Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Паразитологія, гельмінтологія


27. Титаренко Андрій Михайлович. Демодекоз собак (епізоотологія, патогенез, симптоми, діагностика, лікування): дис... канд. вет. наук: 16.00.11 / Національний аграрний ун- т. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Титаренко А.М. Демодекоз собак (епізоотологія, патогенез, симптоми, діагностика, лікування). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.11 – паразитологія, гельмінтологія. – Національний аграрний університет, Київ, 2005.

Дисертація присвячена вивченню епізоотологічних особливостей демодекозної інвазії собак, клінічним проявам даного акарозу, впливу збудників хвороби на організм тварин, вдосконаленню лабораторної діагностики захворювання, розробці схем лікування хворих на демодекоз собак.

Встановлено, що демодекоз – поширена в м. Києві інвазійна хвороба собак. Частка даного акарозу серед всіх хвороб шкіри становить 8,4 %, а серед уражень інвазійної природи – 66,9 %.

На основі змін морфологічних та біохімічних показників крові хворих тварин встановили негативний вплив демодекозной інвазії на організм собак. Глибина зареєстрованих змін мала пряму залежність від інтенсивності інвазії.

За результатами спостережень диференційовано 9 форм прояву демодекозної інвазії у собак.

Порівняно з загальноприйнятими вдосконалена методика глибокого зскрібка шкіри дозволила виявити 100 % паразитів.

ЕЕ 0,06 % водного розчину амітразу при локалізованій формі інвазії після 12 обробок та дектомаксу при генералізованій формі після 10 підшкірних ін’єкцій в дозі 1мл/10 кг маси тіла становила 100 %. Застосовували препарати один раз на тиждень. Відмічено незначний негативний вплив акарицидних лікарських засобів на організм хворих тварин.

Застосування в комплексі лікувальних заходів внутрішньовенного лазерного чи ультрафіолетового опромінення крові підвищило його ефективність відповідно на 15 і 17 % порівняно із застосуванням лише акарицидних препаратів.

  1. Одержано нові дані щодо епізоотичної ситуації з демодекозної інвазії собак в м. Києві; експериментально і теоретично обгрунтовано розвиток і перебіг патологічного процесу при цій інвазії; розроблено і запропоновано ефективні методи зажиттєвої діагностики акарозу, а також схеми етіотропної та етіотропно-патогенетичної терапії хворих тварин.

  2. Демодекоз – поширена паразитарна хвороба собак в м. Києві. Його частка становить 66,9 % від загального числа інвазійних хвороб шкіри, 8,4 % від уражень шкіри, викликаних різними етіологічними факторами та 1,6 % від загальної кількості хворих собак. 91,2 % уражених демодексами – тварини віком до 3 років, з них у віці до 12 місяців – 65%. Сприйнятливими до демодекозної інвазії виявилися представники 42 порід собак. Переважна більшість хворих (90,9 %) – чистопородні тварини. Більш схильні до прояву акарозу – тварини з короткою шерстю (62 %). Найчастіше демодекозну інвазію реєстрували в американських стафордширських тер’єрів (13,8 %) та німецьких вівчарок (11,9 %). Собаки порід ротвейлер, коккер-спанієль, такса, боксер, англійський бульдог та доберман мали середній рівень інвазованості – близько 5 %. Сприйнятливість тварин решти порід до демодексів не перевищувала 3%.

  3. Встановлено, що локалізована форма демодекозу собак є найпоширенішою (68,7 %). Серед клінічних проявів інвазії переважала луската форма хвороби (53,7 %). Найчастіше спостерігали ураження шкіри демодексами в ділянці голови (39,9 %), дорсальної поверхні тіла (28,3 %) та передньої частини тіла (20,3 %).

  4. У хворих на демодекоз собак виявлено збільшення кількості лейкоцитів (на 24,1 та 42,9 % відповідно у тварин з локалізованою та генералізованою формами інвазії), еозинофілію (на 38 та 76,9 %), зміщення нейтрофільного ядра в лейкограмі вліво, зменшення кількості лімфоцитів (на 17,3 та 25 %), еритроцитів (на 5,6 та 17,7 %) і вмісту гемоглобіну (на 7,4 та 11 %). Зареєстровано явища диспротеїнемії (зростання рівня загального білка на 10,9 і 18,2 % та зниження концентрації альбуміну на 15,5 і 23,2 %), підвищення активності ферментів печінки (АсАТ – на 13,5 та 29,5 %; АлАТ – на 15,6 та 32,4 %; ЛФ – на 23,7 і 44 %, ГГТ – на 9,7 та 21 %), концентрації білірубіну (на 97,5 і 106,3 %), ліпідів (тригліцеридів – на 11 та 23 %; холестерину – на 13 та 35,9 %). Це відображає негативний вплив збудників інвазії на функціональний стан печінки. Встановлено підвищення вмісту в крові сечовини (на 22 та 42 %), креатиніну (на 12 і 19 %), фосфору (на 9,8 та 66 %) і зниження концентрації кальцію (на 3,1 та 13,9 %), що свідчить про порушення функції нирок. Зареєстровано підвищення активності амілази (на 27,5 та 61,3 %). Це вказує на ураження підшлункової залози. Глибина змін має пряму залежність від інтенсивності інвазії.

