Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Паразитологія, гельмінтологія


Прус Михайло Петрович. Бабезіоз собак (епізоотологія, патогенез та заходи боротьби) : Дис... д-ра вет. наук: 16.00.11 / Національний аграрний ун-т. — К., 2006. — 271, [17]арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 227-271.



Анотація до роботи:

Прус М.П. Бабезіоз собак (епізоотологія, патогенез та заходи боротьби). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.11 – паразитологія, гельмінтологія. – Національний аграрний університет, Київ, 2006.

У дисертації викладено матеріали по розповсюдженню бабезіозу собак в Україні. Наведено дані по динаміці захворювання собак протягом року та сприйнятливості тварин до збудника залежно від віку, статі та породи.

Проведено морфологічні та біохімічні дослідження крові собак як при спонтанному, так і експериментальному бабезіозі, а також дослідження сечі хворих тварин. Доведена наявність морфо-функціональних змін у печінці, підшлунковій залозі, нирках. Порушення мінерального обміну в організмі тварин проявляються гіпонатріє-, каліє-, магніє-, хлоремією. У хворих на бабезіоз собак в перший період гострої фази хвороби розвивається імунодефіцитний стан як клітинної, так і гуморальної ланок імунітету. Вивчення білкового обміну у хворих на бабезіоз собак свідчить про розвиток в їх крові диспротеїнемії на фоні гіпоальбумінемії.

Патолого-морфологічним дослідженням виявлено ураження серця, печінки, підшлункової залози, нирок.

Експериментальними і широкими виробничими дослідженнями доведено, що терапевтично ефективною і безпечною для тварин дозою диміназен ацетурату є 1,75 мг/кг маси тіла в 3,5% водному розчині. Запропоновано спосіб комплексного лікування бабезіозу собак.

Розроблено методику отримання гіперімунної протибабезіозної сироватки крові і доведено, що її застосування профілактує розвиток гострого перебігу хвороби у собак.

1. За результатами клініко-експериментальних досліджень вивчено поширення бабезіозу собак в Україні, патогенний вплив збудника Babesia canis та характер імунної відповіді організму тварин на інвазію. Розроблено науково обґрунтовану схему лікування хворих на бабезіоз собак та спосіб специфічної імунопрофілактики хвороби. Клінічними, гематологічними, біохімічними, імунологічними та патолого-морфологічними методами встановлено характер морфо-функціональних змін в організмі собак, хворих на бабезіоз. Доведено, що ці зміни істотно залежать від стадії розвитку хвороби.

2. Збудником бабезіозу собак на території України є Babesia canis. Ензоотичним осередком щодо даного протозоозу є території 18 областей і Автономної Республіки Крим. Благополучним щодо бабезіозу собак осередком є території 6 областей переважно півдня України (Вінницька, Запорізька, Кіровоградська, Миколаївська, Одеська та Херсонська).

3. Найбільш висока екстенсивність бабезіозної інвазії собак виявлена у травні, коли хворобу реєстрували майже у 40% обстежених собак, та вересні-жовтні (хворіло біля 13% тварин), що пов’язано з біологічною активністю іксодових кліщів. В зимові місяці реєстрували поодинокі випадки захворювання собак на бабезіоз. Найбільш сприйнятливими до захворювання були собаки у віці від 1 до 5 років. Хворобу рідко виявляли у тварин до однорічного віку. Самці уражалися збудником бабезіозу в 1,36 рази частіше, порівняно із самками. Більш сприйнятливими до збудника бабезіозу були собаки порід пудель, доберман-пінчер, чау-чау, спанієль. Рідко хворіли собаки порід кавказька вівчарка, такса, той-тер’єр, пінчер.

4. Перебіг бабезіозу собак при спонтанному зараженні польовим штамом Babesia canis характеризувався трьома формами: гострою, хронічною та атиповою. Клінічними проявами гострого перебігу бабезіозу були лихоманка постійного типу, анемічність та жовтяничність слизових оболонок і шкіри, прискорення частоти пульсу та дихання, загальне пригнічення, анорексія, блювота, часто діарея, гемоглобінурія, слизисто-гнійні виділення із очей і носової порожнини, нервові розлади (залежування, хитка і невпевнена хода, парези кінцівок).

