Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біотехнологія


Бітюцький Володимир Семенович. Біотехнологія одержання комплексних антианемічних препаратів та їх застосування для корекції адаптивних систем організму поросят в постнатальному онтогенезі : дис... д-ра с.-г. наук: 03.00.20 / Білоцерківський держ. аграрний ун- т. — Біла Церква, 2007. — 362арк. : іл., табл. — Бібліогр.: арк. 303-350.



Анотація до роботи:

Бітюцький В.С. Біотехнологія одержання комплексних антианемічних препаратів та їх застосування для корекції адаптивних систем організму поросят в постнатальному онтогенезі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.20 – біотехнологія. – Білоцерківський державний аграрний університет, Біла Церква, 2007.

Дисертація присвячена розробці біотехнології одержання комплексних антианемічних препаратів Полімет та Полімет-Селен для профілактики анемії поросят та встановленню ефективності застосування Полімету та Полімет-Селену для запобігання анемії поросят. Розроблена технологія одержання комплексних препаратів, в яких Ферум знаходиться у формі кластерних сполук у складі стабілізованих вуглеводним компонентом міцелярних частинок. Створені міцели є аналогом природної ферумдепонуючої структури цього елемента у складі феритину і слугують джерелом нетоксичної, розчинної і легкодоступної форми Феруму. До складу препаратів нами введено хелатні комплекси Купруму, Кобальту, Цинку та Селену, які є простетичними групами антиоксидантних ферментів.

Встановлено, що кофакторне забезпечення гомеостатичних механізмів антиоксидантного захисту шляхом використання координаційних сполук біометалів сприяє корекції адаптивних систем організму поросят у постнатальному онтогенезі. Розроблена необхідна нормативна документація на препарати (Технічні умови, ДСТУ, патенти, настанови, рекомендації тощо).

Науково обгрунтовано та експериментально підтверджено в умовах виробництва в Україні та за кордоном (Республіка Чехія) ефективність одержаних комплексних препаратів з антиоксидантними властивостями для профілактики аліментарної анемії поросят порівняно з препаратами закордонного виробництва.

У дисертації викладено теоретичне обгрунтовання та використання сучасних підходів до вирішення проблеми, яка полягає у розробці технології одержання комплексних антианемічних препаратів. Для досягнення мети сконструйовано, виготовлено та випробувано обладнання із застосуванням сучасних мембранних технологій, проведені доклінічні та клінічні дослідження на лабораторних тваринах, визначені токсикологічні характеристики одержаних препаратів, здійснено їх державну реєстрацію. Розроблена необхідна нормативна документація (Технічні умови, патенти, настанови, рекомендації, ДСТУ тощо). Науково обгрунтовано та експериментально підтверджено в умовах виробництва в Україні та за кордоном (Республіка Чехія) ефективність одержаних комплексних препаратів з антиоксидантними властивостями для профілактики аліментарної анемії та корекції адаптивних систем організму поросят в постнатальному онтогенезі.

1. Вивчені механізми вилучення Феруму з нативного феритину, проведені експерименти з конструювання in vitro молекул феритину із апоферитину. Одержані результати покладено в основу біотехнології одержання захищених міцел Феруму.

2. Розроблено біотехнологію конструювання захищенних міцел гідроксиду Феруму, які за своїми фізико-хімічними та біологічними характеристиками максимально наближені до природних сполук, що накопичують Ферум – феритинів. Сконструйовані кластерні сполуки Феруму, розміри одержаних міцел наближені до розмірів та характеристик молекул феритину, що підтверджується спектральними параметрами одержаних комплексів. Як стабілізуюча речовина була одержана, за розробленою нами технологією, модифікована фосфатом феродекстринова композиція, наближена за властивостями до нативного феритину.

