У висновках процес формування та розвитку такого своєрідного явища як козацької геральдики пов’язано з виходом на історичну арену нової соціальної верстви (козацтва), яка мала мілітарне походження, зформувалася в умовах жорсткого протистояння з агресивним кочовим світом і зосереджувала в своїх руках потужні силові засоби відстоювання власних інтересів, що супроводжувалося зростанням претензій даної верстви на політично активну роль і навіть - політичне домінування. Зовнішнім виразом подібних претензій на привілейоване становище стала козацька геральдика, яка відіграла, як і свого часу лицарська геральдика, роль зовнішнього атрибуту соціальної ідентифікації. Козацтво потребувало засобів підтвердження легітимності своїх прав, одним з цих засобів і стала система геральдичних знаків.
Одержавши початок свого розвитку наприкінці ХVІ-го ст. козацька геральдика вже в 2-й пол. ХVІІ-го ст. являє собою добре розвинену знакову систему, в якій, поруч з родовою, інтенсивно розвивається державна, міська та земельна геральдика, які представляють собою окремі геральдичні комплекси. Остаточне оформлення останнього відбувається в 2-й чверті ХVІІІ-го ст., коли з'являється велика група полкових та сотенних гербів.
Що до останніх, то порівнюючи земельну геральдику козацьких державно-політичних утворень з аналогічними комплексами інших країн Європи приходимо до висновку про надзвичайну розробленість системи земельних гербів козацької України, в якій найменші територіально-адміністративні одиниці (сотні) не говорячи вже про більші (полки), мали власні герби. Такої розгалуженої системи не знаходимо в жодній європейській країні.
В цілому ж комплекс українських територіальних гербів козацької доби відзначається не лише кількісними показниками. Його виразна своєрідність простежується принаймні ще в трьох інших сферах: соціальній, світоглядній, політичній. В разі з першою маємо на увазі відбиття в геральдичній формі соціальних процессів, які супроводжували і в значній мірі визначали процес створення територіальних гербів.
Аналізуючи міські та земельні герби козацької доби ми, на основі підрахунків та співставлення їх з відповідними показниками аналогічних геральдичних комплексів сусідніх з Україною територій, дійшли висновку про надзвичайно високий відсоток використання позащитових елементів герба в козацькій територіальній геральдиці. В козацьких земельних гербах бачимо в окремих випадках навіть домінування формальної сфери над смисловою.
Широке використання в земельних гербах позащитових елементів повного герба було зумовленне намаганням підкреслити власний привілейований статус і певний рівень самоврядності.
В другій сфері - світоглядній, козацька територіальна геральдика виявила не меншу одноцільність в межах даного комплексу, ніж це бачимо в разі з її зовнішнім оформленням. В цілому козацька геральдика відзначається наявністю незначної кількості сюжетів, які присутні на більшості гербів створенних в період існування козацьких державно-політичних утворень. В територіальних гербах абсолютне домінування мають два головні сюжети козацької геральдики - зображення зброї (в основному перехрещеної, що мало символюзувати перемогу) та символів світла (які також мали певний зв'язок з мілітарною символікою).
Таке безпрецедентно повне домінування мілітарної символіки в територіальній геральдиці обумовлене рядом цілком об'єктивних причин, головною з яких є відображення в геральдиці реальних умов життя української нації на військовому прикордонні з Великим степом, яке супроводжувалося спустошливими війнами та постійною небезпекою.
Саме життя країни було вкрай змілітаризоване, суспільно-політічний устрій Гетьманщини, так само як і Запоріжжя, грунтувався на військових засадах. Військовий елемент в цих державно-політічних утвореннях мав повний і беззаперечний авторитет в усіх сферах життя. Закономірно, що як родова, та і територіальна геральдика знаходилася під виразним впливом мілітарного світогляду.
В третій сфері - політичної символіки, козацька територіальна геральдика дає численні зразки використання даного аспекту в смисловому наповнені гербів. В добу середньовіччя і ранньомодерний період герби виступали оптимальним матеріалом для висловлення політичних претензій і декларацій, міждержавних угод і династичних взаємостосунків і, нарешті, прихованих політичних симпатій та орієнтацій. За допомогою геральдичних символів можна було в закодованій формі подати, наприклад, інформацію висловлення якої у відкритій формі могло бути небезпечним. Саме такого роду політична символіка найширше представлена в козацькій територіальній геральдиці.
Підсумовуючи все вище сказане вважаємо за необхідне ще раз наголосити на непересічному значенні територіальної геральдики козацької доби як джерела для вивчення політичної і соціальної історії, світогляду і культури українського народу козацького періоду. Проте, остаточні висновки з багатьох складних питань можна буде зробити лише після відповідного опрацювання всього комплексу козацької геральдики (включаючи родову і корпоративну), а також української геральдичної традиції інших періодів.
|