5. Морфологічні зміни крові собак при бабезіозі характеризуються різко вираженою еритропенією, на початку хвороби лейкопенією, зсувом нейтрофільного ядра вліво, моноцитозом, тромбоцитопенією. Характер прояву вказаних змін залежить від стадії перебігу хвороби.

6. Зміни біохімічних показників сироватки крові собак, хворих на бабезіоз, проявляються збільшенням вмісту сечовини, креатиніну, білірубіну, підвищенням активності АСТ, АЛТ, -амілази. Ступінь коливання цих показників залежить від стадії хвороби і вказує на наявність морфо-функціональних змін у печінці, підшлунковій залозі, нирках. Порушення мінерального обміну в організмі тварин проявляється гіпонатріє-, каліє-, магніє-, хлоремією. Це супроводжується зниженням нервово-м’язової збудливості, що спричинює виникнення м’язової слабкості та м’язових паралічів.

7. У хворих на бабезіоз собак в перший період гострої фази хвороби розвивається імунодефіцитний стан як клітинної, так і гуморальної ланок імунітету. Фагоцитарна активність і фагоцитарний індекс нейтрофілів крові суттєво знижуються, що також свідчить про депресивний вплив бабезій на процеси фагоцитозу.

8. Вивчення білкового обміну у хворих на бабезіоз собак свідчить про розвиток в їх крові диспротеїнемії на фоні гіпоальбумінемії. Збільшення вмісту сумарної фракції глобулінів, перш за все за рахунок їх g-фракції, вказує на інтенсивне продукування антитіл клітинами гуморальної ланки імунітету.

9. Патолого-анатомічні зміни трупів собак, що загинули в результаті гострого перебігу бабезіозу, характеризуються анемічністю і жовтяничністю слизових оболонок, підшкірної клітковини, серозних покривів, гіпертрофією та дилатацією серця, набряком легень, гепатоспленомегалією, збільшенням нирок, гемоглобінурією, явищами панкреатиту та панкреанекрозу, катаральним запаленням слизової оболонки органів шлунково-кишкового каналу, масовими крапчастими крововиливами в органах і тканинах.

10. Патолого-гістологічна характеристика органів собак характеризується дистрофічними змінами і некробіозом кардіоміоцитів, набряком легень, зернистою, жировою дистрофією та некрозом гепатоцитів, зернистою дистрофією, некробіозом та некрозом епітелію звивистих канальців нирок та тканини підшлункової залози, вираженим гемосидерозом тканин селезінки, печінки, легень, повнокрів’ям та вогнищевими крововиливами в органах.

11. Азидин-вет, де діючою речовиною є диміназен ацетурат, для лікування хворих на бабезіоз собак слід застосовувати у дозі 1,75 мг/кг маси тіла (за діючою речовиною) у 3,5%-вому водному розчині дворазово з добовим інтервалом. Експериментальне випробування та широке виробниче застосування даного препарату підтвердили його 100% екстенсефективність без будь-яких ускладнень.

12. Піроцид, де діючою речовиною є диміназен ацетурат, не виявив профілактичних властивостей і не може бути рекомендований для довготривалої хіміопрофілактики бабезіозу собак.

13. Застосування байпамуну собакам в момент прояву клінічних ознак бабезіозу проявилось збільшенням в 1,5 рази (порівняно з тваринами контрольної групи) вмісту гемоглобіну, кількості еритроцитів і лейкоцитів, появою в периферичній крові 4,3% плазматичних клітин – продуцентів специфічних антитіл.

14. Розроблена схема лікування хворих на бабезіоз собак включає активну патогенетичну, безпечну етіотропну і, відповідно до прояву клінічних ознак, симптоматичну терапію. Вказана схема широко застосовується практичними спеціалістами ветеринарної медицини.

