Томашевська Ірина Леонідівна. Бухгалтерський облік та контроль операцій з придбання підприємств переробної промисловості : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2009.
Анотація до роботи:
Томашевська І.Л. Бухгалтерський облік та контроль операцій з придбання підприємств переробної промисловості. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.00.09 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Національний науковий центр “Інститут аграрної економіки”, Київ, 2009.
Дисертація присвячена теоретичним, методичним і практичним питанням бухгалтерського обліку операцій з придбання підприємств переробної промисловості.
У дисертації уточнено економічну сутність понять “придбання” та “поглинання” підприємств та розкрито правові та економічні наслідки даних процесів для їх відображення в бухгалтерському обліку. Запропоновано класифікацію операцій з придбання підприємств для теоретичного обґрунтування підходів до організації та ведення бухгалтерського обліку та здійснення контролю таких операцій.
Розроблено модель відображення витрат на придбання підприємств, яка забезпечує отримання інформації про формування вартості придбання. Розкрито порядок формування облікової політики в частині операцій з придбання підприємств, визначено її основні елементи та запропоновано порядок документального оформлення. Описано методику бухгалтерського обліку витрат на придбання підприємства, враховуючи можливі варіанти завершення даного процесу.
Розроблено методику проведення контролю діяльності підприємства, яке придбається. Визначено основні вимоги до організації та ведення бухгалтерського обліку, які дозволяють зменшити рівень економічної безпеки як підприємства-покупця, так і підприємства, яке планується придбати.
У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання, що полягає в обґрунтуванні теоретичних положень та розробці рекомендацій з удосконалення організації та методики бухгалтерського обліку та контролю операцій з придбання підприємств:
1. З метою теоретичного обґрунтування підходів до організації та ведення бухгалтерського обліку доведено доцільність розмежування змістовного наповнення термінів “придбання” та “поглинання”. Під придбанням підприємств слід розуміти дію, в результаті якої покупець набуває право власності або контролю над чистими активами та діяльністю іншого підприємства на умовах оплати. Під поглинанням підприємств – форму придбання підприємств, за якої підприємство-правонабувач (тобто підприємство, яке купує) придбає частку в статутному капіталі / контрольний пакет акцій, що дозволяє здійснювати контроль, а придбане підприємство стає дочірнім.
2. Для усунення громіздкості існуючих класифікацій операцій з придбання підприємств, що побудовані з порушенням науково-обґрунтованих вимог, класифікацію операцій з придбання підприємств для цілей бухгалтерського обліку здійснювати за наступними ознаками: подальше функціонування підприємства, форма оплати, спосіб придбання, категорія покупця, послідовність придбання, об’єкт придбання. Застосування такої класифікації сприятиме раціональній побудові методики бухгалтерського обліку операцій з придбання підприємств та дозволить врахувати всі економіко-правові наслідки для їх облікового відображення.
3. Налагодження активної економічної політики, спрямованої на розширення діяльності за рахунок придбання інших підприємств, вимагає відповідного організаційного забезпечення, що обумовлює потребу в науково-методичній розробці питань визначення об’єктивно необхідних функцій з управління процесами придбання підприємств. Створення окремого відділу на більшості підприємств, і насамперед переробної промисловості, є недоцільним. Доведено, що цю роботу може виконувати бухгалтерська служба разом з іншими економічними та юридичними відділами підприємства. Функції бухгалтерської служби на кожному з етапів процесу придбання підприємств полягають у прийнятті рішення про придбання підприємства; проведенні попередніх переговорів та перевірці об’єкта придбання; укладанні та виконанні договору купівлі-продажу підприємств.
4. Розроблено модель відображення витрат на придбання підприємств переробної промисловості, використання якої забезпечує керівництво підприємства-покупця необхідною для прийняття зважених рішень аналітичною інформацією щодо витрат, пов’язаних з придбанням. Визначено, що на методику бухгалтерського обліку витрат на придбання підприємств впливають два моменти: вибір об’єкта придбання та укладання договору купівлі-продажу підприємства. Врахування зазначених факторів дозволить отримати найбільш повну інформацію щодо вартості підприємства переробної промисловості, яке придбається, на кожному з етапів процесу.
5. Належне формування облікової політики щодо операцій з придбання підприємств передбачає чітке встановлення її елементів, до яких віднесено: оцінювання переданих за передавальним актом необоротних активів, які підлягають амортизації; порядок віднесення витрат, безпосередньо пов’язаних з придбанням підприємства; форми первинних документів щодо операцій з придбання підприємств, правила їх документообороту. Розроблено проект Положення про організацію процесу придбання підприємств (в частині організації та ведення бухгалтерського обліку операцій з придбання підприємств), що може застосовуватись суб’єктами господарювання, які обрали стратегією свого подальшого розвитку здійснення об’єднання з підприємствами переробної промисловості. Надано рекомендації щодо удосконалення документального оформлення процесу придбання підприємств: запропоновано форму Акту приймання-передачі майна та зобов’язань, яка містить дані про склад майна та зобов’язання підприємства, а також про повідомлення кредиторів про продаж підприємства.
