Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Лісові культури та фітомеліорація


Олексійченко Надія Олександрівна. Біологічні основи селекції шовковиці (Morus L.) та підвищення її продуктивності в умовах України : дис... д-ра с.-г. наук: 06.03.01 / Національний аграрний ун-т. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Олексійченко Н.О. Біологічні основи селекції високопродуктивних сортів шовковиці і підвищення її продуктивності в умовах України.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.03.01 – лісові культури та фітомеліорація. – Національний аграрний університет, м. Київ, 2005.

Розроблено комплексну систему методів селекції високоврожайних сортів шовковиці з високою кормовою якістю для шовковичного шовкопряда, стійких до збудників хвороб і несприятливих умов довкілля, та нові методи підвищення її продуктивності в Україні. Проведено повний опис 100 сортів і форм шовковиці колекційного фонду Інституту шовківництва. Виведено 7 високопродуктивних сортів шовковиці, 6 із яких захищені авторськими свідоцтвами, районовані, занесені до Національного реєстру сортів України та використовуються для різних напрямків в умовах України. Визначено ефективність використання термотесту на різних стадіях онтогенезу шовковиці. Розроблено шкалу оцінки стійкості до вілту за показниками анатомічної будови деревини шовковиці. Проведено оцінку кормової якості листя шовковиці в межах одного гібриду після внесення бактеріальних добрив за інтенсивністю реакції хемотаксису гусениць-“мурашів” на запах листя. Розроблено методику Державного сортовипробування шовковиці на плодоносність. Визначено ефективність використання бактеріальних добрив для підвищення продуктивності кормових насаджень шовковиці.

1. Розроблено методологію та комплексну систему методів селекції шовковиці, що дало змогу створити сім сортів шовковиці для різних напрямів використання, які є високопродуктивними, стійкими до збудників хвороб і екстремальних умов середовища, а також уперше доведено високу ефективність використання бактеріальних добрив, створених на основі штамів бульбочкових бактерій шовковиці.

2. Здійснено повний опис 100 сортів і форм різного географічного походження колекційного фонду шовковиці Інституту шовківництва. Вивчено особливості морфології, фенології, біології, стійкості до несприятливих кліматичних умов і збудників основних хвороб шовковиці, визначено господарське значення кожного сорту. Для використання в селекційному процесі виділені сорти та форми, що є зимостійкими, стійкими до збудників вілту, циліндроспоріозу та бактеріозу.

3. Термотестування живців шовковиці дає змогу визначати як генотипові (сортові), так і фенотипові (за роками) відмінності сортів. Підвищена теплостійкість сортів шовковиці корелює з вищою зимостійкістю (r=0,68, Р<0,01), а також із меншою сприйнятливістю гібридів до збудників хвороб, що дозволяє використовувати показники теплостійкості для прогнозування неспецифічної стійкості гібридів.

4. Добір вихідного матеріалу для селекції шовковиці доцільно проводити на стадії насіння методом термотестування з використанням коефіцієнтів теплостійкості за життєздатністю, розмірами проростів стебел і коріння (найбільші значення коефіцієнтів теплостійкості у гібридів, які досліджувалися, становлять 0,14; 0,47 і 0,86, відповідно).

5. Використання при гібридизації батьківських сортів, живці яких відрізняються за теплостійкістю, дає змогу одержати гібриди з високою стійкістю до збудників вілту (коефіцієнт кореляції між різницею теплостійкості батьківських сортів і стійкістю до збудників вілту становить 0,78; Р<0,001). Виявлено також позитивну кореляційну залежність між теплостійкістю материнського сорту та вілтостійкістю гібридів (r=0,61, Р<0,01). Доцільно використовувати показник стійкості живців шовковиці до високих температур, як найбільш інформативний показник при сортовипробуванні.

