Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Колпаков Валерій Костянтинович. Деліктний феномен в адміністративному праві України : дис... д-ра юрид. наук: 12.00.07 / Національна академія внутрішніх справ України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Колпаков В. К. Деліктний феномен в адміністративному праві України. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 — теорія управління; адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. — Національна академія внутрішніх справ України, Київ, 2005.

Адміністративний делікт розглянуто як правовий феномен. Розкрито його онтологічні і гносеологічні властивості. З’ясовано соціально-правову природу, висвітлено сучасний стан дослідження деліктних проблем. Започатковано засади формування адміністративно-деліктного права як підгалузі адміністративного права, адміністративно-деліктної теорії і державної адміністративно-деліктної політики. Застосовано принципово новий підхід до розуміння співвідношення суспільної небезпеки і шкідливості як ознак проступку. Запропоновано нові критерії щодо визнання діяння адміністративним проступком і зміни до законодавства.

Головний висновок дисертації — встановлення нових знань про адміністративний проступок (адміністративний делікт), що утворили концептуальні засади нової адміністративно-деліктної теорії і детермінували адміністративно-деліктне право, як підгалузь адміністративного права.

Систематизація отриманих результатів дозволила сформулювати низку підсумкових узагальнень щодо мети і завдань дослідження.

Здобутки української філософської школи щодо потреби гносеологічного за своєю сутністю права в онтологічних обґрунтуваннях, кореляційних зв’язків між онтологічною об’єктивністю, гносеологічною коректністю і ревалентністю теоретичних конструкцій (наукових теорій) відносно конкретно-історичного соціокультурного контексту довели доцільність і необхідність дослідження адміністративного делікту з позицій правової онтології і правової гносеології.

Наближення із зазначених позицій до деліктного сегмента українського адміністративного права показало, що його дослідження здійснюється з явною диспропорцією між базовими складовими: адміністративним проступком (деліктом), адміністративною відповідальністю і адміністративною деліктологією. Інтелектуальні зусилля концентруються на проблемах відповідальності за вчинення адміністративних деліктів і розпорошуються на інших наукових напрямах. Водночас адекватне суспільним потребам регулювання відносин адміністративно-деліктної сфери потребує об’єктивних знань насамперед про адміністративний проступок — первісний і домінуючий фактор утворення інститутів відповідальності й деліктології в адміністративному праві.

Виходячи з того, що процес пізнання правового феномена стає об’єктивним дослідженням за встановлення логічних зв’язків між а) обставинами, що обумовили сам факт його виникнення, б) особливостями відповідного історичного періоду, в) етапами його розвитку у змінах гносеологічних характеристик, г) сучасними онтологічними ознаками, д) тенденціями перспективи, безпосереднє дослідження адміністративного делікту (як правового феномена) є неможливим за межами його генезису, історико-правової природи.

Вивчення історико-правової природи явища, яке в українському законодавстві позначено терміном “адміністративне правопорушення (проступок)” показало, що “адміністративний проступок” і “адміністративне правопорушення” мають різний генезис. “Адміністративне правопорушення” генетично пов’язано з інститутом адміністративної юстиції, яка є передумовою адміністративного права. Поняття адміністративного проступку пов’язано з трансформаційними процесами у сфері кримінального права — поступовим виділенням із кримінальних правопорушень (злочинів) особливої групи діянь, які кваліфікувались як малозначущі проступки або кримінальні проступки (делікти). За радянських часів інститут адміністративної юстиції ліквідується, а завдяки політичній доцільності для позначення делікту починає використовуватися конгломеративна конструкція “адміністративне правопорушення (проступок)”.

Таж сама політична доцільність обумовила виникнення теорії шкідливості адміністративного делікту на противагу суспільній небезпечності. У результаті виникла дискусія відносно того, яким діянням є адміністративний делікт: шкідливим чи суспільно небезпечним. Декілька десятиліть суперечок і величезна кількість публікацій з цього приводу коректної відповіді на це питання не дали. У дисертації підхід до зазначеної проблеми принципово змінено. Відмова розглядати співвідношення суспільної небезпеки і шкідливості з позицій їх питомої ваги у тих чи інших групах деліктів і застосування онтолого-гносеологічного підходу до делікту, як до правового феномена, дозволили дійти такого висновку: шкідливість — онтологічна категорія і притаманна діянню; суспільна небезпека — гносеологічна категорія і притаманна складу проступку.

