Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Похилюк Василь Вiкторович. Державне регулювання економiки та дiя вмонтованих стабiлiзаторiв в умовах ринку : Дис... канд. наук: 08.01.01 - 2002.



Анотація до роботи:

Похилюк Василь Вікторович. Державне регулювання економіки та дія вмонтованих стабілізаторів в умовах ринку. -Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 – Економічна теорія -Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2002.

В роботі на основі комплексного аналізу змісту, структури, форм і методів державного регулювання економіки розкриті основні механізми економіки перехідного стану, через які держава впливає на економіку. Серед інших методів впливу на економіку автор пропонує дію вмонтованих (автоматичних) стабілізаторів. Саме вмонтовані стабілізатори, як відмічається в роботі, повертають економіку до стану рівноваги в автоматичному режимі, а тому вони стоять ближче до саморегулювання економіки. Виявлено, що критерієм для визначення межі державного регулювання та саморегулювання економіки є система вмонтованих стабілізаторів, та запропоновано засоби побудови стабілізаторів на різних рівнях економіки. З метою забезпечення рівноваги економічної системи запропоновано в транзитивному стані економіки України ввести приватизаційний мультиплікатор, дано його визначення і запропоновано інші заходи по стабілізації економіки та по підтриманню її рівноваги. В роботі розроблені пропозиції по упорядкуванню елементів як комуністичної, що відживає, так і ринкової економіки, яка народжується, визначені інструменти державного регулювання економіки в її транзитивному стані.

1.Опираючись на теоретичні погляди різних економічних шкіл, визнати втручання держави в економічні процеси об‘єктивно необхідною складовою сучасної економічної системи господарського механізму ринкової економіки.

2. Дія державного регулювання і саморегулювання економіки не виключають, а доповнюють одна одну. Практика застосування кейнсіанської та неокейнсіанської теорій державного регулювання та саморегулювання економіки підтвердила їх єдність, а протиріччя, що виникають періодично в часі і просторі, викликані динамікою домінанти однієї з форм.

3. В умовах транзитивних економік паритет державного регулювання та саморегулювання економіки домінує в бік першого. Трансформація економічних відносин та спроба реверсивних сил повернути до адміністративно - командної економіки створюють прецедент визначення глибини проникнення державного втручання в економіку. Вирішення цієї проблеми може бути покладене на систему автоматичних вмонтованих стабілізаторів.

4. Оптимальна модель розвитку економіки України опирається на індуктивний принцип поєднання моделі економіки - “розвиток на випередження” та моделі державного регулювання економіки, як підсистеми першої моделі, що формується на пропорціональному розподілі додаткового продукту з урахуванням національних, територіальних особливостей України та її геополітичного положення. В сформованій економічній моделі чинне місце належить автоматичним стабілізаторам.

5. Система вмонтованих стабілізаторів повинна бути зорієнтована в напрямку ринкової економіки, та сприяти розвитку саморегулювання. Стабілізатори в умовах настання рецесії покликані протидіяти спадові, в той час, як інші фактори сприяють зростанню ефективності соціальних показників. За умови використання системи вмонтованої стабільності державне регулювання та саморегулювання економіки досягають найвищої ефективності.

6. Оскільки перехідний період і необхідність у здійсненні державою активної реформаторської стратегії істотно підвищують вимоги до органів державного управління, держава зобов‘язана:

забезпечити цілеспрямовану реалізацію політики реформ через активне втручання у перерозподіл державної власності у ході приватизації;

реагувати на автономні процеси, що відбуваються у суспільстві, впливати на них через формування суспільних інтересів в основу яких повинні бути покладені приватні інтереси;

сприяти зміцненню власної дієздатності через утвердження в суспільстві надійних противаг бюрократизації управлінського апарату, подолання його корумпованості. Такими перевагами можуть бути, демократизація економічних відносин, забезпечення їх прозорості, встановлення дійової системи вмонтованих стабілізаторів;

домогтися відповідності своїх дій до виробленої системи законів в обраній економічній моделі, через зростання політичної стабільності у країні, законодавче забезпечення сприятливого інвестиційного клімату, пошук національних пріоритетів у рамках світового економічного розвитку.

7. Використовуючи різні методи державного регулювання і в першу чергу -систему вмонтованих стабілізаторів, держава має забезпечити регулювання загального рівня цін, стабілізацію закупівельних цін на сільськогосподарську продукцію та зміну співвідношення у формуванні механізму цін між “випускаючими” та сировинними галузями на користь перших.

Введення в дію граничних цін через індексацію останніх для виробників, та введення автоматичних стабілізаторів, які б обмежували зростання прибутку пропорціонально зростанню цін – найближчим часом може переорієнтувати підприємців із фінансово-кредитної сфери у сферу матеріального виробництва.

