Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Дуганець Наталія Вікторівна. Бухгалтерський облік на підприємствах бурякоцукрового підкомплексу : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2009.



Анотація до роботи:

Дуганець Н. В. Бухгалтерський облік на підприємствах бурякоцукрового підкомплексу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» УААН, Київ, 2009.

Дисертація присвячена теоретичному й методологічному обґрунтуванню і практичним питанням ведення бухгалтерського обліку на підприємствах бурякоцукрового підкомплексу.

У роботі розкрито сутність бурякоцукрового підкомплексу, визначена його функціонально-галузева структура та взаємозв’язок з іншими галузями економічної системи; узагальнено теоретичні питання сутності бухгалтерського обліку, його основні категорії та їх зв’язок між собою.

Досліджено сучасний стан обліку виробничих резервів, особливості обліку витрат на виробництво і калькулювання собівартості бурякоцукрової продукції, а також діючі засади обліку готової продукції та її реалізації.

Розглянуто облікове забезпечення процесів інтеграції та розроблена перспективна модель інтеграції в бурякоцукровому підкомплексі, запропонована система інформаційного забезпечення управління інтегрованим формуванням.

Внесено пропозиції щодо вдосконалення ведення первинного обліку в бурякоцукровому підкомплексі та розроблено систему документообігу на цукровому заводі.

Проведене теоретичне узагальнення та вивчення практичного досвіду діяльності бурякосійних та переробних підприємств дозволило розробити ряд методичних і практичних рекомендацій щодо вдосконалення бухгалтерського обліку на підприємствах бурякоцукрового підкомплексу:

1. За результатами дослідження теоретичних засад функціонування бурякоцукрового підкомплексу та його структури запропоновано визначення поняття «бурякоцукровий підкомплекс» як міжгалузевого формування, функціонально-галузева структура якого складається з трьох сфер: галузі, що виробляють спеціалізовані засоби виробництва для бурякоцукрового підкомплексу; буряківництво; цукрова промисловість. Також складовими частинами підкомплексу є виробнича і соціальна інфраструктури. Таке розуміння бурякоцукрового підкомплексу забезпечить правильну його ідентифікацію як об’єкта обліку та дозволить визначити пріоритетні напрями удосконалення облікового забезпечення його функціонування.

2. Теоретичне узагальнення предметів обліку дозволило обґрунтувати перелік специфічних предметів обліку в бурякоцукровому підкомплексі. Такими предметами в роботі визначено: процес заготівлі (на сільськогосподарських підприємствах – закупівля насіння, добрив та інших матеріалів, які необхідні для вирощування коренеплодів; на переробних підприємствах (цукрових заводах) – закупівля коренеплодів); процес виробництва ( в першому випадку – вирощування цукрових буряків, у другому – виробництво цукру) і процес реалізації (реалізація коренеплодів цукровим заводам; реалізація цукру і вторинних матеріалів).

3. В умовах розвитку аграрного сектору економіки України в цілому та бурякоцукрового підкомплексу зокрема визнана необхідність поділу витрат бурякосійних підприємств на продуктивні та непродуктивні. Продуктивні витрати запропоновано включати до сукупної собівартості продукції та послуг, непродуктивні, пов’язані з виробничою діяльністю, у фактичну собівартість продукції. Втрати від порушення договорів з іншими підприємствами та організаціями (штрафні санкції) відшкодовуються за рахунок прибутку.

4. За результати дослідження практичного порядку ведення обліку витрат на бурякосійних підприємствах виділено наступні об’єкти аналітичного обліку витрат: насіння цукрових буряків, маточні цукрові буряки, фабричні цукрові буряки. Відповідно до виділених об’єктів запропоновано застосовувати наступний перелік статей витрат у рослинництві: витрати на оплату праці, насіння та садивний матеріал, паливно-мастильні матеріали, добрива, засоби захисту рослин, корми, роботи та послуги, сировина і матеріали, загальновиробничі витрати та інші витрати.

5. Успішне розв’язання проблем бурякоцукрового виробництва можливе при спільній зацікавленості та відповідальності всіх партнерів по виробництву цукру. Це можливо при органічному поєднанні інтересів бурякосійних господарств і цукрових заводів в інтегрованому формуванні. За результатами аналізу сучасного стану, порядку функціонування та особливостей організації інтеграційних формувань, наведено власне тлумачення терміну «агропромислова інтеграція» як процесу об’єднання сільського господарства та промисловості, що в своєму розвитку об’єднує різні форми і створює інтегровані господарські структури. Таке розуміння забезпечує теоретичне обґрунтування інтеграційних процесів у бурякоцукровому підкомплексі.

6. Враховуючи потребу удосконалення процесу організації діяльності бурякоцукрового підкомплексу, в роботі визначено найбільш оптимальний вид інтеграції в бурякоцукровому підкомплексі. Зокрема, запропоновано створення агропромислового формування холдингового типу (агрохолдинг) на базі підприємств, які складають єдиний ланцюг бурякоцукрового підкомплексу. Розроблена організаційна структура та функціональні взаємозв’язки у формуванні, що забезпечать технічну, організаційно-управлінську, економічну єдність і безперервність етапів виробництва, заготівлі, транспортування, зберігання, переробки та реалізації бурякоцукрової продукції.

7. Бурякосійні і насіннєві господарства, які є відособленими структурними підрозділами агрооб’єднання, а також цукрові, комбікормові та спиртові заводи – промоб’єднання виступають складовою частиною консолідованої системи, що інтегрує діяльність сільськогосподарської і переробної промисловості. У зв’язку з цим розроблено відповідне облікове забезпечення з урахуванням цих особливостей та запропонована система інформаційного забезпечення управління інтегрованим формуванням, застосування якої дозволить врахувати особливості організації бухгалтерського обліку та фінансової звітності як окремих сільськогосподарських підприємств, що входять в холдинг, так і всього інтегрованого формування.

