Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Срібна Катерина Андріївна. Банківське кредитування суб'єктів підприємництва регіону : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Срібна К.А. Банківське кредитування суб’єктів підприємництва регіону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. – Національний університет державної податкової служби України Державної податкової адміністрації України, Ірпінь, 2008.

Дисертація присвячена дослідженню основних теоретичних і практичних аспектів банківського кредитування суб'єктів підприємництва, а також перспективам та основним напрямам його розвитку в регіоні в сучасних умовах.

У роботі уточнено сутність і значення кредиту і кредитування, банківського кредиту і кредитування, та розкрито зміст і значення кредитних ресурсів і ресурсної бази банківських установ. Визначено сутність і значення кредитного ринку, та виявлено особливості його розвитку в регіоні. Запропоновано підхід до оцінки ефективності банківського кредитування суб'єктів підприємництва на рівні регіону. Проаналізовано стан кредитного ринку АР Крим. Дано оцінку впливу чинників на банківське кредитування суб'єктів підприємництва, та здійснено групування банків в регіоні. Визначено ризики, притаманні цьому процесу, та обґрунтовано рекомендації щодо їх оцінки. Виявлено тенденції та перспективи розвитку кредитного ринку АР Крим. Запропоновано підхід до формування оптимальної структури кредитних ресурсів банківських установ.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та нове вирішення важливого наукового завдання з розвитку банківського кредитування суб'єктів підприємництва в регіоні в сучасних умовах господарювання. Проведене дослідження дало змогу сформулювати наступні висновки та пропозиції:

1. Банківський кредит і кредитування в ринковій економіці спрямовані на прискорення процесу обігу сукупного капіталу соціально-економічної системи, що підвищує ефективність діяльності усіх суб'єктів господарювання, забезпечує відповідні умови для зростання добробуту як окремої людини, так і всього суспільства. Теоретичне узагальнення еволюції поглядів на сутність і значення банківського кредиту і кредитування дали змогу встановити, що в сучасних умовах сутність кредиту (банківського кредиту) слід розглядати в аспектах: економічної теорії; фінансів; правовому; організаційно-інституційному; соціально-економічному. Це дає змогу обґрунтувати механізми використання цих категорій у практичній площині при здійсненні банківського кредитування суб'єктів підприємництва.

2. Банківський кредит і кредитування не можливо уявити без розкриття змісту і значення в банківській теорії і практиці кредитних ресурсів, які знаходять своє відображення в ресурсній базі сучасного банку. Теоретичне узагальнення економічної сутності взаємозв'язку кредитних ресурсів і ресурсної бази банків дало змогу встановити, що вони тісно поєднани між собою. Ресурсна база виступає основою для формування кредитних ресурсів та формується завдяки діяльності сукупності економічних суб'єктів: а) засновників банків та їх акціонерів, які вкладають капітал у створення і функціонування окремого банку; б) населення, яке вкладає вільні кошти на депозитні та розрахункові рахунки в банках; в) суб'єктів господарювання, які створюють грошові фонди і резерви на різних рахунках в банках; г) органів державної, регіональної та місцевої влади, які частково розміщують в банках вільні бюджетні кошти; д) іноземних економічних суб'єктів (фізичні особи, суб'єкти господарювання, держава, світові і регіональні фінансові інститути), що розміщують кошти на рахунках вітчизняних банків.

3. На сучасному етапі розвитку ринкової економіки банківське кредитування не можливо уявити без функціонування загальнодержавного кредитного ринку, який створює відповідні умови, де банківські інститути та їх клієнти знаходять один одного. В процесі дослідження встановлено, що в сучасній економічній теорії є різні погляди на сутність і значення кредитного ринку, але його визначення можливо через врахування сукупності критеріїв. Виходячи з цих критеріїв, запропоновано визначення кредитного ринку як економічної категорії, що відображає процес руху фінансових потоків між кредитно-фінансовими інститутами, які направляють кредитні ресурси від їх дійсних власників до позичальників на основі ринкового механізму, що базується на основі попиту, пропозиції і регулюючої ролі держави через відповідні їй інституції.

