Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Лучка Андрій Васильович. Бюджетний потенціал фінансової незалежності місцевого самоврядування : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2009.



Анотація до роботи:

Лучка А. В. Бюджетний потенціал фінансової незалежності місцевого самоврядування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. – Тернопільський національний економічний університет, Тернопіль, 2009.

У дисертації досліджено теорію та практику реалізації бюджетного потенціалу фінансової незалежності місцевого самоврядування. З’ясовано суть і значення фінансової незалежності органів місцевого самоврядування та її бюджетного потенціалу. Розкрито механізм реалізації бюджетного потенціалу.

Проаналізовано обмеження бюджетної самостійності місцевих рад і їхніх виконавчих органів в Україні та з’ясовано можливості оптимізації цих обмежень. Оцінено бюджетну самостійність органів місцевого самоврядування в Україні та роль бюджетів розвитку в її забезпеченні.

Систематизовано досвід забезпечення фінансової незалежності місцевого самоврядування в зарубіжних країнах та вироблено пропозиції щодо застосування його в Україні. Запропоновано принципи та напрямки реалізації бюджетного потенціалу органів фінансової незалежності місцевого самоврядування.

У дисертаційній роботі подано теоретичні узагальнення та запропоновано нове вирішення актуальних наукових проблем реалізації бюджетного потенціалу фінансової незалежності місцевого самоврядування. Це дало змогу обґрунтувати такі висновки і пропозиції теоретичного та прикладного характеру:

  1. У результаті систематизації наукових підходів до трактування поняття “фінансова незалежність місцевого самоврядування” уточнено його визначення як можливості та здатності органів місцевого самоврядування самостійно в законодавчо визначених межах провадити фінансову політику та формувати й витрачати фінансові ресурси з метою реалізації функцій цих органів і вирішення місцевих проблем. Фінансову незалежність розглянуто як невід’ємний атрибут місцевого самоврядування та чинник зростання його ефективності, активізації економічного розвитку, підвищення рівня мобілізації бюджетних надходжень, раціоналізації видатків місцевих бюджетів і посилення відповідності їх потребам територіальних громад.

  2. З’ясовано, що головною складовою фінансової незалежності органів місцевого самоврядування є їхня незалежність у вирішенні питань формування та витрачання коштів місцевих бюджетів і реалізації бюджетної політики – бюджетна самостійність. Доведено, що рівень бюджетної самостійності визначається ступенем реалізації бюджетного потенціалу – всіх реальних можливостей забезпечення незалежності органів місцевого самоврядування в питаннях формування, використання та регулювання місцевих бюджетів, а стратегія його реалізації має передбачати застосування збалансованого підходу до забезпечення цих органів бюджетними ресурсами та надання їм бюджетних повноважень.

  3. Встановлено, що посилення бюджетної самостійності місцевого самоврядування, крім позитивних результатів, може спричинити негативні наслідки: поглибити диспропорції у розвитку територіальних одиниць; зменшити ефективність оподаткування; збільшити вартість бюджетних послуг; посилити загрози макрофіскальної нестабільності. На цій основі обґрунтовано доцільність оцінювання бюджетної самостійності місцевих рад, моніторингу й аналізу результатів використання бюджетного потенціалу та здійснення комплексу заходів щодо виявлення, попередження й мінімізації можливих негативних наслідків посилення бюджетної самостійності. Реалізацію бюджетного потенціалу фінансової незалежності місцевого самоврядування
    запропоновано узгоджувати з іншими суспільно важливими завданнями, зокрема, вдосконаленням міжбюджетних відносин, підвищенням раціональності бюджетних витрат, запровадженням єдиних загальнонаціональних нормативів мінімальної бюджетної забезпеченості, зменшенням диспропорцій в економічному розвитку територій, реформуванням адміністративно-територіального устрою.

  1. Обґрунтовано доцільність застосування комплексного підходу до оцінювання бюджетної самостійності, який передбачає, крім визначення кількісних її параметрів, також проведення аналізу бюджетних повноважень органів місцевого самоврядування та виявлення обмежень їхньої бюджетної самостійності. У результаті застосування методики оцінювання виявлено низький рівень бюджетної самостійності органів місцевого самоврядування України та відсутність тенденції його підвищення.