15. Гіперімунна сироватка крові собак попереджає розвиток гострого перебігу бабезіозу і використовується для специфічної профілактики хвороби.

Публікації автора:

Монографії та статті, опубліковані у збірниках наукових праць і наукових журналах

1. Прус М.П. Бабезіози тварин // Наукове забезпечення сталого розвитку сільського господарства в лісостепу України – К.: вид. ТОВ Алефа, 2003 – С. 202-208. (Дисертант написав підрозділ „Бабезіози тварин”)

2. Прус М.П. Особливості перебігу бабезіозу собак в м. Києві // Наук. вісник НАУ. – К., 1998. – Вип.6. – С. 80-84.

3. Прус М.П. Деякі питання епізоотології бабезіозу собак за даними ветеринарної клініки „Фауна-сервіс” // Вісник БДАУ.– Біла Церква, 2000. – вип. 11. – С. 100-103.

4. Прус М.П. Клініко-гематологічні показники у собак при експериментальному бабезіозі // Наук. вісник НАУ. – К., 2000. – Вип. 28. – С. 150-156.

5. Прус М.П. Динаміка гематологічних та біохімічних змін крові собак при експериментальному бабезіозі // Наук. вісник НАУ. – К., 2001. – Вип. 38. – С. 117-120.

6. Прус М.П. Клінічний прояв та деякі питання патогенезу бабезіозу собак // Наук. вісник НАУ. – К., 2001. – Вип. 42. – С. 193-198.

7. Прус М.П. Клінічні ознаки, морфологічні та біохімічні зміни крові собак, хворих на бабезіоз // Вісник БДАУ. – Біла Церква, 2001. – Вип. 16. – С. 151-156.

8. Прус М.П. Морфологічні зміни крові собак при експериментальному бабезіозі // Наук. вісник НАУ. – К., 2001. – Вип. 36. – С. 285-288.

9. Прус М.П. Про профілактичну дію піроциду при бабезіозі собак // Наук. вісник НАУ. – К., 2001. – Вип.34. – С. 169-171.

10. Прус М.П. Реакція Т- і В-лімфоцитів крові безпородних цуценят при експериментальному бабезіозі // Наук. вісник НАУ. – К., 2001. – Вип. 41. – С. 143-146.

11. Прус М.П. Реакція Т- і В-лімфоцитів крові собак при експериментальному бабезіозі // Вісник БДАУ. – Біла Церква, 2001. – Вип. 18. – С. 103-197.

12. Прус М.П. Імунодепресивний вплив бабезій на організм хворих собак та імуностимулювальна дія байпамуну при бабезіозі // Наук. вісник НАУ.– К., 2002. – Вип. 55. – С. 241-246.

13. Прус М.П. Клініко-функціональні та патолого-морфологічні зміни в нирках собак, хворих на бабезіоз // Вісник БДАУ. – Біла Церква, 2002. – Вип. 21. – С. 179-183.

14. Прус М.П. Епізоотична ситуація щодо бабезіозу собак в м. Чернігові // Наук. вісник НАУ. – К., 2003. – Вип. 63. – С. 196-201.

15. Прус М.П. Патоморфологічні зміни печінки собак при бабезіозі // Вет. медицина. Міжвідомч. темат. наук. зб. – Харків, 2005. – С. 938-941.

16. Прус М.П., Галат В.Ф., Пасхалова Л.В. Клінічні ознаки та результати досліджень крові собак, хворих на бабезіоз. // Ветеринарна медицина України. – 2000. – №6. – С. 28-29. (Дисертант узагальнив результати експериментальних досліджень і підготував статтю до друку).

17. Березовський А.В., Прус М.П. Застосування азидину-вет для лікування бабезіозу собак // Вет. медицина України. – 2002. – № 2. – С. 32-33. (Дисертант провів експерименти по визначенню ефективності азидину-вет при бабезіозі собак).