4. Розгляд банківського кредитування суб'єктів підприємництва в регіоні пов'язаний з особливостями, що притаманні регіону як окремій економічній і адміністративно-територіальній одиниці країни. Тому в процесі дослідження визначено економічні, природні, територіальні, політичні, організаційні, соціально-психологічні особливості, які в кількісному та якісному вимірі впливають на сучасні процеси банківського кредитування суб'єктів підприємництва в регіоні. Теоретичне узагальнення функціонування кредитного ринку регіону дає змогу визначити певні особливості його розвитку: динамічне зростання кількості регіональних дирекцій, філій, безбалансових відділень універсальних і спеціалізованих банків; розподіл на групи банків і концентрація капіталу в групі найбільших банків; підвищення конкурентоспроможності банківських інститутів в регіоні; розширення асортименту банківських послуг; територіальна нерівномірність банківської мережі в регіоні; локальний характер кредитного ринку; орієнтація кредитного ринку на економічні і територіальні особливості регіону; взаємодія з суб'єктами економіки, які становлять найбільш активну групу учасників депозитно-кредитного сегментів ринку.

5. В умовах створення ринкової економіки банківське кредитування суб'єктів підприємництва на рівні окремого регіону держави доцільно розглядати як сукупність інтересів: населення (фізичні особи), як основних постачальників кредитних ресурсів; банків, що акумулюють ресурси, перетворюють їх в грошовий капітал і надають їх у формі банківських кредитів усім зацікавленим особам; суб'єктів підприємництва – основної ланки, яка використовує кредитні ресурси для створення валового регіонального продукту; відповідного регіону держави через сукупність органів влади, що забезпечує умови для ефективної діяльності усіх учасників кредитного процесу та створює можливості для підвищення рівня добробуту усіх мешканців, що проживають та знаходяться на цій території. Сукупність основних елементів цієї системи дає змогу сформувати економічну модель, яка в процесі практичного функціонування забезпечує найбільш ефективне використання вільних коштів на рівні регіону, та визначити головних учасників банківського кредитування, виходячи з інтересів суспільного добробуту людини.

6. У процесі посилення ролі банківського кредитування суб'єктів підприємництва на рівні окремого регіону важливе значення набуває оцінка його ефективності. З цією метою обґрунтовано новий підхід, який полягає в тому, що в процесі банківського кредитування суб'єктів підприємництва в регіоні діє сукупність чинників: поведінка населення, що формує основну частку кредитних ресурсів банку; діяльність банків, їх зацікавленість у кредитуванні суб'єктів підприємництва; потреби суб'єктів підприємництва у додаткових коштах; функціонування регіону як економічного і адміністративно-територіального простору, де діють населення, банки, суб'єкти підприємництва, що впливає на взаємодію інших чинників через законодавчо-нормативне і фінансово-кредитне регулювання їх діяльності. Виходячи з запропонованого підходу обґрунтовано інтегральний показник у вигляді мультиплікаційної моделі, що відображає взаємозв'язок усіх учасників процесу кредитування. Така модель дає змогу економічно обґрунтувати обсяги кредитування суб'єктів підприємництва, виявити ефективність діяльності банків у реальному секторі економіки регіону, показати вплив фінансово-кредитних інститутів на сучасний стан економіки регіону та спрогнозувати цей вплив на майбутнє.

7. Здійснено оцінку стану банківського кредитування суб'єктів підприємництва в регіоні на прикладі АР Крим, що дало змогу виявити тенденції та особливості, а саме: 1) збільшення кількості банківських установ на кредитному ринку регіону; 2) розширення мережі філій практично усіх банків в регіоні; 3) активізація іноземних банків та перехід частини вітчизняних банків під їх контроль; 4) загострення конкуренції між банками в регіоні за ресурси і позичальників, тобто суб'єктів підприємництва; 5) розширення спектру банківських послуг; 6) деяке зниження відсоткових ставок за кредитами і депозитами; 7) активізація формування ресурсної бази за рахунок облігаційних позик, впровадження у дію зарплатних проектів через укладення угод з великими підприємствами, організаціями, установами щодо використання банкоматів; 8) диференціація банків відповідно до суб'єктів підприємництва, залежно від масштабів їх діяльності, форм власності, організаційно-правового устрою, видів економічної діяльності; 9) покращення умов кредитування і збільшення частки кредитів у фінансуванні операційної та інвестиційної діяльності більшості великих і середніх підприємств регіону.