Розгляд адміністративного права в контексті його оновлення відповідно до Концепції адміністративної реформи в Україні дозволив обґрунтовано стверджувати, що це поліструктурне право, предмет якого не є однорідним і включає поряд з відносинами державного управління публічно-управлінські відносини й інші відносини сфери публічної адміністрації.

Цей висновок спонукав до оновлення поглядів на деліктну складову адміністративного права і з’ясування її місця у цій поліструктурній системі. Результатом стало встановлення наявності за цією складовою специфічного предмета правового регулювання, специфічного методу правового регулювання, специфічного законодавства, тобто ознак, що притаманні не правовому інституту, а підгалузі права. Таким чином, у межах дисертації доведено, що деліктна частина адміністративного права, яка традиційно іменується адміністративною відповідальністю, є його підгалуззю, а саме — адміністративно-деліктним правом.

Важливими напрямами наукового пошуку у сфері адміністративно-деліктного права й оновлення законодавства про адміністративну відповідальність є визначення адміністративно-деліктної політики й методології адміністративно-деліктного законодавства. Вихідними позиціями розробки зазначених категорій є, по-перше, вчення про співвідношення права і закону; по-друге, конституційні норми щодо а) визнання людини, її життя, здоров’я, честі, гідності, недоторканності й безпеки найвищою соціальною цінністю; б) похідного характеру змісту і спрямованості діяльності держави від прав і свобод людини, обов’язок держави забезпечувати права і свободи людини; в) відповідальності держави перед людиною за свою діяльність; г) визнання засадою правового порядку протиправність примушення робити те, що не передбачено законодавством; д) неприпустимості порушення особою прав і свобод інших людей (осіб); е) наявності у особи обов’язків перед суспільством; ж) визначення виключно законами України діянь, які є адміністративними правопорушеннями, та відповідальності за них.

Дослідження правової політики як особливої форми юридичної легітимації державного політичного курсу дозволило зробити висновок, що адміністративно-деліктна політика — це цілеспрямована прогностична діяльність держави щодо визначення і теоретичного обґрунтування потреб у введенні і скасуванні заборон на діяння фізичних і колективних суб’єктів; встановленні й корегуванні відповідальності в адміністративному порядку за їх порушення; а також формуванню, функціонуванню і науковому забезпеченню адміністративно-деліктного законодавства відповідно до державної правової політики.

Дослідження практики визнання діянь адміністративними деліктами з урахуванням попередніх узагальнень дозволили дійти висновків, що визнання діяння деліктом повинно відбуватися за такими критеріями: а) наявність у діянні суспільної небезпеки та її характеристики; б) порушення діяннями особи публічних інтересів; в) відсутність у діянні такої ознаки, як порушення фактично існуючих договірних зобов’язань.

Підсумковий висновок полягає в тому, що питання специфіки виникнення, становлення і розвитку деліктного феномена в адміністративному праві, а також подальших перспектив використання отриманих знань, не повинні обмежуватися виключно сферою науково-теоретичних дискусій та обговорень, формулюванням пропозицій щодо вдосконалення нормативного матеріалу. Досвід майже всіх років державотворення незалежної України свідчить — основні проблеми, з якими стикається як держава, так і суспільство, полягають саме у сфері забезпечення нормального режиму виконання законів, розбудови правозастосовчих інституцій, створення правової системи, яка б слугувала людині, а не виступала безпорадним і часто байдужим статистом активності тоталітарних рудиментів на правовому просторі.

Публікації автора:

Монографії, підручники, навчальні посібники, брошури

  1. Колпаков В.К., Додин Е.В. Общественные пункты охраны порядка и их взаимодействие с милицией в предупреждении административных правонарушений в микрорайоне: Учеб. пособие. — К.: НИиРИО КВШ МВД СССР, 1987. — 65 с.

