Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Ботаніка


Харченко Ігор Іванович. Camellia japonica L. (Theaceae D.Don): морфологія, біологія розвитку та технологія культивування в умовах оранжерейної культури: дисертація канд. біол. наук: 03.00.05 / НАН України; Національний ботанічний сад ім. М.М.Гришка. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Харченко І.І. Camellia japonica L. (Theaceae D.Don): морфологія, біологія розвитку та технологія культивування в умовах оранжерейної культури. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук по спеціальності 03.00.05 – ботаніка. – Національний ботанічний сад ім. М.М.Гришка НАН України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена дослідженню біологічних особливостей Camellia japonica L. при інтродукції в умови захищеного ґрунту помірної зони.

Вперше детально вивчена морфологічна структура вегетативно-генеративних пагонів. Виявлені характерні особливості анатомічної будови листків C. japonica. Наведено результати вивчення ритмів росту і розвитку С. japonica при інтродукції в умовах захищеного ґрунту в помірній зоні. Досліджено особливості ювенільного періоду розвитку C. japonica, розглянуто особливості онтоморфогенезу. Проведено порівняльний аналіз морфологічних і біохімічних особливостей різних сортів камелії. Встановлено суттєві відмінності у кількісних показниках біогенних елементів і фотосинтетичних пігментів в листках C. japonica в залежності від сорту. Виявлено позитивний вплив винної та янтарної кислот на інтенсивність росту пагонів С. japonica. Удосконалено способи насіннєвого та вегетативного розмноження. Розроблено методи насіннєвого і клонального розмноження в культурі in vitro. На основі вивчення біологічних особливостей С. japonica розроблена раціональна технологія культивування рослин в умовах захищеного ґрунту, яка може бути рекомендованою для впровадження в квітникарських господарствах.

1. Аналіз умов природного ареалу та дослідження біологічних ритмів розвитку C. japonica в умовах оранжерейної культури дозволили виділити критерії зовнішнього середовища, при дотриманні яких можна значно підвищити продуктивність цвітіння рослин.

2. На підставі вивчення морфологічних особливостей C. japonica було встановлено, що критерієм виділення елементарного пагона в системі пагонів C. japonica є так звані “риб’ячі” листки, як перехідна форма між листками низової і серединної формацій.

3. Виявлені характерні особливості анатомічної будови листків C. japonica: специфічні потовщення кутикули у вигляді припіднятих гребнів з колоподібною орієнтацією навколо продихів; воскові пластинки, різні за формою і розмірами; наявність на нижньому епідермісі епікутикулярних виростів – емергенців та добре диференційованих в товщі листка склереїд.

4. На основі дослідження ритмів розвитку рослин C. japonica встановлено, що для рослин різних сортів в умовах захищеного ґрунту властиві відмінності у ритмах сезонного розвитку: у групи сортів з немахровими квітками протягом року спостерігається два періоди росту, а в групі махрових сортів, у рослин, у яких закладається велика кількість генеративних бруньок, є лише один період росту. Інтенсивність та тривалість росту пагонів залежить від сорту та мікроклімату оранжерей.

5. З’ясовано, що насіння C. japonica втрачає здатність до проростання після 6 місяців зберігання. Для прискорення проростання і підвищення схожості насіння рекомендовано повне видалення насіннєвої шкірки.

6. Встановлено, що сіянці C. japonica в умовах оранжерейної культури вперше зацвітають на 4-6 рік, в той час як вегетативно розмножені рослини – на 3-4 рік.

7. Визначено оптимальні строки для вегетативного розмноження C. japonica напівздерев’янілими живцями (квітень, червень, початок липня). Встановлено, що здатність рослин C. japonica до ризогенезу залежить від сортових особливостей. Найкращими стимуляторами для укорінення живців камелій виявилися ДГ-482 та 2,4-Д.

8. Розроблено методи насіннєвого та клонального розмноження чотирьох сортів C. japonica в культурі in vitro. Виявлена можливість мікророзмноження рослин камелії шляхом поєднання ембріокультури з множинним пагоноутворенням, що дає змогу отримувати масовий оздоровлений посадковий матеріал.

9. Внаслідок проведеного порівняльного фізіолого-біохімічного аналізу у рослин C. japonica, встановлені суттєві відмінності у розподілі біогенних елементів та асимілятів в листках різних сортів. Вперше встановлено позитивну дію винної кислоти на ріст та розвиток рослин C. japonica.

10. Розроблено технологію культивування C. japonica: підібрані оптимальні субстрати, визначені температурні режими і норми поливу, відпрацьована система мінерального живлення при інтродукції рослин у захищений ґрунт.

Публікації автора:

  1. Ситнянська Н.П. Харченко І.І., Анатомічне дослідження листка різних сортів камелії японської (Camellia japonica L.) // Інтродукція рослин. – 1999. – №2. – С.106-109.

  2. Харченко И.И. Особенности семенного размножения камелии японской (Camellia japonica L.) // Інтродукція рослин. – 2000. – №1. – С.133-134.

  3. Харченко І.І. Інтродукція камелій // Інтродукція рослин. – 2002. – № 1. – С.32-36.

  4. Харченко І.І. Колекція камелій Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка НАН України // Інтродукція рослин. – 1999. – №1. – С.18-20.

  5. Харченко І.І. Особливості проростання насіння камелії японської в умовах закритого грунту // Актуальні проблеми медицини, біології, ветеринарії і сільського господарства. Серія медицина і біологія. – Львів, 2001. – Книга 5. – С. 105-106.

  6. Харченко І., Чудовська О. Розмноження Camellia japonica L. (Theaceae D. Don.) в умовах in vivo та in vitro // Матеріали конференції молодих вчених-ботаніків України “Актуальні проблеми ботаніки та екології” (20-23 серпня 2001 р., смт. Зноб-Новгородське) – Ніжин. – 2001. – С. 108-109.

  7. Дзюба О.І., Харченко І.І. Сапоніни камелії японської (Camellia japonica L.) // Всеукраїнська конференція студентів, аспірантів та молодих вчених “Біорізноманіття природних і техногенних біотопів України” (19-22 листопада 2001 р., м. Донецьк). – Ч.1 – Донецьк: ДонНУ. – 2001. – С. 147-149.