Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Бєгунц Ганна Олегівна. Державне регулювання трансфертного ціноутворення в системі транснаціональних корпорацій : Дис... канд. наук: 08.02.03 - 2007.



Анотація до роботи:

Бєгунц Г.О. Державне регулювання трансфертного ціноутворення в системі транснаціональних корпорацій. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 - організація управління, планування і регулювання економікою. Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, Харків, 2006.

У дослідженні розглянуто найбільші ТНК світу, їх роль у світовій економіці. Проаналізовано вплив ТНК на економіку України. Очевидно, що поява ТНК є позитивною для вітчизняної економіки, оскільки корпорації демонструють високу продуктивність праці й капіталу, впроваджують нові технології. Однак, Україна має захищати свої національні інтереси - створювати власні ТНК, що дозволить розвивати українські господарські структури, сприятиме інтернаціоналізації виробництва та інтеграції нашої країни у світову господарську систему.

У роботі вивчено основні методи трансфертного ціноутворення на світовому ринку, запропоновано модель вибору трансфертного ціноутворення, досліджено практику регулювання трансфертного ціноутворення в Україні.

Проведені дослідження дають підстави для теоретичного обґрунтування й розроблення науково-методичних засад вирішення проблем регулювання трансфертного ціноутворення в Україні. Дослідження цієї проблеми дозволяє зробити такі висновки та пропозіцїї:

  1. Обґрунтовано необхідність удосконалення законодавчої бази України в частині регулювання трансфертного ціноутворення відносно застосування принципу «витягнутої руки». Зокрема, запропоновано ввести до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку № 23 поняття й методологію визначення методів трансфертного ціноутворення на основі прибутку згідно із принципом «витягнутої руки».

  2. Зарубіжний досвід використання транснаціональними корпораціями трансфертних цін як інструменту міжнародного обміну і торгівлі засвідчує, що ТНК у США та Європі вдаються у своїй діяльності до методів трансфертного ціноутворення за принципом «витягнутої руки» у відповідності з основною концепцією Керівних принципів ОЕСР.

  3. Узагальнено підходи до визначення ролі внутрішньо фірмових цін як інструменту міжнародного обміну. Так, набула поширення внутрішньо фірмова торгівля між окремими філіями й дочірніми компаніями ТНК, розташованими в різних країнах, яка за своєю формою є міжнародною торгівлею. Внутрішньо корпоративний торговельний обмін між різними підрозділами транснаціональних фірм захищає їх від впливу міжнародної конкуренції, впливаючи таким чином на весь товарообіг. ТНК використовують ці ціни для калькуляції витрат виробництва та інших економічних показників, які дозволяють мінімізувати доходи, з яких необхідно сплачувати податки, а також фінансувати діяльність одних підрозділів ТНК за рахунок інших.

  1. Виявлено, що відмітною рисою розвитку транснаціональних корпорацій є розвиток у їхніх рамках внутрішньо фірмових відносин. Обґрунтовано, що слід розрізняти поняття "трансфертне ціноутворення" і "зловживання трансфертними цінами". Трансфертне ціноутворення - це процес формування трансфертних цін, а зловживання трансфертними цінами має на увазі процес маніпулювання ними, що полягає в навмисно завищеному або заниженому встановленні трансфертних цін у порівнянні з ринковими цінами.

  2. Визначено, що існуюча в Україні практика регулювання трансфертного ціноутворення характеризується відсутністю системного підходу у виборі методу трансфертного ціноутворення. У даній роботі запропоновано модель вибору трансфертного ціноутворення, яка враховує зовнішні та внутрішні фактори порівнюваності угод, функціональний аналіз, вивчення міжнародних баз даних, регулювання й аналіз ефективності обраного методу.

  3. Методика трансфертного ціноутворення на основі принципу «витягнутої руки» гарантує найбільш керований і стійкий фінансовий клімат, у межах якого транснаціональні корпорації здійснюють свою діяльність, і на даний момент є одним з головних методів керування трансфертним ціноутворенням, запропонованих у рамках Керівних принципів ОЕСР.

  4. Запропоновано організаційно-економічний механізм формування й реалізації процесу регулювання трансфертного ціноутворення в Україні, який будується на загальній базі даних для взаємних розрахунків та при вирішенні судових справ.

  5. Розроблено організаційно-економічний механізм формування та реалізації процесу взаємодії ТНК та України, який передбачає створення власних українських ТНК, як це зробили раніше Китай, Росія, Індія, Індонезія, Мексика, Венесуела й інші країни (не беручи до огляду промислово розвинені країни, де існують сотні великих ТНК), а також запровадження державного регулювання трансфертного ціноутворення на основі пропонованого механізму. Досвід цих держав свідчить про те, що національний капітал здатний витримувати конкуренцію з ТНК лише в тому разі, якщо він сам структурується у потужні фінансово-промислові утворення, адекватні міжнародним аналогам і здатні проводити активну зовнішньоекономічну політику. Створення українських ТНК дозволить певною мірою захистити національні економічні інтереси, сприятиме подальшому розвиткові українських господарських структур, інтернаціоналізації їхнього виробництва й капіталу, інтеграції України у світову економіку, її участі в глобальних трансформаційних процесах.

Публікації автора:

  1. Бегунц А.О. Трансфертные цены в механизме регулирования ТНК // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна: Зб. наук. праць: «Економіко-організаційний механізм економічного розвитку промисловості України». - Харків, 2001. - № 503.- С. 175-178.

  2. Бегунц А.О. Сущность и особенности трансфертного ценообразования на мировом рынке // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна: Зб. наук. праць. Погляди вчених-економістів на розвиток України: минуле, теперішнє, майбутнє. - Харків, 2003.- № 578.- С. 138-140.

  3. Бегунц А.О. Трансфертное ценообразование. Методы трансфертного ценообразования // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна: Зб. наук. праць. Актуальні проблемі гуманізації та гармонізації управління та регулювання економіки. - Харків, 2003.- № 612.- С.146-152.

  4. Бегунц А.О. Основные методы управления трансфертным ценообразованием. Принцип «длины руки» // Вестник Харьковского национального университета им. В.Н. Каразина: Сб. науч. работ. Национализация и приватизация: прошлое, настоящее, будущее. - Харьков, 2003.- № 613.- С. 203-208.

  5. Бегунц А.О. Исследование уровня транснационализации компаний // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна: Зб. наук. праць. Шляхи рішення проблем функціонування економічних систем.- Харків, 2004. – Ч. 2. - № 630.- С.46-51.

  6. Anna Begunts. Multinational operations. Transfer pricing // Збірник матеріалів Другої Всеукраїнської науково-практичної конференції «Економіка: сучасні проблеми та перспективи розвитку». - Київ, 2004.- Т.2 - С.25-26.

  7. Бегунц А.О. Новая волна постиндустриальных реформ в Украине: цели, задачи, перспективы // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Особливості використання маркетингових технологій в умовах інноваційних змін в економіці».- Харків: РВВ ХІБМ, 2005.- С. 246-250.

  8. Бегунц А.О. Трансфертное ценообразование в системе транснациональных корпораций // Збірник тез доповідей IV міжнародної наукової конференції «Проблеми економіки транспорту».- Дніпропетровськ: ДНУЗТ ім. академіка В. Лазаряна, 2005.- С. 22.