 16с.

  2. Фоменко Н.А., Цехмістрова Г.С. Методичні рекомендації щодо організації навчального процесу // Методичні рекомендації. - КІТЕП, 1999. - 35с.

  3. Борсук С.С., Цехмістрова Г.С. Пам’ятка з підготовки методичного забезпечення дисциплін навчального плану на кафедрах інституту // Методичні рекомендації. - КІТЕП, 1999. - 14с.

  4. Цехмістрова Г.С. Педагогічна майстерність та оцінка якості викладання у вищих закладах освіти. / Нові технології навчання, №31. - К., 2001. - С.24-34.

  5. Цехмістрова Г.С. Діагностика якості процесу навчання при підготовці фахівців для сфери туризму // Педагогіка та психологія професійної освіти, №1, 2002р. С.190-200.

  6. Цехмістрова Г.С. Сутність педагогічної діагностики та її місце в дидактичному процесі // Теоретичні питання культури, освіти виховання, №20. - К., 2002р. С.67-70.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 - теорія і методика професійної освіти. Центральний інститут післядипломної педагогічної освіти АПН України, Київ, 2002.

Дослідження присвячене теоретико-методологічному обгрунтуванню системи діагностики учіння і викладання у вищих навчальних закладах. У дисертації визначається поняття сутності педагогічної діагностики, дається класифікація традиційних видів контролю, їх функцій, форм та методів в умовах сучасних та інноваційних технологій, зокрема, модульно-рейтингової технології навчання.

В дисертації висвітлюється проблема діагностування якості викладання, її впливу на підвищення педагогічної майстерності, творчого потенціалу викладачів та ефективність навчального процесу.

Пропонується методика діагностики і оцінювання якості занять та організаційно-методичні рекомендації щодо організації внутрішньовузівської діагностики.

Матеріали та результати дослідження знайшли практичне застосування у вищих закладах освіти України.

На основі теоретичного та експериментального дослідження проблеми діагностики ефективності навчального процесу у вищих навчальних закладах та узагальнення впливу діагностичних вимірювань процесу учіння та викладання на кінцевий результат, підвищення ефективності процесу навчання та якості підготовки фахівців відповідно до вимог державних стандартів, робимо висновки:

  1. У зв’язку із входженням України до Європейського співтовариства, демократизацією та інтернаціоналізацією освіти, відкритістю до зовнішнього оцінювання та обмеженням державного фінансування, підвищились вимоги до якості підготовки спеціалістів та ефективності навчального процесу у вищих навчальних закладах. Сучасний рівень вимог, що висувається до підготовки фахівців, зумовлює потребу постійного вдосконалення процесу навчання, застосування нових технологій та діагностичних вимірювань рівня навченості студентів як на "вході", так і за "кінцевим результатом".

  2. Однією з головних функцій дидактичного процесу є діагностичні вимірювання результатів навчання. Діагностика - це система технологій, засобів, процедур, методів і методик висвітлення обставин, умов та факторів перебігу педагогічних процесів, встановлення їх ефективності та наслідків якості досягнення поставленої мети. Діагноз заняття - це виявлення причин і факторів, які зумовлюють його результативність (продуктивність), ефективність і якість.

  3. Продуктивність вищої освіти визначається ступенем реалізації мети та відповідності освітньому стандарту державних вимог до якості підготовки фахівців. Ефективність визначається як результат співпраці викладачів і студентів у процесі навчання щодо досягнення поставленої мети. Вона співзвучна оптимальності навчання. Її кількісними показниками є успішність, навченість, навчальність. Якісними показниками є сформовані здатності у випускників, їх відповідність вимогам освітньо-кваліфікаційної характеристики. Якість підготовки фахівців характеризує кінцевий результат роботи вузу.

  4. Традиційними методами внутрішніх діагностичних вимірювань, які знайшли широке застосування в навчальному процесі, є контроль, перевірка та оцінка успішності студентів, які забезпечують навчальну, виховну та наукову функції. У практиці вищих закладів освіти застосовують поточний, рубіжний, підсумковий контроль у вигляді усного, письмового, тестового, комбінованого опитування та оцінювання знань, умінь та навичок з дотриманням головних принципів: об’єктивності, диференційованості та індивідуальності, систематичності та всебічності діагностично-контрольних вимірювань якості учіння та викладання.

  5. У процесі реалізації суб’єктно-діяльнісного підходу до навчання, побудованому на комунікативній взаємодії студента і викладача, мотиваційній основі і закономірностях їх діяльності щодо досягнення поставленої мети, формується педагогічний продукт: знання, уміння і навички, розвивається мислення та світоглядна позиція особистості. Результатом навчання є сукупний продукт комплексної, одночасної дії факторів навчання: педагогічної інформації, організованих педагогічних дій, навченості студентів і терміну навчання, які формують ступені навченості студентів за рівнями: пізнання, засвоєння, відтворення-застосування, трансформація.

  6. Педагогічна діагностика забезпечує оперативний зворотний зв’язок, інформування викладача і студентів про рівень навченості та своєчасну і систематичну корекцію процесу навчання, інформаційно-пізнавальної взаємодії обох сторін. Онтологічною основою педагогічної діагностики є закономірний зв’язок, існуючий між предметом і сутністю педагогічної діяльності та її тенденцій до постійних змін і розвитку, відповідно до внутрішньої і зовнішньої сутності людського буття. Гносеологічною основою діагностики виступають знання про внутрішні закономірні зв’язки сутності, їх тенденції розвитку та умови їх існування.