6. Виявлено кореляційні зв’язки між розмірами судин, клітин лібриформу й серцевинних променів та ступенем вілтостійкості сортів шовковиці (коефіцієнти кореляції становлять від 0,75 до 0,85; Р<0,05). Вперше запропоновано шкалу оцінки стійкості шовковиці до вілту за показниками анатомічної будови її деревини.

7. Внесення добрив, створених на основі шести штамів бульбочкових бактерій шовковиці, призводить до підвищення урожаю та поліпшення якості листя. Найбільший урожай листя сортових і гібридних насаджень шовковиці отримано при використанні суміші штамів АR-1 і АR-2 (перевищення над контролем сягає 67,9–79,7%). При цьому збільшується вміст у листі протеїну (на 1,8–2,8%), жиру (на 4,9–5%), вуглеводів (у 1,5–2 рази), макро- й мікроелементів (на 20–68%), каротину (на 66,7%) та вітамінів (на 14–22,6%).

8. Використання бактеріальних добрив для обробки насіння шовковиці забезпечує збільшення біометричних показників сіянців у 1,5–2 рази, сприяє підвищенню стійкості садивного матеріалу проти збудників циліндроспоріозу, його приживлюваності та збережуваності. Доведено доцільність використання цього матеріалу для озеленення, створення різних видів захисних лісонасаджень (полезахисних лісових смуг, протиерозійних і водорегулювальних насаджень та лісових смуг, які створюються в господарствах на схилах з метою припинення змиву та розмиву ґрунту; прибалкових смуг і суцільних насаджень на схилах ярів і балок; при обсаджуванні зрошувальних каналів і водоймищ), а також кормових насаджень.

9. Позитивний вплив внесення бактеріальних добрив на кормову якість листя шовковиці підтверджено експрес-методом за інтенсивністю реакції хемотаксису гусениць-“мурашів” шовковичного шовкопряда та результатами його вигодівлі. При цьому відмічено найвищі показники життєздатності гусениць (88,8%), урожаю коконів (4,49 кг із 1 г грени, що на 18,8% перевищує контроль), частки сортових коконів (92,4%).

10. Вперше на основі оцінки кормової якості листя трьох перспективних форм шовковиці за інтенсивністю реакції хемотаксису гусениць-“мурашів” шовковичного шовкопряда на кормовий подразник відібрано й запропоновано як кандидата в сорти шовковиці кращу за цією ознакою селекційну форму 9/91 (інтенсивність реакції хемотаксису суттєво не відрізняється від показника еталону за кормовою якістю – дикої форми Хасак). Це дає змогу на 5–6 років прискорити процес виведення сорту та зменшити трудовитрати селекційних програм.

11. У результаті тривалої селекційної роботи з урахуванням вимог виробництва виведено й районовано в Україні п’ять кормових сортів шовковиці (Українська-5, Українська-6, Українська-7, Слободжанська-1, Мерефянська) для літнього напряму експлуатації і кормовий сорт Весна – для весняного напряму експлуатації, що характеризуються високою стійкістю до збудників хвороб (вілту, циліндроспоріозу та бактеріозу), зимостійкістю, високими біологічними та технологічними показниками. Порівняно з контролем (Харківська-3) урожай листя з 1 га кормової плантації вищий на 75–200 %, вихід шовку-сирцю – на 70–245%).

12. Розроблено нову методику Державного сортовипробування шовковиці на плодоносність, яку затверджено Державною комісією з охорони прав сортів рослин України.

13. Створено та районовано в Україні високопродуктивний, стійкий до збудників хвороб і несприятливих умов середовища плодовий сорт шовковиці Надія з високою харчовою цінністю суплідь: місткість цукру – 11,02 %, аскорбінової кислоти – 52,2 %, решти органічних кислот – 0,29 %, сухих речовин – 12,64 %.

14. Розроблено рецептуру фіточаю з листя та суплідь шовковиці з підвищеним вмістом вітамінів (С, В1, В2, РР, Е), цукрів (до12%), органічних кислот та пектинових речовин (до 0,2%), макро- й мікроелементів.