18. Прус М.П., Башинський В.В. Клінічний прояв та порушення мінерального обміну у собак, хворих на бабезіоз // Наук. вісник НАУ. –– К., 2002. – Вип. 50. – С. 200-204. (Дисертант провів експериментальні дослідження і підготував статтю до друку).

19. Прус М.П., Краснянчук І.В. Білковий обмін у собак при експериментальному бабезіозі // Наук. праці Полтавської держ. агр. академії, Т. 2 (21). – Полтава, 2002. – С. 243-246. (Дисертант узагальнив результати експериментальних досліджень і підготував статтю до друку).

20. Прус М.П., Краснянчук І.В. Динаміка імунологічних показників при експериментальному бабезіозі собак // Наук. вісник НАУ. – К., 2002. – Вип. 58. – С. 131-137. (Дисертант узагальнив результати експериментальних досліджень і підготував статтю до друку).

21. Прус М.П., Потоцький М.К. Бабезіоз собак // Вет. медицина України. – 2003. – №9. – С. 24-26. (Дисертант підготував до друку фотографії патолого-анатомічних і патолого-гістологічних змін органів при бабезіозі собак).

22. Прус М.П., Галат В.Ф., Тютченко Ю.М. Імуностимулювальна дія байпамуну при експериментальному бабезіозі собак // Ветеринарна медицина України. – 2003. – №5. – С. 38-39. (Дисертант провів експериментальні дослідження імуностимулювальної дії байпамуну).

23. Лікування собак, хворих на бабезіоз / Прус М.П., Галат В.Ф., Березовський А.В., Чаркін В.О., Бурих Л.М., Потапова О.В., Пульняшенко П.Р. / Вет. медицина. Міжвідомчий тематичний науковий збірник. – Харків, 2003. – С. 475-480. (Дисертант провів експериментальні дослідження і підготував статтю до друку).

24. Прус М.П., Семенко О.В. Експериментальні дослідження впливу гіперімунної протибабезіозної сироватки крові собак на імунокомпетентні клітини крові та з’ясування можливості використання її для профілактики бабезіозу собак // Наук. вісник НАУ – К., 2004. – Вип.78. – С. 159-164. (Дисертант узагальнив результати експериментальних досліджень і підготував статтю до друку).

25. Потоцький М.К., Прус М.П. Бабезіози // Вет. медицина України. – №10. – 2004. – С. 24-26. (Дисертант підготував до друку фотографії патологоанатомічних змін при бабезіозі тварин).

26. Потоцький М.К., Прус М.П. Бабезіози // Вет. медицина України. – №11. – 2004. – С. 23-25. (Дисертант підготував до друку фотографії патологоанатомічних змін при бабезіозі тварин).

27. Прус М.П., Семенко О.В. Реакція імунокомпетентних клітин крові собак на введення гіперімунної протибабезіозної сироватки // Наук. вісник НАУ. – К., 2004. – Вип. 72. – С. 205-209. (Дисертант узагальнив результати експериментальних досліджень і підготував статтю до друку).

28. Прус М.П., Семенко О.В. Застосування гіперімунної протибабезіозної сироватки крові собак для профілактики бабезіозу // Наук. вісник НАУ. – К., 2005. – Вип. 89. – С. 149-151. (Дисертант узагальнив результати експериментальних досліджень і підготував статтю до друку).

Патенти

29. Деклараційний патент на винахід 57244 А Україна, А61В10/00. Спосіб комплексного лікування бабезіозу (піроплазмозу) у собак / Прус М.П., Березовський А.В., Галат В.Ф., Пульняшенко П.Р. – Бюл. № 6, 2003.

Підручники та посібники

30. Паразитологія та інвазійні хвороби тварин / В.Ф. Галат, А.В. Березовський, М.П. Прус, Н.М. Сорока / За ред. В.Ф. Галата. – К.: Вища освіта, 2003. – 462 с. (Дисертант написав розділ 5 „Ветеринарна протозоологія”).