3. Для виробництва комплексних антианемічних препаратів нами сконструйована пілотна установка, яка складається з таких приладів та обладнання для здійснення технологічного процесу: зворотно-осмотичної системи для одержання апірогенної води, реактора, керамічних фільтрів, плоскорамних модульних мембранних блоків для здійснення розподілу компонентів водного розчину у режимі тангенціальної ультрафільтрації, потужної помпи плунжерного типу, які дозволяють одержати продукцію в обсягах промислового виробництва.

4. Розроблена технологія, сконструйоване та вироблене обладнання дозволили одержати комплексні препарати, в яких Ферум знаходиться у формі кластерних сполук у складі стабілізованих вуглеводним компонентом міцел. Створені міцели є аналогом природної ферумдепонуючої форми Феруму у складі феритину і слугують джерелом нетоксичної, розчинної і легкодоступної форми цього елемента. До складу препаратів введено хелатні комплекси Купруму, Цинку та Селену, які є простетичними групами антиоксидантних ферментів.

5. При визначенні токсикологічних властивостей отриманих антианемічних препаратів встановлено, що LD50 для білих щурів при введенні Полімету та Полімет-Селену становить 2380 – 2540 мг/кг маси, тобто створені препарати належать до класу слаботоксичних сполук.

6. При проведенні перевірки ефективності створених препаратів було встановлено, що у поросят контрольної групи, яким не вводили препарати Феруму, до 15-го дня експерименту виявлено ферумдефіцитний стан, що характеризується низьким вмістом Феруму в сироватці (р<0,001), зниженням ступеня насиченості трансферину Ферумом (р<0,01) та високими значеннями загальної ферумзв’язувальної здатності (ЗФЗЗ) сироватки крові (р<0,001). Високі значення ЗФЗЗ є наслідком підвищеного синтезу трансферину як компенсаторного адаптаційного фактора у відповідь на дефіцит Феруму в організмі поросят контрольної групи. Уведення поросятам-сисунам препаратів Полімет та Полімет-Селен забезпечує профілактичний ефект за рахунок збільшення концентрації Феруму в крові поросят порівняно з показниками тварин контрольної групи (р<0,01). При цьому оптимізується ступінь насиченості трансферину Ферумом (р<0,01) та загальна ферумзв’язувальна здатність сироватки (р<0,01), підвищується концентрація гемоглобіну на статистично вірогідну величину відносно показників контрольної групи (р<0,001), де цей показник знижується на 21,7–22,5% (р<0,001); кількість еритроцитів збільшується відповідно на 14,1–25,5% відносно контролю. При застосуванні Урсоферану концентрація гемоглобіну та кількість еритроцитів зростає відносно контролю на 15,2 та 17,4% відповідно (р<0,01).

7. Встановлено, що введення поросятам монокомпонентного ферумдекстранового препарату призводить до активації процесів ПОЛ. На 5-у добу досліду у крові поросят кількість сполук з ізольованими подвійними зв’язками зменшилася на 21,1% (p<0,05), а концентрація дієнових кон’югатів була вищою на 30,5% (p<0,01). Уведення ферумдекстрану спричиняє суттєве підвищення в крові вмісту кетодієнів і сполучених триєнів на 18% (p<0,05) та загальних гідропероксидів ліпідів на 16,3% (p<0,05).

8. Стимульована монокомпонентним ферумвмісним препаратом Урсофераном ліпопероксидація у сироватці крові відбувається на фоні зниження активності ферментативного та неферментативного ланцюгів антиоксидантного захисту: супероксиддисмутази (р<0,05), глутатіонпероксидази (р<0,01), глутатіонредуктази (р<0,05) еритроцитів , вмісту відновленого глутатіону (р<0,05), токоферолу (р<0,05), церулоплазміну (р<0,01); одночасно пригнічення трансформації Fe2+ Fe3+ є додатковим чинником активації вільнорадикального окиснення ліпідів.