15. Економічний ефект вирощування 1 ц листя нових сортів складає 23,24–32,39 грн., що перевищує контрольні показники на 43–66% і дає змогу одержати додатковий урожай коконів із 1 га плантації шовковиці на суму 2968–6996 грн. (залежно від сорту). Собівартість 1 ц листя шовковиці при використанні бактеріальних препаратів порівняно з органічними й мінеральними добривами є меншою, відповідно, на 23,1 та 21,4 %.

Публікації автора:

Статті у наукових виданнях

1. Олексійченко Н.О., Єзерська Н.В., Бабаєва Г.І. Проблеми вілту шовковиці в Україні // Шовківництво. – Харків. – 1996. – Вип. 21. – С. 136–140 (автором проведено обґрунтування досліджень, аналіз результатів, формування висновків, написання статті).

2. Олексійченко Н.О., Назарова Л.М. Сорта шовковиці зарубіжної селекції в Україні // Шовківництво. – 1996. – Харків. – 1996. – Вип. 21. – С. 130–132 (автором проведено планування та проведення досліджень, обговорення результатів, формування висновків, написання статті).

3. Олексійченко Н.О., Назарова Л.М. Новий перспективний гібрид шовковиці для кормових плантацій України // Шовківництво. – Харків. – 1996. – Вип. 21. – С. 133–135 (автору належить теоретичне обґрунтування досліджень, аналіз їх результатів, написання статті).

4. Алексейченко Н.А. Вилтоустойчивые сорта шелковицы в Украине // Вісник аграрної науки. – Київ, 1999.– № 6.– С. 50–52.

5. Олексійченко Н.О. До питання акліматизації нових інтродукованих сортів шовковиці в Україні // Шовківництво. – Харків. – 1999. – Вип. 22. – С. 5–8.

6. Бабаєва Г.І., Олексійченко Н.О. Про вілтостійкість районованих сортів та добір стійких до вілту форм шовковиці у різних районах України // Шовківництво. – Харків. – 1999. – Вип. 22. – С. 8–11 (теоретичне обґрунтування досліджень, аналіз одержаних результатів, формування висновків).

7. Олексійченко Н.О., Назарова Л.М., Бабаєва Г.І. Новий високопродуктивний вілтостійкий сорт шовковиці Українська-7 // Шовківництво. – Харків. – 1999. – Вип.. 22. – С. 3–5 (автору належить планування досліджень, участь у їх проведенні, аналіз їх результатів, формування висновків).

8. Алексейченко Н.А., Бабаева Г.И., Пилипенко Б.Ф., Головко В.А. Сорта шелковицы узбекской селекции в Украине // Ипак: Илмий-техника журнали. – 2000. – № 3–4. – С. 5–8 (теоретичне обґрунтування і проведення досліджень, аналіз їх результатів, текст статті).

9. Петков З., Алексейченко Н. Проучване на продуктивността и нървичната вкоренителна способност на интродукциран в България черничеви сортове от Украйна // Селскостопанска наука. – 2000. – № 2. – С. 48–50 (планування дослідів, аналіз і обробка результатів).

10. Petkov Z., Alekseichenko N. Phenological Development and Morphological Features of Ukraine Mulberry Varieties, Introduced in Bulgaria // Bulgarian Journal of Agricultural Science. – 2000. – №6. – P.179–182 (планування досліджень, обговорення результатів).

11. Головко В.О., Браславський М.Ю., Пилипенко Б.Ф., Олексійченко Н.О., Стоцький М.І., Бабаєва Г.І., Журавель В.Б., Щербак В.М., Лютенко В.С. Селекція шовковиці та шовковичного шовкопряда // Генетика і селекція в Україні на межі тисячоліть. – Київ. – Логос. – 2001. – Т. 4. – С. 380–399, (теоретичне обґрунтування досліджень, аналіз результатів, текст статті).

12. Олексійченко Н.О., Бабаєва Г.І., Петков Здравко. Болгарські сорти шовковиці в Україні // Шовківництво. – Харків. – 2001. – Вип. 23. – С. 100–102 (теоретичне обґрунтування, проведення досліджень, аналіз результатів, текст статті).

13. Петков З., Олексійченко Н.О. Вивчення продуктивності та вкорінення інтродукованих українських сортів у Болгарії // Шовківництво. – Харків. – 2001. – Вип. 23. – С. 106–110 (теоретичне обґрунтування досліджень, аналіз результатів, формування висновків, підготовка статті до друку).

14. Петков З., Олексійченко Н.О. Фенологічні та морфологічні особливості українських сортів шовковиці в Болгарії // Шовківництво. – Харків. – 2001. – Вип. 23. – С. 111–115 (теоретичне обґрунтування досліджень, аналіз результатів, формування висновків, підготовка статті до друку).

15. Бабаєва Г.І., Олексійченко Н.О., Галанова О.В. Нові перспективні гібриди шовковиці // Овочівництво і баштанництво. – Харків. – 2002. – Вип. 47. – С. 243–247 (теоретичне обґрунтування досліджень, аналіз результатів, текст статті).

16. Булатова Ю.О., Надкернична О.В., Ушакова М.А., Олексійченко Н.О. Вплив азотфіксуючих бактерій на біометричні показники сіянців і гібридних насаджень шовковиці // Агроекологічний журнал. – Київ. – 2003. – № 1. – С. 57–59 (теоретичне обґрунтування досліджень, проведення експерименту, аналіз результатів).

17. Олексійченко Н.О. Про сучасний розвиток шовковиці в Китаї та результати інтродукції китайських порід шовковичного шовкопряда і гібридів шовковиці в Україні // Шовківництво. – Харків. – 2003. – Вип.. 24. – С. 3–8.

18. Олексійченко Н.О., Бабаєва Г.І., Шахбазов В.Г., Суханов С.В Взаємозв’язок зимостійкості колекційних сортів шовковиці із термостійкістю // Селекція і насінництво. – Харків. – 2003. – Вип.. 87. – С. 130–133 (теоретичне обґрунтування досліджень, проведення експерименту, аналіз і обробка даних, формування висновків, текст статті).

19. Пилипенко Б.Ф., Олексійченко Н.О., Бабаєва Г.І. Вплив удобрювальних бактеріальних препаратів на урожай листя шовковиці Харківська-3. – Овочівництво і баштанництво. – Харків. – 2003. – Вип. 48. – С.274–278 (теоретичне обґрунтування досліджень, проведення експерименту, аналіз результатів, формування висновків, текст статті).

20. Бабаєва Г.І., Олексійченко Н.О. Вивчення ступеня стійкості шовковиці при вегетативному розмноженні // Шовківництво. – Харків. – 2003. – Вип. 24. – С. 9–13, (теоретичне обґрунтування досліджень, обговорення результатів).

21. Бабаєва Г.І., Олексійченко Н.О., Ананьєв П.П. Оцінка вихідного матеріалу шовковиці за стійкістю до вілту // Лісівництво і агролісомеліорація. – Харків. – 2003. – Вип.. 14. – С. 171–173 (теоретичне обґрунтування досліджень, аналіз результатів, формування висновків).

22. Надкернична О.В., Ушакова М.А., Олексійченко Н.О., Бабаєва Г.І., Пилипенко Б.Ф. Ефективне бактеріальне добриво для шовковиці / Аграрна наука виробництву. – Київ. – 2003.– С.6 (планування та проведення досліджень, аналіз результатів, текст статті).

23. Олексійченко Н.О., Бабаєва Г.І. Нові перспективні сорти шовковиці Слобожанська-1 і Слобожанська-2 // Вісник аграрної науки. – Київ. – 2003. – Вип. 6. – С. 27–28 (теоретичне обґрунтування досліджень, аналіз результатів, формування висновків, текст статті).

24. Олексійченко Н.О., Бабаєва Г.І. Новий плодовий сорт шовковиці // Сільський журнал. – Харків. – 2003. – № 2. – С. 29 (теоретичне обґрунтування досліджень, аналіз результатів, формування висновків, текст статті).

25. Олексійченко Н.О., Бабаєва Г.І., Богач А.І., Чувильова Г.В., Миргород Н.П. Особливості фенологічного розвитку сортів шовковиці різного географічного походження в умовах Північно-східної України // Шовківництво. – Харків. – 2003. – Вип.. 24. – С. 39–47 (теоретичне обґрунтування досліджень, проведення експерименту, аналіз результатів, формування висновків, текст статті).

26. Олексійченко Н.О., Назарова Л.Н., Бабаєва Г.І. Високопродуктивний сорт шовковиці Українська-5 // Аграрна наука виробництву. – Київ. – 2003.– С.15 (планування та проведення досліджень, текст статті).

27. Гончар Ю.А., Алексейченко Н.А. Увеличение продуктивности растений шелковицы в результате интродукции штаммов азотспирилл в корневую зону // Аграрний вісник Причорномор’я. – Одеса. – 2004. – Вип. 26, ч. 2. – С. 18–23 (планування дослідів, проведення досліджень, аналіз і обробка результатів).

28. Олексійченко Н.О. Про можливість визначення якості листя шовковиці за інтенсивністю реакції хемотаксису гусениць шовковичного шовкопряда // Вісник Харківського національного аграрного університету. – Харків. – 2004. – № 5. – С. 75–77.

29. Олексійченко Н.О. Характеристика генофонду шовковиці за стійкістю до низьких температур // Селекція і насінництво. – Харків. – 2004. – Вип. 88. – С. 179–186.

30. Олексійченко Н.О., Бабаєва Г.І. Новий високопродуктивний кормовий сорт шовковиці для весняного направлення // Овочівництво і баштанництво. – Харків. – 2004. – Вип. 49. – С. 206–211 (теоретичне обґрунтування досліджень, аналіз і обробка результатів, формування висновків, текст статті).

31. Alekseychenko N.A., Galanova A.V., Ananyev P.P., Nadkernicnaya E.V., Gonchar Y.A. The increase of productivity of mulberry plantations as a result of using bacterial fertilizers // Sericotogia.– 2004.–Vol. 44, № 3.–P.387–392 (теоретичне обґрунтування і проведення досліджень, аналіз і обробка результатів, формування висновків, текст статті).

32. Олексійченко Н.О. Результати селекції шовковиці на плодоносність в Україні // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – 2005. – №1. – С.23–25.

Авторські свідоцтва і патенти

33. Сорт шовковиці Українська 5: А.с. 0380 Україна / Олексійченко Н.О., Назарова Л.М., Бабаєва Г.І./ Заяв. № 94206001 від 4.12.96 р. Зареєстровано в Реєстрі сортів рослин України 2001 р, (теоретичне обґрунтування і проведення досліджень, аналіз результатів, підготовка документів до передачі до Державного сортовипробування).

34. Сорт шовковиці Українська 6: А.с. 0358 Україна / Олексійченко Н.О., Назарова Л.М., Єзерська Н.В./ Заяв. № 94206002 від 15.11.95 р. Зареєстровано в Реєстрі сортів рослин України 2001 р, (теоретичне обґрунтування і проведення досліджень, аналіз результатів, підготовка документів до передачі до Державного сортовипробування).

35. Сорт шовковиці Українська 7: А.с. 0381 Україна / Олексійченко Н.О., Назарова Л.М., Бабаєва Г.І./ Заяв. № 96206001 від 15.11.95 р. Зареєстровано в реєстрі сортів рослин України 2001 р, (теоретичне обґрунтування і проведення досліджень, аналіз результатів, підготовка документів до передачі до Державного сортовипробування).