6. Задля приведення у відповідність облікового відображення операцій з придбання підприємства вимогам чинного законодавства запропоновано витрати, безпосередньо пов’язані з придбанням підприємства, включати до вартості придбання підприємства. У зв’язку з цим для підприємств, які ліквідуються внаслідок придбання, доцільним є відображення таких витрат на субрахунку 156 “Витрати на придбання підприємства” з подальшим розподілом їх між оприбуткованими внаслідок такої операції активами (за виключенням дебіторської заборгованості). Враховуючи запропонований порядок передачі кредиторської заборгованості, вважаємо доцільним до переданої кредиторської заборгованості відкривати аналітичні рахунки, які дозволяють отримати інформацію щодо того, чи отримано згоду на її переведення.
7. Запропоновано при здійсненні процесу придбання підприємства враховувати можливості виникнення загроз економічній безпеці підприємства-покупця (отримання недостовірної інформації про придбані активи та передані зобов’язання, розголошення інформації, яка стосується придбаного підприємства) та підприємства, яке продається (захоплення підприємства, розголошення інформації, яка становить комерційну таємницю). З метою забезпечення достовірності облікової інформації у підприємства-покупця доцільним є укладання угоди про нерозголошення інформації стосовно придбаного підприємства. Дотримання підприємством, яке продається, ряду заходів (запропонованих в дисертації) щодо організації та ведення бухгалтерського обліку дозволить забезпечити його захист від захоплення іншим суб’єктом господарювання.
8. Для забезпечення ефективної організації контролю за операціями з придбання підприємств визначено склад об’єктів контролю; розроблено методику здійснення контролю діяльності підприємства, яке придбається; сформульовано програму перевірки діяльності підприємства, яке придбається; описано порядок визначення рівня ризику контролю при перевірці такого процесу. Практична реалізація запропонованих тестів для оцінки ризику контролю дозволить впорядкувати методичні основи робіт контролера, зосередити увагу фахівців на обґрунтованому виборі прийомів та раціональній послідовності виконання процедур.
Публікації автора:
Статті у наукових фахових виданнях
Томашевська І.Л. Придбання, злиття, поглинання підприємств: узгодження термінології / І.Л. Томашевська // Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2006. – № 2 (36). – С. 135-139.
Томашевська І.Л. Причини об’єднання підприємств: економічний аспект / І.Л. Томашевська // Наукові праці Кіровоградського національного технічного університету: Економічні науки, вип. 10, ч. ІІ. – Кіровоград: КНТУ, 2006. – С. 289-295.
Томашевська І.Л. Класифікація операцій з придбання підприємств: обліковий та контрольний аспекти / І.Л. Томашевська // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – Луганськ: СНУ, 2006. – № 12 (106). – С. 190-195.
Томашевська І.Л. Придбання підприємств та фінансові інвестиції: відмінності в обліку / І.Л. Томашевська // Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2007. – № 1 (39). – С. 195-200.
Томашевська І.Л. Роль працівників бухгалтерської служби у процесі придбання підприємств / І.Л. Томашевська // Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. Міжнародний збірник наукових праць. / Серія: Бухгалтерський облік, контроль і аналіз. Випуск 2 (8). / Відповідальний редактор д.е.н., проф. Ф.Ф. Бутинець. – Житомир: ЖДТУ, 2007. – С. 185-192.
Томашевська І.Л. Об’єкти бухгалтерського обліку при придбанні підприємств / І.Л. Томашевська // Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. Міжнародний збірник наукових праць. / Серія: Бухгалтерський облік, контроль і аналіз. Випуск 3 (9). / Відповідальний редактор д.е.н., проф. Ф.Ф. Бутинець. – Житомир: ЖДТУ, 2007. – С. 172-178.
Томашевська І.Л. Облікове відображення операцій з придбання частини підприємства / І.Л. Томашевська // Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. Міжнародний збірник наукових праць. / Серія: Бухгалтерський облік, контроль і аналіз. Випуск 1 (10). / Відповідальний редактор д.е.н., проф. Ф.Ф. Бутинець. – Житомир: ЖДТУ, 2008. – С. 274-283.
Томашевська І.Л. Облікове забезпечення економічної безпеки операцій з купівлі-продажу підприємств / І.Л. Томашевська // Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. – Житомир. – 2008. – № 2 (44). – С. 188-197.
Тези доповідей
Томашевська І.Л. Обліковий аспект процедури поглинання підприємств: materiaіy II Miкdzynarodowej naukowo-praktycznej konferencji. Т. 6 [“Wyksztaіcenie i nauka bez granic – '2005”] / І.Л. Томашевська / – Przemyl: Sp. Z o.o. “Nauka i studia”, 2005. – S. 71-73.