9. При введенні поросятам Полімету та Полімет-Селену встановлено відповідно підвищення вмісту кількості сполук з ізольованими подвійними зв’язками (р<0,05, p<0,01), зменшення концентрації дієнових кон’югатів (р<0,01, p<0,001, гідропероксидів ліпідів (р<0,05, p<0,01), кетодієнів та сполучених триєнів (р<0,01, p<0,01). Відбувається активація системи антиоксидантного захисту, про що свідчить підвищення активності супероксиддисмутази крові (р<0,01) та еритроцитів (p<0,05), а також умісту церулоплазміну (р<0,01) у плазмі крові, що сприяє переходу прооксидної форми Феруму у транспортну у складі трансферину та зменшенню пулу низькомолекулярного токсичного Феруму. Уведення поросятам препарату Полімет-Селен супроводжується підвищенням активності селенозалежної глутатіонпероксидази (р<0,01), вмісту HS-груп низькомолекулярних сполук (р<0,05) у порівнянні з поросятами, яким уводили ферумдекстран, за рахунок стимуляції Селеном біосинтезу відновленої форми глутатіону у печінці та підвищенням його експорту в плазму крові.

10. Застосування препарату Полімет-Селен призводить до зниження рівня загального білірубіну сироватки (р<0,05), що корелює із коефіцієнтом насиченості трансферину Ферумом і є свідченням гальмування активності гем-оксигенази внаслідок зменшення концентрації низькомолекулярного нетрансферинового Феруму – джерела активних форм Оксигену, які ушкоджують мембрани клітин.

11. Встановлено, що кофакторне забезпечення гомеостатичних механізмів антиоксидантного захисту шляхом використання координаційних сполук біометалів призводить до корекції адаптивних систем організму поросят у постнатальному онтогенезі.

12. Виявлено, що у крові поросят 1-ї дослідної групи спостерігається тенденція до підвищення активності АсАТ, вірогідне підвищення активності АлАТ на 10-у добу експерименту (p<0,05) та зниження коефіцієнта Де Рітіса на 10-у та 15-у добу експерименту. У поросят 2-ї дослідної групи, які отримували Полімет-Селен, спостерігали зниження активності трансаміназ та нормалізацію коефіцієнта Де Рітіса. Встановлено, що вміст сечовини в плазмі крові поросят дослідних груп був вірогідно меншим, ніж у поросят контрольної групи. Так, у 10-добових поросят 2-ї та 3-ї дослідних груп зменшення складало відповідно 8,9 (p<0,05) та 11,2% (p<0,05), а у 15-добових – 9,2 (p<0,05) та 11,1% (p<0,01) порівняно з показниками сечовини в плазмі крові поросят контрольної групи.

13. Отримані нами результати досліджень свідчать про зниження інтенсивності катаболізму білків і підвищення ефективності їх використання у біосинтетичних процесах у тканинах поросят дослідних груп, що узгоджується з різницями в інтенсивності приросту їхньої живої маси. Жива маса поросят, яким уводили Полімет, Полімет-Селен, Урсоферан, Ферибіон, на 60-й день життя була вищою порівняно з контрольною групою (р<0,001), причому у поросят, яким уводили Полімет та Полімет-Селен, цей показник був вищим, ніж у тих, що одержували Урсоферан, Суїферон та Ферибіон (р<0,01). Збереженість поросят при застосуванні Полімету становила 90,7%, Полімет-Селену – 94,6%, Урсоферану –88,4, Ферибіону – 90%, Суїферону – 82,6%.

14. Застосування Полімету та Полімет-Селену дозволяє одержати до 40-денного віку, порівняно з групою поросят, яким вводили Суїферон, додатковий прибуток у сумі 13,1 та 17,3 грн/гол відповідно.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Бітюцький В.С. Вплив іммобілізованих ферментів на біохімічні процеси, продуктивність і якість м’яса курчат-бройлерів // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету: Збірник наукових праць. – Біла Церква, 1997. – Вип. 3. – С. 205–207.