8. Аналіз стану банківського кредитування суб'єктів підприємництва в регіоні дає змогу виявити зовнішні і внутрішні чинники, що впливають на процес кредитування. Здійснено групування зовнішніх чинників за групами: макроекономічні, законодавчо-нормативні, інформаційні, історичні, соціально-політичні, форс-мажорні та внутрішніх чинників за групами: мезо- і мікроекономічні, організаційно-технологічні, нормативні, інформаційні, соціально-психологічні, форс-мажорні. Це дало змогу ураховувати особливості регіону, суб'єктів підприємництва та банків щодо кредитування. Запропоновано методику оцінки впливу чинників на банківське кредитування суб'єктів підприємництва в регіоні з урахуванням визначених особливостей функціонування банків. Ця методика дає змогу розробити відповідні заходи та прийняти управлінські рішення щодо прогнозування та зниження негативних наслідків впливу частково зовнішніх та, передусім, внутрішніх чинників, які більше піддаються прогнозуванню та регулюванню на регіональному рівні.

9. Характерною рисою розвитку кредитного ринку регіону є збільшення кількості банків, суттєве підвищення ємності ринку за рахунок появи у суб'єктів господарювання потреби в додаткових фінансових коштах, активізація кредитування, починаючи з 2003-2004 рр. У зв'язку з цим здійснено дослідження та визначено: ємність і параметри коливання ємності кредитного ринку регіону; частку різних видів кредитів і депозитів банківських установ регіону; оцінку загального стану конкурентного середовища та індекс концентрації кредитів і депозитів на кредитному ринку регіону. Обґрунтовані параметри дають змогу прогнозувати функціонування кредитного ринку регіону на період 2008-2010 рр.

10. На основі проведеного дослідження зроблено групування банків в регіоні за можливостями здійснення кредитування суб'єктів підприємництва. Визначено основні перспективи розвитку банківських установ в регіоні, спрогнозовано кількісні показники пасивів, банківського капіталу, зобов'язань, активів, кредитного портфеля, кредитів на 2008-2010 рр. На базі запропонованого інтегрального показника здійснено оцінку економічної ефективності банківського кредитування суб'єктів підприємництва в регіоні за 2002-2006 рр. Розроблено науково-практичні рекомендації щодо стратегічної перспективи розвитку банківського кредитування суб'єктів підприємництва в регіоні. Обґрунтовано необхідність інтеграції банківських інститутів на рівні регіонів для спільного кредитування інвестиційних проектів, що дало б змогу забезпечити більшу ефективність банківського кредитування і покращити соціально-економічні умови розвитку економічної діяльності в регіоні.

11. Суттєве значення в процесі кредитування суб'єктів підприємництва на рівні регіону має визначення кредитного ризику. Традиційні методи, що застосовують банківські установи хоча і дають позитивні результати, але не в змозі забезпечити відповідного рівня точності, а також їх не можливо використовувати при прогнозуванні ризику кредитування на велику сукупність підприємств. Тому в роботі обґрунтовано методи оцінки банківських кредитних ризиків в регіоні. Виявлено види кредитних ризиків, до яких схильні банківські установи в регіоні: географічний; ризик вибору цільових ринків; ризик орієнтації на певних клієнтів; ризик вибору виду кредиту; ризик вибору валюти кредиту; ризик, пов'язаний з можливістю кредитування банківської установи; ризик концентрації кредитного портфеля; зловживання інсайдерів і позабалансові ризики. Визначено етапи управління кредитними ризиками та запропоновано методику їх оцінки, яка на відміну від існуючої дає змогу точніше оцінювати і прогнозувати кредитні ризики.

12. Виходячи з необхідності формування оптимальної структури кредитних ресурсів запропоновано підхід, який полягає в оцінці використання кредитних ресурсів, оцінці мінімізації комплексу ризиків і оцінці забезпечення ліквідності і прибутковості банківських установ в регіоні. Даний підхід базується на використанні запропонованих математичних моделей, які доцільно використовувати для оцінки всіх чинних та нових схем знаходження оптимальної структури кредитних ресурсів. З метою доповнення кількісної оцінки ефективності банківського кредитування суб'єктів підприємництва в регіоні, запропоновано відповідну схему якісних показників, що дають змогу комплексно оцінити ефективність банківського кредитування суб'єктів підприємництва в регіоні.

Публікації автора:

В наукових фахових виданнях:

1. Андронова К.А. Особливості розвитку діяльності банків АР Крим // Экономика и управление. – 2006. – №2-3. – С.13-19.

