Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гастроентерологія


Бандурин Олександр Юрійович. Біофізичні властивості жовчі в діагностиці хронічного холециститу : дис... канд. мед. наук: 14.01.36 / Національний медичний ун- т ім. О.О.Богомольця. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Бандурин О.Ю. Біофізичні властивості жовчі в діагностиці хронічного холециститу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.36 – гастроентерологія. – Національний медичний університет шені О.О. Богомольця МОЗ України. - Київ, 2006 .

Дисертація присвячена підвищенню якості діагностики хронічного холециститу з урахуванням біофізичних властивостей жовчі для визначення підвищеної літогенності жовчі. Біофізичні властивості вивчали за допомогою Рентген-дифракційного аналізу нативної жовчі, Рентген-флюоресцентною спектроскопією вивчали мікроелементний склад нативної жовчі, за допомогою кондуктометрії вивчено питому електропровідність жовчі. Вперше встановлено можливість вивчення особливостей кристалічної структури нативної жовчі за допомогою Рентген-дифракційного аналізу, та розроблено спосіб визначення підвищеної літогенності жовчі. Зокрема, в спектрах Рентген-дифракції жовчі частини хворих на холецистит виявлено максимуми, подібно до хворих на жовчнокам’яну хворобу. У хворих на хронічний холецистит встановлено дисбаланс мікроелементного складу як печінкової, так і міхурової жовчі, що корелюють зі змінами при наявності жовчнокам’яної хвороби. Однонаправленість змін біофізичних властивостей жовчі у хворих з різними типами дискінетичних розладів жовчовивідної системи з одного боку та змінами при жовчнокам’яній хворобі з другого боку, свідчить про взаємозв’язок і стадійність запальних та моторно - евакуаторних стадій одного патологічного процесу (гіпертонічно - гіперкінетична, змішана, гіпотонічно - гіпокінетична дискінезія, ЖКХ).

У роботі представлені теоретичні та експериментальні дослідження, направлені на вирішення проблем діагностики хвороб жовчного міхура шляхом вивчення властивостей жовчі за допомогою біофізичних методів.

  1. Рентген-дифракційний спектр кристалізованої нативної жовчі (з приготуванням препаратів по оригінальній методиці) хворих відрізняється від аналогічного спектру практично здорових людей наявністю додаткових піків. Використання Рентген-дифракційного аналізу жовчі дозволяє встановлювати наявність чи відсутність хронічного холециститу, та жовчнокам’яної хвороби, проводити диференційну діагностику цих хвороб. Розроблено спосіб ранньої діагностики підвищеної літогенності жовчі у хворих на хронічний холецистит за допомогою Рентген-дифракційного аналізу, що потребує обов’язкової корекції при застосуванні медикаментозної терапії.

  2. Виявлено, що у хворих на хронічний холецистит спостерігається збільшення концентрації ряду досліджених мікроелементів (залізо, цинк, бром, олово) в порівнянні з показниками їх концентрації у практично здорових осіб, в першу чергу в міхуровій жовчі.

  3. У хворих на хронічний холецистит спостерігаються зміни мікроелементного складу жовчі, однонаправлені зі змінами, виявленими у хворих на ЖКХ, більш виражені у хворих з гіпотонічно-гіпокінетичною дискінезією. У хворих на ЖКХ, що проживають в низинних районах Закарпаття виявлено більш виражені зміни мікроелементного складу жовчі, що може бути пов’язано з вищим рівнем захворюваності на цю патологію.

  4. Показано, що в випадках, коли проведення дуоденального зондування є неможливе, проведення динамічної ехохолецистографії в поєднанні з визначенням фракційної амілази в сечі за В.В. Желтвай (1961) є достатнім для оцінки скоротливої здатності жовчного міхура та для призначення диференційованого лікування.

  5. Встановлено зміни питомої електропровідності жовчі при наявності хронічного холециститу з дискінетичними розладами та ЖКХ. Спостерігається збільшення питомої електропровідності жовчі майже вдвічі при ЖКХ, при хронічному холециститі та гіпотонічно-гіпокінетичній дискінезії ЖМ – в півтора рази, як в міхуровій, так і в печінковій порціях.

Таким чином, вивчення біофізичних властивостей жовчі в поєднанні з стандартними методиками значно розширює уявлення про жовч як комплексну систему та може бути використана на практиці як додатковий метод діагностики хвороб жовчного міхура.

Публікації автора:

1. Русин В.І., Бандурин О.Ю., Сіксай Л.Т., Соломон А.М. Діагностика хвороб жовчного міхура за допомогою Рентген-дифракційного аналізу //Лабораторна діагностика.- 2005. - №1(35).- С. 43-45.

2. Бандурин О.Ю. Питома електропровідність жовчі в діагностиці хвороб жовчного міхура // Збірка наукових праць І національного конгресу лікарів внутрішньої медицини. М. Київ, 19-21 травня 2005 р. (Ліки України, додаток).- 2005.- С. 25-27.

3. Русин В.И., Бандурин А.Ю., Сиксай Л.Т. Сравнительная характеристика микроэлементного состава желчи больных хроническим бескаменным холециститом и желчнокаменной болезнью //Экспериментальная и клиническая гастроэнтерология.- Москва, 2003.-№3.-С.167.

4. Русин В.І., Бандурин О.Ю., Сіксай М.П., Соломон А.М., Сіксай Л.Т., Використання Рентген-дифракційного аналізу для дослідження жовчі та жовчних конкрементів // Науковий вісник УжНУ, серія “Медицина” .- 2003, № 21. - С.155-158.

5. Порівняльна характеристика методів діагностики патології біліарної системи. Сіксай Л.Т., Віщак В.Е., Сіксай М.П., Бандурин О.Ю., Стародимова С.Б., Курик М.В., Лонграф Й.Й. /Науковий вісник УжНУ, серія “Медицина”. - 2003, № 21.- С.68-175.

6. Новітні флуоресцентно-лазерні методики в медичній практиці. Русин В.І., Сіксай Л.Т., Бандурин О.Ю., Сіксай М.П. /В кн.: Проблеми економічного та соціального розвитку регіону і практика наукового експерименту. Науково-технічний збірник, вип. 18. Київ-Ужгород - Ніредьгаза.- 2002.- С. 177-181.

7. Бандурин О.Ю. Використання лазерів в медицині //Науковий вісник УжНУ, серія “Фізика”. - 2001,-Вип.10. - C.181-186.

8. Сіксай Л.Т., Голод О.В., Бандурин О.Ю. Особливості кореляції показників скоротливої здатності жовчного міхура //Науковий вісник УжНУ, серія “Медицина”. - 2005,. Вип. 25. - С. 101-106.

9. Бандурин О.Ю., Сіксай Л.Т. Заявка на винахід (корисну модель) “Спосіб діагностики підвищеної літогенності жовчі у хворих на хронічний некам’яний холецистит” A61 В 5/00, G01 N 33/483 № 200050456734 від 22.05. 2005 р.