Прус Олена Михайлівна. Бенчмаркінг у підвищенні конкурентоспроможності молокопереробних підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.
Анотація до роботи:
Прус О.М. Бенчмаркінг у підвищенні конкурентоспроможності молокопереробних підприємств. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності – Національний аграрний університет, Київ, 2008.
У дисертації досліджено можливості застосування бенчмаркінгу для удосконалення діяльності підприємств на ринку молочної продукції, зокрема підвищення їх конкурентоспроможності. Розкрито зміст і еволюцію поняття “бенчмаркінг”, принципи і методи його здійснення, взаємозв’язок з іншими інструментами удосконалення діяльності, визначено структуру процесу бенчмаркінгу.
Здійснено детальний аналіз кон’юнктури ринку молочної продукції України; проведено бенчмаркінгову оцінку конкурентоспроможності обраних підприємств; визначено основні тенденції розвитку світового ринку молочної продукції; наведено досвід Польщі щодо реформування молочного сектору у контексті її приєднання до ЄС.
Удосконалено методичні підходи до здійснення бенчмаркінгу, запропоновано використання DEA-моделі і методу побудови радару конкурентоспроможності з метою визначення підприємств-партнерів з бенчмаркінгу. Розроблено концептуальну модель організації процесу бенчмаркінгу на молокопереробних підприємствах. Визначено та обґрунтовано стратегічні напрямки подальшого розвитку підприємств молокопродуктового підкомплексу. Запропоновано використання інтегрованих систем управління якістю і безпечністю молочної продукції із включенням до їх складу процесу бенчмаркінгу.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється у розробці практичних рекомендацій та пропозицій щодо організації процесу бенчмаркінгу на молокопереробних підприємствах України. Проведені дослідження дають підстави зробити такі висновки:
Застосування бенчмаркінгу, як одного із інструментів удосконалення діяльності, зумовлене необхідністю дослідження діяльності кращих підприємств галузі з метою знаходження нових шляхів до підвищення ефективності власного підприємства. Для успішної реалізації концепції бенчмаркінгу у світовій практиці вироблено цілий комплекс принципів, виконання яких дозволяє укріпити довіру підприємств-партнерів один до одного і підвищує ймовірність обміну необхідною, своєчасною і достовірною інформацією. Ефективному функціонуванню бенчмаркінгу також сприяє наявність багатьох інструментів удосконалення діяльності, які дозволяють поліпшувати окремі бізнес-процеси та стан підприємства загалом. До таких інструментів належать загальне управління якістю, реінжиніринг, порівняння методів і показників діяльності, оцінка проекту тощо. Визначено, що використання цих інструментів, поряд із здійсненням бенчмаркінгу, є основою для створення ефективної і дієздатної стратегії підприємства.
Використання бенчмаркінгу набуло широкого поширення у США, Японії та Західній Європі, де він носить відкритий характер і розвивається за широкої державної підтримки. Що стосується України, то для неї бенчмаркінг є новим напрямком теоретичних і практичних досліджень. Визначено, що найбільші складнощі виникають у зв’язку з необізнаністю менеджерів та маркетологів з цим новим управлінським інструментом. Поширенню бенчмаркінгу також не сприяє нерозвиненість його інфраструктури в Україні. Проте, як свідчить досвід передових українських підприємств, бенчмаркінг, за умов дотримання вимог систематичності і відповідності чіткому плану, наявності міцної теоретичної бази, а також всебічної підтримки з боку керівництва підприємств і держави, спроможний стати одним із найефективніших інструментів позитивних організаційних змін.
Оцінка кон’юнктури ринку молочної продукції України дозволяє зробити висновок, що основними тенденціями, які супроводжують його розвиток останніми роками, є: зростання виробництва поряд із дефіцитом надходження сировини на молокопереробні підприємства; розширення асортименту молокопродуктів, що виробляються; концентрація виробництва і зростання конкуренції за сировину і ринки збуту; поступове збільшення споживання молочної продукції; зростання зовнішньоторговельного обороту за рахунок збільшення сукупних експорту та імпорту продукції галузі.
За результатами аналізу ринку молочної продукції України і на підставі даних проведеного опитування визначені ключові фактори успіху підприємств на ринку молочної продукції. На основі удосконаленого підходу, запропонованого І. Максимовою, а також методу побудови радару конкурентоспроможності здійснено порівняльну оцінку конкурентоспроможності обраних підприємств та визначено, що більш конкурентоспроможним на ринку молочної продукції є ВАТ “Шосткинський міськмолкомбінат”, діяльність якого може бути використана підприємствами галузі як еталон для проведення бенчмаркінгу.