  2. Колпаков В.К. Взаимодействие участкового инспектора милиции с формированиями общественности: Учеб. пособие. — К.: НИиРИО КВШ МВД СССР, 1990. — 100 с.

  3. Колпаков В.К. Участие населения в обеспечении и охране общественного порядка: Лекция. — К.: НИиРИО КВШ МВД СССР, 1990. — 46 с.

  4. Колпаков В.К. Взаимодействие участкового инспектора с общественными формированиями // Организация деятельности участкового инспектора милиции: Учеб. пособие. — К.: НИиРИО КВШ МВД СССР, 1991. — С. 404—435.

  5. Колпаков В.К. Взаимодействие милиции и общественности в сфере правопорядка: Учеб. пособие. — К.: УАВД, 1993. — 80 с.

  6. Колпаков В.К., Кузьміних Г.Б. Взаємодія органів внутрішніх справ з громадськістю в охороні громадського порядку // Адміністративна діяльність органів внутрішніх справ: Підручник. — К.: УАВС, 1995. — С. 24 —31.

  7. Колпаков В.К. Адміністративне право України: Підручник. — К.: Юрінком Інтер, 1999. — 736 с.; 2000 — 752 с.; 2001 — 752 с. Диплом і премія Спілки юристів України за 3 місце у конкурсі на кращий юридичний підручник 1998 — 1999 рр.

  8. Колпаков В.К., Сущенко В.Д., Столбовий В.П. Адміністративне право: теоретична частина: Навч.-практ. посіб. — К.: НАВСУ, 2000. — 152 с.

  9. Колпаков В.К., Кузьменко О.В. Адміністративно-правовий механізм протидії нелегальній міграції // Нелегальна міграція та торгівля жінками. — К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького, 2001. — С. 861—945.

  10. Колпаков В.К., Кузьменко О.В. Нелегальна міграція: генезис і механізм протидії: Монографія. — К.-Д.: Наука і освіта, 2002. — 372 с.

  11. Колпаков В.К. Порядок оскарження в органах внутрішніх справ // Виконавча влада і адміністративне право: Монографія. — К.: Ін-Юре, 2002. — С. 202—209.

  12. Колпаков В.К., Кузьменко О.В. Адміністративне право України: Підручник. — К.: Юрінком Інтер, 2003. — 544 с.

  13. Колпаков В.К. Орган виконавчої влади як суб’єкт адміністративного права // Державне управління: проблеми адміністративно-правової теорії та практики: Монографія. — К.: Факт, 2003. — С. 113—118.

  14. Колпаков В.К., Доненко В.В. Керування транспортними засобами у стані сп’яніння: адміністративно-деліктні проблеми: Монографія. — Д.: Юрид. акад., 2003. — 196 с.

  15. Колпаков В.К. Адміністративно-правові відносини // Адміністративне право України. Академічний курс: Підручник: У 2 т.: Т. 1: Загальна частина.— К.: Юрид. думка, 2004. — С. 175—186.

  16. Колпаков В.К. Адміністративно-деліктний правовий феномен: Монографія. — К.: Юрінком Інтер, 2004. — 528 с. Рецензії: Право України. — 2005. — № 4. — С. 140; Юридичний вісник України — 2005. — № 10. — С. 7; Юридическая практика. — 2005. — № 13. — С. 10.

Статті у наукових фахових виданнях України та інших країн

  1. Колпаков В.К. Адміністративно-деліктне право у юридично-галузевій парадигмі // Право України. — 2002. — № 4. — С. 17.

  2. Колпаков В.К. Адміністративно-деліктна законотворчість: поняття і функції // Право України. — 2002. — № 6. — С. 25.

  3. Колпаков В.К. Проблеми кваліфікації адміністративних корупційних деліктів // Держава і право: Зб. наук. праць. — К.: Ін-т держави і права
    ім. В.М. Корецького. — 2002. — Вип.16.— С. 130—135.

  4. Колпаков В.К. Адміністративно-деліктне право: сутність предмета // Вісн. Львів. ін-ту внутр. справ. — 2002. — № 1. — С. 101—112.