  2. Визначено, що основні обмеження бюджетної самостійності органів місцевого самоврядування спричинені невідповідністю обсягів доходів і видаткових зобов’язань місцевих бюджетів і недосконалістю міжбюджетних відносин; вузькістю повноважень місцевих рад та їхніх виконавчих органів у сфері формування бюджетних ресурсів та в питаннях організації бюджетного процесу; інтенсивним контролем державною владою видатків місцевих бюджетів; відсутністю в органів місцевого самоврядування права відмовлятися від виконання делегованих державою завдань у разі неналежного їх фінансового забезпечення. З метою розширення меж бюджетної самостійності органів місцевого самоврядування України запропоновано реалізувати такі заходи: посилити прозорість і прогнозованість міжбюджетних відносин; законодавчо внормувати взаємовідносини у бюджетному процесі органів місцевого самоврядування та суб’єктів державного управління; створити виконавчі органи місцевого самоврядування на районному й обласному рівнях і закріпити за ними необхідні бюджетні повноваження; спростити порядок казначейського обслуговування місцевих бюджетів і процедури закупівель товарів, робіт і послуг за кошти місцевих бюджетів; звузити повноваження суб’єктів державного фінансового контролю за формуванням і використанням бюджетних коштів; передбачити державне регулювання лише видатків місцевих бюджетів на виконання делегованих державою повноважень; надати органам місцевого самоврядування право регулювати ставки місцевих податків і зборів у встановлених межах і запроваджувати додаткові місцеві збори, не передбачені у законодавчо визначеному переліку за згодою Верховної Ради України; заборонити ухвалення органами державної влади без згоди місцевих рад рішень щодо надання пільг зі сплати податків, які зараховуються до місцевих бюджетів і запровадити порядок компенсації втрат бюджетних доходів; розширити повноваження місцевих рад у сфері справляння неподаткових платежів; надати право здійснювати запозичення до бюджету розвитку всім органам місцевого самоврядування та спростити процедуру емісії облігацій місцевих позик.

  3. Обґрунтовано доцільність посилення самостійності органів місцевого самоврядування у сфері формування бюджетних надходжень: зменшення ролі міжбюджетних трансфертів, передусім цільових, у формуванні місцевих бюджетів; передання до місцевих бюджетів половини надходжень податку на прибуток приватних підприємств, організацій і підприємств споживчої кооперації, кооперативів і громадських об’єднань; запровадження та зарахування до місцевих бюджетів податку на нерухомість фізичних осіб; передбачення у переліку доходів місцевих бюджетів, що не враховуються в розрахунку обсягів міжбюджетних трансфертів, єдиного податку із суб’єктів малого підприємництва та фіксованого податку на доходи фізичних осіб від заняття підприємницькою діяльністю; запровадження місцевої надбавки до податку з доходів фізичних осіб за рахунок зниження основної його ставки, збору за розміщення об’єктів грального бізнесу, місцевих зборів екологічного призначення, будівельного й туристичного зборів; розширення спектра платних послуг, що надають населенню органи місцевого самоврядування.

  4. Виявлено значні відмінності у фінансовому забезпеченні органів місцевого самоврядування різних видів та регіонів України і тенденцію до збільшення цих диспропорцій. Обґрунтовано необхідність їхнього зменшення для попередження негативних наслідків посилення бюджетної самостійності місцевого самоврядування. З цією метою запропоновано підвищити ефективність державної регіональної політики й активізувати роль міжбюджетних трансфертів у стимулюванні розвитку депресивних територій.

  5. З’ясовано, що рівень фінансової незалежності місцевого самоврядування в Україні є значно нижчий, ніж у більшості держав Європи, особливо у сфері формування бюджетних доходів. За підсумками аналізу зарубіжного досвіду забезпечення фінансової незалежності органів місцевого самоврядування встановлено, що головну роль у формуванні системи місцевого оподаткування мають відігравати податки з доходів і на майно. Доведено, що умовою посилення бюджетної самостійності органів місцевого самоврядування має бути поліпшення прозорості та відкритості бюджетного процесу, активізація участі в ньому населення, розвиток громадського бюджетного контролю, підвищення відповідальності органів місцевого самоврядування перед територіальними громадами, зменшення диспропорцій у бюджетному забезпеченні органів місцевого самоврядування та реформування бюджетних відносин між органами державної влади і місцевого самоврядування на засадах субсидіарності та рівноправного партнерства.

