Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Донченко Людмила Олексіївна. Державне регулювання банківської системи України: дисертація канд. наук з держ. упр.: 25.00.02 / Українська академія держ. управління при Президентові України. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Донченко Л.О. Державне регулювання банківської системи України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02. – механізми державного управління. – Українська Академія державного управління при Президентові України, Київ, 2002.

Дисертацію присвячено розробці теоретичних засад цілісної національної моделі регулювання банківської системи. У роботі дано оцінку державного регулювання банківської системи в умовах трансформації української економіки. Обґрунтовано необхідність переходу від регулювання банківської системи, як залучення і розміщення коштів до регулювання банківської системи як фінансового інституту. Проведено комплексний аналіз суті і змісту державного регулювання банківської системи. Запропоновано шляхи зміцнення банківської системи, досліджено еволюцію та проведено порівняльний аналіз сучасних стратегій збереження довіри до банківської системи.

Значна увага у роботі надана аналізу банківської системи України та запропоновано шляхи удосконалення її регулювання та ефективного нагляду.

Одержані наукові результати в сукупності дозволили розв’язати наукове завдання, що має важливе значення для розвитку вітчизняної науки державного управління, а саме: виявлено й обгрунтовано шляхи вдосконалення організаційних і процедурних основ процесу державного регулювання банківської системи України, що виявляється у розробці теоретичних засад цілісної національної моделі регулювання економіки України.

Проведене дисертаційне дослідження дало змогу сформулювати наступні висновки.

1. Розвиток банківської системи України у 2002 році визначається передусім цілями і завданнями її реформування. Вирішення цих завдань дасть змогу забезпечити умови для подальшого підвищення фінансової стійкості банківської системи, більш активної участі банків у кредитуванні реального сектора економіки водночас зі збереженням виваженого підходу до видачі кредитів та інвестування коштів, розширення ролі банківських продуктів, операцій з кредитування малого і середнього бізнесу, іпотечне кредитування і споживчий кредит, а також розвитку транспарентної банківської діяльності і конкуренції на ринку банківських послуг.

2. Одним із важливих наукових результатів виступає опрацювання й обгрунтування міждисциплінарної методології аналізу державної політики регулювання банківської системи в Україні. Ця методологія поєднує підходи різних соціально-наукових галузей, насамперед наук з державного управління, економічних, політичних, соціологічних, юридичних і психологічних.

Національному банку України необхідно спрямувати свою роботу у цьому аспекті за наступними напрямами:

– удосконалення та наближення до міжнародних стандартів обліку, бухгалтерської та фінансової звітності банків;

– удосконалення системи обов’язкових нормативів шляхом підвищення ефективності їх регулюючого впливу на рівень ризиків банків;

– розвиток практики оцінки ризиків на консолідовані основі, в тому числі, шляхом включення операцій з небанківськими організаціями, що входять до складу банківських груп.

Як і раніше, актуальним є рівень досконалості методики аналізу фінансового стану як окремих банків, так і банківської системи в цілому.

3. У роботі доведено, що у вирішенні проблем забезпечення фінансової стійкості банківської системи важливе значення мають відіграти заходи щодо удосконалення вимог, що висуваються на стадії ліцензування банківської діяльності. Особливу увагу необхідно приділяти аналізу фінансового стану засновників банків та вивченню можливого впливу взаємозалежності засновників (учасників) та їх корпоративних груп на діяльність банків. Більш пильно придивлятися до структури реальних вкладників банків, здатності банків виконувати пруденційні норми діяльності після реорганізаційних процедур, більш суворо оцінювати якість управління банком.

Значну увагу слід приділяти продовженню роботи щодо виведення з ринку банківських послуг нежиттєздатних банків, чия присутність на ринку негативно відбивається на довір’ї кредиторів та інвесторів до банківської системи в цілому.

4. Повнота дослідження формування державної політики регулювання банківської системи досягається шляхом обов’язкового сполучення трьох аспектів. Першим з них є зміцнення ринкової дисципліни, з посиленням контролю за відображенням у обліку та звітності реального стану справ у банку. Факторами підвищення ефективності даної роботи є законодавче надання Національному банку України права здійснювати переоцінку активів та зобов’язань банків, а також коригування величини капіталу банку.

Другим виступає підвищення транспарентності банківської діяльності шляхом розширення переліку показників та вимог щодо регулярності публікацій банками інформації про свій фінансовий стан, а також встановлення перепон для доступу на ринок банківських послуг економічно нестійких господарських суб’єктів та осіб з сумнівною діловою репутацією.

Третім компонентом є підвищення рівня довіри господарських суб’єктів та окремих осіб до банківського сектору, партнерів по бізнесу і до національної економіки.