  5. Колпаков В.К. Правові акти державного управлiння: поняття, властивості, види // Підприємництво, господарство і право. — 2003. — № 3. —С. 105—108

  6. Колпаков В.К. Адміністративна юрисдикція: сутність поняття // Держава і право: Зб. наук. праць.— К.: Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького. — 2003. — Вип. 19. — С. 255—258.

  7. Колпаков В.К. Адміністративне правопорушення (проступок): поняття і співвідношення з іншими деліктами // Підприємництво, господарство і право .— 2003. — №7. — С. 47—51.

  8. Колпаков В.К. Адміністративна відповідальність: сутність поняття і підстав // Вісн. прокуратури. — 2003. — № 6. — С. 75—79.

  9. Колпаков В.К. Досвід Росії і Казахстану щодо реформування законодавства про адміністративну відповідальність // Підприємництво, господарство і право. — 2003. — № 11. — С. 44—47.

  10. Колпаков В.К. Адміністративний примус в українському законодавстві // Наук. вісн. Юрид. акад. — Д., 2003. — № 2. — С. 156 —164.

  11. Колпаков В.К., Столбовий В.М. Органи внутрішніх справ у системі суб’єктів адміністративно-деліктної юрисдикції // Міліція України: Наук.-практ. зб. — 2003. — № 19. — С. 3—8.

  12. Колпаков В.К. Адміністративна деліктоздатність іноземців: проблеми регулювання відповідальності // Право України. — 2004. — № 1. — С. 81—86.

  13. Колпаков В.К. Інститут адміністративного видворення: законодавчі колізії // Наук. вісн. Нац. акад. внутр. справ України. — 2004. — № 1.—С. 14—24.

  14. Колпаков В.К. Структура административного принуждения // Закон и жизнь: Междунар. науч.-практ. правовой журн. — 2004. — № 4. — С. 16—20.

  15. Колпаков В.К. Адміністративний проступок: радянська доктрина // Юридична Україна. — 2004. — № 7. — С. 17—26.

  16. Колпаков В.К. Административный проступок в истории права // Закон и жизнь: Междунар. науч.-практ. правовой журн. — 2004. — № 5. — С. 6—10.

  17. Колпаков В.К. Кодекс України про адміністративні правопорушення: пошук нової парадигми // Право України. — 2004. — № 7. — С. 85—89.

  18. Колпаков В.К. Адміністративна реформа і деліктне законодавство // Наук. вісн. Нац. акад. внутр. справ України — 2004. — № 4. — С. 40—50.

  19. Колпаков В.К. Онтолого-гносеологічний вимір ознак адміністративного делікту // Право України. — 2004. — № 10. — С. 30—34.

  20. Колпаков В.К. Шкідливість і суспільна небезпека адміністративного делікту: розмежування за філософським виміром // Юридична Україна. — 2004. — № 10. — С. 19—28.

  21. Колпаков В.К. Онтолого-гносеологічна сутність правових артефактів // Юридична Україна. — 2004. — № 12. — С. 4—11.

  22. Колпаков В.К. Методологія адміністративно-деліктного права // Наук. вісн. Юрид. акад. — Д. — 2004. — № 3 — С. 247—254.

  23. Колпаков В.К. Теоретичний вимір законодавчого регулювання порушення справи про адміністративний проступок // Право України. — 2005. — № 2. — С. 10—14.

  24. Колпаков В.К. Структура адміністративно-деліктного процесу // Юридична Україна. — 2005. — № 4. — С. 23—30.

  25. Колпаков В.К. Адміністративний проступок: критерії визначення // Прокуратура людина держава. — 2005. — № 5. — С. 51—52.

Наукові статті, тези доповідей і наукових повідомлень

  1. Колпаков В.К. К истории возникновения и развития общественных начал в управлении профилактикой административной деликтности // Актуальные проблемы административной деликтологии. — К.: НИиРИО КВШ МВД СССР, 1984. — С. 173—180.

