Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Ботаніка


44. Вітенко Володимир Анатолійович. Біолого-екологічні особливості Maclura pomifera (Rafin.) Schneid. при інтродукції в умовах Правобережного Лісостепу України: дис... канд. біол. наук: 03.00.05 . - К., 2004.



Анотація до роботи:

Вітенко В.А. Біолого-екологічні особливості Maclura рomifera (Rafin.) Schneid. при інтродукції в умовах Правобережного Лісостепу України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.05. – ботаніка – Національний дендрологічний парк „Софіївка”. – Умань, Черкаська область, 2004.

В дисертаційній роботі досліджено біолого-екологічні особливості з узагальненням досвіду інтродукції M. pomifera (Rafin.) Schneid. в Правобережному Лісостепу України.

Досліджено сезонні ритми росту та розвитку, цвітіння та плодоношення, зимостійкість, морозостійкість, посухостійкість M. pomifera, відношення до вологості, родючості ґрунту, світловибагливість та тіньовитривалість в умовах інтродукції Правобережного Лісостепу України.

Подано оцінку успішності інтродукції M. pomifera в умовах Правобережного Лісостепу України.

Розроблено ефективні спосіби насіннєвого та вегетативного розмноження і рекомендації для раціонального використання M. рomifera в культурі в Правобережному Лісостепу України.

В дисертації представлено результати комплексних п’ятирічних досліджень біолого-екологічних особливостей росту та розвитку Maclura pomifera (Rafin.) Schneid в умовах Правобережного Лісостепу України, подано оцінку успішності інтродукції її в цьому регіоні та доведено перспективність використання виду в зеленому будівництві, медицині та лісівництві.

1. Проведений аналіз фенологічних спостережень показав, що ритми розвитку M. pomifera цілком узгоджуються з кліматичними умовами Правобережного Лісостепу України. Визначено, що вегетаційний період триває 185-194 дні, а період спокою становить 171-180 днів. Період цвітіння становить 14-18 днів. Достигання суплідь відмічено з другої декади вересня - до початку жовтня. Встановлено, що якість насіння M. pomifera та його розміри залежать від кількості опадів за весняно-літній період. Оптимальний термін зберігання насіння - 3 роки.

2. Репродуктивної здатності рослини M. pomifera, як у природі так і в культурі (в умовах Правобережного Лісостепу України), досягають у 14-16-річному віці. Відмічено щорічне цвітіння й плодоношення генеративних особин в умовах інтродукції (бал плодоношення - 4). Середня маса 1000 насінин - 26,3 г, середня їх кількість в суплідді - 100 - 120 шт., середня маса суплідь коливається від 200 до 300 г.

3. Встановлено високу посухо- та морозостійкість M. pomifera в умовах Правобережного Лісостепу України. Рослини виявилися стійкими до тривалих літніх посух, а також до зниження температури в зимовий період до -32,20С. Коефіцієнт зимостійкості становить один бал. Зимостійкість оцінено в два бали, а посухостійкість - в один бал.

4. Досліджено, що M. pomifera добре витримує як недостатню кількість вологи в ґрунті, так і надмірну її кількість. По відношенню до вологості ґрунту вона є мезоксерофітом, елементом ксероморфності є видозмінені листки – колючки. По відношенню до кислотності ґрунту M. pomifera належить до індиферентних рослин. Найкращим ґрунтом для росту M. pomifera в районі інтродукції виявився опідзолений чорнозем. В природних умовах, як і в районі інтродукції вона не зустрічається в зімкнених насадженнях і є світлолюбною рослиною, хоча може рости і в умовах бічного затінення.

5. Розроблено ефективний спосіб насіннєвого розмноження M. pomifera. Експериментальним шляхом визначено оптимальну глибину заробки насіння при весняному та осінньому посіві у відкритий ґрунт (1,0-1,5 см та 2,0-3,0 см відповідно), що в поєднанні з передпосівною обробкою їх перманганатом калію і просушуванням у термостаті при температурі 26-27С дозволило підвищити схожість на 30-40 %.

6. Визначено, що найкращим способом вегетативного розмноження M. pomifera є використання зелених живців, які заготовляли в кінці червня з апікальної частини пагонів (оптимальна довжина живців 15-20 см). Ефективним виявилося застосування стимуляторів росту Б-2, виготовленого на основі ІМК та вітчизняного еміспону з обкоріненням відповідно 50 % і 32 %.

7. Проведено оцінку успішності інтродукції M. pomifera в Правобережному Лісостепу України, за якою її віднесено до першої групи цілком перспективних рослин (92-100 балів), ступінь успішності акліматизації добра ( А=90-95 ), швидкість акліматизації дорівнює одиниці, що свідчить про нормальну акліматизацію цієї рослини в районі інтродукції. 8. Визначений нами жирнокислотний склад ліпідної фракції насіння свідчить про перспективність суплідь M. pomifera, як потенціальної рослинної сировини для створення лікувальних субстанцій протизапальної, репаративної та іншої дії.

9. Культивована в Правобережному Лісостепу України M. pomifera має високі декоративні якості (габітус рослини, оригінальні супліддя та листя) і є перспективною рослиною для декоративного садівництва, створення алей, композиційних груп, ординарних посадок та живоплотів.

Публікації автора:

  1. Вітенко В.А. Маклюра апельсиновидна (Maclura aurantiaca Nutt.)в Правобережному Лісостепу України // Збірник наукових праць. - Умань, 1999. — С. 520–522.

  2. Вітенко В.А. Морфологічна характеристика та схожість насіння Maclura aurantiaca Nutt. // Інтродукція рослин. - 1999. — № 3–4. — С. 101–103.

  3. Вітенко В.А. Порівняння росту та розвитку Maclura pomifera (Rafin.) Schneid. у Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України та Синицькому дендрарії Уманського лісництва методом моделювання // Інтродукція рослин. - 2000. — № 1. —С.127–130.

  4. Вітенко В.А. Оцінка успішності інтродукції Maclura pomifera (Rafin.) Schneid в умовах Правобережного Лісостепу України // Інтродукція рослин. - 2001. — № 3-4. — С. 31–36.

  5. Вітенко В.А Перспективи інтродукції Maclura pomifera (Rafin.) Schneid. в умовах степу України // Роль ботанічних садів в зеленому будівництві міст, курортних та рекреаційних зон. — Одеса, 2002. — С. 40–43.

  6. Вітенко В.А. Насіннєве розмноження Maclura pomifera (Rafin.) Schneid. В умовах Правобережного Лісостепу України. // Інтродукція рослин. - 2002. — № 1. — С. 77–82.

  7. Вітенко В.А. Порівняльна оцінка способів розмноження Maclura pomifera (Rafin.) Schneid. // Теоретичні та прикладні аспекти інтродукції рослин і зеленого будівництва. — Умань, 2002. — С. 74–76.

  8. Вітенко В.А. Фази розвитку маклюри в умовах дендропарку „Софіївка” НАН України та Синицького дендрарію // Науковий вісник Чернівецького університету. - Чернівці, 2002. – Вип. 144. – С. 58-64.

  9. Вітенко В.А. Історія інтродукції Maclura pomifera (Rafin.) Schneid на території України та використання її в озелененні садів та парків. //Теоретичні та прикладні аспекти інтродукції рослин і зеленого будівництва. — Біла Церква, 2003. — С. 24–26.

  10. Вітенко В.А Зимостійкість та морозостійкість маклюри в умовах Правобережного Лісостепу України // Старовинні парки та проблеми їх збереження. — Біла Церква, 2003. — С. 108–112.