Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Урологія


Гогуленко Олег Васильович. Черезшкірна пункційна нефростомія як перший етап лікування обструкції верхніх сечових шляхів : дис... канд. мед. наук: 14.01.06 / АМН України; Інститут урології. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Гогуленко О.В.

Черезшкірна пункційна нефростомія як перший етап ліквідації обструкції верхніх сечових шляхів. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.06 – урологія – Інститут урології АМН України, Київ, 2005 р.

Дисертація присвячена визначенню ефективності лікування обструкції верхніх сечових шляхів та оцінці результатів черезшкірної пункційної нефростомії у хворих.

Дослідження ґрунтується на результатах обстеження і лікування хворих з обструкцією верхніх сечових шляхів. В Інституті урології АМН України (відділення ендоурології) та урологічному відділенні ОКЛ м. Одеси за період 1999–2002 рр. виконано 196 оперативних втручань з приводу обструкції верхніх сечових шляхів, з них 65 відкритих операційних втручань та 131 ЧПНС у 123 пацієнтів.

Серед пацієнтів, яким виконана ЧПНС, спроба катетеризації нирки була неможливою у 47 хворих ( 38,2 %), неефективність внутрішнього дренування у 16 хворих ( 13%).

Доведено, що черезшкірна пункційна нефростомія (ЧПНС) дозволила ліквідувати явища обструкції у 100% хворих з обструкцією верхніх сечових шляхів. ЧПНС у хворих на гострий обструктивний пієлонефрит, виконана у стадії серозного запалення, дозволила привести до ліквідації гострих явищ у 92,1%.

У пацієнтів на хронічний обструктивний пієлонефрит здійснювати дренування нирки необхідно не тільки з метою лікування запального процесу, але й з метою подальшої оцінки функціонального стану і резервних можливостей ураженої нирки. Оцінка функціонального стану і резервних можливостей ураженої нирки після виконання ЧПНС з допомогою радіофункціональних методів у хворих на хронічний обструктивний пієлонефрит дало підстави визначати тип операції – органозберігаючу в 66,6% та нефректомію в 33,4 %.

Використання розробленого алгоритму лікування хворих з обструкцією верхніх сечових шляхів за допомогою ЧПНС призводить до покращення функції ураженої нирки на 4-5 добу, скорочує ліжко-день майже удвічі , у порівнянні з хворими, яким проведено відкрите операційне втручання.

Застосування антибактеріальноактивних дренажів під час виконання ЧПНС при гострому обструктивному пієлонефриті в стадії серозного запалення забезпечує адекватне дренування нирки, стійкий локальний антибактеріальний ефект, дозволяє швидко ліквідувати гостри явища запального процесу в нирці вже на 2-3 добу, тоді як у хворих, яким було проведено відкрите операційне втручання, такі зміни відбулись на 7-10 добу.

Черезшкірна пункційна нефростомія дозволила ліквідувати явища обструкції верхніх сечових шляхів у 100% хворих на хроничний обструктивний пієлонефрит, що супроводжувався субренальною анурією, азотемією, тяжким інтеркурентним фоном. . Летальність при відкритому операційному втручанні у цієї групи хворих була 11,1%, в той час як у хворих з проведеною ЧПНС летальності не було.

Під час вагітності ЧПНС в 30,4% стало єдиним ефективним та малоінвазивним методом вибору дренування верхніх сечових шляхів.

В дисертації приведено теоретичне узагальнення і нове рішення наукового завдання по підвищенню ефективності лікування хворих на гострий та хронічний обструктивний пієлонефрит шляхом науково обґрунтованого вибору засобу відновлення пасажу сечі на основі оцінки клінічної ефективності.

  1. Черезшкірна пункційна нефростомія (ЧПНС) дозволила ліквідувати явища обструкції у 100% хворих з обструкцією верхніх сечових шляхів. ЧПНС у хворих на гострий обструктивний пієлонефрит, виконана у стадії серозного запалення, дозволила привести до ліквідації гострих явищ у 92,1%.

  2. У пацієнтів на хронічний обструктивний пієлонефрит здійснювати дренування нирки необхідно не тільки з метою лікування запального процесу, але й з метою подальшої оцінки функціонального стану і резервних можливостей ураженої нирки. Оцінка функціонального стану і резервних можливостей ураженої нирки після виконання ЧПНС з допомогою радіофункціональних методів у хворих на хронічний обструктивний пієлонефрит дало підстави визначати тип операції – органозберігаючу в 66,6% та нефректомію в 33,4 %.

3. Використання розробленого алгоритму лікування хворих з обструкцією верхніх сечових шляхів за допомогою ЧПНС призвело до покращення функції ураженої нирки на 4-5 добу, скорочує ліжко-день майже удвічі , у порівнянні з хворими, яким проведено відкрите операційне втручання.

4. Застосування антибактеріальноактивних дренажів під час виконання ЧПНС при гострому обструктивному пієлонефриті в стадії серозного запалення забезпечує адекватне дренування нирки, стійкий локальний антибактеріальний ефект, дозволило швидко ліквідувати гостри явища запального процесу в нирці вже на 2-3 добу, тоді як у хворих, яким було проведено відкрите операційне втручання такі зміни відбулись на 7-10 добу.

5. Черезшкірна пункційна нефростомія дозволила ліквідувати явища обструкції верхніх сечових шляхів у 100% хворих на хронічний обструктивний пієлонефрит, що супроводжувався субренальною анурією, азотемією, тяжким інтеркурентним фоном. Летальність при відкритому операційному втручанні у цієї групи хворих була 11,1%, в той час як у хворих з проведеною ЧПНС летальних випадків не було.

6. Під час вагітності ЧПНС в 30,4% стало єдиним ефективним та малоінвазивним методом вибору дренування верхніх сечових шляхів.

Публікації автора:

1. Конкин С.И., Коротаева Е.В., Гогуленко О.В. Ультразвуковая визуализация почечных структур в зависимости от интенсивности диуреза. //Вісник морської медицини. - Одеса. - 1998.- № 4.- С.157-158.

2. Возіанов С.А., Гогуленко О.В. Черезшкірна пункційна нефростомія при обструкції верхніх сечових шляхів.// Урологія.- 2004.- №1. - С. 22-24.

3. Гогуленко О.В. Декомпресійна черезшкірна пункційна нефростомія при вагітності.// Одеський медичний журнал. - Одеса. - 2004.- № 6.- С. 95-96.

4. Любчак О.М., Ухаль М.І., Костев Ф.І., Семенуха А.В., Гогуленко О.В. Ендоскопічна малоінвазивна літотрипсія каменів ниркових мисок і сечоводів.// Шпитальна хірургія. - 2004.- № 3.- С. 75-77.

5. Борисов О.В., Ухаль М.І., Щегринов М.М., Борисов С.О., Гогуленко О.В. Дренажна полімерна трубка для інтраопераційної профілактики гострого інфекційного запалення сечових шляхів при відкритих та ендоскопічних втручаннях.// Патент України.- 1998.- № 31989 А.

6. Гогуленко О.В. Пристрій до пункціонної нефротомії.// Раціоналізаторська пропозиція.-2000.- № 3187