Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


Бабаєва Ольга Іванівна. Біохімічні особливості сполучної тканини і фібринолізу при аневризмі аорти з загрозою розриву : Дис... канд. наук: 03.00.04 - 2003.



Анотація до роботи:

Бабаєва Ольга Іванівна. Біохімічні особливості сполучної тканини і фібринолізу при аневризмі аорти із загрозою розриву. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук із спеціальності 03.00.04 - біоxімія - Інститут геронтології АМН України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена встановленню закономірностей змін біохімічних компонентів сполучної тканини, фібринолітичної системи і фібронектину у хворих при аневризмі аорти як можливої основи для прогнозування загрози її розриву у порівнянні з облітеруючим атеросклерозом нижніх кінцівок і синдромом Лериша. Обстежено 106 хворих. Виявлено, що розвиток аневризми аорти супроводжується значними змінами гомеостазу, в тому числі стану сполучної тканини її стінки й агрегатного стану крові. Встановлені закономірності змін вмісту метаболітів екстрацелюлярного матрикса сполучної тканини і фібринолізу в біологічних рідинах хворих з аневризмою аорти із загрозою розриву в порівнянні з групами хворих із синдромом Лериша та облітеруючим атеросклерозом судин нижніх кінцівок дозволили запропонувати основу допоміжного діагностичного комплексу для прогнозування загрози розриву аневризми аорти. Визначено, що до таких показників належать вміст оксипроліну, уронових кислот у сечі, сумарних сульфатованих глікозаміногліканів та їх фракцій, сумарних хондроїтин-сульфатів і гликопротеїнів, вміст фібриногену, фібронектину, продуктів деградації фібрину/фібриногену, розчинних фібринмономерних комплексів у крові, а також часу лізису еуглобулінів і коефіцієнта лізису. В експерименті на білих щурах доведено, що тканина аорти першочергово реагує на дію стресових факторів у порівнянні з кістковою тканиною.

У дисертації представлено теоретичне узагальнення та нове рішення однієї з актуальних задач сучасної біохімії - встановлення біохімічних особливостей сполучної тканини та фібринолітичної системи при аневризмі аорти. Запропоновані біохімічні маркери, як допоміжні показники прогнозування загрози розриву аорти і оцінки ефективності лікування. Встановлені біохімічні критерії диференційної діагностики аневризми аорти, синдрому Лериша і атеросклерозу судин нижніх кінцівок.

1. Визначення показників стану сполучної тканини (оксипроліну і уронових кислот у сечі, сумарних глікозаміногліканів сироватки крові (ГАГs) та їх фракцій, сумарних хондроїтин-сульфатів (X-S), глікопротеїнів (ГП), фібронектину (Фн)) і фібринолітичної системи (часу лізису еуглобулінової фракції (ЧЛЕ), концентрації фібриногену(Фг), коефіцієнта лізису (Кл), активності плазміногену, вмісту розчинних фібриномономерних комплексів (РФМК), продуктів деградації фібрину/ фібриногену (ПДФ/Фг)), в біологічних рідинах дозволяє дати комплексну біохімічну характеристику стану стінки аорти і гемостазу при аневризмі аорти (АА) з загрозою розриву. Визначений взаємозв’язок між цими показниками підтверджено математично за допомогою кореляційного аналізу.

2. Виявлено однакову спрямованість змін метаболітів екстрацелюлярного матрикса сполучної тканини в біологічних рідинах у хворих трьох клінічних груп: на фоні нормального рівня вмісту сумарних ГАГ у сироватці крові спостерігався перерозподіл фракцій ГАГs убік збільшення рівня I і зниження II і III фракцій, а також підвищення вмісту сумарних хондроїтин-сульфатів і глікопротеїнів.

3. При аневризмі аорти було встановлено максимальне, порівняно з контрольною групою, підвищення в сироватці крові вмісту Х-6-S (I фракція ГАГs), глікопротеїнів і фібронектину.