2. Герасименко В.Г., Мельниченко О.М., Бітюцький В.С. Ефективні методи оцінки якості біотехнологічно синтезованих макромолекулярних металоорганічних сполук // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету: Збірник наукових праць. – Біла Церква, 1998. – Вип. 4. – С. 201–204. (Дисертант теоретично обгрунтував концепцію, особисто провів ряд досліджень, підготував роботу до друку).

3. Мельниченко А.Н., Герасименко В.Г., Битюцкий В.С. Изучение влияния металлоорганических препаратов меди и железа на морфологический состав и гематологические показатели крови поросят-сосунов // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету: Збірник наукових праць. – Біла Церква, 1998. – Вип. 6. – С. 52–54. (Дисертант брав участь в експериментальних дослідженнях, аналізі одержаних результатів, підготовці матеріалів до публікації).

4. Герасименко В.Г., Бітюцький В.С., Мельниченко О.М. Вивчення впливу металоорганічних препаратів міді та заліза на деякі біохімічні показники поросят-сисунів // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету: Збірник наукових праць. – Біла Церква, 1999. – Вип. 9. – С. 227–230. (Дисертант брав участь в експериментальних дослідженнях, аналізі одержаних результатів, підготовці матеріалів до публікації).

5. Ферокол – новий вітчизняний високоефективний препарат для профілактики та лікування аліментарних анемій / В.Г. Герасименко,
О.М. Мельниченко, В.С. Бітюцький, П.І. Веред // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету: Збірник наукових праць. – Біла Церква, 2000. – Вип. 14. – С. 105–109. (Дисертант брав участь в експериментальних дослідженнях, аналізі одержаних результатів, підготовці матеріалів до публікації).

6. Герасименко В.Г., Бітюцький В.С., Мельниченко О.М. Фізико-хімічні основи конструювання металоорганічних сполук // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету: Збірник наукових праць. – Біла Церква: БДАУ, 2000. – Вип. 11. – С. 149–152. ( Дисертант розробив схему і особисто провів ряд досліджень, узагальнив результати, оформив роботу до друку).

7. Вивчення ефективності застосування біомету – нового залізомідькобальтвмісного препарату для профілактики та лікування аліментарних анемій / В.Г. Герасименко, О.М. Мельниченко, В.С. Бітюцький, П.І. Веред // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету: Збірник наукових праць. – Біла Церква, 2001. – Вип. 19. – С. 140–143. (Дисертант розробив схему і особисто провів ряд досліджень, узагальнив результати, оформив роботу до друку).

8. Герасименко В.Г., Бітюцький В.С., Мельниченко О.М. Використання мембранних технологій для одержання біологічно активних речовин. // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету: Збірник наукових праць. – Біла Церква, 2001. – Вип. 17. – С. 147–151. (Дисертант теоретично обгрунтував концепцію, підготував роботу до друку).

9. Бітюцький В.С. Біотехнологічні критерії експрес-оцінки стабільності препарату “Біомет” для профілактики та лікування анемій сільськогосподарських тварин // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету: Збірник наукових праць. – Біла Церква, 2002. – Вип. 22. – С. 8–11.

10. Бітюцький В.С. Антиоксидантний статус крові поросят-сисунів при використанні антианемічного препарату комплексної дії вітчизняного виробництва // Аграрні вісті. – 2003. – № 4. – С. 27 – 29.

11. Герасименко В.Г., Бітюцький В.С., Мельниченко О.М. Ефективність застосування комплексних антианемічних препаратів широкого спектра дії // Аграрні вісті. – 2003. – № 2. – С. 8–10. (Дисертант розробив схему і особисто провів ряд досліджень, узагальнив результати, оформив роботу до друку).