  5. Використання вдосконаленої методики взяття зскрібків шкіри із застосуванням кюретки Фолькмана та дослідження проб з додаванням суміші 50%-го водного розчину гліцерину та диметилсульфоксиду (1:1) в рівних кількостях з 10 %-м розчином їдкого натру дозволили в 100 % випадків виявити збудників інвазії у хворих тварин. Запропонований нами новий метод діагностики демодекозу виявився на 23 % ефективнішим, ніж за умов використання для цієї мети загальноприйнятих методик.

  6. Встановлено високу ефективність амітразу для лікування хворих на локалізовану форму демодекозу та дектомаксу – для терапії тварин з генералізованою формою хвороби. Ефективність амітразу у вигляді 0,06%-го водного розчину для купання тварин (один раз на тиждень після 12 обробок) становила 100 %. Аналогічною виявилася ЕЕ дектомаксу (після 10 підшкірних ін’єкцій в дозі 1мл/10 кг маси тіла з тижневим інтервалом). Доведено доцільність поєднання даних препаратів при лікуванні хворих на демодекоз собак. Використання ціфлі в дозі 60 мг на 10 кг маси тіла двічі на тиждень є менш ефективним (ЕЕ – 90% після 12 тижнів лікування). В той же час його доцільно використовувати у випадку протипоказань до застосування макроциклічних лактонів собакам порід колі, бобтейл, грейхаунд.

  7. Доведена висока ефективність лікування хворих на демодекоз собак з одночасним застосуванням акарицидних препаратів та фізіотерапевтичних методів (внутрішньовенного лазерного або ультрафіолетового опромінення крові). Додаткове призначення тваринам ВЛОК скорочує тривалість обробок їх акарицидними препаратами з 10-11 до 9 тижнів, а застосування УФОК – до 8-9 тижнів.

Публікації автора:

  1. Методи діагностики демодекозу собак (рекомендації) / Б.В. Борисевич, В.Ф. Галат, В.В. Наумчук, Н.А. Ігнатенко, А.М. Титаренко. – К., 2003. – 20 с. (Дисертант вдосконалив метод зажиттєвої діагностики хвороби).

  2. Титаренко А.М. К вопросу о месте демодекоза среди заболеваний кожи мелких домашних животных в условиях мегаполиса // Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини: Зб. наук. праць Харків. зоовет. ін-ту. – Харків, 2001. – Вип.7(31).: Вет. науки. – С. 279-282.

  3. Титаренко А.М. Застосування лазеротерапії у собак, хворих на демодекоз // Науковий вісник НАУ. – 2002. – Вип.55. – С. 260-261.

  4. Галат В., Титаренко А. Епізоотологія та клінічні прояви демодекозної інвазії у собак // Вет. медицина України. – 2004. – №12. – С. 36-37. (Дисертант вивчив поширеня демодекозу собак).

  5. Титаренко А.М., Галат В.Ф. Ефективність лікарських засобів при демодекозі собак // Науковий вісник НАУ. – 2005. – Вип.86. – С. 204-206. (Дисертант визначив ефективність акарицидних препаратів при демодекозі собак та експериментально обгрунтував їх практичне застосування).

  6. Титаренко А.М., Галат В.Ф. Зміни гематологічних показників у собак, хворих на демодекоз в залежності від клінічного прояву інвазії та при застосуванні акарицидних препаратів // Вет. медицина: Міжвід. темат. наук. зб. – Харків, 2005. – Вип.85. – Ч.2. – С. 519-522. (Дисертантом особисто проведені клінічні та лабораторні дослідження, аналіз одержаних результатів, підготовлено статтю до друку).

  7. Титаренко А.М. Епізоотологія демодекозу собак // Тез. доп. наук. конф. профес.-виклад. складу, наук. співроб. та аспірантів НАУ. – 2001. – К.: Науковий світ. – С. 51.

  8. Титаренко А.М. До епізоотології демодекозу собак у м.Києві // Тез. доп. 2-ї конф. профес.-виклад. складу і аспірантів Навч.-наук. інституту вет. медицини, якості і безпеки продукції АПК НАУ. – К., 2003. – С. 66-67.

  9. Титаренко А.М., Галат В.Ф. Заходи боротьби при демодекозі собак // Тез. доп. 1-ї конференції профес.-виклад. складу і аспірантів Навч.-наук. інституту вет. медицини, якості і безпеки продукції АПК НАУ. – К., 2002. – С. 96. (Дисертант визначив ефективність лікарських засобів при демодекозі собак).

  10. Титаренко А.М. Лікування демодекозу собак // Тез. доп. ХІІ конф. Укр. наук. тов. паразитологів (10-12 вересня 2002 р., м. Севастополь). – Севастополь, 2002 – С. 109-110.

  11. Титаренко А.М. Применение методов внутривенного лазерного и ультрафиолетового облучения крови в системе комплексного лечения собак больных демодекозом // Мат. науч.-практ. конф. „Новые медицинские технологии в клинической и курортной практике”. – К., 2004. – С. 163-166.