Маліновська Ольга Ярославівна. Державне регулювання розвитку підприємництва в Україні : дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / НАН України; Інститут регіональних досліджень. — Л., 2006. — 203арк. — Бібліогр.: арк. 171-192.
Анотація до роботи:
Маліновська О.Я. Державне регулювання розвитку підприємництва в Україні. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – Організація управління, планування і регулювання економіки.
Дисертаційна робота присвячена дослідженню теоретико-методологічних основ державного регулювання підприємництва. На основі узагальненя особливостей підприємництва як об’єкта державного регулювання досліджено принципи і механізми державного регулювання підприємництва.
Проаналізовано стан державного регулювання підприємницької діяльності в Україні, визначено тенденції та проблеми нормативно-правового забезпечення розвитку підприємництва.
Запропоновано концептуальну модель удосконалення державного регулювання розвитку підприємництва. Визначено напрямки формування механізму державного регулювання інноваційної діяльності. Обґрунтовано принципи створення спеціальних економічних зон (СЕЗ) і територій пріоритетного розвитку як інструмента активізації підприємництва в Україні.
Проведені в дисертаційній роботі дослідження дозволяють відзначити наступні головні позиції:
Розвиток підприємництва, його ефективність та вплив на національну економіку залежить від об’єктивних умов, що їх створює суспільство, тобто факторів, які можуть гальмувати або стимулювати цей процес. Дія більшості з цих факторів визначається існуючою державною політикою щодо підприємництва. Сукупність регулюючих заходів держави щодо розвитку підприємництва класифіковано за ознаками , що характеризують: вид взаємодії між державою та підприємницькими структурами; напрям дії регулюючих заходів; сферу діяльності, що регулюється; вид нормативно-правових актів; метод впливу на підприємницьку діяльність; рівень дії регулюючих заходів.
Дослідження показали, що створений в Україні за роки реформування економіки потужний підприємницький сектор характеризується у більшості випадків низькою ефективністю, що свідчить про наявність складних внутрішніх проблем. Однією з найбільш важливих причин цього є неефективне державне регулювання підприємницької діяльності.
При всій складності побудови механізмів впливу держави на підприємництво, їх формування в Україні відбувалось в умовах нестабільності, обумовленої кризовими явищами. Їм бракувало наукової обґрунтованості, системності, послідовності, багато питань теоретичного і методичного характеру щодо напрямків регулювання розвитку підприємництва в Україні залишаються невирішеними. Зокрема, проблемами, які перешкоджають розвитку підприємництва та потребують активних дій державної влади, є: регуляторні та адміністративні бар’єри, які ускладнюють вихід вітчизняного підприємництва на ринки; ускладнений доступ до ресурсів та інфраструктури, який гальмує розвиток бізнесу, знижує його продуктивність і конкурентоспроможність; відсутність гарантій захисту прав власників, що суттєво підвищує ризикованість інвестицій; брак чітких і справедливих правил бізнесу, що є однією з передумов виникнення корупції; несправедливий розподіл доходів через систему податків і загальнообов’язкових платежів, що знижує рентабельність бізнесу, а отже зменшує його привабливість для потенційних інвесторів.
Системними проблемами, які притаманні законодавству України у сфері регулювання підприємницької діяльності, є: значна кількість неузгоджених нормативно-правових актів, що зумовлює неякісність та неефективність регулюючих дій держави, надчасті зміни у законодавстві, що спричиняє нестабільність організаційно-правового впливу держави на підприємництво; переважання підзаконних нормативно-правових актів у загальній кількості нормативних документів, що призводить до нівелювання регуляторного впливу та розпорошення їх дієвості. Значною проблемою та причиною неефективного регулювання розвитку підприємництва в Україні є низький рівень виконавчої дисципліни у центральних і регіональних органах влади.
