Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Ботаніка


Сініціна Лілія Валеріївна. Біоекологічні особливості Ginkgo biloba L. в умовах девастованих ландшафтів: Дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2002. - 172арк. - Бібліогр.: арк. 155-168.



Анотація до роботи:

Сініціна Л.В. Біоекологічні особливості Ginkgo biloba L. в умовах девастованих ландшафтів. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.05 - ботаніка. - Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2002.

Дисертація присвячена монографічному вивченню третиннго релікта Ginkgo biloba L. в Україні. Вперше узагальнено результати комплексного вивчення біоекологічних особливостей Ginkgo biloba в умовах девастованих ландшафтів.

Проведено прорівняльний морфолого-анатомічний аналіз будови листкової пластинки рослин інтродукційних популяцій гінкго в різних еколого-географічних умовах. Отримані кількістні характеристики епідермальної тканини листка. Висвітлено особливості та удосконалено способи насіннєвого розмноження. Вперше виявлено терати генеративних органів та насіння. Установлена залежність між структурно-морфологічними параметрами генеративних і вегетативних органів Ginkgo biloba та еколого-географічними умовами місцезростання. Визначено внутрішньо- і міжпопуляційну варіабельність морфометричних ознак вегетативних і генеративних органів. Вивчення посівних якостей насіння переконливо засвідчило про значні можливості місцевої насіннєвої бази Ginkgo biloba в Україні. Вперше наводяться сучасні дані вторинного ареалу Ginkgo biloba в Україні та у світі. Складено карти. В результаті порівняльного аналізу сучасного і палеоботанічного поширення роду Ginkgo виявлено спільні хорологічні закономірності.

  1. Вперше в Україні проведено комплексне дослідження одного з найцікавіших в теоретичному і практичному відношеннях третинного релікта дендрофлори Ginkgo bіloba L.

  2. На основі власних досліджень і літературних даних подано сучасне картографічне відтворення первинного і вторинного ареалів Ginkgo, що послужить об'єктивною оцінкою при більш широких ботаніко-географічних екстраполяціях щодо реліктовості та екологічної пластичності цього виду. Хорологічні дані про Ginkgo bіloba в Україні наводяться на картографічній основі, що органічно вливається в базу даних картування ареалів флори Середньої Європи.

  3. Встановлено пряму залежність морфологічних параметрів вегетативних і генеративних органів Ginkgo bіloba L. від екологічних особливостей місцезростань досліджених інтродукційних популяцій. Показана позитивна кореляція щільності продихових комплексів листкової пластинки та їх розмірів в зв’язку з ступенем антропогенного навантаження та умовами місцезростання.

  4. Дослідження репродуктивної біології показало, що Ginkgo чи не єдиний з представників Pinophyta, для якого властива диференціація інтегументу насінного зачатку ще до запліднення. Нами зафіксовано рідкісне явище партенокарпічного утворення насіння в інтродукційній популяції Ginkgo bіloba Нікітського ботанічного саду.

  5. Виявлено тенденцію до поступового зменшення морфопараметрів насіння Ginkgo bіlobа в залежності від збільшення ступеня антропогенного навантаження на місцезростання інтродукційних популяцій. Найменші показники мають рослини Ботанічного саду ім. О.В.Фоміна Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, який розміщений в місці найбільшої концентрації забрудненого повітря.

  6. Вперше встановлено, що для пророщування насіння Ginkgo bіloba скарифікація має більш істотне значення, ніж стратифікація, оскільки насіння вкрите досить міцною склеротестою. Відмічено, що максимальні показники схожості (до 91,5 %) має насіння повністю звільнене від усіх шарів інтегументу.

  7. В результаті морфометрії виявлено, що кількість ребер склеротести насіння коливається в межах 1–4. В досліджених нами зразках насіння всіх популяцій зафіксовано двореберну саркотесту в 96,7 % зразків.

  8. Встановлено, що у Ginkgo bіloba в умовах України мають місце тератологічні зміни мегастробілів і насіння. Терати проявляються у збільшенні кількості насінних зачатків і насіння та зміні форми насінної ніжки. Це проливає світло на походження та філогенетичні зв’язки і вказує на те, що еволюційний процес реліктових видів знаходиться в динаміці.

  9. На підставі отриманих нами фактичних даних щодо проростання насіння, морфометричної мінливості та явища тератології можна констатувати, що в умовах України Ginkgo bіloba характеризується значним біологічним потенціалом.

  1. Узагальнивши результати проведених досліджень приходимо до висновку, що для Ginkgo bіloba в Україні властива досить висока репродуктивна здатність, яка вказує на його перспективність для масового впровадження в культуру для цілей ландшафтної архитектури та отримання лікарської сировини для фармацевтичної промисловості.

Публікації автора:

  1. Сініціна Л.В. Аномалії насіння Ginkgo biloba L. // Інтродукція рослин. – 2000. – №1. – С. 167-170.

  2. Сініціна Л.В. Історія вивчення й поширення Ginkgo biloba L. на Україні // Вісн. Київ. ун-ту. Біологія. – 2000. – Вип. 31. – С. 44-47.

  3. Сініціна Л.В. Особливості насіннєвого розмноження Ginkgo biloba L. в умовах Києва // Матер. конф. мол. вчен.-бот. України “Актуальні проблеми ботаніки та екології”. – Ніжин. – 2001. – С. 71-72.

  4. Сініціна Л.В. Вплив екологічних умов на морфологічну структуру листків Ginkgo biloba L. // Вісн. Київ. ун-ту. Біологія. – 2001. – Вип. 34 . – С. 41-44.

  5. Сініціна Л.В. Морфологічні особливості листкової пластинки Ginkgo biloba L. // Ученые записки ТНУ. Серия: Биология. – 2001 – Т. 14, №1. – С. 207-211.