Результати аналізу світового ринку молочної продукції свідчать, що у якості країни, досвід якої можна використати як інформаційну базу з міжнародного бенчмаркінгу, може виступити Польща, як країна, що має близьке до України географічне положення, схожі умови господарювання, подібні обсяги виробництва і успішно вирішує подібні до українських проблеми функціонування молокопереробних підприємств, що виникли із вступом до Європейського Союзу.
Зважаючи на те, що схеми організації процесу бенчмаркінгу, які існують нині, мають занадто загальний характер і не доведені до рівня практичного застосування, на основі підходу, який застосовує фірма Ксерокс, розроблена концептуальна модель організації процесу бенчмаркінгу, що може бути застосована молокопереробним підприємством. Дана модель спрямована на визначення пріоритетних напрямків діяльності молокопереробного підприємства, які є основою для розробки портфеля його стратегій.
Визначено, що на етапі вибору підприємства-партнера з бенчмаркінгу, доцільно використовувати метод побудови радару конкурентоспроможності і DEA-аналіз. Здійснена оцінка тридцяти молокопереробних підприємств на основі DEA-моделі дозволила виявити серед них найбільш ефективні, а також міру віддаленості від них інших підприємств сукупності. Для кожного із неефективно функціонуючих підприємств визначено такі, що можуть бути використані як партнери з бенчмаркінгу.
Одним із шляхів підвищення впевненості споживача у тому, що продукція підприємства якісна і нешкідлива для здоров’я є розробка і сертифікація систем управління якістю харчової продукції. Визначено, що у харчовій промисловості найбільш поширеною є система, побудована за принципами HACCP. Вказано на необхідність запровадження принципів даної системи на молокопереробних підприємствах України, у той же час зазначається, що в умовах діяльності українських молокопереробних підприємств доцільно застосовувати інтегровані системи управління якістю і безпечністю молочної продукції. Однією із основних умов впровадження даних систем має стати включення до їх складу процесів бенчмаркінгу, як одного із основних елементів, на основі якого розробляються політика та цілі в області якості і безпечності продукції.
На основі аналізу стратегічних альтернатив і їх зіставлення з результатами бенчмаркінгового дослідження сформульовані стратегічні напрямки розвитку підприємств на ринку молочної продукції. Визначено, що такими напрямками є: модернізація виробництва і оснащення високоефективним обладнанням і сучасними технологічними лініями; розвиток власної сировинної бази шляхом створення вертикальних інтеграційних систем; нарощування виробничих потужностей; розширення асортименту шляхом введення нових видів продукції; створення власних торгових марок; завоювання нових сегментів ринку; розвиток власних дистрибутивних мереж; впровадження систем управління якістю; залучення інвестиційних ресурсів; концентрація виробництва з ліквідацією або перепрофілюванням дрібних заводів і цехів, що знаходяться поблизу великого заводу; підвищення кваліфікації кадрового складу; застосування бенчмаркінгу.
Публікації автора:
У наукових фахових виданнях:
Прус О.М. Теоретичні засади застосування бенчмаркінгу у маркетинговій діяльності підприємства / Прус О.М. // Науковий вісник Національного аграрного університету. – 2004. – Вип. 76. – С. 345–348.
Прус О.М. Бенчмаркінг як інструмент безперервного удосконалення діяльності підприємства / Прус О.М. // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Вип. 203: В 4 т. Том ІІІ. – С. 924–931.
Прус О.М. Бенчмаркінг як ефективний засіб підвищення конкурентоспро- можності підприємства / Прус О.М. // Науковий вісник Національного аграрного університету. –2006. – Вип. 97. – С. 401–405.
Прус О.М. Розвиток ринку молочної продукції України // Науковий вісник Національного аграрного університету. – 2007. – Вип. 110. – С. 123–127.
Прус О.М. Особливості пристосування молочного сектору Польщі до вимог ЄС / Прус О.М. // Зб. наук. праць УАЗТ „Зовнішня торгівля: право та економіка”. – 2007. – № 6. – С. 73–77.
У навчальних посібниках:
6. Прус О.М. Бенчмаркінг // Новітній маркетинг: Навчальний посібник / [Є.В. Савельєв, О.С. Братко, М.Я. Матвіїв, О.М. Прус та ін.]; за ред. д.е.н., проф. Є.В. Савельєва. – Тернопіль: Економічна думка, 2005. – С. 105–119.