Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Фізика напівпровідників і діелектриків


Остапов Сергій Едуардович. Багатокомпонентні напівпровідникові тверді розчини АІІВVI та фотоприймачі на їхній основі : дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.10 / Чернівецький національний ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2007. — 340арк. — Бібліогр.: арк. 314-339.



Анотація до роботи:

Остапов С.Е. Багатокомпонентні напівпровідникові тверді розчини АIIВVI та фотоприймачі на їхній основі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.10 – фізика напівпровідників і діелектриків. – Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, Чернівці, 2007.

Дисертацію присвячено комплексному дослідженню фізичних властивостей багатокомпонентних твердих розчинів AIIBVI з вмістом ртуті та фотоприймачів на їх основі. Вивчено термодинаміку стабільності досліджених твердих розчинів у межах моделі «-параметру ґратки» та виявлено область незмішуваності за присутності марганцю. Досліджено розподіл компонентів під час вирощування кристалів методом зонної плавки. Вперше встановлено, що за наявності MnTe та ZnTe у твердому розчині, коефіцієнт розподілу CdTe зменшується порівняно з таким у HgCdTe, а кристалізація матеріалу відбувається, починаючи з найбільш високотемпературних компонентів. Вивчено основні параметри енергетичного спектру вузькощілинних твердих розчинів, запропоновано емпіричні формули для обчислення ширини забороненої зони та концентрації власних носіїв заряду. Досліджено гальваномагнітні явища у багатокомпонентних твердих розчинах AIIBVI. Отримані значення концентра ції акцепторів та їх енергії активації добре узгоджуються з експериментальними та літературними даними. Розроблено модель для опису бар‘єрних структур на основі вузькощілинних напівпровідників, яка адекватно описує експериментальні вольт-амперні характеристики. Проведено оптимізацію енергетичних, електрофізичних і фотоелектричних параметрів Hg1-xMnxTe та розроблено оригінальну конструкцію термоелектрично охолоджуваного фотоелектромагнітного детектора для визначення просторових координат джерела потужного лазерного ІЧ випромінювання з довжиною хвилі 10.6 мкм.