  7. Інноваційні технології навчання є одним із шляхів оптимізації та підвищення ефективності підготовки фахівців. На підставі діагностичних вимірювань визначено найбільш ефективні системи, засоби і методи контролю навчання. Практикою підтверджено мотиваційно-стимулюючу роль модульно-рейтингової системи контролю та тестових методів вимірювання у підвищенні якості результатів процесу учіння.

При цьому рейтинговий і тестовий контроль знань, умінь і навичок забезпечують об’єктивність оцінювання, валідність і надійність вимірювання рівнів навченості студентів, індивідуалізацію та демократизацію навчання, сприяють підвищенню ефективності самостійної роботи студентів, підвищують їх дисципліну та особисту відповідальність за якість навчання, самооцінювання власних досягнень. Оцінка постає не як цифрове значення, а як судження про досягнутий рівень навченості в балах (символах). Проведене експериментальне дослідження підтвердило, що при застосуванні модульно-рейтингової системи контролю підвищився рівень навченості студентів.

За результатами анкетування студенти віддали перевагу модульно-рейтинговій системі контролю як найбільш стимулюючому методу якісного навчання.

  1. У процесі експерименту було підтверджено, що діагностика якості викладання сприяє мотивації підвищення педагогічної майстерності та ефективності праці. На основі самооцінювання, врахування оцінки адміністрації, колег і студентів, визначається індекс кваліфікації і, як показав експеримент, кореляція його з результатами успішності студентів досить висока.

Найвищий коефіцієнт кореляції (0,86) з критерієм педагогічна майстерність, а з іншими критеріями - 0,78 і 0,77. Індекс кваліфікації викладачів теж показав пряму кореляційну залежність (0,94) з підсумковим кваліметричним показником успішності студентів. За допомогою діагностичних вимірювань може бути вирішена проблема створення висококваліфікованого педагогічного колективу в вузі.

  1. Методологічну основу педагогічної діагностики складають знання про процес пізнання об’єктивної реальності та комплексний підхід до дослідження складних динамічних систем. Як показало дослідження, діагностичні вимірювання навчального процесу у вищих закладах освіти мають бути комплексними, систематичними, прогностичними, повинні мати чітко визначені мету, завдання та методи їх досягнення, грунтовно впливати на ефективність кінцевих результатів діяльності. Діагностуванню повинні підлягати всі об’єкти педагогічної діяльності вузу. Знання причин, які обумовлюють результативність і якість навчально-виховного впливу на будь-який педагогічний об’єкт, і їх вчасне корегування є шляхом до ефективної роботи всього колективу по досягненню визначеної мети.

Виконане дослідження дає підстави вважати, що вихідна методологія діагностики ефективності навчального процесу є науково обгрунтованою, визначені завдання реалізовані, мета досягнута, отримані результати мають суттєве практичне значення в удосконаленні управління процесом навчання в вищих навчальних закладах, підвищені якості підготовки спеціалістів та мобільності їх на ринку праці.

Основні результати дисертаційного дослідження відображено в науково-методичних працях і публікаціях:

  1. Поважна Л.І., Цехмістрова Г.С. Організаційно-методичне забезпечення контролю навчального процесу у вищих закладах освіти. -К., 2001, - 93с. - Авторських 80с.

  2. Цехмістрова Г.С. Внутрішньовузівський контроль - складова управління закладом освіти // Наукові записки НАУ. - К., 2000, №30. - 7с.

  3. Поважна Л.І., Цехмістрова Г.С. / Ступенева освіта - вимога часу // Нові технології навчання. - К., 2000, №25. - 6с.

  4. Цехмістрова Г.С. Методична робота у вищому закладі освіти // Нові технології навчання. - К., 2002, №29. - С.23-31.

  5. Цехмістрова Г.С. Контроль за навчальним процесом - одна із складових в управлінні комплексом // Наукові записки КІТЕП. - К.: Український центр духовної культури, 2001. - С. 13-18.

  6. Цехмістрова Г.С. Ефективність застосування модульної технології навчання та системи контролю знань студентів з дисциплін економічного циклу у вищому закладі освіти // Проблеми освіти. - К., 2001, №26. - С.40-53

  7. Цехмістрова Г.С. Психолого-педагогічні аспекти методичної роботи у вищому закладі освіти // Наукові записки ІІ. - К., 2001. Матеріали Всеукраїнської конференції "Психолого-педагогічні проблеми удосконалення професійної підготовки фахівців сфери туризму в умовах неперервної освіти". С.12-17.

  8. Цехмістрова Г.С. Діагностика навчального процесу у вищому закладі освіти // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції "Туризм у ХХІ столітті: глобальні проблеми та регіональні особливості". - КІТЕП, 2001. С.274-287.

  9. Цехмістрова Г.С. Особливості ступеневої підготовки фахівців з права в умовах ННВК "Туризм, готельне господарство, економіка і право" // Матеріали науково-практичної конференції з права. - Харків, 2000. С.220-226.

  10. Цехмістрова Г.С., Фоменко Н.А., Поважна Л.І. Модульна технологія навчання та рейтингова система контролю у вищому закладі освіти // Методичні рекомендації. - КІТЕП, 2001. - 18с.