Томашевська І.Л. Майно як основа облікового відображення процесу придбання підприємства: сб. тезисов и текстов выступлений на V-ой Международной научной конференции [“Концепции развития бухгалтерской профессии: теория и практика”] / І.Л. Томашевська / М-во образования и науки Украины, Житомир. госуд. технолог. ун-т. – Житомир: ЖГТУ, 2006. – С. 70-71.
Томашевська І.Л. Методи обліку об’єднання підприємств: порівняльний аспект: зб. тез та текстів виступів на П’ятій всеукраїнській науковій конференції, присвяченій видатним вченим в галузі бухгалтерського обліку д.е.н., проф. І.В.Малишеву, д.е.н., проф. П.П. Німчинову, ч. 1 [Зимові читання, присвячені ідеям П.П.Німчинова та І.В.Малишева] / І.Л. Томашевська / М-во освіти і науки України, Житомир. держ. технолог. ун-т. – Житомир: ЖДТУ, 2007. – С.68-70.
Томашевська І.Л. Напрями розробки методики обліку операцій з придбання підприємств: зб. тез XXXІІ науково-практичної міжвузівської конференції, присвяченої Дню університету / І.Л. Томашевська / М-во освіти і науки України, Житомир. держ. технолог. ун-т. – Житомир: ЖДТУ, 2007. – С. 204.
Томашевська І.Л. Вартість придбання підприємства: обліковий аспект: матеріали V Всеукраїнської науково-практичної конференції. Т. 4 [“Стан та проблеми інноваційної розбудови України ’2007”] / І.Л. Томашевська / – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2007. – С. 28-31.
Бондар В.П. Due diligence як основний етап перевірки підприємства під час його придбання: зб. тез та текстів виступів VI-ої Міжнародної наукової конференції [“Наукові дослідження в сфері бухгалтерського обліку, контролю та аналізу: теоретико-практичне значення та напрями подальшого розвитку”] / І.Л. Томашевська, В.П. Бондар / М-во освіти і науки України, Житомир. держ. технолог. ун-т. – Житомир: ЖДТУ, 2007. – С. 298-300 (особисто автору належить 0,11 друк. арк.: визначено завдання та етапи перевірки діяльності підприємства під час його придбання).
Томашевська І.Л. Особливості формування облікової політики при здійсненні операцій з придбання підприємств: зб. тез та текстів виступів на Шостій всеукраїнській науковій конференції, присвяченій видатним вченим в галузі бухгалтерського обліку д.е.н., проф. І.В.Малишеву, д.е.н., проф. П.П. Німчинову [Зимові читання, присвячені ідеям П.П. Німчинова та І.В. Малишева] / І.Л. Томашевська / М-во освіти і науки України, Житомир. держ. технолог. ун-т. – Житомир: ЖДТУ, 2008. – С. 96-98.
Глущук О.М. Особливості бухгалтерського обліку витрат на придбання підприємств: зб. тез та текстів виступів VII-ої Міжнародної наукової конференції [“Наукові бухгалтерські школи світу: еволюція, сучасний стан, перспективи розвитку”] / І.Л. Томашевська, О.М. Глущук / М-во освіти і науки України, Житомир. держ. технолог. ун-т. – Житомир: ЖДТУ, 2008. – С. 81-84 (особисто автору належить 0,11 друк. арк.: здійснено класифікацію витрат, понесених в процесі придбання підприємств, та визначено ключові моменти, які визначають особливості їх бухгалтерського обліку).
Підручники та навчальні посібники
Бухгалтерський фінансовий облік: підручник для студентів спеціальності “Облік і аудит” вищих навчальних закладів / Ф.Ф. Бутинець, А.М. Герасимович, Н.М. Малюга та ін.; за ред. проф. Ф.Ф. Бутинця – [7-ме вид.]. – Житомир: ПП “Рута”, 2006. – ISBN 966-8059-78-6. – 832 c. (особисто автору належить 1,64 друк. арк.: розкрито особливості відображення в обліку гудвілу при придбанні підприємств та процедури припинення діяльності суб’єктів господарювання).
Міжнародні стандарти фінансової звітності: тести: навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 7.050106 та 8.050106 “Облік і аудит” / Ф.Ф. Бутинець, В.К. Данилко, І.В. Луканьов; за ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – Житомир: ПП “Рута”, 2006. – ISBN 966-8059-49-2. – 172 с. (особисто автору належить 0,31 друк. арк.: розроблено тестові завдання з обліку об’єднання підприємств відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності).
Положення (стандарти) бухгалтерського обліку: тести: навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 7.050106 та 8.050106 “Облік і аудит” / Ф.Ф. Бутинець, В.К. Данилко, І.В. Луканьов; за ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – Житомир: ПП “Рута”, 2006. – ISBN 966-8059-56-5. – 180 с. (особисто автору належить 0,26 друк. арк.: розроблено тестові завдання щодо відображення в обліку об’єднання підприємств та гудвілу відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку).