Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


8. Андрущенко Ігор Григорович. Державний контроль діяльності учасників фондового ринку України (організаційно-правовий аспект): дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Національна академія внутрішніх справ України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Андрущенко І.Г. Державний контроль діяльності учасників фондового ринку України (організаційно-правовий аспект). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – теорія управління; адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Національна академія внутрішніх справ України, Київ, 2004.

У дисертації досліджуються проблеми визначення місця і ролі контролю за діяльністю учасників вітчизняного ринку цінних паперів у системі державного управління; визначення організаційно-правового механізму здійснення контрольної функції; формування і розвитку системи органів державного контролю у зазначеній сфері в умовах формування демократичної правової держави.

У роботі подаються висновки, пропозиції і рекомендації щодо розв’язання організаційно-правових проблем побудови системи органів державного контролю у сфері ринку цінних паперів, проблем забезпечення ефективності їх контрольної діяльності. Дисертація розкриває комплекс теоретично-методологічних і практичних питань з проблем удосконалення інституту юридичної відповідальності за порушення чинного законодавства, що регулює сферу діяльності учасників ринку цінних паперів.

У висновках дисертаційного дослідження викладено найбільш важливі наукові та практичні здобутки; основні теоретичні положення і практичні рекомендації, що випливають із результатів дослідження; сформульовані конкретні пропозиції щодо вдосконалення організаційно-правового механізму забезпечення контролю діяльності учасників вітчизняного ринку цінних паперів.

Узагальнення результатів дисертаційного дослідження дало можливість зробити такі висновки:

1. Контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів є однією з основних функцій державного управління. Його необхідно розглядати як єдину самостійну систему, що складається з трьох основних елементів – контролюючого суб’єкта, підконтрольного об’єкта та контрольних дій. Необхідність підвищення дієвості системи державного контролю діяльності учасників ринку цінних паперів вимагає чіткої ідентифікації контролюючих суб’єктів, визначення зв’язку та співвідношення між ними.

2. Інститут контролю та інститут юридичної відповідальності перебувають у тісному взаємозв’язку: контроль виступає важливим засобом забезпечення законності та дисципліни в державному управлінні, за порушення яких застосовується юридична відповідальність, яка, водночас, постає гарантом забезпечення ефективності контрольної діяльності.

3. Розв’язання проблеми підвищення ефективності державного контролю діяльності учасників ринку цінних паперів необхідно здійснювати на засадах системного підходу. До системи суб’єктів контролю діяльності учасників ринку цінних паперів слід віднести: по-перше, Верховну Раду України, по-друге, Президента України та Уряд, по-третє, Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку, по-четверте, систему інших державних органів виконавчої влади.

4. У процесі дослідження з’ясовано, що на сучасному етапі розвитку державного регулювання та контролю діяльності учасників ринку цінних паперів необхідно створити систему правового регулювання, складовими елементами якої б стало нове покоління взаємозв’язаних і узгоджених між собою законодавчих актів, вироблених на засадах сучасної законодавчої методології і техніки, і які були б спроможні регулювати більшість суттєво важливих аспектів функціонування вітчизняного ринку цінних паперів (а не окремі з них), та, крім того, встановлювати конкретні критерії, стандарти і процедури відносин учасників ринку: емітентів, інвесторів, посередників, інших інфраструктурних інститутів, регулювати біржову та позабіржову систему торгівлі, визначати повноваження та обов’язки саморегулівних організацій.

5. Правове розв’язання проблеми усунення недоліків в організації державного контролю пропонується здійснити шляхом прийняття базових законодавчих актів з цих питань з одночасним внесенням змін до законодавчих та нормативно-правових актів у суміжних галузях (приватизації, податкового та валютного законодавств, судових процедур, бухгалтерського обліку й аудиту), що значно підвищило б ефективність законодавчо-нормативного регулювання ринку цінних паперів в Україні.

6. Трансформація готівки в цінні папери є одним із способів легалізації (відмивання) грошових коштів та іншого майна, здобутих злочинним шляхом. Найбільш результативними у попередженні зазначених негативів вважаємо такі заходи: 1) віднесення правопорушень на ринку цінних паперів до кримінально караних; 2) конфіскаційні санкції за їх вчинення.

Проведеним дослідженням не вичерпуються усі аспекти проблеми забезпечення ефективного державного контролю діяльності учасників ринку цінних паперів. Планується продовження розробки даної теми, результати якої можуть бути використані в науковій та практичній діяльності державних органів, що в межах своїх повноважень здійснюють контроль діяльності учасників ринку цінних паперів в Україні.

Публікації автора:

  1. Андрущенко І.Г. Практика правозастосування на ринку цінних паперів (порівняльний аналіз) // Актуальні проблеми юридичних наук у дослідженнях учених. – 2001. – № 10. – С. 3-7.

  2. Андрущенко І.Г. Проблеми контролю діяльності професійних учасників ринку цінних паперів: інститути спільного інвестування // Підприємництво, господарство і право. – 2001. – № 12. – С. 63-65.

  3. Андрущенко І.Г. Форми та методи державного контролю на ринку цінних паперів // Право України. – 2002. – № 2. – С. 47-49.

  4. Андрущенко І.Г. Контроль на ринку цінних паперів і бюджетно-податкова політика в Україні: шляхи поєднання // Підприємництво, господарство і право. – 2002. – № 3. – С. 65-66.

  5. Андрущенко І.Г. Державна інвестиційна політика як регулятор активізації ринку цінних паперів в Україні // Підприємництво, господарство і право. – 2002. – № 10. – С. 71-72.

  6. Андрущенко І.Г. Державний контроль суб’єктів фондового ринку – невід’ємна складова управління та регулювання ринку цінних паперів в Україні // Збірник матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції “Сучасні проблеми управління”. – К.: ІВЦ “Політехніка”, 2001. – С. 155-157.

  7. Андрущенко І.Г. Інвестиційна діяльність в Україні як складова гармонійного розвитку вітчизняного фондового ринку (нормотворчий аспект) // Збірник наукових праць за матеріалами науково-практичної конференції “Бюджетно-податкова політика в Україні (проблеми та перспективи розвитку)”. – Ірпінь: Академія ДПС України, 2002. – С. 572-573.

  8. Андрущенко І.Г. Щодо питання боротьби зі злочинністю на ринку цінних паперів та забезпечення всебічного контролю діяльності його учасників // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Актуальні проблеми боротьби зі злочинністю на етапі реформування кримінального судочинства”. – Запоріжжя: Юридичний ін-т МВС України, 2002. – Ч.1. – С. 40-42.