  6. Обґрунтовано доцільність застосування принципів забезпечення бюджетної самостійності місцевого самоврядування, дотримання яких сприяє оптимізації її рівня. Розроблено систему таких принципів: межі бюджетної самостійності потрібно встановлювати та регулювати законодавчо; її рівень має відображати баланс інтересів держави і територіальних громад і бути обернено залежним від диспропорцій у соціальному й економічному розвитку територіальних одиниць; позитивні результати посилення бюджетної самостійності мають бути більш вагомими, ніж негативні його наслідки; процес забезпечення бюджетної самостійності має бути прозорим, а його результати схвалені більшістю населення держави; посилення бюджетної самостійності доцільне, поки зберігатиметься можливість більш ефективного виконання органами місцевого самоврядування бюджетних повноважень і більш раціонального використання ними фінансових ресурсів, порівняно з органами державної влади; бюджетна самостійність має стимулювати зусилля органів місцевого самоврядування щодо наповнення бюджетів, але не повинна спричинити надмірну ризиковість фінансової діяльності цих органів; посилення бюджетної самостійності потребує розвитку громадського фінансового контролю, поліпшення прозорості та відкритості бюджетного процесу.

Реалізація наукових положень і практичних пропозицій, обґрунтованих у дисертації, сприятиме оптимізації рівня фінансової незалежності органів місцевого самоврядування та підвищенню ефективності їхнього функціонування. Однак, з огляду на те, що в Україні нині не створені всі необхідні умови і не реалізовується стратегія забезпечення фінансової незалежності місцевого самоврядування, є очевидною доцільність подальшого продовження розпочатих у роботі наукових пошуків.

Публікації автора:

Монографії та підручники:

  1. Регулювання міжбюджетних відносин : Україна і європейський досвід : монографія / [В. Г. Бодров, О. П. Кириленко, Н. І. Балдич та ін.] ; за ред. В. Г. Бодрова. – К. : Вид-во НАДУ, 2006. – 296 с. (дисертанту належить 0,54 д. а. у підрозділі 3.3; оцінено роль субвенцій у фінансовому забезпеченні видатків розвитку органів місцевого самоврядування).

  2. Модернізація місцевих фінансів України в умовах економічних і соціальних трансформацій : монографія / [за ред. О. П. Кириленко]. – Тернопіль : Екон. думка, 2008. – 376 с. (дисертанту належить підрозділ 2.1 “Актуальні проблеми забезпечення самостійності органів місцевого самоврядування в питаннях формування дохідної частини місцевих бюджетів” обсягом 1,14 д. а.).

  3. Місцеві фінанси : підруч. / [О. П. Кириленко, О. Р. Квасовський, А. В. Лучка та ін.] ; за ред. О. П. Кириленко. – К. : Знання, 2006. – 677 с. (дисертанту належать підрозділи 7.1 “Зміст і стадії бюджетного процесу на місцевому рівні”, 7.2 “Учасники бюджетного процесу на місцевому рівні та їх повноваження”, 7.3 “Місцеві фінансові органи, їх завдання, повноваження, функції”, 7.4 “Казначейська система обслуговування місцевих бюджетів”, 7.5 “Забезпечення прозорості та відкритості бюджетного процесу” і 10.5 “Фінансове вирівнювання за кордоном” обсягом 9,1 д. а.).

Публікації в наукових фахових виданнях:

  1. Кириленко О. Проблемні аспекти розвитку корпоративних відносин у комунальному секторі економіки / Ольга Кириленко, Андрій Лучка // Вісник ТАНГ. – 2005. – № 1. – С. 44–56 (дисертанту належить 0,44 д. а.; оцінено роль суб’єктів комунальної власності у формуванні доходів місцевих бюджетів і розроблено принципи корпоративного управління в галузі комунального господарства).

  2. Кириленко О. Історичний досвід, стан і перспективи розвитку місцевих запозичень в Україні / Ольга Кириленко, Андрій Лучка, Богдан Малиняк // Журнал європейської економіки. – 2005. – № 1. – С. 82–104 (дисертанту належить 0,52 д. а.; проаналізовано історичний досвід місцевих запозичень, визначено напрямки розвитку місцевих запозичень в Україні).

  3. Лучка А. В. Засади функціонування та шляхи зміцнення бюджетів розвитку місцевих бюджетів України / А. В. Лучка // Наукові праці НДФІ. – 2006. – № 1. – С. 67–75 (0,59 д. а).

