Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Автоматизація технологічних процесів


Петренко Василь Радіславович. Автоматизація управління технологічними процесами виробництва об'ємних Cz-Si-монокристалів : Дис... д-ра наук: 05.13.07 - 2009.



Анотація до роботи:

Петренко В.Р. Автоматизація управління технологічними процесами виробництва об’ємних Cz-Si монокристалів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.13.07 – Автоматизація процесів керування. – Кременчуцький університет економіки, інформаційних технологій і управління, Кременчук, 2008.

Дисертація присвячена вирішенню актуальної науково-практичної проблеми – підвищення ефективності виробництва об'ємних Cz-Si-монокристалів шляхом розробки й впровадження організаційно-технологічної системи керування технологічними процесами компоновки завантажень, вирощування й обробки монокристалічних злитків на основі синтезованих моделей, адаптивних алгоритмів і програмно-технічних засобів керування багатовимірними стохастичними й нестаціонарними технологічними процесами.

Формалізовано завдання оптимальної компоновки завантажень, запропонована схема його вирішення на основі використання методу випадкового пошуку для мінімізації наднормативної витрати кремнію-сирцю.

Розроблено алгоритмічні й програмні засоби синтезу комбінованих моделей типу «передавальна функція + шум», що реалізують етапи структурної й параметричної ідентифікації моделей і їхньої діагностичної перевірки, а також синтезовані регулятори на основі цих моделей. Розроблено новий спосіб вирощування монокристалів і пристрій для його реалізації, засновані на вимірі параметрів меніска й рівня розплаву в тиглі шляхом обробки отриманого з відеокамери зображення зони кристалізації.

Розроблено адаптивну процедуру відторцювання злитків, модель та алгоритм вирішення задачі оптимального розкрою партії злитків.

Концепція комплексної автоматизації керування технологічними процесами виробництва об'ємних Cz-Si-монокристалів, розроблені математичні моделі й алгоритми керування технологічними процесами покладені в основу розробленої ОТСУ виробництвом об'ємних Cz-Si-монокристалів.

Підсумок дисертаційної роботи - вирішення важливої науково-практичної проблеми підвищення ефективності виробництва об'ємних Cz-Si-монокристалів великого діаметра шляхом розробки і впровадження організаційно-технологічної системи управління, побудованої на основі концепції комплексної автоматизації управління технологічними процесами виробництва.

Основні результати і висновки дисертаційної роботи:

  1. Аналіз специфіки технологічних процесів виробництва об'ємних Cz-Si-монокристалів великого діаметра, існуючих підходів до побудови систем управління ними показав, що подальшого підвищення ефективності виробництва можна досягти шляхом розробки і впровадження автоматизованої системи управління, що охоплює всі технологічні етапи виробництва і що базується на застосуванні стохастичних моделей і методів вирішення завдань оперативного планування і регулювання технологічних процесів.

  2. Запропоновано підхід до комплексного рішення різних завдань автоматизації управління технологічними процесами виробництва об'ємних Cz-Si-монокристалів в рамках єдиної системи управління організаційно-технологічного типу, що дозволило за наслідками обробки злитків в режимі run-to-run здійснювати коригування параметрів технологічних процесів компоновки завантажень і вирощування злитків з метою підвищення їх ефективності.

  3. Сформульовано основні принципи побудови ОТСУ і визначено її функціональну структуру, на основі методів концептуального аналізу синтезовано дерево цілей ОТСУ процесами виробництва об'ємних Cz-Si-монокристалів і сформовано комплекси вирішуваних завдань.

  4. На основі використання теоретико-множинного підходу виконано формалізацію завдання оптимальної компоновки завантажень, запропоновано схему її рішення на основі використання методу випадкового пошуку і виконано її програмну реалізацію, що дозволило виключити вплив «людського чинника» на ефективність процесу компоновки, а також оптимізувати його за критерієм мінімізації наднормативної витрати кремнію-сирцю.

  5. Розроблено алгоритмічні і програмні засоби синтезу комбінованих моделей типу «передавальна функція + шум», що реалізують етапи структурної і параметричної ідентифікації моделей і їх діагностичної перевірки, з їх використанням синтезовані моделі для основних каналів управління процесом вирощування об’ємних Cz-Si-монокристалів, що дозволило на їх основі розробити оптимальні регулятори з мінімальною середньоквадратичною похибкою, а також регулятор з прогнозуванням виходу.

  6. Досліджено можливість використання для моделювання динаміки процесу вирощування об'ємних Cz-Si-монокристалів класу ARMAХ-моделей, розроблено алгоритм ідентифікації цих моделей, що дозволило отримати модель динаміки процесу вирощування, яка може бути використана для автоматизації управління процесом вирощування з одночасним уточненням параметрів моделі в режимі реального часу.

  7. Розроблено новий спосіб вирощування монокристалів і пристрій для його реалізації (на паритетній основі із співавторами деклараційного патенту України), засновані на вимірюванні параметрів меніска і рівня розплаву в тиглі шляхом обробки отриманого з відеокамери зображення зони кристалізації, застосування яких дозволило підвищити точність автоматичного управління параметрами кристала в процесі його росту.

  8. Вдосконалено телевізійний метод вимірювання діаметра кристала шляхом оптимізації його параметрів: ширини зони обробки кадру (у рядках a) і порогу яскравості (у градаціях сірого) фільтрації зображення (g). Знайдені оптимальні значення цих параметрів a=50 і g=116 дозволили істотно зменшити час обробки одного кадру зображення і збільшити точність вимірювання діаметра кристала до ±1 мм на його циліндровій частині.

  1. Сформульовано, формалізовано і вирішено завдання ухвалення ефективних рішень щодо продовження або припинення процесу вирощування при зривах його нормального протікання (виникненні нештатної ситуації), що дозволило зменшити непродуктивні витрати електроенергії, матеріальних ресурсів і праці.

  2. Науково обґрунтовано архітектуру дворівневої автоматизованої системи управління групою ростових установок типу «РЕДМЕТ-30», «РЕДМЕТ-60», що дозволяє знизити витрати на технічні засоби системи управління і підвищити надійність її функціонування шляхом динамічного перерозподілу функцій щодо управління процесом вирощування між рівнями системи.

  3. Розроблено структуру, технічне, алгоритмічне і програмне забезпечення системи реєстрації інформації про фізико-технічні параметри вирощених монокристалів на основі сполучення вимірювальних установок з ЕОМ, що забезпечило можливість ведення інформаційної бази з всіма характеристиками монокристалів і технологічними умовами їх виробництва.

  4. Запропоновано формалізацію процедури відторцювання монокристалічних злитків, розроблено алгоритм оптимізації стратегії відторцювання злитків на заданому класі стратегій на основі використання методів статистичного моделювання і випадкового пошуку, що дозволяє відшукати стратегію, що мінімізує сумарні витрати, пов'язані з відторцюванням. Синтезовано адаптивну процедуру відторцювання, що базується на використанні адаптивної моделі зміни питомого електроопору за довжиною злитка, що дозволило забезпечити автоматичне налаштування процедури відторцювання на особливості злитків тієї або іншої марки продукції. Шляхом статистичного моделювання показана перевага адаптивної процедури відторцювання у порівнянні з лінійною стратегією і стратегіями, заснованими на використанні методу стохастичної апроксимації.

  5. Здійснено постановку завдання оптимального розкрою партії монокристалічних злитків за критерієм ритмічності виконання планових завдань щодо марок продукції і розроблено двоетапний алгоритм його вирішення на основі використання на кожному етапі методів квадратичного програмування.

  6. Розроблені математичні моделі і алгоритми управління технологічними процесами компоновки завантажень, вирощування і обробки монокристалічних злитків покладені в основу розробленої в Кременчуцькому університеті економіки, інформаційних технологій і управління організаційно-технологічної системи управління виробництвом об'ємних Cz-Si-монокристалів, до складу якої у вигляді функціональних підсистем увійшли: підсистема «Компоновка», що реалізує автоматизацію управління технологічним процесом компоновки завантажень; підсистема «Кремінь+ », що реалізує автоматизацію процесів управління вирощуванням монокристалічних злитків для групи установок; підсистема «Обробка злитків», що реалізує завдання збору інформації про фізико-технічні параметри вирощених монокристалів, відторцювання злитків і оптимального розкрою партії злитків. Впровадження цих підсистем у складі першої черги ОТСУ на ДП «Завод чистих металів» ВАТ «Чисті метали» і ТОВ «Силікон» (м. Світловодськ) дозволило отримати сумарний економічний ефект 572 тис. грн. на рік за рахунок збільшення виходу придатної продукції завдяки використанню науково-обґрунтованих методів формування шихти і компоновки завантажень, вищої точності регулювання діаметра і забезпечення однорідності розподілу легуючої домішки, зниження концентрації мікродефектів, зниження втрат матеріалу при обробці злитків, а також зменшення витрат електроенергії і матеріальних ресурсів, зниження трудовитрат на одиницю готової продукції завдяки використанню адаптивних алгоритмів управління процесом вирощування, прийняття ефективних рішень при зривах нормального протікання процесу.

Публікації автора:

1. Оксанич А.П. Автоматизація вирощування монокристалів напівпровідників по методу Чохральського / А.П. Оксанич, В.Р. Петренко // Проблеми створення нових машин і технологій. – 2000. – Вип. 1(8). – с. 364-367.

Здобувачем сформульовано вимоги до ефективної автоматизованої системи управління процесом вирощування об'ємних монокристалів кремнію, запропоновано її функціональну структуру.

2. Оксанич А.П. Автоматизація і моделювання процесів вирощування структурно-досконалих монокристалів кремнію великого діаметра / А.П. Оксанич, В.Р. Петренко // АСУ і прилади автоматики. – 2001. – Вип. 117. – с. 165-175.

Для моделювання динаміки процесу вирощування монокристалів здобувачем запропоновано ARARMAX– структуру моделі і алгоритм її ідентифікації.

3. Петренко В.Р. Комп'ютеризована система регулювання діаметра монокристалів кремнію, що вирощуються за методом Чохральського / В.Р. Петренко, М.О. Ткаченко // Системні технології. Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ, 2001. - Вип. 4(15). – с. 42-48.

Здобувачем запропоновано спосіб контролю діаметра монокристалічного злитка в процесі його росту.

4. Оксанич А.П. Розробка стохастичних моделей передавальних функцій для системи управління процесом вирощування монокристалів кремнію великого діаметра / А.П. Оксанич, В.Р. Петренко // Вісник Херсонського державного технічного університету. – 2002. - № 2(15). – с. 360-363.

Здобувачем обґрунтовано доцільність використання при моделюванні передавальних функцій моделей класу APCC, описано алгоритм їх побудови.

5. Оксанич А.П. Оцінювання адекватності стохастичних моделей передавальних функцій системи управління процесом вирощування монокристалів кремнію / А.П. Оксанич, В.Р. Петренко // Нові технології. – 2004. - № 3(6). – с. 12-14.

Здобувачем запропоновано алгоритми оцінки адекватності стохастичних моделей передавальних функцій і можливі способи її підвищення.

6. Оксанич А.П. Попередня ідентифікація двовходової об'єднаної моделі «передавальна функція - шум» в системі управління процесом вирощування монокристалів кремнію / А.П. Оксанич, В.Р. Петренко // Системні технології. – 2003. – Вип. 1(24). – с. 164-170.

Здобувачем запропоновано двовходову модель передавальної функції і розроблено алгоритм її попередньої ідентифікації.

7. Оксанич А.П. Автоматизована система управління процесом вирощування досконалих монокристалів кремнію за методом Чохральського (АСУ «Кремінь») / А.П. Оксанич, В.Р. Петренко, С.Е. Притчин // Нові технології. – 2002. - № 1(1). – с. 7-13.

Здобувачем розроблено функціональну структуру системи, математичне і алгоритмічне забезпечення її підсистем.

8. Авраменко В.П. Специфікація прогнозуючої моделі для системи оперативного управління виробництвом монокристалів кремнію / В.П. Авраменко, В.Р. Петренко, І.Г. Кротюк // Нові технології. – 2003. - № 2(3). – с. 11-17.

Здобувачем запропоновано алгоритмізацію процедури пошуку оцінок максимальної правдоподібності параметрів ARIMAX – моделі передавальної функції з використанням візуалізації області пошуку.

9. Оксанич А.П. Оптимізація алгоритму контролю діаметра злитка кремнію в процесі росту / А.П. Оксанич, В.Р. Петренко, С.Е. Притчин // Нові технології. – 2004. - № 1-2(4-5). – с. 82-86.

Здобувачем сформульовано завдання оптимізації алгоритму вимірювання діаметра злитка кремнію, здійснено його формалізацію і дослідження.

10. Петренко В.Р. Синтез регулятора діаметра злитка кремнію в процесі вирощування методом Чохральського / В.Р. Петренко // Інформаційно-керуючі системи на залізничному транспорті. - 2008. - № 4 – с. 107-110.

11. Петренко В.Р. Статистичне моделювання процедури відторцювання монокристалічних злитків / В.Р. Петренко // Нові технології. – 2005.–№ 4(10).–с. 3-7.