Вирішення проблемних питань потребує розробки і впровадження системи державного регулювання розвитку підприємництва, в основу якої покладена науково обґрунтована концепція удосконалення державного регулювання з використанням ринкових методів. Суть концепції полягає у розробці нормативно-правового забезпечення умов формування конкурентоспроможного підприємництва, за наступними напрямами: дебюрократизація економіки та регуляторної політики; детінізація економіки; забезпечення економічної безпеки підприємницької діяльності; становлення цивілізованих відносин між бізнесом та владою.
Удосконалення механізмів державного регулювання інноваційної діяльності підприємницьких структур передбачає створення в країні сприятливого середовища для інноваційних процесів, підтримки та стимулювання інноваційної діяльності. Основними напрямками формування організаційно-економічного механізму державного регулювання інноваційної діяльності визначено: формування високоосвіченої та культурної нації; становлення інноваційної культури вітчизняних підприємств та організацій; фінансове забезпечення інноваційної діяльності; нормативно-правове забезпечення ефективного функціонування інноваційної сфери; формування системи державної підтримки та стимулювання інноваційної діяльності.
Засадами створення СЕЗ (ТПР), як інструменту активізації розвитку підприємництва в Україні визнано: об’єктивність та наукову обґрунтованість розрахунків ефективності їх функціонування; проектування та створення територій та зон зі спеціальним режимом господарювання на основі чіткого визначення стратегії розвитку регіону, реалізації якої вони повинні служити; формування спеціалізованої системи управління процесами, які відбуваються у СЕЗ (ТПР), яка б здійснювала контроль за розподілом основних ресурсів: землі, правових і податкових пільг, інфраструктурних ресурсів, з тим щоб стимулювати направлення інвестицій у необхідні сфери.
Публікації автора:
Статті у фахових виданнях
Маліновська О.Я. Проблеми державного регулювання розвитку підприємництва в Україні //Регіональна економіка.-2006. - № 1. – С.200-205. (0,53 д.а.).
Буряк П.Ю., Лондар С.Л., Маліновська О.Я. Шляхи підвищення ролі податків у стимулюванні діяльності малих підприємств з іноземними інвестиціями в Україні // Вісник ТАНГ. – 1997. – Спец. Випуск № 1. – С.163-167. Особистий внесок: проведено аналіз податкового законодавства України та аспекти його впливу на залучення інвестицій в мале підприємництво (0,1 д.а.).
Маліновська О.Я. Фінансова підтримка малого підприємництва та перспективи його розвитку в Україні //Персонал. – 1998.- Спец. випуск. (Матеріали Всеукраїнської наук.-метод. конф. “Сучасні проблеми реформування економіки”) м. Нікополь, НІУБП, 20-21 листопада 1998р. - С.106-113. (0,57 д.а.).
Буряк П.Ю., Лондар С.Л., Маліновська О.Я. Вплив податкового законодавства на розвиток малого бізнесу в Україні //Матеріали наук.-практ. конф. “Проблеми та шляхи розвитку податкової системи України”. – Ірпінь: ДПА України, Мінфін України, НДФІ, 1998.-С.209-213. Особистий внесок: визначено роль вітчизняного податкового законодавства та його вплив на мале підприємництво (0,1 д.а.).
Буряк П.Ю., Лондар С.Л., Маліновська О.Я. Роль податків у стимулюванні малого бізнесу в Україні //Соціально-економічні дослідження в перехідний період (Щорічник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, 1998. – Вип. IV.- С.210-216. Особистий внесок: обґрунтування впливу податків на мале підприємництво (0,1 д.а.).
Буряк П.Ю., Маліновська О.Я. Роль приватного сектора в розвитку малого та середнього підприємництва в перехідний період. Регіональна фінансово-кредитна та податкова політика (Щорічник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, 1998. – Вип. VI.- С.272-279. Особистий внесок: обґрунтування необхідності державної підтримки вітчизняного малого та середнього підприємництва (0,1 д.а.).
Маліновська О.Я. Податки у стимулюванні розвитку малого бізнесу в Україні // Актуальні проблеми економіки перехідного періоду. Формування ринкової економіки в Україні: зб. наук. праць. – Львів: ЛНУ, 1999. – Випуск 4. – С.115- 120. (0,33 д.а.).