12. Веред П.І., Бітюцький В.С., Мельниченко О.М. Вплив різних антианемічних препаратів на гематологічні показники у поросят // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету: Збірник наукових праць. – Біла Церква, 2003. – Вип. 27. – С. 28–34. (Дисертант брав участь у плануванні та проведенні експерименту, підготував роботу до друку).

13. Веред П.І., Бітюцький В.С., Мельниченко О.М. Ефективність застосування металовмісних препаратів “Ферокол” вітчизняного виробництва і “Ферибіон” чеського виробництва // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини імені С.З. Гжицького. – 2003. – Т. 5, № 2, ч. 3. – С. 27–30. ( Дисертант брав участь у плануванні та проведенні експерименту, підготував роботу до друку).

14. Герасименко В.Г., Бітюцький В.С., Мельниченко О.М. Біотехнологія розробки та застосування профілактично-лікувальних антианемічних препаратів // Ветеринарна медицина. – 2004. – № 84. – С. 200–202. (Дисертант розробив схему і особисто провів ряд досліджень, узагальнив результати, оформив роботу до друку).

15. Розробка технології одержання і використання металокомплексних препаратів для зменшення антропогенного навантаження на навколишнє середовище / В.Г. Герасименко, П.І. Веред, В.С. Бітюцький, О.М. Мельниченко // Науковий вісник Національного аграрного університету. – К., 2004. – № 73, ч. 1. – С. 44–47. (Дисертант брав участь у плануванні і проведенні експерименту, підготував роботу до друку).

16. Герасименко В.Г., Бітюцький В.С., Псуйко І.А. Показники пероксидного окиснення ліпідів та системи антиоксидантного захисту в крові перепела // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини імені С.З. Гжицького. – 2005. – Т. 7, № 2, ч. 2. – С. 39–42. (Дисертант розробив схему і особисто провів ряд досліджень, узагальнив результати, оформив роботу до друку).

17. Бітюцький В.С. Стан процесів перекисного окиснення ліпідів, системи антиоксидантного захисту та ефективність застосування нового комплексного антианемічного препарату для поросят-сисунів // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин і ДНДКІ ветпрепаратів та кормових добавок. – 2005.–Вип. 6, № 3. – С. 32–37.

18. Обмін заліза у поросят при використанні антианемічних препаратів вітчизняного та закордонного виробництва / П.І. Веред, В.Г. Герасименко,
В.С. Бітюцький, О.М. Мельниченко // Збірник наукових праць Вінницького державного аграрного університету. – 2005. – № 5. – С. 155–160. (Дисертант брав участь в експериментальних дослідженнях, аналізі одержаних результатів, підготовці матеріалів до публікації).

19. Герасименко В.Г., Бітюцький В.С., Мельниченко О.М. Біохімічні показники крові поросят-сисунів при використанні комплексних антианемічних препаратів // Ветеринарна медицина. – 2005. – № 85. – С. 112–115. (Дисертант розробив схему і особисто провів ряд досліджень, узагальнив результати, оформив роботу до друку).

20. Бітюцький В.С. Корекція процесів перекисного окиснення ліпідів і системи антиоксидантного захисту у поросят-сисунів // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини імені С.З. Гжицького. – 2005. – Т. 7, № 2, ч. 2. – С. 10–16.

21. Герасименко В.Г., Бітюцький В.С., Мельниченко О.М. Використання сучасних біотехнологій для одержання вітчизняних комплексних антианемічних препаратів та ефективності застосування їх у свинарстві // Ветеринарна біотехнологія. – 2006. – № 9. – С.47–53. (Дисертант брав участь у плануванні і проведенні експерименту, підготував роботу до друку).

22. Бітюцький В.С. Вміст тіолових сполук та продуктів ПОЛ у крові поросят за використання антианемічних препаратів // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин і ДНДКІ ветпрепаратів та кормових добавок. – Львів, 2007. – Вип. 8, № 1–2. – С. 10–14.