36. Сорт шовковиці Слобожанська 1: А.с. 04169 Україна / Олексійченко Н.О., Бабаєва Г.І., Богач А.І./ Заяв. № 01206001 від 09.11.2001 р. Зареєстровано в Реєстрі сортів рослин України 2002 р, (теоретичне обґрунтування і проведення досліджень, аналіз результатів, підготовка документів до передачі до Державного сортовипробування).

37. Сорт шовковиці Мереф’янська: А.с. 04168 Україна / Олексійченко Н.О., Бабаєва Г.І., Богач А.І./ Заяв. № 01206002 від 09.11.01 р. Зареєстровано в Реєстрі сортів рослин України 2002 р, (теоретичне обґрунтування і проведення досліджень, аналіз результатів, підготовка документів до передачі до Державного сортовипробування).

38. Сорт шовковиці Надія: А.с. 04167 Україна / Олексійченко Н.О., Бабаєва Г.І., Галанова О.В./ Заяв. № 02206001 від 09.01.03 р. Зареєстровано в Реєстрі сортів рослин України 2004 р, (теоретичне обґрунтування і проведення досліджень, аналіз результатів, підготовка документів до передачі до Державного сортовипробування).

39. Пат. 48835 А Україна, МКИ А01G29/00. Спосіб підвищення урожайності листової маси шовковиці. О.В.Надкернична, Н.О.Олексійченко, М.А.Ушакова, Ю.О. Булатова (Україна). Заявл. 19.12.2001; Опубл. 15.08.2002, Бюл. №8, (планування дослідів, проведення досліджень, аналіз одержаних результатів, формула винаходу).

40. Пат. 48836 А Україна, МКИ G12N1/20. Консорціум штамів агробактерій для виготовлення бактеріального добрива під шовковицю. О.В.Надкернична, М.А.Ушакова, Н.О.Олексійченко, Г.І.Бабаєва, Б.Ф.Пилипенко (Україна). Заявл. 19.12.2001; Опубл. 15.08.2002, Бюл. №8, (планування дослідів, проведення досліджень, аналіз одержаних результатів, формула винаходу).

41. Пат. 68111 А Україна, МКИ G01N25/56. Спосіб визначення вілтостійких сортів шовковиці. Г.І.Бабаєва, А.В.Цилюрик, Н.О.Олексійченко, П.П.Ананьєв (Україна). Заявл. 09.10.2003; Опубл. 15.07.2004, Бюл. № 7, (теоретичне обґрунтування, аналіз і обговорення результатів).

42. Пат. 60984 А Україна, МКИ А23К1/16. Спосіб підвищення продуктивності птиці. О.В.Галанова, В.І.Андрєєв, А.З.Злотін, Н.О.Олексійченко (Україна). Заявл. 16.12.2002; Опубл.15.10.2003, Бюл. № 10, (теоретичне обґрунтування, аналіз і обговорення результатів, формула винаходу).

43. Пат. 54141 А Україна, МКИ А23F3/34. Композиція фіточаю “Шовковичний”. Н.О.Олексійченко, О.В.Галанова, В.М.Литвин, А.І.Богач, Г.І.Бабаєва (Україна). Завл. 23.05.2002; Опубл. 17.02.2003, Бюл. № 2, (теоретичне обґрунтування, проведення експерименту, аналіз результатів, формула винаходу).

44. Пат. 46583 А Україна, МКИ А01G29/00. Спосіб визначення зимостійких сортів шовковиці. В.Г.Шахбазов, Н.О.Олексійченко, Г.І.Бабаєва, В.М.Литвин, С.В.Суханов (Україна). Заявл. 29.08.2001; Опубл. 15.05.2002, Бюл. № 5, (теоретичне обґрунтування, проведення дослідів, аналіз результатів, формула винаходу).