  1. Результати аналізу стану банків в Україні переконують, що він потребує значних змін – переходу від поточного аналізу до перспективного. Повинен змінюватися сам зміст банківського аналізу. Розрахунок втрати коштів здійснюється шляхом контролю за формуванням і використанням банківських ресурсів, станом кредитних, розрахункових, касових та інших банківських операцій, оцінки якості і структури активів, визначення дефіциту коштів банку (пасивне сальдо руху коштів) та перевищення суми залучених та власних коштів над сумою активів, реальних щодо повернення. Показник суми втрати коштів використовується для здійснення подальшого аналізу їх втрат по відношенню до статутного капіталу, основного капіталу, загальних активів, а також визначення співвідношення реальних до повернення активів до зобов’язань.

Реструктуризація – один з основних шляхів оздоровлення банківської системи, зокрема формування її нової конфігурації із застосуванням заходів щодо санації, реорганізації та ліквідації банків.

  1. Досліджено ступень реалізації Базельських принципів ефективної системи нагляду за банківською діяльністю, що дає можливість проаналізувати реалізацію мінімально необхідних умов забезпечення ефективності банківського нагляду, які застосовуються при розгляді питання членства України в Європейському Союзі.

  2. Урахування основних наукових результатів дослідження, вітчизняного й зарубіжного досвіду і потреб сучасного розвитку ринкової економіки дає змогу сформулювати такі практичні рекомендації для органів державного управління України:

    • інтересам України виповідає стратегія, орієнтована на функціонування декількох великих багатопрофільних банків, тому що тільки такі банки спроможні надати весь комплекс сучасних послуг значній кількості клієнтів, акумулювати достатні фінансові ресурси та здійснювати перерозподіл між секторами економіки, задовольняючи попит великих підприємств і кредитні ресурси, забезпечити перетік грошової маси з одних регіонів до інших, а також залучати іноземний інвестиційний капітал. Це може бути вирішено банками з державною часткою.

    • виходячи з того, що управління ризиками банку є важливим аспектом його діяльності, необхідно розробити Положення про управління ризиками банків, яке б регулювало ідентифікацію, вимірювання, оцінку, обмеження та контроль усіх основних ризиків;

- правові норми чинного законодавства, які передбачають відповідальність засновників (учасників) і керівників банків, мають декларативний характер і на практиці застосовуються досить не часто і неефективно.

Вказані проблеми слід вирішувати шляхом внесення у чинне законодавство змін, які б передбачали реальну громадсько-правову, кримінальну чи адміністративну відповідальність засновників (учасників) і керівників банків за незадовільний фінансовий стан банків і неприйняття усіх необхідних заходів щодо попередження втрати платоспроможності;

- необхідно вносити зміни до правил організації фінансової та статистичної звітності і приводити їх до норм міжнародних стандартів бухгалтерського обліку;

для забезпечення зростання професійної компетенції та створення еліти висококваліфікованих представників банківської справи, для впровадження прогресивних змін у банківському секторі потребує наукового обгрунтування і впровадження система добору кадрів, здійснення незалежної та неупередженої оцінки якості професійного навчання і професійної придатності фахівців у сфері банківської діяльності на певних посадах, а також їх розвитку упродовж усього періоду трудової діяльності ( планування кар’єри);

важливим є створення інформаційно-методичного ресурсу професійного навчання фахівців банківської справи, який повинен включати розроблення та систематичну актуалізацію відповідних баз даних нормативно-правових організаційно-розпорядчих активів, науково-методичних довідкових та інших документів та матеріалів.

Публікації автора:

1. Донченко Л.О., Кірєєв О.І. Організація нагляду та контролю за діяльністю банківської системи України // Вісн. УАДУ – 2000. – № 1. – C. 85-94.

2. Донченко Л.О. Шляхи зміцнення банківської системи України // Вісн. УАДУ – 2002. – № 2. – С. 81-89.

3. Донченко Л.О. Державне регулювання і контроль валютних операцій // Актуальні проблеми державного управління / Одеський філіал УАДУ при Президентові України. – 2002. – № 12. – С. 132-141.

4. Донченко Л.О. Реорганізація та фінансове оздоровлення банків // Зб. наук. статей ІІ Всеукраїнської наук.-практ. конференції “Актуальні проблеми та перспективи розвитку фінансово-кредитної системи України”. - Харків, 2002. – С. 60 – 61.

5. Донченко Л.О. Проблемні банки – головний біль банківської системи країни // Вісн. Національного банку України. – 2000. – № 10. – С. 6-7.

6. Донченко Л.О. Штрихи до історії розвитку кредитної системи Російської імперії // Вісн. Національного банку України. – 2001. – № 8. – С. 49-53.

7. Донченко Л.О. Проблемний банк. Енциклопедія банківської справи України. - К.: Молодь, 2001. – С. 440-441 (0,12 друк. арк.).

8. Донченко Л.О. Акціонерний комерційний український банк “Відродження” // Енциклопедія банківської справи України. - К.: Молодь, 2001. – С. 139-140.

9. Донченко Л.О. Акціонерний банк “INKO” // Енциклопедія банківської справи України. – К.: Молодь, 2001. – С. 266.