31. Паразитологія та інвазійні хвороби тварин / В.Ф. Галат, А.В. Березовський, М.П. Прус, Н.М. Сорока / За ред. В.Ф. Галата. – К.: Вища освіта, 2006. – 352 с. (дисертант написав розділ 5 „Ветеринарна протозоологія”).

32. Паразитологія та інвазійні хвороби тварин. Практикум / В.Ф. Галат, А.В. Березовський, М.П. Прус, Н.М. Сорока / За ред. В.Ф. Галата. – К.: Вища освіта, 2004. – 238 с. (Дисертант написав розділ 4 „Протозойні хвороби”).

33. Практикум із паразитології / Галат В.Ф., Артеменко Ю.Г., Прус М.П., Сорока Н.М., Дороніна О.Г. – К.: Урожай, 1999. – 189 с. (Дисертант написав розділ „Ветеринарна протозоологія”).

34. Прус М.П. Бабезіози // Довідник лікаря ветеринарної медицини. – К.: Урожай, 2004. – С. 346-353.

Рекомендації

35. Рекомендації з діагностики бабезіозів свійських тварин та заходи боротьби з ними / Прус М.П., Березовський А.В., Галат В.Ф., Краснянчук І.В., Семенко О.В. – К.: Ветінформ, 2005. – 18 с. (Дисертант описав патогенез, діагностику та лікування бабезіозу собак).

36. Діагностика та заходи боротьби з бабезіозом собак. Рекомендації для державних підприємств ветеринарної медицини, лабораторій, приватних клінік, практикуючих лікарів / Прус М.П., Березовський А.В., Галат В.Ф., Краснянчук І.В., Чаркін В.О., Бурих Л.М.. Потапова О.В., Пульняшенко П.Р. – К.: Вид. центр НАУ, 2002. – 8 с. (Дисертант описав цикл розвитку, епізоотологічні дані та патогенез бабезіозу собак).

Тези доповідей на наукових конференціях

37. Прус М.П.. Афанасьева Ф.Ш. Пироплазмоз собак: особенности течения и возможные осложнения // Тез. докл. межд. вет. конференции 2-3 октября 1996 г. – К,, 1996. – С.44-45. (Дисертант узагальнив результати досліджень, підготував статтю до бруку і виступив з доповіддю на конференції).

38. Прус М.П., Захожий М.Ю. Динамика заболеваемости собак бабезиозом в г. Киеве по данным работы клиники «Фауна-сервис» // Зб. мат. II міжн. н.-практ. конференції „Проблеми вет. ослуговування дрібних дом. тварин” –К., 1997. – С. 77-78. (Дисертант узагальнив результати досліджень).

39. Прус М.П., Захожий М.Ю. Опыт использования пироцида для лечения и профилактики бабезиоза собак в клинике «Фауна-сервис» // Зб. мат. II міжн. н.-практ. конференції „Проблеми вет. ослуговування дрібних дом. тварин” –К., 1997. – С. 78-79. (Дисертант узагальнив результати досліджень).

40. Прус М.П. О бабезиозе собак в г. Киеве // Тез. докл.7-й межд. конф. по пробл. вет. медицины мелк. дом. ж-х – М., 1999. – С. 174.

41. Прус М.П., Захожий М.Ю. Профилактика развития осложнений бабезиоза собак // Мат. 1-ї міської конф. з пробл. дрібн. дом. тварин – К., 1999. – С. 46-46. (Дисертант проаналізував результати роботи клініки, виступив з доповіддю на конференції).

42. Прус М.П. Деякі біохімічні показники сироватки крові собак, хворих на бабезіоз // Мат. н.-практ. конф. паразитологів – К., 1999. – С. 133-136.

43. Прус М.П. О профилактическом действии пироцида при бабезиозе собак // Зб. мат. 5-ї міжн. н.-практ. конф. «Пробл. вет. обслуговув. дрібн. дом. тварин» – К., 2000. – С. 58.

44. Прус М.П. Клінічні ознаки та зміни гематологічних показників у собак при спонтанному бабезіозі // Зб. мат. 6-ї міжн. н.-практ. конф. „Пробл. вет. обслуговув. дрібн. дом. тварин” – К., 2001. – С.15-18.

45. Прус М.П., Бодняк О.В. Динаміка морфологічних змін крові собак при експериментальному бабезіозі // Тези доп. наук. конф. проф.-викл. складу, наук. співробітн. та аспірантів – К., 2001. – С.41. (дисертант провів експериментальні дослідження, виступив з доповіддю на конференції).

46. Прус М.П., Краснянчук І.В. Фактори клітинного та гуморального імунітету при експериментальному бабезіозі собак // Тези доп. 1-ї конф. проф.- викл. складу і аспірантів ННІВМЯБПАПК – К., 2002. – С. 78. (Дисертант узагальнив результати експериментальних досліджень).

47. Прус М.П. Деякі аспекти патогенезу та заходів боротьби з бабезіозом собак // Мат. 1-ї міжн. н.-практ. вет. конф. з пробл. дрібн. тварин – Одеса, 2002. – С. 107-120.

48. Епізоотична ситуація щодо бабезіозу собак у деяких містах України / Прус М.П., Галат В.Ф., Козачок В.С.. Дідаш К.В., Краснянчук І.В., Семенко О.В. / Тези доп. 2-ї конф. проф.- викл. складу і аспірантів ННІВМЯБПАПК – К., 2003. – С. 58. (Дисертант узагальнив результати досліджень і виступив з доповіддю).

49. Прус М.П. Порушення мінерального обміну у собак, хворих на бабезіоз // Мат. 2-ї міжн. н.-практ. вет. конф. з пробл. дрібн. тварин – Одеса, 2003. – С. 62-65.

50. Прус М.П., Семенко О.В. Експериментальні дослідження впливу гіперімунної протибабезіозної сироватки крові собак на імунокомпетентні клітини крові // Тези доп. конф. проф.-викл. складу і аспірантів ННІВМЯБПАПК. – К., 2004. – С. 82. (Дисертант проводив експериментальні дослідження і підготував тези до друку).

51. Прус М.П. Про необхідність проведення патогенетичної терапії бабезіозу собак // Мат. 3-ї міжн. н.-практ. вет. конф. з пробл. дрібн. тварин – Одеса, 2004. – С. 132-135.

52. Прус М.П., Семенко О.В. Експериментальні дослідження по вивченню впливу гіперімунної протибабезіозної сироватки крові собак на імунокомпетентні клітини крові та з’ясування можливості використання її для профілактики бабезіозу собак // Мат. 9-ї міжн. н.-практ. конф. „Проблеми вет. обслуговування дрібн. дом. тварин” – К., 2004. – С. 21-26. (Дисертант узагальнив результати експериментальних досліджень).

53. Прус М.П. Применение препаратов дименазина ацетурата для лечения бабезыоза собак // Мат. XII межд. Московского конгресса по болезням мелк. дом. животных – М., 2004. – С. 178-179.

54. Прус М.П. Реакция иммунокомпетентных клеток крови собак на бабезиозную инвазию // Мат. XII межд. Московского конгресса по болезням мелк. дом. животных – М., 2004. – С. 37-38.

55. Прус М.П. Некоторые аспекты патогенеза бабезиоза собак // Труды IV межд. научн. конф., посвященной 125 летию со дня рожд. акад. К.И. Скрябина – Витебск, 2004. – С. 286-289.

56. Прус М.П. Нарушения минерального обмена у собак, больных бабезиозом // Мат. 13-го межд. Московского конгр. по болезн. мелк. дом. Животных – М., 2005. – С. 21-22.

57. Прус М.П., Семенко О.В. Використання гіперімунної сироватки крові собак для профілактики бабезіозу (експериментальні дослідження) // Мат. 4-ї міжн. н.-практ. вет. конф. з пробл. дрібн. тварин – Одеса, Фенікс, 2005. – С. 50-52. (Дисертант узагальнив результати досліджень і підготував матеріал до друку).