Маліновська О.Я. Проблеми функціонування та система державної підтримки малого приватного підприємництва в Україні. //Соціально- економічні дослідження в перехідний період. Становлення фінансової системи України та проблеми її стабілізації (Щорічник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, 2000. – Вип.XII.частина 2- С.7-15. (0,54 д.а.).
Маліновська О.Я. Становлення та розвиток приватного сектора в економіці України // Науковий вісник Буковинського фінансово-економічного інституту: зб. наук. праць. Вип.2.: Економічні науки.- Чернівці: ПП Кондратьєв, 2001. – С.168-175. (0,44 д.а.).
Маліновська О.Я. Тенденції розвитку та становлення малого підприємництва Львівської області //Наукові записки .Українська академія друкарства, 2001 Випуск № 4. – С.35-41. (0,31 д.а.).
Маліновська О.Я. Визначення потреби в додатковому фінансуванні малого приватного підприємства //Науковий вісник Буковинського державного фінансово-економічного інституту: Зб. наук. праць. Вип. 4: Економічні науки. – Чернівці, 2003. – С.94-96. (0,12 д.а.).
Маліновська О.Я. Визначення потреби в додатковому фінансуванні малого приватного підприємства // Ринкова трансформація економіки України: Теорія. Практика. Перспективи. Матеріали міжнародної наук.-практ. конф., Львів, 24-25 жовтня 2003р. Львів: ЛНУ ім. І. Франка. 2003.- С.150-151. (0,2 д.а.).
Маліновська О.Я. Вплив інституційних трансформацій на розвиток малого та середнього підприємництва // Соціально –економічні дослідження в перехідний період. Ринкова трансформація України: проблеми та перспективи. (Збірник наукових праць) ІРД НАН України. – Львів 2004.- Випуск 1 (XLV). – С. 63-69. (0,35 д.а.).
Маліновська О.Я. Сучасний стан та форми фінансово-кредитної підтримки малого підприємництва //Вісник Львівської державної фінансової академії: збір. наук. ст. Економічні науки.-2005.-№9.-С.189-193. (0,41 д.а.).
Статті у інших виданнях
Маліновська О., Пастернак З. Інвестиційна політика України та механізми її активізації //Молодь і ринок. - 2006.- №3(8). - С. 136-140. (0,29 д.а.).
Маліновська О.Я. Особливості кредитування малого підприємництва в Україні //Молодь і ринок.-2005.- №5(15).-С. 99-102. (0,35 д.а.).
Маліновська О.Я. Роль приватизації у розвитку економічних процесів в Україні // Матеріали міжвузівської наук.-практ. конф. “Проблеми і перспективи розвитку фінансової політики в Україні в умовах ринкової економіки”. – Чернівці, “Ратуша”, 1999. – С.165-168. (0,17 д.а.).
Маліновська О.Я. Державна підтримка малого приватного підприємництва в Україні //Вісник Львівського державного фінансово-економічного інституту (економічні науки).-2000.-№1.-С.56-64. (0,56 д.а.).
Маліновська О.Я. Економічна політика регулювання підтримки малого та середнього підприємництва в Україні //Вісник Львівського державного фінансово-економічного інституту (економічні науки).-2002.-№3.-С.46-53. (0,57 д.а.).
Тези доповідей
Маліновська О.Я. Проблеми розвитку малого підприємництва в Україні //Економічний вісник Дніпропетровського держ. фін.-економ. ін-ту. Т.2. – Дніпропетровськ: ДДФЕІ, 2000.- С.302-303. (0,12 д.а.).
Маліновська О.Я. Місце і роль малого і середнього бізнесу в регіональному розвитку //Матеріали міжнародної наук.- практ. конф. “Проблеми та перспективи розвитку фінансів місцевого самоврядування в Україні”. – Дніпропетровськ: ДДФЕІ, 2002. – С.206-208. (0,1 д.а.).