  4. Лучка А. Казначейське обслуговування місцевих бюджетів : теоретичні основи та вітчизняна практика / Андрій Лучка // Світ фінансів. – 2006. – № 1. – С. 19–31 (1,02 д. а).

  5. Лучка А. Концептуальні засади організації міжбюджетних відносин у демократичній державі / Андрій Лучка, Олена Греняк // Наука молода. – 2006. – Вип. 5. – С. 73–76 (дисертанту належить 0,21 д. а.; визначено принципи міжбюджетних відносин у демократичній державі).

  6. Лучка А. В. Теоретичні основи фінансової незалежності місцевого самоврядування / А. В. Лучка // Наукові праці НДФІ. – 2006. – № 4. – С. 81–91 (0,69 д. а).

  7. Лучка А. Оптимальні межі фінансової незалежності місцевого самоврядування : в пошуках компромісу / Андрій Лучка // Світ фінансів. – 2006. – № 4. – С. 38–44 (0,55 д. а).

  8. Лучка А. В. Забезпечення прозорості та відкритості бюджетів місцевого самоврядування як засіб поглиблення демократизації суспільного життя / А. В. Лучка // Вісник Тернопільського національного економічного університету. – 2007. – № 2. – С. 37–45 (0,71 д. а).

  1. Лучка А. Теоретичні основи класифікації бюджетних доходів за їхньою роллю у забезпеченні фінансової незалежності місцевого самоврядування / Андрій Лучка // Наука молода. – 2007. – Вип. 7. – С. 95–100 (0,69 д. а).

  2. Кириленко О. П. Зміцнення фінансових основ місцевого самоврядування в Болгарії та Польщі : досвід реформ та висновки для України / О. П. Кириленко, А. В. Лучка // Світ фінансів. – 2007. – № 3. – С. 16–31 (дисертанту належить 0,54 д. а.; обґрунтовано доцільність і визначено напрямки застосування в Україні зарубіжного досвіду забезпечення фінансової незалежності органів місцевого самоврядування).

  3. Лучка А. В. Обмеження та можливості посилення бюджетної самостійності органів місцевого самоврядування України / А. В. Лучка // Наука й економіка. – 2008. – № 2. – С. 45–54 (0,91 д. а).

  4. Клапків Л. Місцеві фінанси та система територіальної організації влади : діалектика взаємного розвитку / Люба Клапків, Андрій Лучка // Наука молода. – 2008. – № 9. – С. 91–96 (дисертанту належить 0,33 д. а.; обґрунтовано доцільність укрупнення в Україні територіальних громад як напрямку посилення фінансової незалежності органів місцевого самоврядування).

Публікації в інших виданнях:

  1. Luchka A. Ksztatowanie ta wykorzystanie lokalnych budetw rozwoju : dowiadczegia europejskie i perspektywy jego wykorzystania w Ukrainie / Andrij Luchka // Unia Europejska. Faktyczne i potencjalne czonkostwo. Dowiadczenia Polski i Ukrainy : Naukowe Zeszyty Tematyczne Nr 1/2006 / [red. A. Zieliska]. – Jelenia Gra : Fundacja na Rzech Zrwnowaonego Rozwoju Spoecznoci Lokalnych “Maa Ojczyzna”, 2006. – S. 77–82 (0,3 д. а).

  2. Лучка А. Напрямки вдосконалення міжбюджетних відносин в Україні / Андрій Лучка // Збірник тез доповідей ІІ міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених “Економічний і соціальний розвиток України в XXI столітті : національна ідентичність та тенденції глобалізації”. Ч. 2 / [ред. кол.: Г. Л. Монастирський (голова) та ін.]. – Тернопіль : Екон. думка, 2005. – С. 119–121 (0,11 д. а).

  3. Лучка А. В. Проблемні аспекти формування інформації про виконання дохідної частини місцевих бюджетів / А. В. Лучка // Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання : матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (Луцьк, 3–5 черв. 2005 р.) / [відп. ред. Р. А. Слав’юк]. – Луцьк : РВВ “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2005. – С. 624–625 (0,19 д. а).

  4. Лучка А. Бюджетний процес на локальному рівні та проблеми зміцнення фінансової самостійності місцевого самоврядування / Андрій Лучка // Збірник тез доповідей ІІІ міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених “Економічний і соціальний розвиток України в XXI столітті : національна ідентичність та тенденції глобалізації”. Ч. 2 / [ред. кол.: Г. Л. Монастирський (голова) та ін.]. – Тернопіль : Екон. думка, 2006. – С. 174–177 (0,19 д. а).