8. З метою забезпечення світового рівня виробництва, проведення реновації та модернізації виробництва, випуску конкурентної на світовому ринку продукції та зміцнення фінансової бази ввести систему автоматичної стабілізації в області оподаткування.

9. Орієнтація значної кількості людей на незаконне привласнення привело до великого матеріального розшарування населення України в транзитивному періоді. Опираючись на вимоги Світового банку до держав, економіка яких знаходиться в трансформаційному стані, необхідно забезпечити фінансування базових соціальних послуг та інфраструктури, гарантувати підтримку незахищених груп населення та за допомогою системи вмонтованих стабілізаторів забезпечити відповідність між трудовим внеском та рівнем соціального захисту громадян.

10. Подальше обмеження розшарування населення України за рівнем доходів держава повинна забезпечити через погашення внутрішнього боргу (через надання кредитів) та запровадити вмонтовані стабілізатори в регулюванні політики субсидій і визначенні платоспроможності населення.

11. Держава повинна контролювати (усувати) укладання “Жовтих угод”, які позбавляють будь – якого права громадян на соціальний захист. В умовах переходу до ринкових відносин людина завжди є соціально незахищеною, а тому поєднання соціального і економічного регулювання виражає взаємозв’язок соціального партнерства і суперництва.

Необхідно сформувати в свідомості громадян України переконаність у тому, що держава не в змозі забезпечити задоволення всіх соціальних потреб своїх громадян, необхідно також сприяти усвідомленню особистої відповідальності кожної за свій і суспільний добробут, якого можна досягти лише через економічне зростання.

Проведені в роботі дослідження мають як теоретичне, так і практичне значення. З теоретичної точки зору – в роботі систематизовані погляди на визначення можливої межі втручання держави в економіку і одночасне розмивання цієї межі через використання вмонтованих стабілізаторів. Саме автоматичні стабілізатори в роботі визначені, з одного боку, - як інструмент державного регулювання, з іншого - як специфічна форма саморегулювання.

Публікації автора:

а) опубліковані у провідних фахових виданнях

  1. Похилюк В.В. Динаміка державного регулювання та саморегулювання економіки

запорука виходу із затяжної економічної кризи //Регіональні перспективи.

Асоціація “Перспектива” Кременчук - №4(7). –1999. –С. 16-18.

2.Похилюк В.В. Єдність управління конкурентноздатністю підприємства та

саморегулювання економіки в умовах транзиції. Методологія та практика

менеджменту на порозі ХХІ століття: загальнодержавні, галузеві та регіональні

аспекти. //Регіональні перспективи. –2000. №2-3. –С.234-236.

3. Система вмонтованих стабілізаторів у формуванні моделі регулювання економіки

//Регіональні перспективи. –2000. №5-6(18-19). –С.254-257.

4. Похилюк В.В. Історія, суть та механізм державного регулювання економіки в

перехідний період //Вісник Полтавського державного сільськогосподарського

інституту. Полтава Видавництво “Terra” –2000. -№3. –С.47-50.

5. Похилюк В.В. Нова соціально-економічна роль держави в перехідній економіці на

порозі ХХІ століття. Теорія мікро – макроекономіки. //Збірник наукових праць

професорсько-викладацького складу і аспірантів. Академія муніципального

управління. Київ 1999. –С.37-42.

6. Похилюк В.В. Особистий фактор виробництва, його роль і місце в процесі

державного регулювання перехідної економіки //Збірник наукових праць

професорсько-викладацького складу і аспірантів. Дніпропетровський державний

університет. Випуск 12. “Наука і освіта” –2000. –С.54-60.

7.Похилюк В.В. Приватизація землі: історія, теорія і практика державного

регулювання. //Збірник наукових праць професорсько-викладацького складу і

аспірантів. Випуск 5. Академія муніципального управління. Київ. – 2000. –С.32-34.

8. Держава і кооперативна власність, шляхи розвитку та подолання протиріччя.

//Вісник Полтавського державного сільськогосподарського інституту.-№5-6.–

2001.Полтава.С.94-95

б) опубліковані за матеріалами конференцій

9.Похилюк В.В. Державне регулювання економіки в перехідних системах.

Економічна теорія: сучасна парадигма та її еволюція на порозі ХХІ століття

//Матеріали міжнародної науково-практичної конференції 1-2 березня 2000 року.

Частина 2. Київ. –2000. –С.145-146.

10.Похилюк В.В. Державне регулювання економіки: історія, теорія, практика.

Еволюції економічного розвитку та економічних теорій (проблеми дослідження та

викладання) //Матеріали міжнародної науково-методичної конференції 26-27

квітня 2000 року. Київ КНЕУ –2000 –С.180-181.

