Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Юридична психологія


Царькова Ольга Вікторівна. Батьківська поведінка як психологічний чинник ресоціалізації осіб, які звільняються з місць позбавлення волі : Дис... канд. наук: 19.00.06 - 2008.



Анотація до роботи:

Царькова О.В. Батьківська поведінка як психологічний чинник ресоціалізації осіб, які звільняються з місць позбавлення волі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.06 – юридична психологія. Харківський національний університет внутрішніх справ, Харків, 2008.

Дисертація присвячена вивченню психологічної корекції батьківської поведінки в осіб, які звільняються з місць позбавлення волі, як одного з важливих чинників їх ресоціалізації. У ній викладені результати теоретичного аналізу стану досліджуваної проблеми в психологічній науці і практиці.

Запропоновано структуру якостей особистості засудженого, які детермінують когнітивний та емоційний компоненти батьківства.

Розроблена й експериментально обґрунтована програма тренінгу психологічної корекції батьківської поведінки, що складається з орієнтаційного, реконструктивно-формуючого та рефлексивно-узагальнюючого блоків. Виявлено специфіку організації та проведення групової роботи із засудженими в умовах позбавлення волі, а також основні ресурси й фактори, що дозволяють зробити її успішною.

У роботі представлено нове вирішення й теоретичне узагальнення наукової проблеми, що виражається в розробці й експериментальному обґрунтуванні методики психологічної корекції батьківської поведінки в осіб, які звільняються з місць позбавлення волі.

У цілому проведене дослідження дозволило зробити такі висновки:

1. У дисертаційному досліджені було виявлено й узагальнено особливості та проблеми сімейних стосунків засуджених, які визначаються трьома взаємозалежними факторами: віддаленістю від сім’ї, характером ставлення членів сім’ї та її оточення до засудженого-батька й психологічними особливостями його особистості.

2. Попередня психодіагностика дозволила виявити особливості особистості засуджених, які характеризуються спотвореними поведінковими сценаріями, зруйнованими батьківськими почуттями, цінностями, установками, втраченими навичками адаптивної сімейної взаємодії, неадекватною самооцінкою, низьким рівнем знань про способи й форми взаємодії з дитиною, незрілістю батьківських почуттів, слабкою ідентифікацією з батьківською роллю, інтелектуальною ригідністю, низьким рівнем рефлексії, емпатії і соціального інтелекту, тривожністю, схильністю до агресивних реакцій при низькому рівні самоконтролю. У великому ступені особливості особистості випробуваних визначаються їх ідентифікацією з роллю злочинця, засудженого, при цьому соціальні й сімейні ролі в них є слабко диференційованими.

3. У результаті системного аналізу проблеми психологічного супроводу батьківства була визначена структура якостей особистості, від яких залежить адекватна батьківська поведінка. Вона включає когнітивний, емоційний і поведінковий аспекти батьківства, психосоціальну зрілість, комунікативні уміння й навички, навички самоконтролю й вирішення проблем.

4. Було розроблено програму тренінгу корекції батьківської поведінки в осіб, які звільняються з місць позбавлення волі, що складається з орієнтувального, реконструктивно-формуючого й рефлексивно-узагальнюючого блоків. Програма спрямована на корекцію й розвиток тих психологічних структур особистості, які є підґрунтям адекватних сімейних стосунків, когнітивного й емоційного аспектів батьківської ролі засуджених, активізацію їх сімейних зв’язків, поглиблення емоційної відвертості ще під час перебування в місцях позбавлення волі.

5. У процесі оцінки результатів розробленої тренінгової програми виявлено достовірні зміни в психологічних якостях учасників, які полягають у активізації когнітивного й емоційного аспектів їх батьківської ролі.

Порівняння результатів психологічної діагностики перед тренінгом і по його завершенні показало, що в засуджених посилилась ідентифікація з роллю батька (при підсумковій діагностиці в тесті Еткінда стимул “Я-батько” знаходився на одній з перших чотирьох позиції і за кольором у більшості випадків збігався зі стимулами “Мій теперішній час”, “Я-реальний” і “Я-ідеальний”). Отримано позитивні зміни в розвитку соціального інтелекту як когнітивного компоненту спілкування, здатності порівнювати, оцінювати, прогнозувати поведінку людей.

6. Спостереження під час реалізації тренінгової програми і звіти учасників свідчать про появу у випробуваних відкритості у спілкуванні, рефлексії, емпатії, більш адекватного уявлення про образ дитини й сімейних стосунків у цілому. Результати виявилися також у розвитку знань про способи й форми взаємодії з дитиною, уявленні про репертуар сімейних ролей, відповідальну й безвідповідальну батьківську поведінку, в зацікавленості питаннями сімейних стосунків, прагненні їх аналізувати, оволодінні способами постановки життєвих цілей і пошуку засобів їх реалізації. За період тренінгу в багатьох учасників активізувались емоційно відверті стосунки з членами сім’ї (шляхом листування, побачення, телефонних розмов), що підтверджувалось оцінками персоналу колонії.