  2. Колпаков В.К. Административные правонарушения в микрорайонах и деятельность общественности по устранению причин и условий их совершения // Роль и задачи органов внутренних дел в охране прав и интересов советских граждан. — К.: НИиРИО КВШ МВД СССР, 1985. — С. 128—134.

  3. Колпаков В.К., Додин Е.В. Психологические аспекты административно-правовой деятельности работников милиции // Преподавание юридической психологии и ее практическое применение: Тез. докл. и сообщ. науч.-прак. конф. — Тартуский гос. ун-т, 1986. — С. 108—110.

  1. Колпаков В.К., Лаптев С.Г. Правовая регламентация деятельности общественных пунктов охраны порядка в сфере борьбы против пьянства // Социально-правовые проблемы борьбы с пьянством и алкоголизмом. — К.: НИиРИО КВШ МВД СССР, 1987. — С. 96—99.

  2. Колпаков В.К., Лаптев С.Г. Роль оперативного наблюдения в административном надзоре // Административный надзор в деятельности органов внутренних дел. — К.: НИиРИО КВШ МВД СССР, 1989. — С. 98—107.

  3. Колпаков В.К. Права міліції // Науково-практичний коментар до Закону України “Про міліцію”. — К.: УАВС, 1996. — С. 91—93.

  4. Колпаков В.К. Адміністративне право: проект програми навчального курсу // Юридичний вісник України. — 1997. — № 44. — С. 25—32.

  5. Колпаков В.К. Адміністративний договір у державному управлінні // Конституційні гарантії захисту людини у сфері правоохоронної діяльності. —Д., 1999. — С. 116—171.

  6. Колпаков В.К. Дозвільна система // Юрид. енцикл.: В 6 т. / Редкол.: Ю.С. Шемшученко (голова) та ін. — Т. 2. — К.: Укр. енцикл., 1999. — С. 268—270.

  7. Колпаков В.К. Проблеми детермінації адміністративно-деліктного права як самостійної юридичної галузі // Матер. міжнар. наук. конф. — Д.: ІМА-Прес, 2001. — С. 431—434.

  8. Колпаков В.К. Проблеми розвитку законодавства про адміністративну відповідальність у проекті Кодексу України про адміністративні проступки // Наук. вісн. Юрид. акад. — Д., 2002. — № 1. — С. 73—77.

  9. Колпаков В.К., Кузьменко О.В. Адміністративні правопорушення в системі корупційних деліктів // Боротьба з організованою злочинністю і корупцією. — К. — 2002. — № 5. — С. 13—22

  10. Колпаков В.К. Правила дорожнього руху // Юрид. енцикл.: В 6 т. / Редкол.: Ю.С. Шемшученко (голова) та ін. — Т. 4. — К.: Укр. енцикл., 2002. — С. 713—714.

  11. Колпаков В.К. Адміністративний примус в українському законодавстві // Наук. вісн. Юрид. акад. — Д., 2003. — № 2. — С. 156—164.

  12. Колпаков В.К. Адміністративно-деліктне право: становлення самостійної галузі // Методологічні пробл. правової науки: Матер. міжнар. наук. конф. — Х.: Право, 2003. — С. 221—223.

  13. Колпаков В.К. Реформування адміністративно-деліктної відповідальності: Досвід Росії // Адміністративна реформа в Україні: шлях до Європейської інтеграції. — К.: АДЕФ, 2003. — С. 95—100.

  14. Колпаков В.К. Адміністративна юрисдикція: парадигма поняття // Юридична Україна. — 2003. — № 7. — С. 32—34.

  15. Колпаков В.К. Спеціальні засоби, що застосовуються при охороні громадського порядку // Юрид. енцикл.: В 6 т. / Редкол.: Ю.С. Шемшученко (голова) та ін. — Т.5. — К.: Укр. енцикл., 2003. — С. 582—583.

  16. Колпаков В.К. Адміністративна відповідальність іноземців: проблеми законодавчого регулювання // Юридична Україна. — 2003. — № 12. — С. 10—18.

  17. Колпаков В.К. Адміністративне правопорушення і проступок: сучасний вимір історичної парадигми // Юридична Україна. — 2004. — № 3. — С. 11—17.