8. Без ефективної системи звітності інтеграція функцій управління не може забезпечувати вирішення завдань, які стоять перед інтегрованим формуванням. У зв’язку з наявністю територіальної розосередженості господарств, а також галузевих особливостей управління інтегрованим формуванням, внесено пропозиції щодо вдосконалення системи звітності структурних одиниць холдингу. Розроблена система звітності забезпечить інформацією всі рівні управління та дозволить погоджувати їх інтереси.

9. За результатами дослідження основних первинних документів, що використовуються на підприємствах бурякоцукрового підкомплексу та порядку їх застосування на конкретних підприємствах внесено пропозиції щодо удосконалення ряду форм. Зокрема, доповнено «Акт про використання мінеральних, органічних, бактеріальних добрив, отрутохімікатів та гербіцидів», «Акт на списання ТМЦ», «Обліково-дорожній лист». Дані форми забезпечать універсальність при списанні всіх видів матеріальних цінностей у бурякосійних господарствах та спростять нарахування заробітної плати працівникам, зайнятим у цих господарствах.

10. З метою оптимізації інформаційного забезпечення під час приймання цукрових буряків на бурякопункті запропоновано використання розробленого Реєстру оприбуткування цукрових буряків на бурякопункті, що забезпечить можливість в одному документі послідовно відображати процес оприбуткування коренеплодів, починаючи від визначення фізичної ваги зданих коренеплодів та закінчуючи розрахунком суми, що отримує за них бурякоздавальник.

11. За результатами дослідження системи документування в бурякоцукровому підкомплексі розроблено порядок документального забезпечення інтегрованого циклу виробництва бурякоцукрової продукції. Використання даної системи документування забезпечить правильне і своєчасне документальне відображення операцій, отримання достовірних даних по заготівлі сировини, а також якісний контроль за її використанням та за виходом готової продукції.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

  1. Дуганець Н.В. Значення і роль бухгалтерського обліку в розвитку бурякоцукрового підкомплексу / Н.В. Дуганець // зб. наук. праць / за ред. д-ра с.-г. наук, професора, академіка Міжнародної академії наук екології і безпеки життєдіяльності, ректора університету М.І. Бахмата. – Кам’янець-Подільський. – 2005. – №13. – С. 347-349.

  2. Дуганець Н.В. Особливості ведення первинних документів при вирощуванні цукрових буряків / Н.В. Дуганець // зб. наук. праць / за ред. д-ра с.-г. наук, професора, академіка АН ВШ України, ректора університету М.І. Бахмата. – Кам’янець-Подільський. – 2005. – №14.– С. 340-344.

  3. Дуганець Н.В. Первинний облік виробництва цукрових буряків / Н.В. Дуганець // Економіка АПК. – 2006. – №2. – С.90-92.

  4. Дуганець Н.В. Організація обліку витрат в цукровому виробництві / Н.В. Дуганець зб. наук. праць / за ред. д-ра с.-г. наук, професора, академіка Міжнародної академії наук екології і безпеки життєдіяльності, ректора університету М.І. Бахмата. – Кам’янець-Подільський. – 2006. – № 14. – Т. 2. – С. 245-247.

  5. Дуганець Н.В. Бурякоцукрове виробництво: кризовий стан та шляхи його подолання / Н.В. Дуганець // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету: зб. наук. праць. – 2007. – № 45. – С.95-97.

  6. Дуганець Н.В. Напрямки інтеграції бурякоцукрового підкомплексу / Н.В. Дуганець // зб. наук. праць / за ред. д-ра с.-г. наук, професора, академіка Міжнародної академії наук екології і безпеки життєдіяльності, ректора уні-верситету М.І. Бахмата. – Кам’янець-Подільський. – 2007. – № 15. – С. 325-328.

  7. Дуганець Н.В. Методологічні засади формування бурякоцукрового підкомплексу / Н.В. Дуганець // зб. наук. праць / за ред. М.І. Бахмата. – Кам’янець-Подільський. – 2007. – № 15. – Т. 3. – С.162-168.

8. Дуганець Н.В. Первинний облік виробничих ресурсів в бурякоцукровому підкомплексі / Н.В. Дуганець, В.І. Дуганець // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. – Чернівці: Книги-ХХІ, 2008. – №.1. – С.387-395.

Матеріали наукових конференцій:

  1. Дуганець Н.В. Суть витрат та собівартості як економічних категорій та об’єктів обліку/ Н.В. Дуганець // Інформаційні технології в економіці, менеджменті і бізнесі. Проблеми науки, практики та освіти: зб. наук. праць за матеріалами ІХ Міжнар. наук.-практ. конф., 24-25 листопада 2005 р. у 3-х т. Т. 1. / Редкол.: І.І. Тимошенко (голова) та ін. – К., 2006. – С.189-191.

  2. Дуганець Н.В. Проблеми реалізації та переробки цукрових буряків / Н.В. Дуганець // Інтелектуальний потенціал молоді в науці і практиці (Ч2): матеріали Всеукраїнської наукової конференції студентів, аспірантів та молодих вчених, 23 травня 2006 р., / Кол. авт. – Хмельницький, 2006. – С.62-66.

  3. Дуганець Н.В. Облік готової продукції на підприємствах бурякоцукрової галузі / Н.В. Дуганець // Наукове та професійне забезпечення розвитку обліку та фінансів аграрного сектору економіки в умовах глобалізації. IV Міжнародна наук.-практ. конф., 18-19 вересня 2008р.: зб. тез та виступів. – К., 2008. – С.163-165.