Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Цумаєва Аліна Спартаківна. Державне управління соціальним захистом населення в умовах ринкової економіки : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Цумаєва А.С. Державне управління соціальним захистом населення в умовах ринкової економіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. – Інститут законодавства Верховної Ради України. – Київ, 2008.

У дисертаційній роботі визначено сутність державного управління соціальним захистом населення в умовах ринкової економіки, проаналізовано етапи та результативність його становлення в Україні з огляду на дотримання принципів системності; соціальної справедливості; фінансової обґрунтованості.

Розроблено ієрархічну модель оцінки ефективності діючої в Україні системи соціального захисту (як з позицій ефективності реалізації державної політики, так і з позицій задоволення потреб населення). На основі даних моделі, пріоритетами удосконалення державного управління соціальним захистом населення в умовах ринку визнано: удосконалення управління системи державної соціальної допомоги; реформування системи соціальних послуг; формування розвиненої системи соціального страхування; реформування системи пенсійного забезпечення на основі розвитку накопичувального та страхового рівнів пенсійного забезпечення.

У дисертації узагальнено та вирішено актуальне наукове завдання, що полягає в обґрунтуванні напрямів удосконалення державного управління соціальним захистом населення в умовах ринкової економіки; розроблені теоретичні та прикладні положення щодо підвищення його результативності в умовах України. Отримані в процесі дослідження результати підтверджують гіпотезу, покладену в його основу, а реалізовані мета і завдання дослідження дають можливість зробити такі висновки:

1. Формування теорії державного управління соціальним захистом населення в українській економічній літературі відбувалось під впливом практики господарювання та еволюціонувало від обґрунтування практичних аспектів проблеми (визначення ролі держави у забезпеченні соціального захисту працездатного населення в умовах переходу до ринку; повноважень держави у встановлені розміру мінімального прожиткового рівня, мінімальної заробітної плати та межі малозабезпеченості; обґрунтування ролі держави в процесі захисту населення від інфляційних коливань тощо) до усвідомлення сутності державного управління соціальним захистом населення як багаторівневої, ієрархічно-організованої системи, невід’ємної складової інституційних реформ, що незмінно супроводжують трансформаційні перетворення ринкової економіки.

2. Модель державного управління соціальним захистом населення в Україні і досі остаточно не сформована. Основною специфічною ознакою її існування є те, що можливості бюджетного фінансування системи соціального захисту на сьогодні майже вичерпані, а ринкові важелі соціального забезпечення (що мають діяти під державним контролем) ще повною мірою не задіяні. В цілому ж, Україна тяжіє до впровадження консервативних методів соціального захисту та зростання контролюючої та регулюючої ролі держави у цьому процесі. До повноважень держави належить встановлення основних соціальних гарантій, механізмів їх реалізації, функції щодо гарантування базового соціального захисту населення.

3. Досвід господарювання розвинутих країн світу (країн ЄС), свідчить про багатоваріантність формування державної політики соціального захисту населення та необхідність застосування комплексного підходу до її розробки. В сучасних умовах політика соціального захисту країн ЄС ґрунтується на синтезі засад „бісмарковської” та „бевериджської” моделей соціального захисту. На практиці йдеться про використання як базової („солідарної”) системи соціального захисту (що гарантується державою), так і системи додаткового соціального захисту (страхового й недержавного походження), яке має залишатися під постійним та жорстким державним контролем за цільовим використанням нагромаджених коштів. Цей досвід має врахувати й Україна у проведенні системної трансформації державного управління соціальним захистом населення.

4. Для системи державного управління соціальним захистом населення на першому етапі становлення (1991 – 1996 рр.) характерними стали: неефективність державного управління коштами соціального страхування (Фонду соціального страхування, Пенсійного фонду, Державного фонду сприяння зайнятості населення тощо); відсутність системного підходу до формування державної політики соціального захисту населення; „зрівнялівка” у пенсійному забезпеченні; стрімке зростання вартості соціальних послуг та погіршення якості їх надання у сфері охорони здоров’я, освіти та культури тощо. Другий етап (1996 – 2001 рр.) характеризувався спрямуванням державного управління соціальним захистом населення переважно на формування основних засад соціального страхування та соціальної стандартизації. Водночас невирішеними залишилися проблеми реформування систем пенсійного та медичного страхування, питання щодо створення дієвого механізму державного управління фінансового забезпечення заходів соціального захисту населення. Третій етап (з 2001 р. і до нашого часу) розпочався з прийняття Бюджетного кодексу України, що визначив напрями удосконалення державного управління соціальним захистом населення у відповідності з формуванням сучасної бюджетної системи та міжбюджетного регулювання; пріоритети пенсійної реформи; шляхи активізації політики щодо подолання бідності; напрями реформування системи соціальних послуг з метою підвищення їх якості тощо.

5. Представлена в дисертації аналітична модель для кількісного вимірювання та комплексного аналізу ефективності системи соціального захисту населення дозволяє на основі порівняльного аналізу оцінити її ефективність як з позицій задоволення потреб населення, так і з позиції ефективності державної політики; своєчасно виявити недоліки та визначити основні напрямки удосконалення державного управління соціальним захистом населення в Україні. Ця модель дозволяє організувати постійний моніторинг його ефективності що є інструментом виявлення недоліків діючої в Україні системи соціального захисту та визначення пріоритетних напрямків їх усунення.

6. Формування ефективної системи державного управління соціальним захистом населення в Україні має відбуватись на принципах: системності; соціальної справедливості; ефективності; фінансової обґрунтованості. Її пріоритетами на найближчу перспективу визначено: удосконалення системи державної соціальної допомоги; реформування системи соціальних послуг; формування повноцінної системи соціального страхування.

7. Державне управління функціонування пенсійної системи в Україні потребує радикальної модернізації та реформування. Це передбачає введення другого рівня – пенсійного страхування, що дозволить: збільшити загальний розмір пенсійних виплат завдяки отриманню інвестиційного доходу; посилить залежність розміру пенсії від трудового вкладу особи; зменшить „податковий тиск” на фонд оплати праці роботодавців; дозволить успадковувати кошти, обліковані на персональному пенсійному накопичувальному рахунку родичами застрахованої особи; сприятиме розподілу ризиків виплати низьких розмірів пенсій між першим та другим рівнем пенсійної системи, що застрахує майбутніх пенсіонерів від негативних демографічних тенденцій та коливань економічного розвитку тощо.

8. Основними напрямами удосконалення державного управління системи соціального захисту населення в Україні на сучасному етапі є: перехід від бюджетного до страхового принципу фінансування значної частини видатків на соціальний захист; запровадження єдиного соціального внеску; упровадження єдиної системи збору та обліку внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; створення окремої структури, основною функцією якої є адміністрування збору та обліку єдиного соціального внеску.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях

1. Цумаєва А.С. Соціальні реформи і формування середнього класу в Україні (досвід 1991 – 2001 рр.) // Історія народного господарства та економічної думки України. – Збірник наукових праць. – Випуск 35 – 36. – Київ, Інститут економіки НАН України, 2003. – C. 47 – 55.

2. Цумаєва А.С. Соціальне страхування як вагомий чинник економічного зростання в Україні // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. – Серія: Економічні науки. – Випуск 10. – Черкаси: ЧДТУ, 2004. – С.106 – 109.

3. Цумаєва А.С. Деякі аспекти державної політики фінансування соціальної сфери України в період 1990-х років // Історія народного господарства та економічної думки України. – Збірник наукових праць. – Випуск 37 – 38. – Київ, ДУ „Інститут економіки та прогнозування НАН України, 2005. – С. 37 – 46.

4. Цумаєва А.С. Інституціональні передумови впровадження соціальної політики в Україні // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. – Серія: Економічні науки. – Випуск 17. – Черкаси: ЧДТУ, 2007. – С.101 – 105.

5. Цумаєва А.С. Комплексна оцінка заходів державного управління соціальним захистом населення в Україні // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції. – Випуск ХІІІ: Збірник наукових праць. – № 4. – Рівне, НУВГП (Національний університет водного господарства та природокористування), 2007. – С. 30 – 41.

6. Цумаєва А.С. Етапи становлення системи державного управління соціальним захистом населення в Україні // Держава та регіони. – Серія: Економіка та підприємництво. – 2008. – № 3 – С. 252 – 257.

7. Цумаєва А.С. Світовий досвід формування державного впливу на політику соціального захисту населення (на прикладі пенсійного забезпечення // Економічний вісник університету. – Збірник наукових праць учених та аспірантів. – Випуск 5. – Переяслав-Хмельницький, ДВНЗ „Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет ім. Г. Сковороди”, 2008. – С. 390 – 394.

В інших виданнях:

8. Цумаєва А.С. Проблематика социальных реформ в преподавании экономических дисциплин // Российский и зарубежный опыт развития системы экономического образования: Тезисы доклада международной научно – практической конференции (Пермь, 13 – 14 декабря 2001 г.). – Пермь, Пермский государственный университет, 2001. – С.25 – 27.

9. Цумаєва А.С. Пенсійна реформа як складова демократизації українського суспільства // Розвиток демократії та демократична освіта в Україні: Матеріали ІІ Міжнародної наукової конференції (Одеса, 24 – 26 травня 2002 р.). – Одеська національна юридична академія. – К.: Ай Бі, 2003. – С. 346 – 355.

10. Цумаєва А.С. Теории социальных реформ в трудах лауреатов Нобелевской премии // Нобелевские лауреаты по экономике и российские экономические школы. Материалы секционных заседаний международного симпозиума. – (Санкт-Петербург, 18 сентября 2003 г.) – СПбГУ, 2003. – С. 146 – 148.

11. Цумаєва А.С. Соціальне страхування в Україні (кінець ХХ – початок ХХІ сторіччя) як мотивація економічного зростання // Теорія і практика сучасної економіки. – Матеріали ІV міжнародної науково-практичної конференції. – (Черкаси, 15 – 17 жовтня 2003 р.) – Черкаси:ЧДТУ, 2003. – С. 177 – 179.

12. Цумаєва А.С. Социальное страхование – составляющая социальных реформ в Украине // Descrierea CIP a Comerei Nationale a Cartii “Simpozionul international tinerilor cercetatori” (2004; Chisirau). Simpozionul international al tinerilor cercetatori, 29-30 apr., 2004 / col. De red.: Vadim Cojocaru (pressed.). – Ed. – 2-a. – Ch.: Editura A.S.E.V., 2004. – Р. 173 – 175.

13.Цумаєва А.С. Медичне страхування як складова соціальних реформ в Україні // Реформування фінансово-кредитної системи і стимулювання економічного зростання: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – Луцьк: РВВ “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2004. – С. 212 – 214.

14. Цумаєва А.С. Модели государственного управления социальной защиты населения: опыт Украины // Проблеми прогнозирования и государственного регулирования социально-экономического развития: материалы VIII Международной научной конференции (Минск, 18 – 19 октября 2007 г.). – Мн.: НИЭИ Мин-ва экономики Респ. Беларусь, 2007. – С.257 – 259.

15. Цумаєва А.С. Государственное управление социальной защитой населения как фактор экономического роста на Украине // Новое качество экономического роста: инновации, инвестиции, конкурентоспособность. – Сборник материалов Международной научно – практической конференции 25 – 26 октября 2007 г., г. Минск / Інститут экономики НАН Белорусии. – Минск: Право и экономика, 2007. – С. 360 – 361.

16. Цумаєва А.С. Інноваційні підходи до удосконалення державного управління соціальним захистом населення в Україні // Інноваційний розвиток суспільства за умов крос-культурних взаємодій. – Матеріали міжнародної конференції. – (м.Суми, 20 – 21 лютого 2008 р.). – Секція 3. Соціальна система за умов суспільства знань та крос-культурних транзитів. – Суми: Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти, 2008. – С.80 – 82.