Патенти

23. Пат. 69049 UА, МПК А61 К33/26. Залізовмісний препарат “Ферокол” з пролонгованим виділенням активної речовини для профілактики залізодефіцитних станів тварин / В.Г. Герасименко, В.С. Бітюцький,
О.М. Мельниченко, М.О. Герасименко, П.І. Веред, В.М. Оксамитний. –
№ 20031110835; Заявл. 28.11.2003; Опубл. 16.08.2004 // Бюл. № 8. (Дисертант провів дослідження, підготовив заявку на патент).

24. Пат. 9069 UА, МПК А61К33/26. UA. Спосіб одержання стійкого магнітокерованого біокаталізатора / В.Г. Герасименко, В.С. Бітюцький,
О.М. Мельниченко, М.І. Цвіліховський, І.Я. Коцюмбас. – № 20041209896; Заявл. 03.12.2004; Опубл. 15.09.2005 // Бюл. № 9. (Дисертант розробив схему і особисто провів ряд досліджень, узагальнив результати, підготовив заявку на патент).

25. Пат. 71364А UА, МПК А61К33/26. Препарат “Полімет” для профілактики анемії та оксидативного стресу у сільськогосподарських тварин / В.Г. Герасименко, В.С. Бітюцький, О.М. Мельниченко, М.О. Герасименко. – № 20031212335; Заявл. 25.12.2003; Опубл. 15.11.2004 // Бюл. № 11. (Дисертант особисто провів ряд досліджень, узагальнив результати, підготовив заявку на патент).

26. Пат. 6103 UА, МПК А61К33/26. Комплексний селеновмісний препарат для профілактики мікроелементозів у сільськогосподарських тварин / В.Г. Герасименко, В.С. Бітюцький, О.М. Мельниченко, М.О. Герасименко. – № 20040907696; Заявл. 22.09.2004; Опубл. 15.04.2005 // Бюл. № 4. (Дисертант теоретично обгрунтував концепцію, брав участь у плануванні і проведенні експерименту, підготовив заявку на патент).

Нормативно-технічна документація

27. Ферокол / В.Г. Герасименко, В.С. Бітюцький, О.М. Мельниченко, В.М. Оксамитний. – Технічні умови України (ТУ У) 24.4.00493712.003-2002. ОКП. 933730. Нормативно-технічна документація пройшла експертизу у Держдепартаменті ветеринарної медицини і Державному науково-дослідному контрольному інституті ветеринарних препаратів та кормових добавок МАП України, Державному підприємстві Укрметртестстандарт Держспоживстандарту України (2001 р). (Дисертант брав участь у написанні та оформленні документів).

28. Біомет / В.Г. Герасименко, В.С. Бітюцький, О.М. Мельниченко,
В.М. Оксамитний. – Технічні умови України (ТУ У) 24.4.00493712.002-2002.ОКП. 933730. Нормативно-технічна документація пройшла експертизу у Держдепартаменті ветеринарної медицини і Державному науково-дослідному контрольному інституті ветеринарних препаратів та кормових добавок МАП України, Державному підприємстві Укрметртестстандарт Держспоживстандарту України (2001 р). (Дисертант брав участь у написанні та оформленні документів).

29. Полімет / В.Г. Герасименко, В.С. Бітюцький, О.М. Мельниченко, М.О. Герасименко. – Технічні умови України (ТУ У) 24.4.00493712.003-2002. ОКП. 933730. Нормативно-технічна документація пройшла експертизу у Держдепартаменті ветеринарної медицини і Державному науково-дослідному контрольному інституті ветеринарних препаратів та кормових добавок МАП України, Державному підприємстві Укрметртестстандарт Держспоживстандарту України (2003 р). (Дисертант брав участь у написанні та оформленні документів).