11. Похилюк В.В. Єдність державного регулювання та саморегулювання ринкової

економіки – необхідна умова виходу України з кризи. //Матеріали наукової

конференції за результатами дослідження професорсько- викладацького складу,

аспірантів та студентів Полтавського кооперативного інституту за 1996-1998

роки.14-16 квітня 1999 року. Книга 1. ПКІ. Полтава. – 1999. –С.45-49.

12. Похилюк В.В. Перехід до ринку: місце і роль держави. //Матеріали ІІІ

міжнародної конференції молодих вчених-економістів. “Економіка третього

тисячоліття” Том 1 Макроекономіка: проблеми, тенденції, перспективи. 7-9 квітня

2000року. Донецьк. Дон. ДТУ Мін освіти і науки України, ІЕП НАН України, -

2000. –С.122-125.

13. Похилюк В.В. Державне регулювання, як об’єктивна реакція на ускладнення

розвитку економічної системи. /Праці 1-ої міжнародної, другої всеукраїнської

наукової конференції студентів та молодих учених “Управління розвитком

соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне

зростання” 2000. Донецьк ДонНУ.Том 3. С.28-30

14. Похилюк В.В. Формування моделі процесу державного регулювання системою

підготовки фахівців в умовах трансформації економіки України і

реструктуризації органів регіонального управління. //Тези доповіді міжнародної

науково-методичної конференції. 26-27 травня 2000 року. Рівненський

державний технічний університет. Рівне. –2000. –С. 91-94.

  1. Похилюк В.В. Процес державного регулювання системою підготовки фахівців в

умовах трансформації економіки України. //Матеріали науково-методичної

конференції Полтавського кооперативного інституту ”Проблеми підготовки

фахівців за освітньо - кваліфікаційними рівнями вищої освіти” 22-24 березня

2000 року. Полтава -2000.–С.27-32.

  1. Бондар Т.П., Похилюк В.В. Суть та шляхи забезпечення раціональної підготовки

робочої сили вищої кваліфікації. //Матеріали науково-практичної конференції

”Особливості ринку праці України на сучасному етапі” 26-28 березня 1998 року.

ПКІ.Полтава. – 1998. –С.287-290. Особистий внесок здобувача в цій роботі –

визначення ринку праці робочої сили вищої кваліфікації, та соціальний захист з

боку держави по створенню умов праці та процесу її відтворення.

  1. Ніколенко С.С., Похилюк В.В. Роздержавлення і приватизація. Місце і роль

держави в регулюванні цих процесів.// Збірник праць міжнародної науково-

практичної конференції “Регіональні проблеми розвитку підприємництва”. 16-17

листопада 2000р. Республіка Білорусь, Гомель, -2000. –С.243-246.Особистий

внесок здобувача в цій роботі – визначення ролі держави у проведенні процесу

приватизації, та формуванні приватної власності.

  1. Похилюк В.В., Ніколенко С.С. Ідеї гуманізації вищої освіти в працях філософа

педагога Г.С. Сковороди та шляхи їх державного втілення в Україні. /Сборник

статей по материалам 1-ой международной научно-практической конференции

“Философские проблемы гуманизации высшего образования” 27-29 июня 2001

года, Сумы-Бердянск. Особистий внесок здобувача в даній роботі визначається

визначенням місця і ролі держави у вдосконаленні освіти та підготовки кадрів.

  1. Похилюк В.В. Визначальна роль системи вмонтованих стабілізаторів у

формуванні моделі державного регулювання економіки України. /Тези доповідей

Всеукраїнської науково-практичної конференції “Економічні проблеми розвитку

регіонів та підприємств на початку ХХІ століття” 20-22 грудня 2001 року,

Полтавський технічний університет. м. Полтава 2001.

20.Похилюк В.В. Вивчення проблеми державного регулювання економіки та його

вплив на формування особистості фахівця і рівень його професійної підготовки.

//Матеріали ХХІY науково-методичної конференції “Соціальні та морально-

психологічні важелі вдосконалення навчально-виховного процесу” 24-26 березня

1999 року. Полтавський кооперативний інститут. Полтава. –2000. –С.261-266.

в) в інших виданнях

21.Похилюк В.В. Регульований ринок і роль держави. Економіка та гуманітарні

проблеми розвитку суспільства в третьому тисячолітті. //Збірник наукових праць

Рівненського економіко-гуманітарного інституту.Рівне.“Тетіс”. –2000. –С.100-104.

22.Похилюк В.В. Шляхи розв‘язання протиріч між центром та регіонами(місцевими)

органами самоуправління в умовах транзиції . //Регіон, місто, підприємство в

умовах перехідної економіки. Збірник наукових праць. Донецьк ІЭПІ НАН

України. –2000. –С.205-208.

23.Похилюк В.В. Державне втручання в ринковий механізм регулювання економіки.

//Науковий вісник Полтавського кооперативного інституту. Серія - Економічні науки.–2000.- №1.–С.20-22.