12. Петренко В.Р. Формування системи показників економічної ефективності підприємства з виробництва монокристалічних напівпровідникових злитків / В.Р. Петренко, К.О. Куделіна // Нові технології. – 2005. - № 4(10). – с. 102-105.

Здобувачем запропоновано концепцію формування збалансованої системи показників економічної ефективності виробництва монокремнію, визначено ряд показників ефективності технологічних процесів.

13. Оксанич А.П. Архітектура і функціональність дворівневої системи управління вирощуванням злитків кремнію / А.П. Оксанич, В.Р. Петренко, С.Е. Притчин // Радіоелектроніка та інформатика. – 2007. - № 4 (39). – с. 49-53.

Здобувачем запропоновано узагальнену структуру дворівневої системи управління і визначено функціональність верхнього рівня системи.

14. Петренко В.Р. Концептуальна модель організаційно-технологічної системи управління виробництвом монокристалічного кремнію / В.Р. Петренко // Нові технології. – 2006. - № 1(11). – с. 89-100.

15. Петренко В.Р. Синтез ARIMA – моделей динаміки техніко-економічних показників виробництва монокристалічного кремнію / В.Р. Петренко, К.О. Куделіна, Л.Г. Шепель // Нові технології. – 2006. - № 2(12). – с. 189-196.

Здобувачем запропоновано для моделювання і прогнозування ряду техніко-економічних показників виробництва монокремнію використовувати ARIMA–моделі, алгоритмізовано процедуру синтезу моделей.

16. Петренко В.Р. Адаптивна стратегія відторцювання монокристалічних злитків / В.Р. Петренко, Е.Е. Холопян // Нові технології. – 2006. - № 3(13). – с. 76-81.

Здобувачем розроблено адаптивну стратегію відторцювання монокристалічних злитків і запропоновано алгоритм її реалізації.

17. Оксанич А.П. Автоматизована система управління компоновкою завантажень при вирощуванні монокристалів кремнію для сонячних ФЕП / А.П. Оксанич, В.Р. Петренко // Автоматизовані системи управління і прилади автоматики. - 2008. – Випуск 142. – с. 17-42.

Здобувачем обґрунтовано доцільність розробки системи, синтезовано функціональну структуру системи, виконано формалізацію завдання оптимальної компоновки завантажень і запропоновано алгоритм її рішення.

18. Петренко В.Р. Порівняльний аналіз стратегій відторцювання монокристалічних злитків / В.Р. Петренко // Вісник Херсонського національного технічного університету. - 2007. № 3(29). – с. 179-183.

19. Петренко В.Р. Прийняття оптимальних рішень при виникненні умов дислокаційного зростання монокристалів кремнію за методом Чохральського / В.Р. Петренко, Л.Г. Шепель // Праці Луганського відділення Міжнародної Академії інформатизації. - 2007. - № 2(15). – С. 100-104.

Здобувачем здійснено формальну постановку завдання, визначено можливі варіанти рішень при зриві бездислокаційного росту кристала, синтезовано критерії оптимальності варіантів рішень.

20. Оксанич А.П. Оптимізація рішень при виникненні нештатних ситуацій в процесі вирощування монокристалів кремнію / А.П. Оксанич, В.Р. Петренко, Л.Г. Шепель // Вісник Кременчуцького державного політехнічного університету. – 2007. - Ч. 2, Вип. 3/2007 (44). - С. 164-168.

Здобувачем визначено фактичні значення величин, що впливають на ефективність рішень, і виконано оцінку ефективності варіантів рішень за різних умов виникнення нештатної ситуації з подальшою графічною візуалізацією.

21. Петренко В.Р. Автоматизована система промислового контролю параметрів злитків монокристалічного кремнію / В.Р. Петренко, С.Е. Притчин // Нові технології. – 2007. - № 4(18). – С. 95-101.

Здобувачем виконано аналіз особливостей промислового контролю параметрів злитків монокристалічного кремнію. Розроблено функціональну схему автоматизованої системи контролю параметрів злитків кремнію на базі локальної мережі і запропоновано протокол обміну даними між вимірювальними установками і ЕОМ.

22. Петренко В.Р. Алгоритмізація вирішення задачі оптимальної компоновки завантажень у виробництві Cz-Si монокристалів / В.Р. Петренко, І.В. Шевченко // Нові технології. - 2008. - №1(19). - С.173-177.

Здобувачем на змістовному і формальному рівнях сформульовано завдання оптимальної компоновки завантажень з використанням оборотного кремнію у виробництві Cz-Si монокристалів. Розроблено алгоритм рішення задачі, заснований на використанні методу випадкового пошуку, досліджено його роботу і надано рекомендації щодо вибору раціональних значень параметрів алгоритму.

23. А. с. 1410400 СРСР, МКИ B 28 D 5/00, G 06 F 15/20. Пристрій для управління відторцюванням напівпровідникових матеріалів / О.К. Ілюнін, В.А. Коросташов, В.Р. Петренко, А.Г. Рогалін, В.В. Сергійчук (СРСР). - № 3994395/31-33 ; заявл. 24.12.85 ; опубл. 14.04.87, Бюл. № 12.

Здобувач запропонував використовувати в пристрої математичну модель зміни питомого електроопору, що навчається, залежно від довжини кристала.

24. А. с. 1457648 СРСР, МКИ G 06 F 15/20. Обчислювальний пристрій для управління відторцюванням напівпровідникових монокристалів / О.К. Ілюнін, А.Г. Рогалін, Б.І. Мовшиц, В.Р. Петренко, В.В. Сергійчук (СРСР). - № 4179171 ; заявл. 07.01.87 ; опубл. 07.08.88, Бюл. №.29.

Здобувачем запропоновано спосіб пошуку оптимальної послідовності параметрів управляючого алгоритму.

25. Пат. 47988А Україна, З 30 В 15/20, З 30 В 15/126. Спосіб вирощування монокристала та пристрій для його здійснення / О.В. Третьяков, А.П. Оксанич, С.Е. Притчин, В.Р. Петренко, О.О. Слюсаренко.; заявники і патентовласники О.В. Третьяков, А.П. Оксанич, С.Е. Притчин, В.Р. Петренко, О.О. Слюсаренко. - № 2002021161 ; заявл. 12.02.02 ; опубл. 15.07.02, Бюл. №7

Здобувачем запропоновано і науково обґрунтовано способи визначення параметрів меніска і рівня розплаву в тиглі на основі обробки отримуваного з відеокамери зображення зони кристалізації.

26. Петренко В.Р. Система перевірки працездатності датчиків і виконавчих механізмів системи управління виробництвом монокристалів кремнію / В.Р. Петренко, В.І. Яценко // Наука – незалежній Україні. Наукові праці УАННП. – 2000. – с. 131-135.

Здобувачем визначено структуру і функціональність системи і запропоновано алгоритм її функціонування.

27. Вашерук О.В. Нові підходи до побудови автоматизованої системи вирощування злитків монокристалічного кремнію діаметром 200-300 мм методом Чохральського / О.В. Вашерук, І.Г. Кротюк, А.П. Оксанич, В.Р. Петренко,С.Е. Притчин // Матеріали П'ятої міжнародної конференції [«Ріст монокристалів і тепломасоперенос» (ICSC-03)], (Обнінськ, Росія, 19-21 вересня 2003 р.). - Обнінськ: ГНЦ РФ ФЕІ, у 4-х томах, 2003. – с. 109-117.

Здобувачем запропоновано функціональну структуру системи, виконано структурно-параметричну ідентифікацію моделей передавальної функції, що використовується в каналі регулювання діаметра кристала.

28. Оксанич А.П. Керування об’ємом міжрівневого інформаційного обміну в дворівневій системі управління вирощуванням зливків кремнію / А.П. Оксанич, В.Р. Петренко // Матеріали Ювілейної Х Міжнародної конференції [«Фізика і технологія тонких плівок» (МКФТТП)], (Івано-Франківськ, 16-21 травня 2005 р., Івано-Франківськ, Т. 2) / М-во освіти і науки України, Нац. Акад. наук України [та ін.]. - Івано-Франківськ: Гостинець, 2005, у 2-х томах. – с 194-195.

Здобувачем запропоновано новий підхід до організації інформаційного обміну між рівнями в дворівневій системі управління вирощуванням монокристалічних злитків.

29. Петренко В.Р. Автоматизована дворівнева система управління процесом витягування злитків монокристалічного кремнію / В.Р. Петренко, А.П. Оксанич, С.Е. Притчин // Матеріали Шостої міжнар. конф. [«Ріст монокристалів і тепломасоперенос» (ICSC-05)], (Обнінськ, Росія, 25-30 вересня 2005 р.). - Обнінськ: ГНЦ РФ ФЕІ, у 4-х томах, 2005. – с 255-261.

Здобувачем запропоновано узагальнену структуру дворівневої системи управління і визначено її функціональність.

30. Петренко В.Р. Удосконалення вимірювального тракту спектрофотометра з метою підвищення точності вимірювання кисню в злитках кремнію / В.Р. Петренко, С.Е. Притчин, Роїк В.В. // Зб. наук. праць за матеріалами 2-го Міжнародного радіоелектронного форуму «Прикладна радіоелектроніка. Стан і перспективи розвитку» МРФ-2005, 19-23 вересня 2005 р., Харків, Т. 7 / Акад. наук прикладної радіоелектроніки. Харк. нац. ун-т. радіоелектроніки [та ін.] – Харків: АНПРЕ, ХНУРЕ, 2005. – с 283-286.

Здобувачем виконано теоретичний аналіз похибок вимірювання концентрації кисню в злитках кремнію.

31. Оксанич А.П. Алгоритмізація процедури компоновки загрузок при вирощуванні монокристалів кремнію для сонячних ФЕП / А.П. Оксанич, В.Р. Петренко, В.А. Тербан, Л.Г. Шепель // Зб. наук. праць за матеріалами першої міжнар. конф. «Глобальні інформаційні системи. Проблемі та тенденції розвитку», 3-6 жовтня 2006 р. / М-во освіти і науки України, Харк. нац. ун-т радіоелектроніки. - Харків: ХНУРЕ, 2006. – с. 63-65.

Здобувачем запропоновано модельний опис завдання оптимальної компоновки завантажень і запропоновано алгоритм його вирішення.

32. Оксанич А.П. Оптимізація процесу контролю діаметра зливка кремнію у процесі росту / А.П. Оксанич, В.Р. Петренко, С.Е. Притчин // Матеріали електронної техніки та сучасні інформаційні технології. Тези доповідей на першій науковій конференції з міжнародною участю: 14-17 квітня 2004 р.. Кременчук, Україна. Збірник тез доповідей. – Кременчук: ІЕНТ, 2004. – с. 86-89.

Здобувачем виконано формалізований опис завдання оптимізації алгоритму вимірювання діаметра злитка, встановлено оптимальні значення параметрів алгоритму.

33. Петренко В.Р. Концептуальна модель організаційно-технологічної системи управління виробництвом монокристалічного кремнію / В.Р. Петренко // Матеріали електронної техніки та сучасні інформаційні технології. Тези доповідей на ІІ науково-технічної конференції з міжнародною участю (МЕТІТ-2): 17-19 травня 2006 р., Кременчук, Україна. – Кременчук: КУЕІТУ, 2006. - с. 145-146.

34. Oksanych A.P. TWO-level system of controlling the process of Cz-Si single crystals growing / A.P. Oksanych, V.R. Petrenko // Proceedings “Forum on Higher Education”. Congress of the Black Sea Universities Network, April 2-5, 2008. – Kyiv, 2008. – p. 111-112.

Здобувачем синтезовано структуру дворівневої системи управління процесом вирощування об’ємних Cz-Si монокристалів та визначено функціональні системи.

35. Петренко В.Р. Алгоритмізація вирішення задачі оптимальної компоновки завантажень при виробництві Cz-Si монокристалів / В.Р. Петренко, І.В. Шевченко // Матеріали електронної техніки та сучасні інформаційні технології. Тези доповідей на ІІІ міжнародній науково-практичній конференції МЕТІТ-3, присвяченій 90-річчю НАНУ : 21-23 травня 2008 р., Кременчук. – Кременчук, КУЕІТУ. – 2008. – с. 236-237.

Здобувачем розроблено алгоритм вирішення задачі оптимальної компоновки завантажень, виконано дослідження роботи алгоритму при різних значеннях його параметрів з метою їх оптимізації.

36. Петренко В.Р. Про нештатні ситуації у процесі вирощування Cz-Si монокристалів / В.Р. Петренко, Н.О. Фаріонова // Матеріали електронної техніки та сучасні інформаційні технології. Тези доповідей на ІІІ міжнародній науково-практичній конференції МЕТІТ-3, присвяченій 90-річчю НАНУ : 21-23 травня 2008 р., Кременчук. – Кременчук, КУЕІТУ. – 2008. – с. 239-240.

Здобувачем запропоновано визначення поняття «нештатна ситуація» та його формалізований опис, на основі якого синтезовано інформаційну технологію автоматичного виявлення нештатних ситуацій.