30. Полімет-Селен / В.Г. Герасименко, В.С. Бітюцький,
О.М. Мельниченко, М.О. Герасименко. – Технічні умови України (ТУ У) 24.4.00493712.005-2002.ОКП. 933730. Нормативно-технічна документація пройшла експертизу у Держдепартаменті ветеринарної медицини і Державному науково-дослідному контрольному інституті ветеринарних препаратів та кормових добавок МАП України, Державному підприємстві Укрметртестстандарт Держспоживстандарту України (2003 р). (Дисертант брав участь у написанні та оформленні документів).

Методичні рекомендації

31. Рекомендації щодо застосування вітчизняного залізовмісного препарату “Ферокол” для профілактики та лікування анемії поросят-сисунів /В.Г. Герасименко, В.С. Бітюцький, О.М. Мельниченко, П.І. Веред. – Біла Церква, 2004. – 7 с. (Дисертант організував досліди, провів лабораторні дослідження, підготував рекомендації).

32. Рекомендації щодо застосування препарату комплексної дії “Біомет” для профілактики та лікування анемії новонароджених поросят /
В.Г. Герасименко, В.С. Бітюцький, О.М. Мельниченко, П.І. Веред. – Біла Церква, 2004. – 9 с. (Дисертант брав участь в проведенні дослідів, провів лабораторні дослідження, підготував рекомендації).

33. Методичні рекомендації щодо застосування антианемічних препаратів для корекції адаптивних систем організму поросят / Білоцерків. держ. аграр. ун-т; Укл.: В.Г. Герасименко, В.С. Бітюцький, О.М. Мельниченко. – Біла Церква, 2007. – 12 с. (Дисертант провів експериментальні та виробничі досліди, підготував рекомендації).

34. Методичні рекомендації щодо застосування селеновмісного препарату з антиоксидантними властивостями для профілактики та лікування залізодефіцитної анемії поросят / Білоцерків. держ. аграр. ун-т; Укл.:
В.С. Бітюцький. – Біла Церква, 2007. – 14 с. (Дисертант провів експериментальні та виробничі досліди, підготував рекомендації).

Тези конференцій і симпозіумів

35. Герасименко В.Г., Битюцкий В.С., Мельниченко А.Н. Конструирование новых ветеринарных препаратов металлов-биотиков парентерального назначения // Новые фармакологические средства в ветеринарии: Материалы 13-й Международной конференции, 22–24 мая 2001 г., г. Санкт-Петербург. – Санкт-Петербург, 2001. – С. 26-27.

36. Technology of constructing membrane device of module type for lowmolecular connections ultrafiltrating / V.G. Gerassimenko, V.S. Bityutsky,
A.N. Melnichenko, P.I. Vered // VII International Conference of Young Scientists / TF, CUA. – Prague, 2005. – P. 42–44.

37. Герасименко В.Г., Бітюцький В.С., Злочевський М.В. Технологія конструювання препаратів біологічно активних речовин пролонгованої дії // Наукове забезпечення агропромислового комплексу України в сучасних умовах: Матеріали науково-практичної конференції. – Біла Церква, 1995. –
С. 116-119.

38. Бітюцький В.С., Мельниченко О.М. Сучасні методи профілактики та лікування анемії поросят-сисунів // VII міжнародна науково-практична конференція “Наука і освіта – 2004”, 10–25 лютого 2004 р., Т. 31. Ветеринарія. – Дніпропетровськ, 2004. – С. 3–4.

39. Герасименко В.Г., Бітюцький В.С., Мельниченко О.М. Розробка вимог екологічної безпеки для виробництва комплексних антианемічних препаратів// Перший Всеукраїнський з’їзд екологів (Ecology-2006): Матеріали Міжнародної науково-практична конференції. – Вінниця, 2006. – С. 12.

40. Бітюцький В.С. Використання мембранних технологій для одержання антианемічних препаратів // Аграрна наука виробництву: Тези доповідей V державної науково-практичної конференції, м. Біла Церква, 23–25 листопада, 2006 р. – Біла Церква, 2006. – С. 109.