Матеріали наукових конференцій

45. Алексейченко Н.А., Галанова О.В., Ананьєв П.П. Шелковица – культура удивительных возможностей // Нетрадиционное растениеводство. Эниология и здоровье: Материалы XIII международного симпозиума (5–12 сентября 2004 г., г. Алушта). – Алушта, 2004. – С. 280–281.

46. Алексейченко Н.А., Назарова Л.Н. Селекция шелковицы в Украине // Проблемные вопросы развития шелководства: Материалы докл. науч.-практ. конф. – Харьков, 1993. – С.18–20 (теоретичне обґрунтування, проведення досліджень, аналіз результатів, текст статті).

47. Алексейченко Н.А., Назарова Л.Н. Интродуцированные сорта шелковицы в Украине // Проблемные вопросы развития шелководства: Материалы докл. науч.-практ. конф. – Харьков, 1993. – С.25–27 (теоретичне обґрунтування, проведення досліджень, аналіз результатів, текст статті).

48. Алексейченко Н.А., Бабаева Г.И., Езерская Н.В., Назарова Л.Н. Сравнительная оценка сортов шелковицы по степени устойчивости к вилту// Проблемные вопросы развития шелководства: Материалы докл. науч.-практ. конф. – Харьков, 1993. – С.36–37 (теоретичне обґрунтування, аналіз і обговорення результатів, висновки).

49. Бабаева Г.И., Назарова Л.Н., Алексейченко Н.А. Вилтоустойчивость сортов шелковицы в различных природно-климатических зонах Украины // Материалы докл. науч.-практ. конф., посвященной 150-летию со дня рождения И.И.Мечникова. – Харьков. – 1996. – С.137–138 (теоретичне обґрунтування, аналіз і обговорення результатів, висновки).

50. Алексейченко Н.А. Высокопродуктивные сорта шелковицы коллекционного питомника Института шелководства // Методологические основы формирования ведения и использования коллекций генетических ресурсов растений: Материалы докл. международного симпозиума. – Харьков, 1996. –С.202 (теоретичне обґрунтування, проведення досліджень, аналіз результатів, текст статті).

51. Алексейченко Н.А., Бабаева Г.И. Особенности выведения высокопродуктивных сортов шелковицы // Сб. тезисов междунар. конференции 11–14 ноября 2002 года. – Харьков, 2002.– С.89–90. (теоретичне обґрунтування, проведення досліджень, аналіз результатів, текст статті).

52. Надкерничная Е.В., Ушакова М.А., Алексейченко Н.А. Азотфиксирующие бактерии рода Azospirillum, выделенные из клубеньков на корнях шелковицы // Микробиология и биотехнология XXI столетия: Материалы международной конференции (22–24 мая 2002 г., Минск) – Минск, 2002. – С. 57–59.

Методичні рекомендації, в розробці й підготовці яких

автор брав безпосередню участь

53. Надкернична О.В., Гончар Ю.О., Ушакова М.А., Олексійченко Н.О., Галанова О.В., Бабаєва Г.І., Богач А.І. Застосування бактеріальних препаратів на основі азоспірил для підвищення продуктивності шовковиці / Українська академія аграрних наук. Інститут сільськогосподарської мікробіології УААН. Інститут шовківництва УААН. – Чернігів, 2004.–15 с. (теоретичне обґрунтування, проведення досліджень, аналіз і обробка результатів, підготовка рекомендацій до публікування).

54. Олексійченко Н.О., Остапенко Л.М., Злотін О.З. Експрес-метод оцінки кормової якості листа шовковиці для шовковичного шовкопряда / Міністерство аграрної політики України. Українська академія аграрних наук. Інститут шовківництва УААН. – Харків, 2004. – 22 с. (теоретичне обґрунтування, проведення досліджень, аналіз результатів, написання рекомендацій).