Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень


Хитра Андрій Ярославович. Державно-правові погляди Павла Скоропадського: дисертація канд. юрид. наук: 12.00.01 / Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. - Л., 2003.



Анотація до роботи:

Хитра А.Я. Державно-правові погляди Павла Скоропадського. –Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю – 12.00.01 – історія та теорія держави і права; історія політичних і правових вчень. – Львівський національний університет імені Івана Франка, Львів, 2003.

У дисертації досліджуються погляди Павла Скоропадського на державу та право. Вирізняються три етапи розвитку та встановлення державно-правових поглядів гетьмана. Визначальними серед державно-правових поглядів є концепція інституційного суверенітету (суверенітету гетьмана), концепція трудової монархії і концепція охоронної системи, побудована на понятті необхідних обмежень прав людини, державному примусі та верховенстві закону. П.Скоропадський пройшов шлях від прихильника автономії України в складі Росії до федерації з Росією, до визнання історичної необхідності самостійної України. У дисертації показані роль і місце державно-правових поглядів П.Скоропадського у формуванні та реалізації ідей українського консерватизму та монархізму. Вони повно відображають положення про взаємозалежність ідеології консерватизму і монархії як форми держави. У державотворчій діяльності П.Скоропадський реалізував перший етап становлення монархії, який можна в умовах української революції визначити як непослідовний авторитаризм.

За результатами проведеного дослідження зроблено наступні висновки.

Державно-правові погляди П. Скоропадського є найважливішою ланкою історичного та ідейного зв’язку українського консервативного середовища, політично – організованого українського консерватизму, гетьманського руху та близької до монархічної гетьманської державницької концепції.

Еволюція державно-правових поглядів П. Скоропадського проходила в три етапи від початків національного самоусвідомлення до сформованих самостійницьких поглядів на державу та право.

Теоретичними здобутками П. Скоропадського як представника українського консерватизму стали концепція інституційного суверенітету, концепція трудової монархії і концепція охоронної системи.

Загальний контекст поглядів П. Скоропадського на державний суверенітет, форму та функції держави засвідчив основні трансформації його державних поглядів і дозволив віднести гетьмана до представників реалістичної традиції в політико–правовій думці України, яка розглядала суверенітет як саму державну владу.

Державно-правові погляди П.Скоропадського поєднали суверенність Української Держави з формою трудової монархії. Таким чином, були доповнені положення про взаємозалежність ідеології українського консерватизму і українського монархізму.

До теоретичних засад українського монархізму П.Скоропадський прийшов через практику непослідовного авторитаризму часів Української Держави.

Порівняльний аналіз правових поглядів П.Скоропадського і фундаментальних наукових засад теорії правової держави сформував висновок про їх сутнісний зв’язок, особливо у питаннях верховенства права та закону.

Значимість закону у правових поглядах П.Скоропадського обумовила увагу до вихідних засад законотворчої діяльності, як необхідної умови формування правової держави.

Публікації автора:

1. Хитра А.Я. Павло Скоропадський у контексті українського монархічного консерватизму. // Підприємництво, господарство і право. Науково-практичний господарсько-правовий журнал. – 2003. -№2. – С.119-122.

2. Хитра А.Я. Місце права в політичній концепції Павла Скоропадського. // Вісник Львівського інституту внутрішніх справ: Збірник / Гол.ред. В.Л.Ортинський. – Львів: Львівський інститут внутрішніх справ при НАВС України. – Вип.1. – 2003. – С.336-343.

3. Хитра А.Я. Павло Скоропадський про основи законотворчості в Українській Державі. // Держава і право: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 20. – К:. Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2002. – С.92-97.