2. Андронова К.А. Формування ресурсної бази комерційних банків для кредитування підприємств регіону // Экономические науки. – Симферополь, 2006. – №95. – С. 198-206.

3. Андронова К.А. Аналіз впливу чинників на розвиток кредитного ринку регіону // Держава та регіон. – 2006. – №6. – С. 16-19.

4. Андронова К.А. Наукові підходи до оцінки кредитного ризику регіональних банківських установ // Экономика и управление. – 2006. – №5. – С. 96-101.

5. Андронова К.А. Основні перспективи розвитку кредитного ринку АР Крим // Культура народов Причерноморья. –2007. – №102. – С. 207-212.

6. Андронова Е.А. Кредитование малых предприятий региона // Культура народов Причерноморья. – 2006. – №74. – С. 14-16.

7. Андронова Е.А. Некоторые аспекты формирования регионального кредитного рынка // Культура народов Причерноморья. – 2005. – №67. – С. 40-43.

8. Воробьев Ю.Н., Андронова Е.А. Обоснование приоритетов размещения банковских учреждений в АР Крым // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. пр. Вип. 203: В 4 т. Т.1. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 134–142. (особисто автором визначені тенденції розміщення банківських установ в АР Крим).

В інших виданнях:

9. Андронова Е.А. Территориальные приоритеты банковских учреждений в АР Крым // Материалы Всеукр. межвуз. науч.-практ. конф.: «Инвестиционная поддержка инновационной деятельности предприятий» (3 декабря 2004 г.). – Симферополь: НАПКС, 2005. – С. 30-31.

10. Андронова Е.А. Анализ конкурентоспособности банковских учреждений на кредитном рынке в АР Крым // Материалы юб. науч. конф. преподавателей, аспирантов и студентов по итогам деят-ти НАПКС в 2004-2005 гг. (26-28 апреля 2005 г.). – Симферополь: НАПКС, 2005 г. – С. 155-157.

11. Андронова Е.А. Методические подходы к обоснованию факторов, влияющих на формирование регионального кредитного рынка // Материалы Всекрым. науч. конф.: «Проблемы научного роста молодых ученых» (14 октября 2006 г.). – Симферополь: НАПКС, 2005. – С. 154-156.

12. Андронова Е.А. Субъекты регионального кредитного рынка // Материалы VI Всеукр. науч.-практ. конф.: «Проблемы экономической устойчивости предприятий санаторно-курортного комплекса» (2-3 декабря 2005 г.). – Симферополь-Ялта: НАПКС, 2006. – С. 31-32.

13. Андронова Е.А. Стратегии развития региональных банковских учреждений // Сб. тр. II междунар. науч.-практ. конф. аспирантов и студентов: «Проблемы развития финансовой системы Украины» (15-17 марта 2006 г.). Симферополь: Изд МОО «Центр Стабилизации», 2006. – С. 32-33.

14. Андронова Е.А. Формирование ресурсной базы коммерческих банков для кредитования предприятий региона // Менеджмент предпринимательской деятельности: Материалы IV Всеукр. науч.-практ. конф. студентов, аспирантов, докторантов. – Симферополь, ТНУ им. В.И. Вернадского, 2006. – С. 136-138.

15. Андронова Е.А. Особенности кредитования физических лиц в АР Крым // Финансы, денежное обращение и кредит в современных условиях. Материалы науч. конф. преподавателей, аспирантов и студентов по итогам деятельности ВУЗа в 2005-2006 уч.г. (25-27 апреля 2006 г.). – Симферополь: Таврия, 2006. – С. 53-57.

16. Андронова Е.А. Перспективы развития кредитного рынка региона // Материалы II Всекрым. науч. конф.: «Проблемы научного роста молодых ученых» (27 октября 2006 г.). – Симферополь: НАПКС, 2006. – С.142-144.

17. Андронова К.А. Оцінка ризику кредитного портфелю банківських установ АР Крим // Фінанси, грошовий обіг і кредит у зростанні добробуту населення АР Крим. Матеріали наук.-практ. конф. (10 листопаду 2006 р.). – Сімферополь: Таврія, 2007. – С. 46-48.

18. Андронова К.А. Банківське кредитування реального сектору економіки // Итог. науч.-практ. конф. преподавателей, аспирантов и студентов за 2006-2007 уч.г., подсекция «Финансы» (24 апреля 2007 г.). – Сімферополь: Таврія, 2007. – С. 25-28.