7. Отримано достовірні відмінності між результатами учасників тренінгу й контрольної групи за показниками методик діагностики батьківського ставлення А.Я.Варга, В.В.Століна і PARI Е.Шефера, Р.Бела (Uемп < Uкр). У групі учасників, більше, ніж у контрольній, виявилася турбота про сім’ю, прагнення до конструктивних стосунків; менше спостерігається емоційна дистанція з дитиною; образ сім’ї і батьківські почуття є більш позитивними.

8. Досвід проведення тренінгу дозволив виявити ресурси й фактори, які сприяють успішності психокорекційної роботи із засудженими. Це використання екзістенційної кризи, активізація адаптивних механізмів засуджених у екстремальних умовах ув’язнення, усвідомлення ними обмеженості свого життєвого досвіду, універсальність проблем, свобода у вираженні почуттів, рольове моделювання соціальних ситуацій, неупереджене ставлення до учасників тренінгу з боку ведучого.

9. Результати експериментальної перевірки розробленого програмного тренінгу дозволяють рекомендувати його для використання психологам пенітенціарних закладів, спеціалістам громадських організацій у галузі планування й організації заходів з цілеспрямованої психологічної корекції батьківської поведінки в осіб, які звільняються з місць позбавлення волі.

Перспективним напрямком нашої роботи є також розробка й наукове обґрунтування процедури оцінки переносу отриманого засудженими досвіду під час тренінгу в особисте або професійне життя, створення системи моніторингу поведінки учасників, їх життєвого шляху після звільнення.

Публікації автора:

  1. Царькова О.В. Формирование адекватного отцовского поведения у лиц, освободившихся из мест лишения свободы, в работе практического психолога // Студентський меридіан: Зб. наук. праць студентів. – Мелітополь: Мелітопольський державний педагогічний університет, 2006. – Вип. 4. – Ч. 3. –С. 52-54.

  2. Царькова О.В., Москаленко А.П. Особливості сімейних стосунків у осіб, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі // Вісник ХНПУ ім. Г.С.Сковороди. Психологія. – Харків: ХНПУ, 2006. – Вип. 16. – С. 153-161.

  3. Царькова О.В. Особливості проведення психологічного тренінгу із засудженими в процесі їх ре соціалізації // Вісник ХНПУ ім. Г.С.Сковороди. Психологія. – Харків: ХНПУ, 2006. – Вип. 17. – С. 141-150.

  4. Царькова О.В. Формування адекватної батьківської поведінки подолання гендерних стереопипів відносно розподілу сімейних ролей у осіб, що звільняються з місць позбавлення волі // Актуальні проблеми юридичної психології: Всеукраїнська науково-практична конференція. Київ, 29-30 вересня 2006 р. – К.: Київський нац. ун-т. внутр. справ, 2006. – С. 342-345.

  5. Царькова О.В., Москаленко А.П. Процедура оцінювання ефективності психологічного тренінгу // Соціальна психологія. Український науковий журнал. – 2006. – № 5 (19). – С. 185-191.

  6. Царькова О.В. Тренінг, як форма активного навчання в процесі ресоціалізації осіб, які звільняються з місць позбавлення волі // Професіоналізм педагога в контексті Європейського вибору України: Міжнародна науково-практична конференція. Ялта, 20-22 вересня 2007 р.– Ялта: РВВ КГУ, 2007. – Ч.1. – С. 261-265.

  7. Царькова О.В. Ресурси і фактори психокорекційної роботи із особами, що звільняються з місць позбавлення волі // Вісник ХНПУ ім. Г.С.Сковороди. Психологія. – Харків: ХНПУ, 2007. – Вип. 23. – С. 181-190.

  8. Царькова О.В. Формування відповідальної батьківської поведінки у осіб, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі // Збірник наукових праць (Психологічні науки). – № 4. – Бердянськ: БДПУ, 2007. – С. 198-204.

  9. Царькова О.В., Москаленко А.П. Формирование адекватного отцовского поведения у мужчин, отбывающих наказание в местах лишения свободы. Психологический тренинг: Научно-практическое пособие. – Харьков: НТМТ, 2007 – 120 с.

  10. Царькова О.В., Москаленко А.П. Психологічна корекція батьківської поведінки осіб, які звільняються з місць позбавлення волі, в процесі ре соціалізації // Девіантна поведінка: соціологічний, психологічний, юридичний аспекти: Матеріали круглого столу. Харків, 16 квітня 2008 р. – Х.: Вид-во Харк. Нац. ун-ту внутр. справ, 2008. – С. 85-87.