Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


942. Чураков Ярослав Анатолійович. Державне регулювання фінансової діяльності та ціноутворення природних монополій в Україні: дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / НАН України; Інститут економічного прогнозування. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Чураков Я.А. Державне регулювання фінансової діяльності та ціноутворення природних монополій в Україні. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – організація управління, планування і регулювання економікою. – Інститут економічного прогнозування НАН України, Київ, 2004.

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних і практичних аспектів державного регулювання фінансової діяльності та ціноутворення природних монополій в Україні, визначенню перспектив їх довгострокового розвитку та реформування.

У роботі досліджено специфіку такої економічної категорії, як природні монополії, досліджено практику державного регулювання фінансової діяльності та ціноутворення природних монополій як в Україні, так і закордоном, визначено напрямки проведення реструктуризації природних монополій та підвищення ефективності їх функціонування в Україні.

На базі дослідження специфіки природних монополій, аналізу їх фінансового стану проведено детальний аналіз стану природних монополій в Україні на протязі 1996-2002 р. та визначено довгострокові перспективи їх реформування.

Детальне дослідження існуючої практики складання тарифів на послуги природних монополій дозволило визначити найбільш ефективні та прогресивні шляхи їх розрахунку та стимулювання природних монополій до підвищення своєї ефективності. Проаналізовано такі проблеми як визначення рівня обґрунтованості витрат природних монополій та норми прибутку, що має отримувати природна монополія, з метою узгодження цих складових процесу ціноутворення та підвищення ефективності функціонування природних монополій в Україні.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і пропозиції щодо вирішення низки проблем державного регулювання фінансової діяльності та ціноутворення ПМ в Україні.

1. Під ПМ необхідно розуміти окремий ринок, функціонування на якому одного виробника є економічно обґрунтованим, оскільки дозволяє досягти зниження рівня витрат, а відповідно і рівня цін на продукцію ПМ. На підставі проведених досліджень та оцінки ефективності функціонування природних монополій в Україні запропоновано основними напрямками реформування ринків ПМ обрати вдосконалення системи державного регулювання фінансової діяльності та ціноутворення (організаційно-методологічного забезпечення), а також системи стратегічного планування (економічного механізму розширеного відтворення основних фондів на інноваційній основі).

2. Існуюча практика регулювання ПМ в Україні відзначається відсутністю системного підходу до вирішення таких проблем, як підвищення ефективності функціонування ПМ, стабілізація та оптимізація їх фінансового стану, контроль за підвищенням цін. Це дозволяє ПМ підвищувати ціни на свою продукцію темпами, що є набагато вищими за середні індекси зростання цін в економіці. За рахунок цього (а не за рахунок зниження витрат) ПМ в Україні досягають стабілізації свого фінансового становища.

3. Найбільш прийнятним для України є використання таких методів регулювання, як організація конкурсу за вхід на монопольний ринок та стимулюючі методи регулювання. Однак їх використання в Україні в сучасних умовах є неефективним та потребує проведення додаткових заходів з боку держави, націлених на підвищення фінансових результатів ПМ. Внаслідок використання стимулюючого типу регулювання ПМ стає можливим впровадження нових технологій виробництва, оновлення інфраструктури, зниження витрат, усунення практики їх штучного завищення, ефективний контроль за ціноутворенням ПМ тощо.

4. Результатом проведених досліджень стало виявлення резервів, за рахунок яких можливо підвищити ефективність функціонування ПМ, а саме: вдосконалення системи управління та регулювання діяльності ПМ, підвищення технічного рівня та впровадження інноваційних технологій, оптимізація фінансових показників ПМ у напрямку усунення практики штучного завищення витрат.

5. Державним регулюючим органам в Україні запропоновано постійно контролювати склад та структуру витрат, що є загальноприйнятою практикою за кордоном. З цією метою необхідне законодавче закріплення незалежного статусу регулюючого органу (НКРЕ), усунення дублюючих функцій між Антимонопольним комітетом України, галузевими міністерствами та НКРЕ.

6. У досліджені виявлено проблему перехресних субсидій, яка полягає у перенесенні частки витрат на розподіл продукції по сітьовим мережам від побутових до промислових споживачів. Це спотворює принципи ефективної соціальної політики, оскільки замість отримання адресної допомоги споживачі звикають до практики неплатежів. Як було виявлено у ході дослідження, держава погашає заборгованість невчасно і не у повних обсягах, внаслідок чого ПМ мають можливість включати до складу своїх витрат безнадійну заборгованість, що у свою чергу призводить до втрати держбюджетом відповідних сум податку на прибуток та ПДВ.

7. Розв’язання проблеми визначення економічно обґрунтованої норми прибутку для ПМ має вирішуватись у комплексі з такими питаннями, як зниження рівня витрат та підвищення рентабельності ПМ в Україні, оскільки в іншому випадку ПМ мають можливість використовувати ефект Аверха-Джонсона збільшуючи обсяг прибутку за рахунок підвищення обсягу витрат. Вивчення світового досвіду не дає однозначних рекомендацій щодо визначення необхідної (загальноприйнятої) норми прибутку, а тому при визначенні нормальної норми прибутку ПМ в Україні запропоновано орієнтуватися на середні показники рентабельності у промисловості.

8. Запропоновано Верховній Раді України на основі проведених досліджень розробити та прийняти кодекс нормативних актів у галузі державного регулювання ПМ, у якому систематизувати принципи, методи та процедуру державного регулювання фінансової діяльності та ціноутворення ПМ в Україні. Розроблені пропозиції щодо вдосконалення нормативно-правової бази регулювання природних монополій в Україні в частині методики розрахунку тарифів на базі реальних (обґрунтованих) витрат на виробництво продукції замість практики розрахунків на базі валових витрат податкового обліку податку на прибуток. Запропоновано законодавчо закріпити практику організації відкритих конкурсів (тендерів) на право постачання сировини та матеріалів для ПМ, що дасть можливість державному регулюючому органу уникнути прямого втручання у діяльність ПМ.

Публікації автора:

  1. Чураков Я.А. Державне регулювання природних монополій у зарубіжних країнах // Фактори економічного зростання: Зб. наук. пр. Ін-ту економіки НАН України.– К.: Ін-т економіки НАН України, 2001.– С. 83-90.

  2. Чураков Я.А. Державне регулювання цін природних монополій у структурних перетвореннях // Механізм структурних зрушень в економіці України: Зб. наук. пр. Ін-ту економіки НАН України.– К.: Ін-т економіки НАН України, 2002.– С. 55-62.

  3. Чураков Я.А. Оптимізація фінансового стану природних монополістів в Україні // Напрями стабілізації економічного розвитку України : Зб. наук. пр. Ін-ту економіки НАН України.– К.: Ін-т економіки НАН України, 2002.– С. 122-127.

  4. Чураков Я.А. Соціальні аспекти регулювання природних монополій // Механізми регулювання соціальної сфери: Зб. наук. пр. Ін-ту економіки НАН України.– К.: Ін-т економіки НАН України, 2002.– С. 43-47.

  5. Чураков Я.А. Стабілізація фінансів природних монополій // Вісник Економіка. Матеріали Другої Всеукраїнської науково-практичної конференції „Фінанси, грошовий обіг та кредит в забезпеченні суспільного добробуту. - 2002. - № 60-61.- С. 70-71.