4. Одними з показників, що дозволяють диференціювати клінічні групи, є співвідношення вмісту сумарних ГАГs і сумарних хондроїтин-сульфатів (ГАГs/Х-S), а також відношення вмісту I і II фракцій ГАГ до вмісту III фракції. Величина цих коефіцієнтів 71±6 і 8,6±1,2 відповідно, виявлені при аневризмі аорти із загрозою розриву і відбивають такий стан стінки аорти, коли вона має найменшу міцність і еластичність. В нормі значення цих коефіцієнтів становлять 121± 6 і 3,47± 0,4.

5. При синдромі Лериша було виявлено підвищення вмісту оксипроліна і зниження вмісту уронових кислот у сечі хворих, чого не спостерігалося при аневризмі аорти і атеросклерозі.

6. У хворих з аневризмою аорти в сироватці крові спостерігаються максимально підвищені, у порівнянні з контрольною групою, рівні фібриногену і фібронектину, а також вмісту ПДФ на фоні зниження фібринолітичної активності і вмісту РФМК; активність плазміногену знаходиться в межах норми.

7. Визначення вмісту уронових кислот у сечі, а також сумарних глікозаміногліканів сироватки крові та їх фракцій, сумарних хондроїтин-сульфатів і глікопротеїнів, вмісту фібриногену, фібронектину, продуктів деградації фібрину/фібриногену , РФМК у крові, а також ЧЛЕ і Кл можна вважати допоміжними критеріями для прогнозування розриву аневризми аорти.

8. Сполучна тканина аорти, міокарда, кісток білих щурів, поряд з біохімічними характеристиками на системному рівні, виявляє особливості в умовах дії стресових факторів, що відбиваються в різній часовій динаміці компонентів її органічного матриксу: колагену та неколагенових білків, протеогліканів, глікопротеїнів. Тканина аорти при цьому реагує на стресовий вплив раніш ніж тканини інших органів, що супроводжується змінами рівня метаболітів сполучної тканини в сироватці крові і сечі.

Публікації автора:

1. Князева М.В., Бабаева О.И., Володось Н.Л., Иванникова С.В. Особенности обмена соединительной ткани при аневризме аорты с угрозой ее разрыва // Проблеми медичної науки та освіти.- 2002. - №3. - С.10-12.

2. Князева М.В., Бабаєва О.І.,Гончарова Л.С., Иванникова С.В. Значення показників сполучної тканини в біологічних рідинах у діагностиці розриву аневризми аорти // Клінічна фармація. - 2002. - Т.6.,№1. - С.23-27.

3. Бабаева О.И., Князева М.В., Характеристика системы фибринолиза и содержания фибронектина в крови при аневризме аорты с угрозой разрыва // Вісник проблем біології і медицини. - 2002. - №4. - С.57-61.

4. Князева М.В., Иванникова С.В., Бабаева О.И. Биохимические особенности ткани сосудов при остеохондрозе // Ортопедия, травматология и протезирование. - 2000. - №2. - С.115-116.

5. Бабаєва О.І., Іваннікова С.В. К вопросу о прогнозировании разрыва аневризмы аорты по результатам исследования мочи и крови // Нові технології в медицині. Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених Харківської медичної академії післядипломної освіти. - 2001. - С.5.

6. Бабаева О.И., Князева М.В. Биохимическая характеристика соединительной ткани при аневризме аорты - можно ли предсказать её разрыв?// Укр. біохім. журн. - 2002. - Т.74., №4а (додаток 1). -С.109.

7. Князева М.В., Бабаєва О.І., Володось Н.Л., Гончарова Л.С., Іваннікова С.В. Спосіб прогнозування розриву аневризми аорти // Деклараційний патент на винахід. № заявки 200 204 3258. Дата подання заявки 19.04.2002. МПК. 7G01N33/48. Опубликовано 16.12.2002. Бюл. №12.

8. Князева М.В., Бабаева О.И. Биохимические исследования мочи и крови в прогнозировании разрыва аневризмы аорты // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – 2003. – С. 30-31.

9. Князева М.В., Бабаева О.И., Гончарова Л.С., Рябкова Л.П. К вопросу о биохимических критериях диагностики аневризмы аорты и механизме ее разрыва // Лабораторная дигностика. – 2003. - №2. – С. 19-24.