  5. Лучка А. В. Фінансове вирівнювання в зарубіжних демократичних державах : концептуальні основи й діалектика розвитку / А. В. Лучка // Фінансовий потенціал регіонів України в умовах ринкової економіки : праці міжнар. наук.-практ. конф. / [гол. ред. В. В. Прядко]. – Чернівці : БДФА, 2006. – С. 84–86 (0,15 д. а).

  6. Лучка А. Значення, межі та шляхи зміцнення фінансової незалежності місцевого самоврядування / Андрій Лучка // Організаційні та економічні проблеми розвитку муніципальних утворень : зб. тез доповідей міжнар. наук.-практ. конф. (Тернопіль, 2–3 листопада 2006 р.) / [ред. кол.: А. Ф. Мельник (голова) та ін.]. – Тернопіль : Екон. думка, 2006. – С. 78–83 (0,28 д. а).

  7. Лучка А. В. Сутнісні підвалини бюджетного потенціалу фінансової незалежності місцевого самоврядування / А. В. Лучка // Фінансові ресурси регіону : організація та управління : матеріали міжнар. наук.-практ. конф. / [гол. ред. І. Г. Ткачук]. – Івано-Франківськ : ПП Курилюк, 2007. – С. 41–43 (0,14 д. а).

  8. Лучка А. В. Зарубіжний досвід забезпечення прозорості місцевих бюджетів / А. В. Лучка // Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть : тези доп. за матеріалами V Міжнар. наук.-теорет. конф. студ., аспірантів і молодих вчених / [відп. ред. З. В. Гуцайлюк]. – Тернопіль : Ін-т економіки і підприємництва, 2007. – С. 209–211 (0,15 д. а).

  9. Лучка А. В. Участь громадян у формуванні та виконанні бюджетів місцевого самоврядування як невід’ємний елемент фінансових відносин у демократичній державі / А. В. Лучка // Фінансові механізми сталого економічного розвитку : зб. наук. праць / [відп. за випуск І. О. Пєнська]. – Харків : ХІБМ, 2007. – С. 415–418 (0,23 д. а).

  10. Лучка А. В. Суть і підходи до виокремлення власних доходів бюджетів місцевого самоврядування / А. В. Лучка // Сучасні аспекти фінансового управління економічними процесами : матеріали всеукр. наук.-метод. конф. (Севастополь, 5–8
    верес. 2007 р.) / [наук. ред. Т. М. Одінцова]. – Севастополь : Вид-во СевНТУ, 2007. – С. 139–142 (0,25 д. а).

  11. Лучка А. В. Досвід поглиблення фінансової незалежності місцевого самоврядування у колишніх соціалістичних країнах та можливості його застосування в Україні / А. В. Лучка // Формування єдиного наукового простору Європи та завдання економічної науки : матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (Тернопіль, 24–26 жовт. 2007 р.) / [відп. ред. С. І. Юрій]. – Тернопіль : ТНЕУ, 2007. – С. 113–116 (0,17 д. а).

  12. Лучка А. В. Напрямки реалізації бюджетного потенціалу органів місцевого самоврядування як головного джерела посилення їхньої фінансової незалежності / А. В. Лучка // Інноваційний розвиток економіки і фінансів України в умовах глобалізації : зб. наук. праць міжнар. наук.-практ. конф. (Хмельницький, 22–24 трав. 2008 р.) / [ред. кол.: П. С. Смоленюк, П. Т. Саблук, О. С. Олексюк та ін.]. – Хмельницький : Хмельн. екон. ун-т, 2008. – С. 145–147 (0,14 д. а).

  13. Лучка А. В. Досвід забезпечення бюджетної самостійності місцевого самоврядування у розвинених державах Західної Європи / А. В. Лучка // Формування єдиного наукового простору Європи та завдання економічної науки : матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (Тернопіль, 16–17 жовт. 2008 р.) / [відп. ред. С. І. Юрій]. – Тернопіль : ТНЕУ, 2008. – С. 71–74 (0,21 д. а).

  14. Лучка А. В. Критерії фінансової незалежності місцевого самоврядування / А. В. Лучка // Наука й економіка. – 2006. – № 4. – С. 54–56 (0,2 д. а).